Jump to content

Απορία για συμπεριφορά χρυσόψαρων στο ενυδρείο


Recommended Posts

Έχω ενα ενυδρειο 150 λιτρων με ενα Κοi, εναν γλυφτη, 2 μικρα lionhead goldfish, ενα common goldfish (το οποιο το εχω 2μιση χρονια και ειναι υπερτεραστιο το πιο μεγαλο χρυσοψαρο που εχω δει!) καθως και ενα ακομα goldfish που δεν ξερω τι ακριβως ειναι, παντως εχει και λιγο ασπρο και καπως πλουμιστα πτερυγια οχι τιποτα το τρομερο ομως.

Το προβλημα το παρατηρησα τον τελευταιο καιρο. Το θηριο, το common πηγαινε και ακολουθουσε συνεχεια το τελευταιο χρυσοψαρο που σας ανεφερα απο πισω και στο πλαι. Σιγα σιγα αυτο ηταν εντονοτερο ωσπου προχθες εφτασε σε σημειο να μην το αφηνει λεπτο, καθε στιγμη επι ωρες το κυνηγουσε και το πιεζε στην κοιλια του με το κεφαλι του.

Το αλλο το καημενο αβοηθητο προσπαθουσε να ξεφυγει, πηγαινε πανω πανω στην επιφανεια εβγαζε το κεφαλι του, κρυβοταν και σφυνωνε αναμεσα στο τζαμι και στο φιλτρο αλλα το αλλο εκει, σαν να ειχε μαγνητη. Πηρα λοιπον το common το χρυσοψαρο το τεραστιο και το εβαλα για 1 μερα μονο του στο μικρο το 30αρι ενυδρειο που εχω για να ηρεμησει η κατασταση στο μεγαλο ενυδρειο.

Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι ενα απο τα 2 lionhead εκανε το ιδιο πραγμα που εκανε και το common! Ακολουθουσε με το κεφαλι του κολλημενο στην κοιλια του χρυσοψαρου το ψαρι παντου κανωντας πιρουετες το αλλο για να ξεφυγει. Αυτο ευτυχως κρατησε για λιγα λεπτα και μετα ησυχια.

Σημερα εβαλα το θηριακι το common παλι μεσα και ξανα εκανε το ιδιο για λιγο ομως και τωρα ολα ειναι ησυχα. Μπορει καποιος να μ πει τι συμβαινει ακριβως γιατι δεν γνωριζω περι τινος προκειτε.

Ευχαριστω παιδια εκ των προτερων και συγχαρητηρια για το forum σας.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια σου ειναι αγορακια κοριτσακια μπορεις να τα ξεχωρισεις να μας πεις κ τι θερμοκρασια εχεις στο ενυδρειο τους , υπαρχει θερμοστατης;

Δεν χρειαζεται να σου πω πως ειναι παρα πολλα για τα λιτρα σου κ κυριως το ΚΟΙ θελει λιμνη

Link to comment
Share on other sites

Τα λιτρα σου ειναι λιγα για αυτα τα ψαρια ...και επιπλεον οι συνθηκες που τα εχεις δεν ειναι οι καταλληλες για μενα αν θες βαζεις μεσα μονο δυο χρυσοψαρα χαλικακι και αφθονες ανουμπιες και εισαι οκ ..τι φιλτρο εχεις? ...εχεις κανει στρωσιμο στο ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

καλα ολα αυτα παιδια που λετε με τα λιτρα και αυτα ομως ο φιλος μας ρωτησε κατι αλλο για την συμπεριφορα των ψαριων προς ενα συγκεκριμενο.....οποιος ξερει ας απαντησει και ας αφησουμε τις παρατηρησεις για τα λιτρα και τα συνιθησμενα.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Η Gin το είπε παραπάνω για αγοράκια και κοριτσάκια, αλλά όχι ξεκάθαρα.

Αυτή είναι συμπεριφορά διαδικασίας ζευγαρώματος στα χρυσόψαρα.

Συνεχές κυνηγητό του θηλικού από το ισχυρότερο αρσενικό με πίεση στην κοιλιά για να βγάλει τα αυγά τα οποία και τα οποία θα γονιμοποιήσει το αρσενικό μετά.

Αν υπάρχουν πάνω σε φυτά ή ξύλα άσπρες μακρυές κλωστές πιθανόν να έχει γεννήσει το θηλικό.

