Jump to content

Προτάσεις για ΝΕΟ Fish Only


Mitrizakis Nikos

Recommended Posts

Λοιπόν, έχουμε ένα άδειο ενυδρείο που προορίζετε για Fish only, λειτουργεί εδώ και 3 μήνες περίπου, με δύο εξωτερικά EHEIM 2215, ένα sump 40l, 2 κυκλοφορητές MAREA 2400 (ΤΟΥΡΜΠΕΛΑ ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΕΙ 2400 ΛΙΤΡΑ ΤΗΝ ΩΡΑ), ένα UV και ένα skimmer με κυκλοφορητή για 40OL ενυδρείο, δύο θερμοστάτες, δύο λάμπες marine white, 12 κιλα βράχο Σιγκαπούρης και υπόστρομα, τριμμένο κοράλλι και αραγονίτη. Τι μένει; Να βάλουμε ψάρια! ΑΚΟΥΩ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ!!!!!!!!

post-1703-1158176703_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όπως ήδη σου έχω αναφέρει σε άλλο ποστ, η προσωπική μου γνώμη είναι ότι το ενυδρείο σου είναι πλέον έτοιμο να δεχθεί τα πρώτα ανθεκτικά ψαράκια. Για παράδειγμα ένα ή δύο μικρούς damsel.

Μέτρησε πρώτα τις τιμές των νιτρωδών και των νιτρικών σου, τα οποία αν υπάρχουν θα είναι μία ένδειξη ότι υπάρχει κάποιος μικρός κύκλος.

Τις τιμές αυτές και ειδικότερα της αμμωνίας και των νιτρωδών θα πρέπει να τις μετράς σε καθημερινή βάση από την στιγμή που θα βάλεις τα πρώτα σου ψάρια.

Έτσι θα παρακολουθείς την εξέλιξη του κύκλου μέχρι να ολοκληρωθεί και να αποφασίσεις να αυξήσεις τον αριθμό των ψαριών και πάλι σταδιακά.

Προσοχή στο τάισμα. Λίγα φυλαράκια τροφής στην αρχή είναι αρκετά για να θρέψουν έναν ή δύο μικρούς damsel.

Καλή συνέχεια

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές. Βρήκα δωρεά ενα clownaki για ξεκίνημα δεν είναι οκ; Για να μην βάλω τα damsel (που αντιπαθώ κιόλας)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές. Βρήκα δωρεά ενα clownaki για ξεκίνημα δεν είναι οκ; Για να μην βάλω τα damsel (που αντιπαθώ κιόλας)

Απο τη στιγμη που το ενυδρειο σου λειτουργει 3 μηνες τοτε νομιζω οτι το clown θα ειναι μια χαρα. Ετσι και αλλιως και τα clown ανηκουν στην οικογενεια Pomacentridae στην οποια ανηκουν και τα damsels! Ισως να μην θεωρουνται τοσο ανθεκτικα αλλα πιστευω οτι μετα απο 3 μηνες το ενυδρειο σου μπορει να τον δεχτει ανετα! Μετα την εισοδο του ψαριου καλο ειναι να κανεις καθημερινες μετρησεις αμμωνια και Nitrite για να δουμε πως αντιδρα η βιολογια σου χωρις βεβαια να παραμελεις τα αλλα τεστ σου.

Απο κει και περα γενικα για την επιλογη των ψαριων πρεπει να σκεφτεις τι ενυδρειο θελεις να φτιαξεις. Δηλαδη θελεις να μετατραπει αργοτερα σε κανονικο reef? τοτε θα πρεπει να επιλεξεις μονο Reef safe ψαρια, θελεις να ειναι ενα ενυδρειο ειρινικο ή προτιμας trigger για παραδειγμα οποτε θελεις ενα πιο επιθετικο ενυδρειο? Ολα αυτα παιζουν σημαντικο ρολο για να μπορεσουμε να προτεινουμε καποια ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, δεδομένου ότι είναι το πρώτο μου marine και επειδή δεν μου αρέσουν οι «άσχημες» εκπλήξεις, θα ήθελα ένα ειρηνικό ενυδρείο για αρχή ανεξαρτήτως από reef safe ψάρια ή όχι. Δηλαδή, δεν σκέπτομαι άμεσα να το κάνω reef .

