Jump to content

Ερωτήσεις για την κατασκευή ενυδρείου


giorgoskon

Recommended Posts

ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΕΧΩ ΑΦΙΕΡΩΣΕΙ ΑΡΚΕΤΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ -ΨΑΞΙΜΟ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ- ΨΑΞΙΜΟ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΤΗΣ ΠΡΑΞΗΣ! ΓΙΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΛΑΘΗ

CONCEPT: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ 200Μ*80Υ*60Π (960Λ) ΑΡΧΙΚΑ ΜΟΝΟ ΨΑΡΙΑ ΟΜΩΣ REEF SAFE + LIVE ROCK KAI ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΠΕΡΑΣΜΑ ΣΕ REEF

1 ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ :

ΣΕ ΕΝΑ SITE ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΤΑ ΤΖΑΜΙΑ ΤΟΥ ΤΑΝΚ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΡΟΝΤΑΡΙΣΜΕΝΑ –ΤΡΟΧΙΣΜΕΝΑ. ΩΣΤΟΣΟ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΗΤΑΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ ΑΦΟΥ ΤΑ ΜΗ ΡΟΝΤΑΡΙΣΜΕΝΑ –ΤΡΟΧΙΣΜΕΝΑ ΤΖΑΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΟ ΕΩΣ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΡΑΓΙΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΚΟΠΗΣ (ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΜΑΚΡΙΑ)! ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?

ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΠΛΑΪΝΑ ΤΖΑΜΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΤΑΝΕ ΠΑΝΟ ΣΤΟ ΤΖΑΜΙ ΤΗΣ ΒΑΣΗΣ Η’ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΑΠΟ ΤΗ ΒΑΣΗ?

2 ΤΟ REFUGIUM ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ ΤΟΥ SUMP Η’ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ?

3 ΤΟ SKIMMER ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΘΕΩΡΩ ΚΟΡΟΪΔΙΑ 1000 ΕΥΡΑΚΙΑ ΓΙΑ SKIMMER ΣΤΑ ΛΙΤΡΑ ΜΟΥ) ΜΕ 2 ΕΧΕΙΜ 1260 ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ REFUGIUM Η’ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΕ ΕΙΣΟΔΟ ΝΕΡΟΥ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗ ΥΠΕΡΧΕΙΛΙΣΗ(ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ ΕΚΑΝΑ) ?

4 ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ SUMP ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ 2 ΕΧΕΙΜ 1260 Η’ 1262 . ΕΠΑΡΚΟΥΝ? ΠΟΙΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ? ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ Η ΕΧΟΔΟΣ ΤΟΥΣ ΤΙ ΔΙΑΤΟΜΗ ΕΧΕΙ?

5 ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΩΛΗΝΩΣΕΙΣ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ ΑΡΔΕΥΣΗΣ (ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ+ΦΤΗΝΑ). ΑΡΚΕΙ Η ΔΙΑΤΟΜΗ1,5΄΄ ? ΑΝ ΓΙΑ ΣΤΕΓΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΕΦΛΟΝ (ΤΟ ΚΛΑΣΙΚΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΣΙΡΟΤΟ) ΛΕΤΕ ΝΑ ΒΛΑΨΕΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ?

ΕΕΕ ΝΟΜΙΖΩ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩ!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή φαντάζομαι ότι δεν έχεις ξανακάνει ενυδρείο φίλε giorgoskon θα σου πρότεινα να το κάνεις με τη βοήθεια κάποιου πιο έμπειρου ειδάλλως κινδυνεύεις να κάνεις το σαλόνι σου λίμνη... ;)

1)Τα τζάμια πρέπει να είναι ρονταρισμένα κυρίως για τη δική σου ασφάλεια, ένα μη τροχισμένο τζάμι είναι καλύτερο από ξυράφι στο κόψιμο! :thumbup: Αυτό και μόνο τα λέει όλα! Όλα τα ενυδρεία (DIY και έτοιμα) έχουν τζάμια ρονταρισμένα!

2)Για να είμαι ειλικρινής έχω την αίσθηση ότι δεν έχει σημασία. Άλλωστε και το sump ένα είδος refugium είναι, χωρίς άλγες. Άλλοι πάλι τα κάνουν ανεξάρτητα εξαιτίας του ότι δε θέλουμε ιδιαίτερη ροή στο refugium ενώ αντίθετα θέλουμε στο sump όπου συνηθίζεται να τοποθετείται και το skimmer το οποίο θέλει γρήγορη κυκλοφορία νερού.

3)Επειδή κανείς δεν ξέρει τι έχεις κατά νου δύσκολο να σου απαντήσω. Γενικά πάντως είναι χρήσιμο (όταν αυτό είναι εφικτό) οι αντλίες να είναι εκτός ενυδρείου ώστε να μην έχουμε επιπλέον θέρμανση του νερού από τους κυκλοφορητές. 130+ watt μόνιμα μέσα στο ενυδρείο δεν είναι και λίγο.... Οι αντλίες, αν ρωτάς για αυτό, δεν έχουν πρόβλημα και να είναι βυθισμένες.

