Jump to content

ΑΛΓΗ η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?


Recommended Posts

Καλημερα!Εδω και καιρο περιπου απο σεπτεμβριο πιυ γυρισα απο διακοπες εχω προβλημα με κατι που παρουσιαστηκε στο βραχο μου.μαλλον αλγη,δεν ειμαι σιγουρος.Το ενυδρειο τρεχει ενα χρονο.Ολα ξεκινησαν οταν γυρισα.ειχαν πεθανει ολα τα μ****α μου και μια ανεμωνηπου ειχα.Τα ψαρια μου ηταν οκ.απο τις μετρησειςδιαπιστωσα οτι ειχα ψηλα φοσφωρικα και νιτρικα.Εβαλα χαετο εκανα αλλαγες και τωρα οι μετρησεις μου εχουν ερθει στα φυσιολογικα πλαισια.δεν τις θυμαμαι απεξω γιατι ειμαι στηνδουλεια αλλα οι προχθεσινες ηταν στα συνηθισμενα.Αυτο το πραγμα απο τοτε εχει καλυψει ολοτονβραχο.Ειναι καφε σανχνουδι κ δεν φευγειμε τιποτα.Χρησιμοποιω fauna x που ειναι για αλγεςκαθε 2-3 μερες.Μαραινεται κ γινεται σαν χωμα.Και μετα ξαναφουντωνει.Με εχει κουρασει,πνιγει κοραλλινες,τζαμια,οτι βρει.Θαηθελα την γνωμη σας.Τι στο καλοειναι και πως μπορωνα το καταπολεμησω?αααα το ενυδρειο μου ειναι 250 λιτρα+55 λιτραα σαμπ.Κανω 20 λιτρα περιπουαλλαγη καθε εβδομαδα.Εχω και φωτο απο αυτο το πραγμα .Συγνωμη για την ποιοτητα αλλα ειναι απο κινητο.Ας με βοηθησει καποιος γιατι αυτοτοπραγμα μου εχει σπασει τα νευρα.

p.s. Αυτο τοπροβλημα το εχει καιο κουμπαρος μου.Αγορασαμε απο το ιδιομαγαζι ψαρι.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να το αρπαξαμε απο εκει?

Ευχαριστω για τον χρονο σας :)

post-7496-1291879026_thumb.jpgpost-7496-1291879050_thumb.jpgpost-7496-1291879071_thumb.jpgpost-7496-1291879090_thumb.jpgpost-7496-1291879113_thumb.jpgpost-7496-1291879130_thumb.jpgpost-7496-1291879147_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για πες μας απο λαμπες ποσες εχεις,τι watt ειναι,ποσα κελβιν,και ποσο καιρο τις εχεις.

Οσο για τις αλλαγες νερου....νομιζω οτι ειναι λιγα τα λιτρα που αλλαζεις.

Α/Ο ειχεις?

Απο συνεργειο καθαρισμου τι εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Για πες μας απο λαμπες ποσες εχεις,τι watt ειναι,ποσα κελβιν,και ποσο καιρο τις εχεις.

Οσο για τις αλλαγες νερου....νομιζω οτι ειναι λιγα τα λιτρα που αλλαζεις.

Α/Ο ειχεις?

Απο συνεργειο καθαρισμου τι εχεις?

Φωτιστικο της αρκαντια.1χ150,2χ 24 ακτινικες.αναβουν 7-8 μηνες.Τα 20 λιτρα ειναι το μινιμουμ.αλλαζω απο 18-35 την εβδομαδα.Αναλογα την ορεξη.Α/Ο εχω.Απο συνεργειο τωρα εχω 4 ερημιτες και καμμια 20αρια κ βαλε τουρμπο,δεν ξερω ακριβως γεννανε σαν τρελλα.Ευχαριστω για τον χρονο σου!!!!!!!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Η 150watt ποσα κελβιν ειναι?

Το μονο συγουρα που μπορω να πω ειναι οτι οταν εχουμε αλγες δεν μπορουμε να μετρησουμε φοσφωρικα.

Salaria σκεφτηκες να βαλεις?