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία!

Ξεκίνησε με το clownάκι και μη βιαστείς να προσθέσεις άλλα ψάρια αν δεν σιγουρευτείς για την βιολογική ισορροπία του συστήματός σου.

Τι είδους είναι o clown και τι μέγεθος έχει?

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ψαράκι, ίσως να είναι επιθετικό σε άλλα είδη κλόουν, αν θελήσεις να βάλεις αργότερα. πχ percula

Στα 6-7 εκατοστά δεν θεωρείται κλοουνάκι βέβαια, αλλά σίγουρα θεωρείται καλό μέγεθος.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ειναι λιγο τσαμπουκας ;) αλλα ωραιο ψαρακι.... καλη αρχη!! Χαιρομαι πραγματικα που ξεκινανε συνεχεια καινουργια θαλασσινα !! :thumbup:

Περιμενουμε νεα, ερωτησεις, φωτογραφιες κτλ

Link to comment
Share on other sites

Την άλλη εβδομάδα θα το έχω βάλει. Ανυπομονώ αλλά ξέρω ότι το ενυδρείο θέλει τρελή υπομονή. Οπότε σιγά σιγά.

Λοιπόν, έστω ότι το βάλαμε το tomato, μετά; Με τι μπορώ να το συνδυάσω; Μου αρέσουν πολύ Butterflies και Tangs. Είναι επιθετικά;

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα από τα tang είναι πολύ εδαφικά ιδιαίτερα δε μεταξύ άλλων ειδών της οικογένειας όπου ανήκουν. Στα λίτρα σου μπορείς να βάλεις 1 και αυτό καλύτερα προς το τέλος δηλ όταν έχεις κλείσει με τι άλλες επιλογές σου σε fish stock.Οι πεταλούδες δεν είναι επιθετικές αλλά θέλει προσοχή στην επιλογή τους μιας και ένα μεγάλο ποσοστό από τα διαθέσιμα είδη είτε θα αρνηθούν να φάνε οτιδήποτε στο ενυδρείο είτε πολύ εξειδικευμένα πράγματα. Πάντως υπάρχουν 3-4 πανέμορφα και αρκετά ανθεκτικά είδη όπως η chaetodon semilarvatus, chaetodon collare και chaetodon auriga.

Εύχομαι καλή αρχή στο ενυδρείο σου και να είσαι σίγουρος ότι όλοι μας θα προσπαθήσουμε να σε βοηθήσουμε έτσι ώστε να γίνει πραγματικότητα αυτό που θες είτε λέγεται fish only είτε reef. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε Θανάση. Με έκανες χαρούμενο με αυτά που είπες! Επιτέλους θα αποκτήσω τα ψάρια που τόσο καιρό ζήλευα !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε Θανάση. Με έκανες χαρούμενο με αυτά που είπες! Επιτέλους θα αποκτήσω τα ψάρια που τόσο καιρό ζήλευα !!!!!!

μόλις έρθουν τα ωραία .. θα θέλεις να βάλεις μέσα όλο τον ωκεανό.. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν, όπως σας είχα πει, πρόσθεσα εχθές το πρώτο ψαράκι και είναι ένα tomato clown. (Ας είναι καλά ο Γιώργος από τη Βέροια που μου το πρόσφερε, ευχαριστώ). Τώρα βέβαια το ψάξιμο για τους υπόλοιπους κατοίκους βρίσκεται σε έξαρση! Τι εννοώ;

• Paracanthurus Hepatus\ Blue Tang

• Acanthurus Japonicus\White Faced Surgeonfish

• Euxiphipops Xanthometopon\Blueface Angel

• Pomacanthus Imperator \Emperor Angelfish

• Amphiprion Ocellaris\False Percula Clownfish

• Clibanarius Taeniatus/Striped-leg Hermit Crab

• Stenopus Hispidus\Coral Banded Boxing Shrimp

• Stenopus Tenuirostris\Blue Boxer Shrimp

• Calcinus Elegans\Electric Blue Hermit Crab

• Lybia Tesselata\Boxer Crab

Πείτε μου κατά πόσο έχουμε συμβιοσημότητα, αν είναι εύκολα, αν είναι εφικτό να μπουν στο ενυδρείο μου και μία πιθανή σειρά για την αγορά αυτών!!!!

