Jump to content

Αυτόματη Ταΐστρα


Guest s0crates

Recommended Posts

Λόγω διακοπών των Χριστουγέννων θα είμαι Κύπρο (απο Αγγλία για σπουδές) για 25 μέρες. Έχω ένα μονομάχο σε 15λιτρο εξαγωνικό ενυδρείο με καπάκι, και ψάχνω για μια αυτόματη ταίστρα που να κάνει τη δουλειά τις καλά...

Αυτό σημαίνει να μπορεί να εγκατασταθεί στο καπάκι και να πετάει τη τροφή απο τις τρύπες που υπάρχουν, καθώς δεν μπορώ να το αφαιρέσω λόγω της στάθμης του νερού που είναι ψηλή (για να χωράει η θερμάστρα :thumbup: ). Επίσης να έχει κάποιο είδους προστασία απο την υγρασία για να μην κολλάει η τροφή και να μην πέφτει...

Τι προτείνετε;

post-32643-1291644623_thumb.jpg

post-32643-1291644708_thumb.jpg

post-32643-1291644715_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

γεια σου.ταιστρες υπαρχουν μονο για τα πολυ μεγαλα ενυδρεια αυτο που εχω να σου πρωτεινω εγω ειναι να παρεις ταμπλετες διαρκειας,τροφη δηλαδη ωστοσο ειμαι σχετικα επιφυλακτικος με αυτες καθως υπαρχει κινδυνος να σου πανε την αμμωνια στα ουρανια

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάποιος που θα μείνει αγγλία να σου τον προσέχει;Αυτές οι ταμπλέτες είναι όντως πολύ επίφοβες.Έστω 2-3 φορές να πάει θα είσαι οκ νομίζω!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δυστυχώς όσοι ξέρω θα λείπουν και αυτοί.

Για τις ταμπλέτες δεν ξέρω αλλά δεν θα εμπιστευόμουν κάτι που δεν ξέρω αν θα κάνει ζημιά ή αν θα αρέσει στο ψάρι. Τον ταΐζω απ'την αρχή Ocean Nutrition Atison's Betta Pro.

Όσον αφορά τις ταΐστρες δεν αναφέρομαι στις μεγάλες αλλα σ'αυτό το είδος:

-1-

-2-

-3-

Η πρώτες δεν ξέρω αν κάνουν για pellets και η τελευταία είναι μόνο για 14 μέρες...

Έχω διαβάσει τα σχετικά review σε amazon κλπ οπότε αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία με τέτοιες ας βοηθήσει..

Link to comment
Share on other sites

Οι μικρές ταΐστρες χαμηλού κόστους έχουν (συνήθως) ημερήσιο καθημερινό πρόγραμμα.. και δεν είναι μόνο αυτό το πρόβλημα,,,, η ποσότητα της τροφής που ρίχνουν είναι υπερβολική για ένα ψάρι σε καθημερινή βάση.

Αν μπορούσες με κάποιο συμβολικό ποσό να το έδινες σε κάποιο pet της περιοχής σου ώστε να στο φιλοξενήσουν όσο θα απουσιάζεις, θα ήταν καλή περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δυστυχώς όσοι ξέρω θα λείπουν και αυτοί.

Για τις ταμπλέτες δεν ξέρω αλλά δεν θα εμπιστευόμουν κάτι που δεν ξέρω αν θα κάνει ζημιά ή αν θα αρέσει στο ψάρι. Τον ταΐζω απ'την αρχή Ocean Nutrition Atison's Betta Pro.

Όσον αφορά τις ταΐστρες δεν αναφέρομαι στις μεγάλες αλλα σ'αυτό το είδος:

-1-

-2-

-3-

Η πρώτες δεν ξέρω αν κάνουν για pellets και η τελευταία είναι μόνο για 14 μέρες...

Έχω διαβάσει τα σχετικά review σε amazon κλπ οπότε αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία με τέτοιες ας βοηθήσει..

Την τρίτη που αναφέρεις την έχω και δεν νομίζω να μπορέσεις να την τοποθετήσεις στο δικό σου. Πρέπει να είναι οριζόντιο το σημείο που θα την ακουμπήσεις.