Καμια βοτκιτσα ριχνεις?

Τι προσθετα ριχνεις στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια υποψία ότι δεν έχεις skimmer.. η αυτό που έχεις δεν κάνει καλά τη δουλειά του ή δεν είναι σωστά ρυθμισμένο.

Ταΐζεις πολύ?

... όπως λέει και ο Vrilo είναι πολύ οι παράγοντες για τη δημιουργία αλγών... ακατάλληλα φώτα, νερό δικτύου, συσσωρευμένα οργανικά υλικά,...

Το να την καταπολεμήσεις στη παρούσα φάση δεν θα σου λυθεί το πρόβλημα, πρέπει να βρεθεί η ρίζα του προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

Η 150watt ποσα κελβιν ειναι?

Το μονο συγουρα που μπορω να πω ειναι οτι οταν εχουμε αλγες δεν μπορουμε να μετρησουμε φοσφωρικα.

Salaria σκεφτηκες να βαλεις?

Καμια βοτκιτσα ριχνεις?

Τι προσθετα ριχνεις στο ενυδρειο?

Έχω μια υποψία ότι δεν έχεις skimmer.. η αυτό που έχεις δεν κάνει καλά τη δουλειά του ή δεν είναι σωστά ρυθμισμένο.

Ταΐζεις πολύ?

... όπως λέει και ο Vrilo είναι πολύ οι παράγοντες για τη δημιουργία αλγών... ακατάλληλα φώτα, νερό δικτύου, συσσωρευμένα οργανικά υλικά,...

Το να την καταπολεμήσεις στη παρούσα φάση δεν θα σου λυθεί το πρόβλημα, πρέπει να βρεθεί η ρίζα του προβλήματος.

Ευχαριστω και παλι για τον χρονο σας.Η ΜΗ ειναι 14000 κελβιν.σκιμμερ h&s,βγαζωμισο ποτηρι περιπου με μπλιχλα την εβδομαδα.δουλευει οπως δουλευε,πιστευω οτι ειναι σωσταρυθμισμενο.Καθε μηνα αλλαζωανθρακα,carbon matrin k elimiphos long last.Ανα διμηνο λυνω και καθαριζω σκιμμερ κ αντλια επιστροφης.Κκαθε 15-20 προσθετω προντιμπιο βακτηρια για ενισχυση.Α/Ο ΝΤΕΝΕΡΛΕ δουλευει ενα χρονο τωρα.Σαλαρια δεν σκεφτηκα να βαλω.Οσο για την βοτκα εχω ακουσει οτι ειναιλιγο πακετο ηεφαρμογη της.Ταιζω 3φορες την ημερα(με ταιστρα τωρα γιατι σχολαω αργα,η ποσοτητα ειναι οκ,τσεκαρισμενη) και εχω κοψει σχεδον τελειως την κατεψυγμενη.1 καθε 10 μερες.Ειναι ΑΛΓΗ αυτο τελικα??? Και ανναι ποιο ειδος.Εχει κολλησει ακομα και στα κελλυφη απο τα σαλιγκαρια.Απο κατοικους τωρα εχω μπλε ,κιτρινο,τανγκ xanthurum tang 2 damsel 2 clown 1 small veliferum.

Link to comment
Share on other sites

Aυτα που εχεις δεν ειναι αλγες...εγω νομιζω πως ειναι βιοφιλμ κ οχι αλγη.Δοκιμασε να παρεις εναν κυκλοφοριτη με απλη φτερωτη κ οχι προπελα,βαλτον στην μπριζα κ προσπαθησε να ξεσκονισεις τον βραχο σου.

Link to comment
Share on other sites

Aυτα που εχεις δεν ειναι αλγες...εγω νομιζω πως ειναι βιοφιλμ κ οχι αλγη.Δοκιμασε να παρεις εναν κυκλοφοριτη με απλη φτερωτη κ οχι προπελα,βαλτον στην μπριζα κ προσπαθησε να ξεσκονισεις τον βραχο σου.

