Jump to content

Εσωτερικο ή εξωτερικο φιλτρο????


kleio

Recommended Posts

Καλησπερα,

Εχω ξεκινησει να κανω ενα ενυδρειο 200 λιτρων και θα ηθελα πολυ να μαθω τι ειδους φιλτρο θα ηταν καλυτερο να βαλω?Ενα εσωτερικο και ενα εξωτερικο ή ενα απο τα δυο?Ποσα λιτρα την ωρα πρεπει να μου δινει σε καθε περιπτωση? Σε περιπτωση που ειναι προτιμοτερο να φερει και τα δυο ειδη φιλτρων υπαρχει δυνατοτητα να συμψηφισω τις παροχες και των δυο(δηλαδη αν υποθεσω οτι χρειαζομαι 600 λιτρα την ωρα μπορω να εχω ενα 300αρη εσωτερικο και ενα 300αρη εξωτερικο)?

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας...

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα το να εχεις και τα δυο φιλτρα ειναι καλυτερο..... Το εσωτερικο φιλτρο ειναι θεμα αισθητικης εντος του ενυδρειου. Εγω νομιζω οτι μετα απο μερικους μηνες θα θελησεις να το ξεφορτωθεις το εσωτερικο.

Οσο για φιλτρα, πρεπει να γυρναι το νερο το λιγοτερο 2,5 φορες. Εξαρταται απο τα ξαρια που θελεις να βαλεις αν θελουν δυνατη ροη νερου η χαλαρη. Π.χ. τα SAE θελουν δυνατη ροη και γουσταρουν πολυ. Τα αγγελοψαρα χαμηλη ροη. Ακομα εξαρταται και απο τα ποσα πολλα ψαρια θελεις να εχεις.

Εγω προσωπικα πιστευω οτι πρεπει να γυριζει το νερο 3 με 4 φορες τα λιτρα σου.

Δηλαδη στο 200ltr εγω θα εβαζα ενα 750ltr ροη http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1260

αυτο ειναι ενα παραδειγμα και η δικη μου επιλογη.. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την συμβουλη!!! Ωντος το εσωτερικο φιλτρο απο θεμα αισθητικης δεν ειναι και οτι καλυτερο...απλα επειδη δεν θα χρησιμοποιησω επιπλο με χωρο για τα φιλτρα ποσο ειναι περιπου οι διαστασεις???Αν ξερεις...γιατι απ'ότι ειδα εχει και 5 λιτρα καδο!!!

Link to comment
Share on other sites

2 φιλτρα παντα ειναι καλυτερο απο 1.και για πιο λογο να το ξεφοτρωθεις το εσωτερικο;αμα ειναι θεμα αισθητικης μπορεις να βαλεις κανενα φυτο μπροστα για καλυψη.εχε υποψη σου οτι τα λιτρα που γραφουν οτι ειναι οταν γεμισουν υλικα μειωνεται κατα πολυ η αποδοση τους.τα εξωτερικα παντα ειναι καλυτερα γιατι μπορουμε να βαλουμε περισοτερα υλικα για την βιολογια μας ενω τα εσωτερικα ειναι πιο περιορισμενα λογο χωρου.

στα 200 λιτρα που εχεις αμα δεν θες να βαλεις και τα δυο ενα εξωτερικο για 700-800 λιτρα θα εβαζα.το ενυδρειο σου δεν εχει εσωτερικο απο το εργοστασιο;

Link to comment
Share on other sites

Technical data EHEIM ecco pro 300:

- product type: 2036020

- for aquariua from 160 up to 300 litres

- Power consumption: 230 V/ 50 Hz 8 W

- Pump output: 750 l/h

- Pump head: 1,9 m

- Filter volume 2.8 l + 0.3 l (prefilter)

- Canister volume: 5.0 l

- Dimesnions: 205 x 416 mm ( diameter x height)

Link to comment
Share on other sites

2 φιλτρα παντα ειναι καλυτερο απο 1.και για πιο λογο να το ξεφοτρωθεις το εσωτερικο;αμα ειναι θεμα αισθητικης μπορεις να βαλεις κανενα φυτο μπροστα για καλυψη.εχε υποψη σου οτι τα λιτρα που γραφουν οτι ειναι οταν γεμισουν υλικα μειωνεται κατα πολυ η αποδοση τους.τα εξωτερικα παντα ειναι καλυτερα γιατι μπορουμε να βαλουμε περισοτερα υλικα για την βιολογια μας ενω τα εσωτερικα ειναι πιο περιορισμενα λογο χωρου.

στα 200 λιτρα που εχεις αμα δεν θες να βαλεις και τα δυο ενα εξωτερικο για 700-800 λιτρα θα εβαζα.το ενυδρειο σου δεν εχει εσωτερικο απο το εργοστασιο;

Εσωτερικο φιλτρο το ενυδρειο δεν εχει...γιατι καθ'οτι "μαστορισα" το εχω κατασκευασει μονη μου!!!Οποτε πρεπει να βαλω τα παντα μεσα...και δεν ξερω τι να κανω!!!