Link to comment
Share on other sites

ΙοSpy, πετάει απ'το ίδιο σημείο τη τροφή ή απο διαφορετικό κάθε φορά; Βάζεις όσο θες σε κάθε θήκη φαντάζομαι έ;

Link to comment
Share on other sites

ΙοSpy, πετάει απ'το ίδιο σημείο τη τροφή ή απο διαφορετικό κάθε φορά; Βάζεις όσο θες σε κάθε θήκη φαντάζομαι έ;

Φαντάσου έναν χρονοδιακόπτη σαν αυτό που βάζουμε τις λάμπες μας, αλλά περιστρέφεται ένας δίσκος με θήκες. Σε ένα σημείο υπάρχει τρύπα στο μέγεθος μιας θέσης. Οπότε κάθε κουτάκι που περνάει από εκεί αδειάζει. Η περιστροφή όμως είναι σταδιακή και το κακό είναι ότι δεν πέφτει όλη μαζί η τροφή αλλά σιγά σιγά. Έχει χώρο για αρκετή τροφή πάντως για κάθε μέρα. Η αντιστοιχία είναι κάθε 24 ώρες να περνάει ένα κουτάκι πάνω από την τρύπα.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα.. Το κακό είναι πως είναι μόνο για 14 μέρες.. Οπως και να'χει ευχαριστώ για τα σχόλια. Θα δω τι θα κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσες με κάποιο συμβολικό ποσό να το έδινες σε κάποιο pet της περιοχής σου ώστε να στο φιλοξενήσουν όσο θα απουσιάζεις, θα ήταν καλή περίπτωση.

Η παραπάνω πρόταση πιστεύω πως είναι η ιδανικότερη περίπτωση όλων, υπό την προϋπόθεση ότι δεν μπορεί κάποιος δικός σου άνθρωπος εμπιστοσύνης να το συντηρήσει στο σπίτι σου!

Link to comment
Share on other sites

........ ταμπλετες διαρκειας,τροφη δηλαδη ωστοσο ειμαι σχετικα επιφυλακτικος με αυτες καθως υπαρχει κινδυνος να σου πανε την αμμωνια στα ουρανια

......Αυτές οι ταμπλέτες είναι όντως πολύ επίφοβες......

Απο που κι ώς που είναι επίφοβες και ανεβάζουν την αμμωνία οι τροφές διαρκείας ;

Το έχετε δει στη πράξη και το γράφετε εδώ μέσα ;

Αν όχι γιατι παραπληροφορήτε το κόσμο ;

Κατάλαβα.. Το κακό είναι πως είναι μόνο για 14 μέρες.. Οπως και να'χει ευχαριστώ για τα σχόλια. Θα δω τι θα κάνω...

Σου φτάνει αν ταϊστεί ο μονομάχος τις 14 ημέρες δεν έχει κανένα πρόβλημα για τις επόμενες 10-15 μέρες .

Όσο για τη τροφή που θέλεις να περάσει απο μέσα απο τρύπα στο καπάκι θα μπορούσες να προσαρμόσεις ενα χωνάκι μικρό .

Link to comment
Share on other sites

σταματη τα παιδια μπορει να ενοουν οτι δεν θα την φανε τα ψαρια και θα παει αφαγωτη.αλλο τροπο δεν μπορω να σκεφτω.εγω παντος 2-3 φορες που εβαλα δεν ειχα κανενα προβλημα με αμμωνιες και τετοια.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αφάγωτη να μείνει δεν υπάρχει πρόβλημα μέχρι τη 14τη μέρα που γράφει .

Τη 15η αν δεν έχει φαγωθεί πρέπει να αφαιρεθεί .

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αφάγωτη να μείνει δεν υπάρχει πρόβλημα μέχρι τη 14τη μέρα που γράφει .

Τη 15η αν δεν έχει φαγωθεί πρέπει να αφαιρεθεί .

το θεμα ειναι αν δεν αφαιρεθει και μεινει 5-10 ημερες τι γινεται;αυτο για καποιον που λειπει πανω απο 15 ημερες οπως ο φιλος πιο πανω ειναι θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Η τροφή διαρκείας δεν του κάνει ούτως η άλλως .

Και εξαρτάτε απο τη ποσότητα που βάζεις .

Αν αδειάσεις όλο το κουτί μέσα λογικό είναι οτι δεν θα φαγωθεί και θα μείνει .

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αφάγωτη να μείνει δεν υπάρχει πρόβλημα μέχρι τη 14τη μέρα που γράφει .

Τη 15η αν δεν έχει φαγωθεί πρέπει να αφαιρεθεί .

Σταματη εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες τροφες διαρκειας χωρις κανενα προβλημα,αλλα

οπως γραφεις εαν δεν φαγωθει μεχρι την 14η ημερα πρεπει να αφαιρεθει.Ο ανθρωπος ομως

θα λειψει 25 ημερες εδω υπαρχει θεμα με την αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αφάγωτη να μείνει δεν υπάρχει πρόβλημα μέχρι τη 14τη μέρα που γράφει .

Τη 15η αν δεν έχει φαγωθεί πρέπει να αφαιρεθεί .

Εγώ για αυτό το είπα!Το παλικάρι είπε ότι θα λείψει 25 μέρες!!!!!!!Εξάλου αν ήταν να έλειπε 15 μέρες νομίζω θα την έβγαζε καθαρή και με καλό ταισμα πριν φύγει και δίαιτα μετά!

