Jump to content

REEF ενυδρείο


pao1908

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Εδώ και 3 μήνες γύρισα το ενυδρείο μου από γλυκό νερό σε θαλασσινό, αλλά σε αυτό το είδος δεν ξέρω πολλά. Το πρόβλημα είναι ότι λόγω που έχω βάλει κοράλια έβαλα 4 λάμπες με χρονοδιακόπτη και ανάβουν 12 & 14 ώρες αντίστοιχα (2 μπλε & 2 λευκές). Κάθε δύο μέρες τα τζάμια γεμίζουν άλγη. Αγόρασα μια λάμπα UV αλλά αντί να βοηθήσει στο να μην πιάνει άλγη τόσο γρήγορα, εγώ πιστεύω ότι δεν κάνει απολύτως τίποτα.

Σας παρακαλώ βοηθήστε με.

ΣΣ Ενυδρείο 240 lit

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε pao1908, σε καλωσορίζω στο forum μας και ιδιαίτερα στην κατηγορία του reef.

Θα αρχίσω από το τέλος της αναφοράς σου. Όσον αφορά την διατομική άλγη που συγκεντρώνεται στα τζάμια του ενυδρείου σου, η λάμπα UV, δεν μπορεί να κάνει απολύτως τίποτα. Η επίδραση της ακτινοβολίας στην άλγη αφορά αποκλειστικά και μόνο στην αιωρούμενη άλγη. Έτσι θα παρατηρήσεις μια εξαιρετική διαύγεια του νερού σου, αλλά όχι και την αναστολή σχηματισμού διατομικής άλγης ή και άλλων ειδών αυτής στις επιφάνειες.

Ο συχνός σχηματισμός άλγης στα τζάμια, οφείλεται συνήθως σε μεγαλύτερη ή και υπερβολική παρουσία ιχνοστοιχείων στο σύστημα. Προφανώς κάνεις κάποια χρήση πρόσθετων στοιχείων για να εμπλουτίζεις το νερό σου. Είσαι σίγουρος ότι οι ποσότητες που ρίχνεις είναι αυτές που έχει πραγματική ανάγκη το σύστημά σου?

Οι αναγραφόμενες οδηγίες στις συσκευασίες είναι πάντα ενδεικτικές και η πραγματική δοσολογία εξαρτάται από πολλούς παράγοντες εκτός από τα λίτρα του ενυδρείου σου. Όπως η βιομάζα, το είδος των κοραλλιών, οι δυνατότητες φωτοσύνθεσης σε σχέση με την ποιότητα του φωτισμού, την συχνότητα των αλλαγών νερού, την ποιότητα του αλατιού και άλλα που πιθανά μου διαφεύγουν.

Όλα αυτά θα πρέπει να τα εκτιμήσεις καλά, ώστε να βρεις την απαραίτητη δοσολογία που απαιτεί το σύστημά σου.

Πάντως ο σχηματισμός διατομικής άλγης είναι κάτι εντελώς φυσιολογική σε τέτοιου είδους ενυδρεία. Θεωρείται ότι βρίσκεται σε κατάσταση ισορροπίας, όταν χρειάζεται να την καθαρίζεις με τον μαγνήτη μια φορά την εβδομάδα.

Τα σαλιγκάρια βοηθάνε πολύ στην ισορροπία αυτού του είδους της άλγης.

Αν έχεις και άλλα είδη μικροάλγης στο ενυδρείο σου, κυρίως στις επιφάνειες του βράχου, τότε θα πρέπει να αναζητήσεις και άλλες αιτίες, όπως τα επίπεδα των τιμών των νιτρικών, του φωσφόρου, του πυριτίου, την συγκέντρωση οργανικών διαλυμάτων, κυρίως. Οι ερημίτες κάνουν άριστη δουλειά προς αυτή την κατεύθυνση, όπως και τα διάφορα αντί-φως και ο ενεργός άνθρακας.

Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για τον τρόπο που διατηρείς την ισορροπία του συστήματός.

Θα χαρώ να τα ξαναπούμε, καλή συνέχεια

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

;) και από εμένα στο Aquazone

Να είσαι σίγουρος ότι εδώ θα βρεις αρκετή βοήθεια και διάθεση ώστε να ξεπεράσεις κάθε πρόβλημα στο ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλως Ηρθες και απο μενα!!

Αν θελεις κανε μια περιγραφη του ενυδρειου σου και γραψε μας τις τιμες που μετρας στο νερο σου! Ισως να βρουμε αμεσα τη λυση μεσα απο τις μετρησεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και από μένα…

αν μπορούσες να ανεβάσεις φωτογραφία να δούμε το πρόβλημα ..

.. όπως επίσης να μας πεις τις μετρήσεις των παραμέτρων του νερού σου..

… το νερό που χρησιμοποίησες είναι από συσκευή αντίστροφης όσμωσης??

.. με υπομονή και ψυχραιμία θα βρούμε λύση..

.. καλή συνέχεια ;) ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...