Αλλά όταν είναι πολλά μαζί γίνοται άμεση τροφή για τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

καλα ολα αυτα παιδια που λετε με τα λιτρα και αυτα ομως ο φιλος μας ρωτησε κατι αλλο για την συμπεριφορα των ψαριων προς ενα συγκεκριμενο.....οποιος ξερει ας απαντησει και ας αφησουμε τις παρατηρησεις για τα λιτρα και τα συνιθησμενα.. :thumbup:

Ο χωρος οπου ζει καποιος διαμορφωνει μεχρι ενα σημειο και την συμπεριφορα του.Εαν π.χ

εσενα σ' εβαζαν σε δωματιο 5Μ2 με αλλα 5 ατομα θα ειχες την ιδια συμπεριφορα που εχεις

τωρα που εισαι μονος σ' ενα δωματιο 10Μ2;

Link to comment
Share on other sites

Ο χωρος οπου ζει καποιος διαμορφωνει μεχρι ενα σημειο και την συμπεριφορα του.Εαν π.χ

εσενα σ' εβαζαν σε δωματιο 5Μ2 με αλλα 5 ατομα θα ειχες την ιδια συμπεριφορα που εχεις

τωρα που εισαι μονος σ' ενα δωματιο 10Μ2;

Συμφωνώ αλλά απο τη στιγμή που έχουμε συμπεριφορα ζευγαρώματος σημαίνει οτι εχουμε τουλάχιστον καλές συνθήκες .

Το Κόι θα πρέπει να βγεί το συντομότερο .

Link to comment
Share on other sites

καλα ολα αυτα παιδια που λετε με τα λιτρα και αυτα ομως ο φιλος μας ρωτησε κατι αλλο για την συμπεριφορα των ψαριων προς ενα συγκεκριμενο.....οποιος ξερει ας απαντησει και ας αφησουμε τις παρατηρησεις για τα λιτρα και τα συνιθησμενα.. :thumbup:

..Τι θα πει συνηθισμενα ? ..τα θεωρεις δηλαδη εσυ περιτα?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν το εννοωουσα με την κακη εννοια απλα ο Mplaksant ζητησε την αποψη μας σε ενα συγκεκριμενο ερωτημα και το θεμα ανοιξε για να του απαντησουμε σε αυτο.Τωρα φυσικα και δεν ηταν περιττη η παρατηρηση σου,απλα δεν εδεινε απαντηση στο ερωτημα του.

Επισης, στο οτι ο πλεκο και το κοι πρεπει να φυγει συμφωνω,τα αλλα 4 χρυσοψαρα σε 150 λιτρα πιστευω πως ειναι οκ,γνωμη μου παντα.

φιλικα hms.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν το εννοωουσα με την κακη εννοια απλα ο Mplaksant ζητησε την αποψη μας σε ενα συγκεκριμενο ερωτημα και το θεμα ανοιξε για να του απαντησουμε σε αυτο.Τωρα φυσικα και δεν ηταν περιττη η παρατηρηση σου,απλα δεν εδεινε απαντηση στο ερωτημα του.

Επισης, στο οτι ο πλεκο και το κοι πρεπει να φυγει συμφωνω,τα αλλα 4 χρυσοψαρα σε 150 λιτρα πιστευω πως ειναι οκ,γνωμη μου παντα.

φιλικα hms.

4 χρυσοψαρα για 120 λιτρα ειναι παλι πολλα ο κανονας ειναι 1 ανα 60 ...απο εκει περα νομιζω οτι αυτα που θεωρεις οτι ειναι τυπικα και χιλιοειπωμενα μπορει να ''στρεσαρουν'' τα ψαρια και να τα κανουν να φερονται αλοκοτα ...αυτααα

Link to comment
Share on other sites

Το 1 χρυσοψαρο στα 60λτρ δεν ειναι καν΄΄ονας. Ειναι απλα μια πρόταση για καλη συμβιωση. Ομως και 4-5 χρυσόψαρα σε 150λτρ ειναι καλα.

Το ΚΟΙ οπως λενε και οι παραπανω πρεπει να βγει.

Οπως επισης ανεφερε και η GIN και salvator ειναι μια διαδηκασια ζευγαρώματος των χρυσόψαρων.

Υ.Γ. Θα σας παρακαλουσα απλα αυτές τις μικροδιαφορές - διαπληκτισμούς να τους αποφύγουμε. :thumbup:

Ευχαριστω για την κατανόηση.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, με λυπει πολυ το γεγονος οτι σε ολα τα ελληνικα προ παντων forum, οταν γραφεις κατι και εισαι καινουριος αλλα και οχι απολυτα, ο περισσοτερος κοσμος πρωτα θα σου την πει για να δειξει οτι γνωριζει και μετα θα σ μιλησει επι της ουσιας σε αυτο που ρωτησες. Γνωριζω πολυ καλα ρε παιδια οτι το Koi θα μεγαλωσει αρκετα και θα χρειαστει αλλο χωρο και εχω μελετησει για αυτο, εχω κανει τα κουμαντα μου. Τωρα ομως ειναι μικρο και γνωριζω και το ποσο παιζει ρολο η συμβιωση του μαζι με χρυσοψαρα. Ευχαριστω οσους δειξαν πνευμα συνεργασιας και μ δωσαν μια απαντηση χωρις δειγματα ελληναρισμου οπως λεω, γιατι ειναι κατι που το παρατηρω σε forum αλλα και συζητησεις στην Ελλαδα. Για παραδειγμα σε forum για μηχανες μπορει να ρωτησεις τι εχει το φιλτρο αερα ρε παιδια και δε δουλευει και να σ πει ο αλλος πρωτο ποστ απαντηση, ''καλα τι λαστιχα φορας, αυτα ειναι χαλια''. Ενταξει αγαπαμε τα ψαρια, απλα να μαστε σωστοι γενικοτερα, καλοπροεραιτα παντα, ευχαριστω οσους απαντησαν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Η Gin το είπε παραπάνω για αγοράκια και κοριτσάκια, αλλά όχι ξεκάθαρα.

Αυτή είναι συμπεριφορά διαδικασίας ζευγαρώματος στα χρυσόψαρα.

Συνεχές κυνηγητό του θηλικού από το ισχυρότερο αρσενικό με πίεση στην κοιλιά για να βγάλει τα αυγά τα οποία και τα οποία θα γονιμοποιήσει το αρσενικό μετά.

Αν υπάρχουν πάνω σε φυτά ή ξύλα άσπρες μακρυές κλωστές πιθανόν να έχει γεννήσει το θηλικό.

Αλλά όταν είναι πολλά μαζί γίνοται άμεση τροφή για τα υπόλοιπα.

ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΔΥΟ LIONHEAD ΖΕΥΓΑΡΙ ΜΕ ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΝΑ ΧΕΙ ΜΗΚΟΣ 10 ΠΟΝΤΟΥΣ(ΜΙΚΡΟ ΣΕΗΛΙΚΙΑ ΔΗΛΑΔΗ) ΚΑΙ Η ΘΗΛΥΚΙΑ 15ΠΟΝΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΚΟΙΛΙΑΣ ΟΣΟ ΕΝΑ ΜΠΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΠΙΝΚ ΠΟΝΚ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΧΟΡΝΤΡΗ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΘΗΛΥΚΙΑ ΣΠΡΩΧΝΕΙ ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΟ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΦΑΙ ΑΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ.

ΓΙΑ ΝΑ ΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΟΜΑΣΤΕ ΜΕΤΑ ΦΥΛΛΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΑ ΣΤΡΟΥΜΠΟΛΥΑ ΜΕ ΜΑΚΡΙΑ ΟΥΡΑ ΚΑΙ ΚΑΜΠΥΛΩΤΗ ΣΤΟ ΚΟΨΙΜΟ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΘΗΛΥΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΝΤΗ ΟΥΡΑ ΜΕ ΜΥΤΕΡΟ ΚΟΨΙΜΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΣΤΡΟΥΜΠΟΥΛΑ ΤΑ ΑΡΣΕΙΚΑ.

ΠΩΣ ΕΞΕΙΓΗΤΕ ΕΣΕΙΣ ΥΤΗ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΔΥΟ LIONHEAD ΖΕΥΓΑΡΙ ΜΕ ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΝΑ ΧΕΙ ΜΗΚΟΣ 10 ΠΟΝΤΟΥΣ(ΜΙΚΡΟ ΣΕΗΛΙΚΙΑ ΔΗΛΑΔΗ) ΚΑΙ Η ΘΗΛΥΚΙΑ 15ΠΟΝΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΚΟΙΛΙΑΣ ΟΣΟ ΕΝΑ ΜΠΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΠΙΝΚ ΠΟΝΚ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΧΟΡΝΤΡΗ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΘΗΛΥΚΙΑ ΣΠΡΩΧΝΕΙ ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΟ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΦΑΙ ΑΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ.

ΓΙΑ ΝΑ ΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΟΜΑΣΤΕ ΜΕΤΑ ΦΥΛΛΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΑ ΣΤΡΟΥΜΠΟΛΥΑ ΜΕ ΜΑΚΡΙΑ ΟΥΡΑ ΚΑΙ ΚΑΜΠΥΛΩΤΗ ΣΤΟ ΚΟΨΙΜΟ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΘΗΛΥΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΝΤΗ ΟΥΡΑ ΜΕ ΜΥΤΕΡΟ ΚΟΨΙΜΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΣΤΡΟΥΜΠΟΥΛΑ ΤΑ ΑΡΣΕΙΚΑ.