;):thumbup::thumbup::wacko::hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, όπως σας είχα πει, πρόσθεσα εχθές το πρώτο ψαράκι και είναι ένα tomato clown. (Ας είναι καλά ο Γιώργος από τη Βέροια που μου το πρόσφερε, ευχαριστώ). Τώρα βέβαια το ψάξιμο για τους υπόλοιπους κατοίκους βρίσκεται σε έξαρση! Τι εννοώ;

• Paracanthurus Hepatus\ Blue Tang

• Acanthurus Japonicus\White Faced Surgeonfish

• Euxiphipops Xanthometopon\Blueface Angel

• Pomacanthus Imperator \Emperor Angelfish

• Amphiprion Ocellaris\False Percula Clownfish

• Clibanarius Taeniatus/Striped-leg Hermit Crab

• Stenopus Hispidus\Coral Banded Boxing Shrimp

• Stenopus Tenuirostris\Blue Boxer Shrimp

• Calcinus Elegans\Electric Blue Hermit Crab

• Lybia Tesselata\Boxer Crab

Πείτε μου κατά πόσο έχουμε συμβιοσημότητα, αν είναι εύκολα, αν είναι εφικτό να μπουν στο ενυδρείο μου και μία πιθανή σειρά για την αγορά αυτών!!!!

Γεια σου Νικο και καλη αρχη και επισημα (με το ψαρι ;) )

Λυπαμαι που θα σε στεναχωρησω αλλα ελπιζω πραγματικα να μην εννοεις οτι σκοπευεις να βαλεις ολα αυτα τα ψαρια σε ενα ενυδρειο 180 λιτρων :thumbup: εκτος αυτου κανενα εκτος απο τον clown δεν προτεινεται για τετοιο ενυδρειο... δες παρακατω τα ελαχιστα λιτρα για τα ψαρια που αναφερεις (Πηγη Marine Fishes, Scott Michael) :

• Paracanthurus Hepatus\ Blue Tang 374l

• Acanthurus Japonicus\White Faced Surgeonfish : 284l

• Euxiphipops Xanthometopon\Blueface Angel 511l

• Pomacanthus Imperator \Emperor Angelfish 511l

• Amphiprion Ocellaris\False Percula Clownfish 76l

Οπως καταλαβαινεις εδω μιλαμε για μεγαλα ψαρια τα οποια θα υποφερουν σε ενα τοσο μικρο ενυδρειο :thumbup:

Αρα σιγουρα δεν συζηταμε το να μπουν ολα...αν θελεις τη γνωμη μου θα πρεπει να στραφεις σε αλλα ψαρια για τα λιτρα σου... Σκεφτεσαι κατι αλλο ? εχεις τσεκαρει Butterflyfishes ?

Οσο αφορα γαριδες, καβουρια κτλ μπορεις να βαλεις ανετα και περισσοτερα απο οσα αναφερεις...

Τι λες ? Τι σκεφτεσαι ?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς θα συμφωνήσω με τον Μάνο όσον αφορά τα λίτρα αποκλείουμε και τα δυο αγγελόψαρα Xanthometopon και Imperator καθώς και τον Acanthurus Japonicus καθώς πέρα από το ότι είναι τρομερά κινητικό ψάρι είναι και πολύ εδαφικο.Θα μπορούσες για ένα μεγάλο διάστημα να βάλεις ένα blue tang αρκεί να έχεις στα επόμενα σχέδια σου ένα μεγαλύτερο ενυδρείο 350+ Λιτρων.Με τα Amphiprion Ocellaris δεν έχεις πρόβλημα λίτρων αλλά αν κρατήσεις τον tomato clown πιθανόν να έχουμε τρομερούς τσαμπουκάδες με τελικό χαμένο τον Ocellaris.

Υπάρχουν πάντως πολλές επιλογές για τα λίτρα σου όπως διάφορα dwarf angel,wrasse κ.λ.π. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, μου κάνατε την καρδιά περιβόλι!!!!!!!!!!!!

Τώρα εγώ τι να πω; Πείτε μου προτάσεις και με κανένα δυσκολότερο ψαράκι. Για αργότερα. Βοηθάτε παιδιά!!!!!