Και εσύ ρε φίλε 25 μέρες διακοπές.Τι πανεπηστήμιο είνια αυτό!Εγώ 5 χρόνια στα πανεμηστήμια της Αγγλίας δεν θυμάμαι ποτέ να μπορούσα να κατέβωψ τόσες πολλές μέρες χριστούγεννα! :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι 18Δεκ-12Ιαν είναι οι διακοπές μας...

Όντως υπάρχει θέμα με την αμμωνία, αλλά έστω ότι αντέξει 25 μέρες στο νερό, πρέπει τουλάχιστο να τρώει. Ξέρω ότι οι μονομάχοι αντέχουν μέχρι και 2 βδομάδες χωρίς φαγητό αλλά δεν θα το έκανα να τον ταίσω 14 μέρες και μετα να περιμένει μέχρι να έρθω.

Σωστή η άποψη σας να τον δώσω σε pet shop αλλά δεν μου είναι εφικτό... Μένω κέντρο Μπρίστολ και όσο κ αν ακούγεται παράξενο το πλησιέστερο pet shop με τέτοια είναι κάνα 20λεπτο με το ταξί και δεν ξέρω αν θα μου έκαναν τη χάρη.. Αν μπορώ θέλω να το αποφύγω.

Τώρα για τις συσκευές που σας έδειξα μένουν 2 επιλογές... Η -1- και η -2-... Σωστά ο φίλος Σταμάτης επισήμανε ότι το πρόβλημα με τις τρύπες ξεπερνιέται εύκολα και δεν με ανυσηχεί... Αλλά θέλω να είμαι σίγουρος ότι θα γίνει η δουλειά μου με αυτή που θα επιλέξω... Μάλλον θα πάω για την -2-. Περνά ο καιρός και πρέπει να την δοκιμάσω για όσο καιρό μου απομένει πριν αποφασίσω οτι θα την βάλω σε λειτουργία τις διακοπές...

Link to comment
Share on other sites

Οι Μονομάχοι αντέχουν και πάνω από δύο μήνες χωρίς φαΐ το θέμα είναι οτι αν έχει κάποιο πρόβλημα θα επιδεινωθεί .

Για τη ταΐστρα πάρε απόφαση γρήγορα για να προλάβεις να τη δουλέψεις .

Θα φροντίσεις να ρίχνει λιγότερη τροφή απ όση εσύ δίνεις τώρα στο ψαράκι σου .

Link to comment
Share on other sites

Να σου προτείνω και κάτι άλλο??? :thumbup:

Πάρε ένα μεταλλικό θερμό, γέμισε τα 2/3 περίπου με νερό από το ενυδρείο, βάλτο σε κάποιο σταθερό σημείο στη βαλίτσα και πάρτο μαζί σου. Μία πλαστική γυάλα 2-3 λίτρων κοστίζει ελάχιστα χρήματα για να την πάρεις από την Κύπρο. Πάρε μαζί σου και το αντιχλώριο και τις τροφούλες σου και θα είσαι άρχοντας!

:)

*edit* Ξέχασα να γράψω πως μέσα στο θερμό πρέπει να βάλεις και το ψαράκι :)

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Να σου προτείνω και κάτι άλλο??? :thumbup:

Πάρε ένα μεταλλικό θερμό, γέμισε τα 2/3 περίπου με νερό από το ενυδρείο, βάλτο σε κάποιο σταθερό σημείο στη βαλίτσα και πάρτο μαζί σου. Μία πλαστική γυάλα 2-3 λίτρων κοστίζει ελάχιστα χρήματα για να την πάρεις από την Κύπρο. Πάρε μαζί σου και το αντιχλώριο και τις τροφούλες σου και θα είσαι άρχοντας!

:)

*edit* Ξέχασα να γράψω πως μέσα στο θερμό πρέπει να βάλεις και το ψαράκι :)

Φίλε Σταμάτη,

παρήγγειλα ήδη το 2ο. Θα το έχω αυριο μεθαύριο μαλλον...

Νίκο,

2 πράγματα...

Το έχεις δοκιμάσει αυτο; Απ'οτι ξέρω οι θερμοκρασίες στο χώρο αποσκευών είναι υπο το μηδεν και μιλάμε για ένα ταξίδι 5 ωρών. Δύσκολο να διατηρηθεί η θερμοκρασία πάνω απο 20 όλες αυτες τις ώρες.

Έχω σκοπό να το πάω Κύπρο αλλά όταν τελειώσω όχι τώρα... Σκεφτόμουν πως μερικές εταιρείες επιτρέπεουν κάτι τέτοια στην καμπίνα του αεροπλάνου απλά πρέπει πρώτα να το επιβεβαιώσω. Για τη γυάλα θα μπορούσα να την πάρω και αυτη καθώς πιστεύω χωράει στη βαλίτσα που έχω... Αλλά αυτά θα τα σκεφτώ για 6 μήνες απο τώρα...