ΠΩΣ ΕΞΕΙΓΗΤΕ ΕΣΕΙΣ ΥΤΗ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ

Πως το ξερεις αυτό?? :thumbup:

Υ.Γ. Θα σε παρακαλουσα να μην γρφεις με κεφαλαία στα φορουμ αυτο δηλωνει οτι φωναζεις. Επίσης καλο θα ηταν να ανοιξεις αλλο θεμα για να μιλησουμε για τα δικα σου ψαρακια.

Ρε παιδια, με λυπει πολυ το γεγονος οτι σε ολα τα ελληνικα προ παντων forum, οταν γραφεις κατι και εισαι καινουριος αλλα και οχι απολυτα, ο περισσοτερος κοσμος πρωτα θα σου την πει για να δειξει οτι γνωριζει και μετα θα σ μιλησει επι της ουσιας σε αυτο που ρωτησες. Γνωριζω πολυ καλα ρε παιδια οτι το Koi θα μεγαλωσει αρκετα και θα χρειαστει αλλο χωρο και εχω μελετησει για αυτο, εχω κανει τα κουμαντα μου. Τωρα ομως ειναι μικρο και γνωριζω και το ποσο παιζει ρολο η συμβιωση του μαζι με χρυσοψαρα. Ευχαριστω οσους δειξαν πνευμα συνεργασιας και μ δωσαν μια απαντηση χωρις δειγματα ελληναρισμου οπως λεω, γιατι ειναι κατι που το παρατηρω σε forum αλλα και συζητησεις στην Ελλαδα. Για παραδειγμα σε forum για μηχανες μπορει να ρωτησεις τι εχει το φιλτρο αερα ρε παιδια και δε δουλευει και να σ πει ο αλλος πρωτο ποστ απαντηση, ''καλα τι λαστιχα φορας, αυτα ειναι χαλια''. Ενταξει αγαπαμε τα ψαρια, απλα να μαστε σωστοι γενικοτερα, καλοπροεραιτα παντα, ευχαριστω οσους απαντησαν

Λογω του ότι ηταν το πρωτο σου ποστ ΔΕ γνωριζουμε τις γνωσεις σου για τα ψαρακια. Εφοσον λες οτι το έχεις φροντισει, εμενα με καλυπτει αυτό. Από την άλλη θεωρω χρεος μου να σε ενημερωσω για κατι που ισως δεν γνωριζεις. Απλα καλο θα ειναι να γινει με το σωστο τρόπο.

Οτι χρειαστείς, εδω θα ειμαστε να σε βοηθησουμε.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

κατ αρχην να με συγχωρεσετε για το λαθος των κεφαλαιων γραμματων. επειτα, σε αυτην την κατηγορια εχω διαβασει αυτα που σας ανεφερα στα σχολια μου στο ποστ του mplaksant. επισης ξεχασα να αναφερω ενα ακομη σημαδι για τον διαχωρισμο των φυλλων. το θυηκο στο πισω μερος οπου αφοδευει εχει μια μικρη μπιλιτσα αναμεσα απο τα μικρα πτερυγια ενω το αρσενικο ειναι ισιο δεν εξεχει κατι

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχην να με συγχωρεσετε για το λαθος των κεφαλαιων γραμματων. επειτα, σε αυτην την κατηγορια εχω διαβασει αυτα που σας ανεφερα στα σχολια μου στο ποστ του mplaksant. επισης ξεχασα να αναφερω ενα ακομη σημαδι για τον διαχωρισμο των φυλλων. το θυηκο στο πισω μερος οπου αφοδευει εχει μια μικρη μπιλιτσα αναμεσα απο τα μικρα πτερυγια ενω το αρσενικο ειναι ισιο δεν εξεχει κατι

Ο διαχωρισμος των φίλων φαινεται απο αυτο που λες στο απο πανω ποστ και όχι στο προηγουμενο.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

ναι , σε αυτο το λινκ ειδα ολα οσα εχω γραψει παραπανω. δηλαδη, εκτος απο το σχηματου πρωκτου τους εχουμε και το σχημα του κορμιου τους.

το ερωτημα μου ειναι τελικα οτι τα δυο μου lionhead εχουν συμπεριφορες αντιθετες με τα χαρακτιριστηκα τους. δηλ. το στρουμπουλο με τον πρωκτο να του προεξεχει σαν μπιλιτσα σπρωχνει το αλο στην κοιλια προς τα επανω. το αλλο lionhead ειναι πιο στενμακρο και τα πτερυγιατουπιο κοφτερα στο σχημα τουσ οχι καμπυλωτα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...