Jump to content

Σταγονίδια πολλά..εντός ενυδρείου


Recommended Posts

Έχω λίγες μέρες που λειτουργώ, το πρώτο μου ενυδρείο 20 λίτρα με εσωτερικό μίνι φίλτρο Aquael και εσωτερικό θερμαστάτη, έβαλα φυτό Ανούβια και τρια μικρά Γκάπυ. Εχουν εφανιστεί, κάτι μικρές φυσαλίδες, προσκολήμένες στα τζάμια και στα εξαρτήματα εσωτερικά, είναι κάποιο σημάδι κακής λειτουργίας !

Θέλω να βάλω χαλικόπετρες μεγάλες, δικής μου συλλογής, θέλουν κάποιο ειδικό καθαρισμό !

Link to comment
Share on other sites

Σιγα σιγα θα φυγουν μονες τους οι φυσαλιδες , δεν υπαρχει καποιο προβλημα :)

Kυκλοφορια υπαρχει μεσα στο ενυδρειο ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω λίγες μέρες που λειτουργώ, το πρώτο μου ενυδρείο 20 λίτρα με εσωτερικό μίνι φίλτρο Aquael και εσωτερικό θερμαστάτη, έβαλα φυτό Ανούβια και τρια μικρά Γκάπυ. Εχουν εφανιστεί, κάτι μικρές φυσαλίδες, προσκολήμένες στα τζάμια και στα εξαρτήματα εσωτερικά, είναι κάποιο σημάδι κακής λειτουργίας !

Θέλω να βάλω χαλικόπετρες μεγάλες, δικής μου συλλογής, θέλουν κάποιο ειδικό καθαρισμό !

τις πέτρες μπορείς να τις ξεπλύνεις καλά ή και να τις βράσεις ακόμη.

όσο για τις φυσαλίδες ,σημαδι νεου ενυδρείου 2-3 μέρες απο γέμισμα.

(λίγο διάβασμα για το στρώσιμο να μην ταλαιπωρηθούν τα ψαράκια )

καλή αρχή. :)

Link to comment
Share on other sites

Σιγα σιγα θα φυγουν μονες τους οι φυσαλιδες , δεν υπαρχει καποιο προβλημα :)

Kυκλοφορια υπαρχει μεσα στο ενυδρειο ?

Ναι υπάρχει καλή κυκλοφορία και έντονη μερικές φορές,των Γκάπυ, μέσα στο νερό, από ότι πρόσεξα τα θυληκά έχουν σχηματίσει το τριγωνάκι, είναι δηλαδή έγκυα, ο υπάλληλος μου είπε ότι γεννάνε κάθε 4 βδομάδες, μετά τι θα κάνω, θα γίνει χαμός μέσα !

Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος δε μιλησε για το αν κυκλοφορουν τα ψαρια,αλλα αν ειναι καλη η κυκλοφορια του νερου :)

Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος δε μιλησε για το αν κυκλοφορουν τα ψαρια,αλλα αν ειναι καλη η κυκλοφορια του νερου :)

Από κυκλοφορία του νερού, πάμε καλά, έχω και ελαφρό κυματισμό, από ότι διάβασα είναι καλό για το οξυγόνο, βοηθάει και η ανούβια νάνα ! Τέστ του νερού, πότε είναι απαραίτητο να κάνω !

Link to comment
Share on other sites

τεστ νερου πρεπει να αρχισεις τωρα.προμηθευσου υγρα τεστ για nh3/nh4,no2,no3,ph. που ειναι τα βασικα.και διαβασε για τον κυκλο του αζωτου οπως σου ειπαν τα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το βράδυ, γέννησαν 2 γόνους, τα 2 θυληκά μου Γκάπυ, αλλά το ένα το έφαγε μπροστά στα μάτια μου, το άλλο κρύβεται πάνω στο φύλλο της Ανούβιας, πρέπει να βάλω γενήστρα για προστασία !

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχεις αναφέρει και σε ένα άλλο θέμα, είναι δύσκολο να μεγαλώσεις έστω και λίγα μικρά ψαράκια στα 20 λίτρα σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα κοχύλι σπίτι, μέτριο μέγεθος, αλλά είναι θαλασσινό και το έχω πολλά χρόνια σαν διακοσμητικό, αν το ξεπλύνω καλά μπορώ να το προσθέσω μέσα στο ενυδρείο μου !

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα κοχύλι σπίτι, μέτριο μέγεθος, αλλά είναι θαλασσινό και το έχω πολλά χρόνια σαν διακοσμητικό, αν το ξεπλύνω καλά μπορώ να το προσθέσω μέσα στο ενυδρείο μου !

για ποιο λογο να το βαλεις ?

καλο ειναι να αποφευγεις καθε τι ψευτικο και να προσανατολιζεσαι σε οτιδηποτε φυσικο ( ξυλο , πετρα , φυτο ) :)

Link to comment
Share on other sites

για ποιο λογο να το βαλεις ?

καλο ειναι να αποφευγεις καθε τι ψευτικο και να προσανατολιζεσαι σε οτιδηποτε φυσικο ( ξυλο , πετρα , φυτο ) :)

Δεν είναι ψεύτικο, έγραψα ότι είναι προέλευσης θαλάσσης, αν το ξεπλύνω θα έχω προβλήματα ή είναι καλύτερα για το ασβέστιο.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ανεβασει το ΡΗ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...