Link to comment
Share on other sites

Technical data EHEIM ecco pro 300:

- product type: 2036020

- for aquariua from 160 up to 300 litres

- Power consumption: 230 V/ 50 Hz 8 W

- Pump output: 750 l/h

- Pump head: 1,9 m

- Filter volume 2.8 l + 0.3 l (prefilter)

- Canister volume: 5.0 l

- Dimesnions: 205 x 416 mm ( diameter x height)

Σ΄ ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες που μου εδωσες!!!!Ειναι πιο κοντα σε αυτο που ψαχνω!!!

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο εξωτερικο εχω κ γω στο ενυδρειο μου.πραγματικα αξιζει τα λεφτα του.

αθορυβο-δυνατο κ πανω απ ολα με πολυ μικρη καταναλωση :)

τα εσωτερικα για μενα απλα δεν υπαρχουν (εκτος ελαχιστων περιπτωσεων πχ αναπαραγωγες).κ μικρο καδο εχουν κ πιανουν χωρο κ δεν μ αρεσουν αισθητικα.

οταν ξεκινησα το hobby ειχα παρει ενα ehem aquaball αλλα οταν μιλησα με τα παιδια εδω μεσα καταλαβα οτι δεν επαρκουσε για το ενυδρειο μου.

οταν μιλαμε για σωστη φιλτρανση κ μαλιστα σε 200λιτρα γυαλα το εξωτερικο ειναι μονοδρομος. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο εξωτερικο εχω κ γω στο ενυδρειο μου.πραγματικα αξιζει τα λεφτα του.

αθορυβο-δυνατο κ πανω απ ολα με πολυ μικρη καταναλωση :)

τα εσωτερικα για μενα απλα δεν υπαρχουν (εκτος ελαχιστων περιπτωσεων πχ αναπαραγωγες).κ μικρο καδο εχουν κ πιανουν χωρο κ δεν μ αρεσουν αισθητικα.

οταν ξεκινησα το hobby ειχα παρει ενα ehem aquaball αλλα οταν μιλησα με τα παιδια εδω μεσα καταλαβα οτι δεν επαρκουσε για το ενυδρειο μου.

οταν μιλαμε για σωστη φιλτρανση κ μαλιστα σε 200λιτρα γυαλα το εξωτερικο ειναι μονοδρομος. :thumbup:

Και εγω ειμαι υπερ του εξωτερικου φιλτρου και λογω αισθητικης και γιατι θα εχω λογικα καλυτερη φιλτρανση!!!Απλα επειδη ειμαι αρχαρια χωρις καποια σχετικη εμπειρια ηθελα να ακουσω και αλλες γνωμες!!!Ψαχνοντας,βλεποντας,αναλυοντας και συγκρινοντας πιστευω το πιο οικονομικο και πλησιεστερο προς τις αναγκες μου φιλτρο ειναι αυτο: http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1255

Καμια ενστανση??? :)

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις... Εδω ενυδρειο εφτιαξες, στα υπολοιπα θα κολλησεις?

Εξαλου και το DIY εχει την χαρη του και ξερεις οτι ειναι απο τον κοπο σου.....

Ρωτα οτι θες και θα σου πουμε....

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις... Εδω ενυδρειο εφτιαξες, στα υπολοιπα θα κολλησεις?

Εξαλου και το DIY εχει την χαρη του και ξερεις οτι ειναι απο τον κοπο σου.....

Ρωτα οτι θες και θα σου πουμε....

Σωστο κι αυτο και ευχαριστω!!! πραγματι το να κανεις κατι μονος σου εχει αλλη χαρη!!! αλλα αυτο που με ενοχλει οσον αφορα τα φιλτρα ειναι οτι δινεις τοσα χρηματα για το τιποτα γιατι ουσιαστικα εναν καδο πληρωνεις και ενα αντλιακι που λειτουργει BY GRAVITY!!!!!!!!!!! ΕΛΕΟΣ!!!! αν ηξερα απο που μπορω να προμηθευτω ενα ενα τα εξαρτηματα αυτα και το φιλτρο μονη μου το εκανα!!!!!!!! το μονο που αξιζει στα εκαστωτε φιλτρα ειναι τα βιολογικα υλικα που φερουν και η ποιοτητα αυτων!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τοσα απλλα τα πραγματα... Μην νομιζεις οτι ειναι ευκολο να φτειαξεις ενα φιλτρο κανιστρο οπου θα φευγεις απο το σπιτι και δεν θα φοβασαι μην πλυμμηρίσεις.

Πρωσοπικα εγω ειχα φτιαξει ανεπιτυχως 2 φορες και στο καθενα εριξα πανω απο 40 με 50 €. Δεσ και το παρακατω:

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2174

Αλλα ειναι κινεζικο. Με καλη κυκλοφορια.

Μια αντλια για να σηκωσει 1,5 μετρο θελει να καει πανω απο 20 watt, ενω πολλα φιλτρα σηκωνουν το νερο με λιγοτερα watt.