Το εκανα.οταν ειναι <<ζωντανη>>δενφευγει σχεδον καθολου.Οταν χρησιμοποιω fauna x και <<ψοφαει>> γινεται σαν λασπη και φευγει με κυκλοφορητη κ βουρτσακι σχετικα ευκολα.Αλλα παλι μενει.Τι εινα ιτο βιοφιλμ?

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα.οταν ειναι <<ζωντανη>>δενφευγει σχεδον καθολου.Οταν χρησιμοποιω fauna x και <<ψοφαει>> γινεται σαν λασπη και φευγει με κυκλοφορητη κ βουρτσακι σχετικα ευκολα.Αλλα παλι μενει.Τι εινα ιτο βιοφιλμ?

Για να γινεται λασπη κ να φευγει βιοφιλμ ειναι(οργανικα που εχουν συσσωρευτει).Τι κυκλοφορια σε τι λιτρα/σχημα ενυδρειο εχεις?Καλο θα ηταν να μη ριχνεις ζουμια για να καταπολεμεις κατι στο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Για να γινεται λασπη κ να φευγει βιοφιλμ ειναι(οργανικα που εχουν συσσωρευτει).Τι κυκλοφορια σε τι λιτρα/σχημα ενυδρειο εχεις?Καλο θα ηταν να μη ριχνεις ζουμια για να καταπολεμεις κατι στο ενυδρειο σου.

Ξερεις παιζει να το παθαινεις κ επιδη ριχνεις ζουμια για την αλγη κ να αυξανεις τα οργανικα σου στο ενυδρειο πολυ.Μπορει παραδειγμα το ζουμι που ριχνεις να καταπολεμαει αλγες αλλα τα στοχεια του να αυξανουν τα οργνικα του ενυδρειου.Παντως δεν ειναι φυσιλογικο τοση ''μποχα'' πανω στους βραχους.Κανε μας μια λιστα απο ζωντανα περα απο αυτα που εχεις ηδη αναφερει,κ αναλυτικη κυκλοφορια,φιλτρανση κ μερικες μετρησεις αν μπορεις.Α κ το κυριοτερο μια συνολικη φοτο κ ας ειναι κ χαλια ποιοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις παιζει να το παθαινεις κ επιδη ριχνεις ζουμια για την αλγη κ να αυξανεις τα οργανικα σου στο ενυδρειο πολυ.Μπορει παραδειγμα το ζουμι που ριχνεις να καταπολεμαει αλγες αλλα τα στοχεια του να αυξανουν τα οργνικα του ενυδρειου.Παντως δεν ειναι φυσιλογικο τοση ''μποχα'' πανω στους βραχους.Κανε μας μια λιστα απο ζωντανα περα απο αυτα που εχεις ηδη αναφερει,κ αναλυτικη κυκλοφορια,φιλτρανση κ μερικες μετρησεις αν μπορεις.Α κ το κυριοτερο μια συνολικη φοτο κ ας ειναι κ χαλια ποιοτητα.

Aπο κυκλοφορια 3χ τουνζε νανοστρημ (2500 λ) 1χ κοραλλια νανο (1500 λ) εχειμ επιστροφη 3000+.Σκιμμερ H&S για 800 λιτρα,ανθρακα carbon matrix αντιφοσφωρο tropic marine σιδηρου.Υπαρχεικαι χαετο στο σαμπ με 12ωρη φωτοπεριοδο.Διαστασεις μηκος 75 πλατος 57 υψος 65.Περα απο τα ψαρια υπαρχουν1 αστακος ντεμπελιους,3-4 ερημιτες και 20 και βαλε τουρμπο σαλιγκαρια.Απο κοραλλια τιποτα,δεν εχω ξαναβαλει.

