Jump to content

20lt Ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα και συγγνώμη για τα greeklish αλλα είμαι εξωτερικό και το pc δεν έχει ελληνικά.

μόλις πήρε μια φιλη μου ένα 20λίτρο ενυδρείο και θα ήθελα να ρωτήσω

1) τι θερμοστάτη να πάρουμε, 25W είναι καλά?

2) καθότι εγώ είχα πιο μεγάλα ενυδρεία δεν ξέρω τι ψαρια μπορούν να μπούν σε ένα τόσο μικρό...κάνα δυο χρυσόψαρα, guppy και gourami θα ήταν υπερβολή???ακούω προτάσεις

ευχαριστώ

έγινε μετατροπή από greeklish σε ελληνικά.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μπορείς να χρησιμοποιείς την παρακάτω εφαρμογή για να μετατρέπεις το κείμενο σου.

http://services.innoetics.com/greeklish/

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμοστάτης 25W είναι μιά χαρά.Απο ψάρια σε τόσο λίγα λίτρα μόνο έναν μονομάχο μπορείς να βάλεις και κανα σαλιγκαράκι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορείς να βρεις το προφίλ του μονομάχου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...entry323429,και εδώ κάποια βασικά πράγματα για αρχή http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301. :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις

γνωρίζω το πως να στήσω ενυδρείο κτλ καθότι είχα στο παρελθόν 150 και 60λιτ, οι ερωτήσεις μου πιο πολύ έχουν να κάνουν με το τι ψάρια μπορώ να βάλω σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο εκτός από μονομάχο και χρυσόψαρα...(αυτα δε συνδυάζονται έτσι δεν είναι?)

Link to comment
Share on other sites

Όχι αυτά τα 2 δεν συνδυάζονται, καθώς το ένα είναι κρύου νερού (χρυσόψαρο), ενώ το άλλο θέλει θερμοκρασίες 26-27 C.

Το χρυσόψαρο, δεν νομίζω να αισθάνεται και τόσο ευτυχισμένο στα 20 λίτρα. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36771 :)

Link to comment
Share on other sites

Χρυσόψαρο φίλε μου, σίγουρα δε μπορείς να βάλεις σε 20 λίτρα. Μπορεί να έχουμε συνηθίσει να τα βλέπουμε σε γυάλες 5-10 λίτρων, αλλά αυτό συνήθως έχει τραγική κατάληξη για τα ψαράκια. Δες εδώ το προφίλ για τα χρυσόψαρα και θα καταλάβεις :)

Φυσικά δεν ανακατεύουμε ψάρια κρύου νερού με τροπικά ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

τελικά εκτός από μονομάχο τι άλλο μπορώ να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου ελεγα 2-3 αρσενικα γκαπυ αν βεβαια υπαρχει και η καταληλη εμπειρια και σε ενυδρειο με βιολογικη χημικη και κατι ακομα που δν θυμαμαι φιλτρανση επιβιωναν πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω για αρσενικα γκαπι 'η εντλερς.

Link to comment
Share on other sites

Μία λύση αποτελεί και το γαριδοενυδρείο σε αυτά τα λίτρα που ήταν και η δική μου αρχική σκέψη!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, έχω εγώ 20 λίτρα και έβαλα μέσα 3 Γκάπυ, τα δύο είναι θυληκά και μάλλον θα το μετανοιώσο γιατί γεννάνε σαν τρελά κάθε μήνα, θα είναι μια εμπειρία καλή !

Καλό αποτέλεσμα στην προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, έχω εγώ 20 λίτρα και έβαλα μέσα 3 Γκάπυ, τα δύο είναι θυληκά και μάλλον θα το μετανοιώσο γιατί γεννάνε σαν τρελά κάθε μήνα, θα είναι μια εμπειρία καλή !

Καλό αποτέλεσμα στην προσπάθεια.

Θα συμφωνήσω κ γω για γκαπάκια, 3-4 μπορείς να βάλεις κ να έχεις την χαρά των γεννών.

Κ μετα αρχίζεις να χαρίζεις :)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κ γω για γκαπάκια, 3-4 μπορείς να βάλεις κ να έχεις την χαρά των γεννών.

Κ μετα αρχίζεις να χαρίζεις :)

Και που θα μεγαλώσουν τα μικρά; Μέσα στα 20 λίτρά;

Γενικά τα νεογέννητα ψαράκια, για να αναπτυχθούν σωστά, θέλουν συχνό τάισμα και ρυπαίνουν αρκετά το νερό.

Link to comment
Share on other sites

η περίπτωση να βάλω 2-3 αρσενικά guppy χωρίς θηλυκό δεν παίζει από ότι κατάλαβα, σωστά??

μονομάχος μαζί με guppy? υπάρχει κάποιος μικρός γλείφτης (όχι πλέκω) που να μπορεί να μπει σε τόσα λίγα λίτρα?

Link to comment
Share on other sites

η περίπτωση να βάλω 2-3 αρσενικά guppy χωρίς θηλυκό δεν παίζει από ότι κατάλαβα, σωστά??

μονομάχος μαζί με guppy? υπάρχει κάποιος μικρός γλείφτης (όχι πλέκω) που να μπορεί να μπει σε τόσα λίγα λίτρα?

Μια χαρά είναι 2-3 αρσενικά guppy! :)

Μονομάχος μαζί με guppies καλύτερα όχι.

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...