Έγινε επεξεργασία - s0crates
Link to comment
Share on other sites

Νίκο,

2 πράγματα...

Το έχεις δοκιμάσει αυτο; Απ'οτι ξέρω οι θερμοκρασίες στο χώρο αποσκευών είναι υπο το μηδεν και μιλάμε για ένα ταξίδι 5 ωρών. Δύσκολο να διατηρηθεί η θερμοκρασία πάνω απο 20 όλες αυτες τις ώρες.

Έχω σκοπό να το πάω Κύπρο αλλά όταν τελειώσω όχι τώρα... Σκεφτόμουν πως μερικές εταιρείες επιτρέπεουν κάτι τέτοια στην καμπίνα του αεροπλάνου απλά πρέπει πρώτα να το επιβεβαιώσω. Για τη γυάλα θα μπορούσα να την πάρω και αυτη καθώς πιστεύω χωράει στη βαλίτσα που έχω... Αλλά αυτά θα τα σκεφτώ για 6 μήνες απο τώρα...

Εγώ δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά το έχει δοκιμάσει ο Admin του φόρουμ μας πολλές φορές και μάλιστα όχι με θερμό, αλλά με τα κλασσικά πλαστικά μπουκάλια του νερού. Δεν ξέρω τι θερμοκρασία πιάνει ο χώρος αποσκευών στο ταξίδι, αλλά υπό το μηδέν δεν είναι με τίποτα. Αν ήταν έτσι, όταν θα παίρναμε τις βαλίτσες από το χώρο παραλαβής θα ήταν παγωμένες. Εγώ παρατηρώ πάντα πως έχουν κανονικές θερμοκρασίες. Και τώρα που το σκέφτομαι, μία φορά άνοιξα τη βαλίτσα αμέσως μετά την παραλαβή για να πιω νερό από ένα μπουκαλάκι που είχα και ήταν κανονικότατο.

Βασικά δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα πάνω σε αυτό το θέμα. Θέμα δική σου επιλογής είναι :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά το έχει δοκιμάσει ο Admin του φόρουμ μας πολλές φορές και μάλιστα όχι με θερμό, αλλά με τα κλασσικά πλαστικά μπουκάλια του νερού. Δεν ξέρω τι θερμοκρασία πιάνει ο χώρος αποσκευών στο ταξίδι, αλλά υπό το μηδέν δεν είναι με τίποτα. Αν ήταν έτσι, όταν θα παίρναμε τις βαλίτσες από το χώρο παραλαβής θα ήταν παγωμένες. Εγώ παρατηρώ πάντα πως έχουν κανονικές θερμοκρασίες. Και τώρα που το σκέφτομαι, μία φορά άνοιξα τη βαλίτσα αμέσως μετά την παραλαβή για να πιω νερό από ένα μπουκαλάκι που είχα και ήταν κανονικότατο.

Βασικά δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα πάνω σε αυτό το θέμα. Θέμα δική σου επιλογής είναι :)

Φίλε Νίκο έχω παραγγείλει ήδη το ecomixo και το περιμένω αύριο αλλά όσο σκέφτομαι την ιδέα περι θέρμου και κατάστασης του νερού μετά απο 25 μέρες τόσο ψήνομαι να το πάρω μαζί μου...

Έχω βρεί θέρμο και θα πάω σήμερα να τον πάρω όπως αυτόν που μου έδειξες... οι απορίες μου είναι αντέχει το ψάρι με το οξυγόνο (1/3) αυτές τις 8 όρες σωστά; Και όταν φτάσω το νερό που έχει ο θέρμος το βάζω στην γυάλα ή κάνω την διαδικασία που κάνουμε όταν πάρουμε ένα νέο ψάρι απο κατάστημα; (σιγά σιγά σε εντελώς νέο νερό δλδ)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χρόνια Πολλά σε όλους. Δεν ξέρω γιατι διαγράφηκε ο λογαριασμός μου.. Τέλοσπαντων..

Απλά να αναφέρω ότι ο μονομάχος είναι μια χαρά μετά απο 25 μέρες. Το μηχανάκι μετά απο μια μικρή τροποποίηση φαίνεται να έκανε τη δουλειά του. Όταν ήρθα το νερό είχε εξατμιστεί μέχρι τη μέση, αλλα είχα βάλει τη θερμάστρα σε οριζόντια θέση πριν φύγω γι'αυτό το λόγο. Αλλαγή νερού και καθάρισμα και ο μονομάχος φαίνεται σε καλύτερη κατάσταση απ'οτι τον είχα αφήσει. Μέχρι και η ουρά του ανάρρωσε πλήρως απο το finrot που είχε παλαιότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...