;):thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, μου κάνατε την καρδιά περιβόλι!!!!!!!!!!!!

Τώρα εγώ τι να πω; Πείτε μου προτάσεις και με κανένα δυσκολότερο ψαράκι. Για αργότερα. Βοηθάτε παιδιά!!!!!

;):thumbup::thumbup:

Προσωπικά σου προτείνω την άμεση κατασκευή ενός δίτονου ενυδρείου.

Μιά και καλή για να ξενοιάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι το ιδανικό αλλά δεδομένου ότι είμαι 22 χρονών και είμαι φοιτητής προς το παρόν παραμένει όνειρο!!!! Καμιά ιδέα για τώρα;

Link to comment
Share on other sites

ψυχραιμία ;)

και λάβε υπόψη σου ότι σου είπαν τα παιδιά παραπάνω :thumbup: ..

… το να ελπίζεις ότι όλα θα πάνε καλά βάζοντας όλα αυτά τα ψάρια ..

.. είναι σαν να κυνηγάς το λόττο .. ίσος πιο δύσκολο ..

.. υπάρχουν και άλλοι οργανισμοί που θα συμπληρώσουν την εικόνα του ενυδρείου :thumbup: .. μη βιάζεσαι..

Link to comment
Share on other sites

Εγω Νικο θα επαιζα με ενα Yellow tang η μια πεταλουδα και αρκετα μικροψαρα.... Μπορεις να δεις και καποια centropyge απο τα μικρα (centropyge loricula, centropyge potteri κτλ) και φυσικα μερικα gobies, wrasses κτλ... Επειδη δεν θελω να το αφησουμε ετσι και καταλαβαινω την αγωνια σου ριξε μια ματια στα παραπανω και πες μας που καταληγεις...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα τα centropyge και tangς σαν βασικά είδη και επιπλέον κάποια μικρά gobies, wrashes και άλλα παρόμοια μικρόψαρα.

Ο συνδιασμός των παραπάνω ειδών εκτός από την πολύ ωραία εικόνα που θα εμφανίζει, θα έχει ταυτόχρονα και μία χρησιμότητα στην ισορροπία του συστήματος.

Όσον αφορά τις πεταλούδες, έχω κάποιες επιφυλάξεις, γιατί πρόκειται για απαιτητικά ψάρια με ιδιαίτερες διατροφικά απαιτήσεις και χρειάζονται μηδενικές τιμές νιτρικών. Χαρακτηριστικά γνωρίσματα, που κατά τη γνώμη μου θα δυσκολέψουν αρκετά κάποιον νεοεισερχόμενο στην κατηγορία αυτή.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, Acanthurus Japonicus με ένα Yellow ή blue Tang, Centropyge multicolour, ή Centropyge-bicolor ή Centropyge bispinosus και κανένα clown και καμιά γαριδούλα. Πως τα βλέπετε;;;;;; ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, Acanthurus Japonicus με ένα Yellow ή blue Tang, Centropyge multicolour, ή Centropyge-bicolor ή Centropyge bispinosus και κανένα clown και καμιά γαριδούλα. Πως τα βλέπετε;;;;;; :D

Η γνωμη μου ειναι να βαλεις μονο ενα Tang και καλυτερα το Yellow! Ο Γιαπωνεζος ειναι ευαισθητος και θελει "αποσταση" για να κολυμπαει και ο Blue ειναι μαγνητης ick και δεν νομιζω οτι θα τη βγαλει καθαρη στις διαστασεις αυτες.

Αρα λεω 1 yellow tang, 1 centropyge, clown, γαριδες οσες θελεις, μερικα μικροψαρα ακομα και ισως ενα foxface Lo Vulpinus.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εγώ θα σου μιλήσω όσον αφορά το στήσιμο του τανκ

Είμαι παθών και αν θέλεις να με ακούσεις .

Η επιλογή του υποστρώματος είναι η χειρότερη που μπορούσες να έχεις.

Βγάλε τα σπασμένα κοράλλια τώρα. :)

Όλη η βρομιά θα μαζεύετε εκεί κάτω και δεν θα μπορείς να την καθαρίσεις.

Τα νιτρικά σου θα είναι πάντοτε στα ύψη.

Good luck :D

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...