μετρησεις απο οσο θυμαμαι(ειμαι στην δουλεια)

SAL.1025

TEMP.27,1

KH 8,5

PH 8,2

NO2 0.02

NO3 10

NH4 0

CAL-MG ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ

PO4 0,03

φωτο μπορς ναανεβασω το απογευμαμολις γυρισω.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :)

Link to comment
Share on other sites

Aπο κυκλοφορια 3χ τουνζε νανοστρημ (2500 λ) 1χ κοραλλια νανο (1500 λ) εχειμ επιστροφη 3000+.Σκιμμερ H&S για 800 λιτρα,ανθρακα carbon matrix αντιφοσφωρο tropic marine σιδηρου.Υπαρχεικαι χαετο στο σαμπ με 12ωρη φωτοπεριοδο.Διαστασεις μηκος 75 πλατος 57 υψος 65.Περα απο τα ψαρια υπαρχουν1 αστακος ντεμπελιους,3-4 ερημιτες και 20 και βαλε τουρμπο σαλιγκαρια.Απο κοραλλια τιποτα,δεν εχω ξαναβαλει.

μετρησεις απο οσο θυμαμαι(ειμαι στην δουλεια)

SAL.1025

TEMP.27,1

KH 8,5

PH 8,2

NO2 0.02 Σιγουρα μετρας 0,02;

NO3 10 Μια αιτια ειναι και τα νιτρικα σου.

NH4 0

CAL-MG ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ

PO4 0,03 Και αυτα ειναι μια αιτια.

φωτο μπορς ναανεβασω το απογευμαμολις γυρισω.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :)

Ποσο καιρο δουλευει το ενυδρειο σου;Εμενα μου φαινετε για ανωριμο το συστημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο δουλευει το ενυδρειο σου;Εμενα μου φαινετε για ανωριμο το συστημα σου.

no2 θα ξανατσεκαρω μόλις πάω ΣΠΙΤΙ.1 χρόνο τρέχει.φοσφωρικα είχα πάντα μηδενικά.από τον Σεπτέμβρη κ μετά είναι τσιμπημενα.γιαυτο προσθεσα κ χαετο στο σαμπ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και παλι για τον χρονο σας.Η ΜΗ ειναι 14000 κελβιν.σκιμμερ h&s,βγαζωμισο ποτηρι περιπου με μπλιχλα την εβδομαδα.δουλευει οπως δουλευε,πιστευω οτι ειναι σωσταρυθμισμενο.Καθε μηνα αλλαζωανθρακα,carbon matrin k elimiphos long last.Ανα διμηνο λυνω και καθαριζω σκιμμερ κ αντλια επιστροφης.Κκαθε 15-20 προσθετω προντιμπιο βακτηρια για ενισχυση.Α/Ο ΝΤΕΝΕΡΛΕ δουλευει ενα χρονο τωρα.Σαλαρια δεν σκεφτηκα να βαλω.Οσο για την βοτκα εχω ακουσει οτι ειναιλιγο πακετο ηεφαρμογη της.Ταιζω 3φορες την ημερα(με ταιστρα τωρα γιατι σχολαω αργα,η ποσοτητα ειναι οκ,τσεκαρισμενη) και εχω κοψει σχεδον τελειως την κατεψυγμενη.1 καθε 10 μερες.Ειναι ΑΛΓΗ αυτο τελικα??? Και ανναι ποιο ειδος.Εχει κολλησει ακομα και στα κελλυφη απο τα σαλιγκαρια.Απο κατοικους τωρα εχω μπλε ,κιτρινο,τανγκ xanthurum tang 2 damsel 2 clown 1 small veliferum.

Έχεις μετρήσει TDS στο νερό που βγάζει η όσμωσή σου?

Έχεις στάδιο DI?

Πότε άλλαξες προφίλτρα?

Link to comment
Share on other sites

Παντως να ξερεις πως αυτο που εχεις δεν ειναι αλγη.Δεν παιζει να εχει NO2 μαλλον δεν μετρας καλα η το τεστ ειναι παλιο.Tωρα οσον αφορα ο amorealex εχει ενα point σε αυτο που λεει παιζει να ειναι κ αυτο.Τι ψαρια εχεις?Παντως υπαρχει κ η πιθανοτητα να εχεις μεγαλυτερο βιοφορτιο απο οτι μπορει να αντεξει το συστημα σου.Για 250 λιτρα παντως δεν εχεις κ πολυ κυκλοφορια...εχω στα 120 λιτρα εχω εναν κυκλοφοριτη 3500 κ εναν 2800....