4) η 1262 νομίζω είναι στα 3.500lt/h άρα να αποδίδουν 2.500lt/h δηλαδή κι οι δύο μαζί θα σου γυρίζουν το ενυδρείο 5 φορές. Το θεωρώ καλό νούμερο αυτό.

5) Το τεφλόν, καθότι πολυμερές υλικό, δεν επηρεάζει τη χημική του σύσταση και μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς φόβο! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΕΧΩ ΑΦΙΕΡΩΣΕΙ ΑΡΚΕΤΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ -ΨΑΞΙΜΟ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ- ΨΑΞΙΜΟ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΤΗΣ ΠΡΑΞΗΣ! ΓΙΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΛΑΘΗ

CONCEPT: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ 200Μ*80Υ*60Π (960Λ) ΑΡΧΙΚΑ ΜΟΝΟ ΨΑΡΙΑ ΟΜΩΣ REEF SAFE + LIVE ROCK KAI ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΠΕΡΑΣΜΑ ΣΕ REEF

1 ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ :

ΣΕ ΕΝΑ SITE ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΤΑ ΤΖΑΜΙΑ ΤΟΥ ΤΑΝΚ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΡΟΝΤΑΡΙΣΜΕΝΑ –ΤΡΟΧΙΣΜΕΝΑ. ΩΣΤΟΣΟ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΗΤΑΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ ΑΦΟΥ ΤΑ ΜΗ ΡΟΝΤΑΡΙΣΜΕΝΑ –ΤΡΟΧΙΣΜΕΝΑ ΤΖΑΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΟ ΕΩΣ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΡΑΓΙΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΚΟΠΗΣ (ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΜΑΚΡΙΑ)! ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?

Ρονταρισμένα. Είναι πιο όμορφο και πιο ασφαλές στο να μη σε σφάξει όπως είπε και ο george hmmy

Να ραγίσει το τζαμι στο σημείο κοπής ;; :thumbup::thumbup:

ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΠΛΑΪΝΑ ΤΖΑΜΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΤΑΝΕ ΠΑΝΟ ΣΤΟ ΤΖΑΜΙ ΤΗΣ ΒΑΣΗΣ Η’ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΑΠΟ ΤΗ ΒΑΣΗ?

Το ίδιο πράγμα είναι. Δεν αλλάζει τίποτα. Και γω το χω ψάξει καιρό και κάνένας δεν μπόρεσε να μου τεκμηριώσει την μια και την άλλη περίπτωση.

2 ΤΟ REFUGIUM ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ ΤΟΥ SUMP Η’ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ?

Το ίδιο το sump μπορεί να είναι και refugium. Το ένα του κομμάτι δηλαδή.

3 ΤΟ SKIMMER ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΘΕΩΡΩ ΚΟΡΟΪΔΙΑ 1000 ΕΥΡΑΚΙΑ ΓΙΑ SKIMMER ΣΤΑ ΛΙΤΡΑ ΜΟΥ) ΜΕ 2 ΕΧΕΙΜ 1260 ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ REFUGIUM Η’ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΕ ΕΙΣΟΔΟ ΝΕΡΟΥ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗ ΥΠΕΡΧΕΙΛΙΣΗ(ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ ΕΚΑΝΑ) ?

Μελετησε τα υπέρ και τα κακά κάθε περίτπωσης.

4 ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ SUMP ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ 2 ΕΧΕΙΜ 1260 Η’ 1262 . ΕΠΑΡΚΟΥΝ? ΠΟΙΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ? ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ Η ΕΧΟΔΟΣ ΤΟΥΣ ΤΙ ΔΙΑΤΟΜΗ ΕΧΕΙ?

Όσο μεγαλύτερη κυκλοφορία τόσο το καλύτερο. Ότι βαστάει η τσέπη σου.

1260 : Είσοδος νερού 1 ίντζα / Έξοδος νερού 5/8 της ιντζας

1262 : Τα ίδια

5 ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΩΛΗΝΩΣΕΙΣ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ ΑΡΔΕΥΣΗΣ (ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ+ΦΤΗΝΑ). ΑΡΚΕΙ Η ΔΙΑΤΟΜΗ1,5΄΄ ? ΑΝ ΓΙΑ ΣΤΕΓΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΕΦΛΟΝ (ΤΟ ΚΛΑΣΙΚΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΣΙΡΟΤΟ) ΛΕΤΕ ΝΑ ΒΛΑΨΕΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ?

Τι εννοείς 1.5'' Μιάμιση ίντζα ; Το τεφλόν-ταινία όχι δεν θα πειράξει τα ψάρια.

ΕΕΕ ΝΟΜΙΖΩ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩ!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...