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω fauna x που ειναι για αλγες καθε 2-3 μερες.Μαραινεται κ γινεται σαν χωμα.Και μετα ξαναφουντωνει.

αυτό σημαίνει οτι βρίσκει ακόμα άφθονη τροφή

να ξέρεις ότι τα φωσφορικά από το νερό , τα <τραβάει > ο βράχος με συνέπεια να τα ξαναδίνει στο νερό όταν τα επίπεδα φωσφορικών στο νερό μειώνονται

πρέπει να έχεις υπομονή και να αλλάζεις συχνά αντιφώσφορο

Το μονο συγουρα που μπορω να πω ειναι οτι οταν εχουμε αλγες δεν μπορουμε να μετρησουμε φοσφωρικα.

+1

πρέπει να κάνεις μεγαλύτερες αλλαγές,αυτή τη περίοδο τουλάχιστον

περιόρισε το τάισμα !

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου θα σου προτεινα να βαλεις αντιφωσφορο, να βαλεις καλο ανθρακα με συχνες αλλαγες τουλαχιστον καθε μηνα, μπορεις να ριχνεις και κατι βακτηριδια που λεγονται Microbe-lift Special Blend αυτα θα βοηθησουν πολυ το ενυδρειο σου γιατι υποσχονται θαυματα.εγω προσωπικα τα ριχνω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. γενικα να εχεις πολυ καλη κυκλοφορια στο ενυδρειο σου και συχνες αλλαγες (αν μπορεις με οσμωση).

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου θα σου προτεινα να βαλεις αντιφωσφορο, να βαλεις καλο ανθρακα με συχνες αλλαγες τουλαχιστον καθε μηνα, μπορεις να ριχνεις και κατι βακτηριδια που λεγονται Microbe-lift Special Blend αυτα θα βοηθησουν πολυ το ενυδρειο σου γιατι υποσχονται θαυματα.εγω προσωπικα τα ριχνω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. γενικα να εχεις πολυ καλη κυκλοφορια στο ενυδρειο σου και συχνες αλλαγες (αν μπορεις με οσμωση).

Στην παρουσα φαση που ειναι το ενυδρειο αντιφωσφορο και καλο ανθρακα με αλλαγες νερου μεχρι να πεσουν τα φωσφορικα.Α, θα χρειαστεις και υπομονη.Καλη τυχη. :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου θα σου προτεινα να βαλεις αντιφωσφορο, να βαλεις καλο ανθρακα με συχνες αλλαγες τουλαχιστον καθε μηνα, μπορεις να ριχνεις και κατι βακτηριδια που λεγονται Microbe-lift Special Blend αυτα θα βοηθησουν πολυ το ενυδρειο σου γιατι υποσχονται θαυματα.εγω προσωπικα τα ριχνω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. γενικα να εχεις πολυ καλη κυκλοφορια στο ενυδρειο σου και συχνες αλλαγες (αν μπορεις με οσμωση).

Στην παρουσα φαση που ειναι το ενυδρειο αντιφωσφορο και καλο ανθρακα με αλλαγες νερου μεχρι να πεσουν τα φωσφορικα.Α, θα χρειαστεις και υπομονη.Καλη τυχη. :)

Ευχαριστώ ! Κάπως έτσι θα το κάνω ,κόβω ένα ταισμα,μεγαλώνω τις αλλαγές σε λίτρα και πιο συχνά. To micro-lift special blend είναι ένα μπουκαλακι που βρωμάει απίστευτα;το χρησιμοποιούσαν στο παρελθόν και είναι καλό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ! Κάπως έτσι θα το κάνω ,κόβω ένα ταισμα,μεγαλώνω τις αλλαγές σε λίτρα και πιο συχνά. To micro-lift special blend είναι ένα μπουκαλακι που βρωμάει απίστευτα;το χρησιμοποιούσαν στο παρελθόν και είναι καλό.

:) Το micro-lift δεν το εχω χρησιμοποιησει και δεν ξερω τι ακριβως κανει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...