Εγω νομιζω καποιο ετοιμο και απλο, ειναι σιγουρα πολυ καλυτερο στην χρηση (καθαρισμο), στην καταναλωση και στην αξιοπιστια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τοσα απλλα τα πραγματα... Μην νομιζεις οτι ειναι ευκολο να φτειαξεις ενα φιλτρο κανιστρο οπου θα φευγεις απο το σπιτι και δεν θα φοβασαι μην πλυμμηρίσεις.

Πρωσοπικα εγω ειχα φτιαξει ανεπιτυχως 2 φορες και στο καθενα εριξα πανω απο 40 με 50 €. Δεσ και το παρακατω:

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2174

Αλλα ειναι κινεζικο. Με καλη κυκλοφορια.

Μια αντλια για να σηκωσει 1,5 μετρο θελει να καει πανω απο 20 watt, ενω πολλα φιλτρα σηκωνουν το νερο με λιγοτερα watt.

Εγω νομιζω καποιο ετοιμο και απλο, ειναι σιγουρα πολυ καλυτερο στην χρηση (καθαρισμο), στην καταναλωση και στην αξιοπιστια.

Το αν θα πετυχει η οχι ειναι αδυνατον να το ξερω απο τωρα!!!! απλως το επεξεργαζομαι σαν ιδεα...αν θα το τολμησω καποια στιγμη η οχι...θα δειξει!!! ειναι οπως ειπες κι εσυ πολλα τα ρισκα και τα προβληματα που θα προκυψουν!!! τωρα οσον αφορα τα ετοιμα, σιγουρα υπαρχουν πολλα-οχι τοσο διαδεδομενα-που αξιζουν, αλλα το θεμα ειναι το υλικο των φιλτρων και οχι τα φιλτρα αυτα καθ΄αυτα...τα κινεζικα μπορουν να ειναι και καλα ορισμενα εξ αυτων και αλλα παλι οχι και τοσο...το προβλημα με αυτου του ειδους τα φιλτρα ειναι οτι τα ανταλλακτικα τους ισως να ειναι λιγο μπελας ως προς την ευρεση...παντως το σιγουρο ειναι οτι ειναι πολυ πιο οικονομικα απο αλλα στην αγορα...μακροπροθεσμα ομως???συμφερουν??? :)

Link to comment
Share on other sites

To 2217 ειναι πολυ δυνατο και δεν εχει υλικα. Θελεις σιγουρα αλλα 30 με 40 € και δεν εχει και βανακια, αλλα 20 €. Οποτε ειναι μεγαλο προβλημα στον καθαρισμο του. θα πρεπει να βγουν οι σωληνες απο το ενδρειο. ενω με βανακια απλα τα κληνεις και μετα σηκωνεις-βγαζεις την κεφαλη.

Ειναι πολυ δυνατο για το 200ltr.

Τι διαστασεις εχει το ενυδρειο?

Απο φωτισμο τι θα βαλεις? Θα εχει καπακι?

Link to comment
Share on other sites

To 2217 ειναι πολυ δυνατο και δεν εχει υλικα. Θελεις σιγουρα αλλα 30 με 40 € και δεν εχει και βανακια, αλλα 20 €. Οποτε ειναι μεγαλο προβλημα στον καθαρισμο του. θα πρεπει να βγουν οι σωληνες απο το ενδρειο. ενω με βανακια απλα τα κληνεις και μετα σηκωνεις-βγαζεις την κεφαλη.

Ειναι πολυ δυνατο για το 200ltr.

Τι διαστασεις εχει το ενυδρειο?

Απο φωτισμο τι θα βαλεις? Θα εχει καπακι?

Εγω ρωτησα σε ενα πετ μονο για το 2215 ΕΗΕΙΜ και μου ειπε,αν θυμαμαι καλα, οτι το δεινει με πληρες σετ!! απλα μου προτεινε ενα αλλο αρκετα πιο ακριβο γιατι ειναι πιο ευκολο στον καθαρισμο με αποδοση 1300 λιτρα την ωρα...το ενυδρειο εχει διαστασεις καθαρες 80*50*50!!!απο φωτισμο δεν εχω καμια ιδεα τι μπορω να εχω γιατι απ οτι εχω διαβασει εδω απο αλλους εξαρταται απο το τι φυτα και ψαρια θα εχω...το καπακι ακομα το ψαχνω για το τι υλικο θα χρησιμοποιησω αλλα σιγουρα θα βαλω λογω τριων γατιων που καραδοκουν...και αναλογα λοιπον με το τι καπακι θα βαλω θα εξαρτηθει και η εγκατασταση του φωτισμου...

Link to comment
Share on other sites

Και το φίλτρο εξαρταται απο τι ψάρια θα έχεις... Η κυκλοφορία που σου προσφέρει δηλαδή.. Κοίταξε και τα εξωτερικά Fluval.... :)

Link to comment
Share on other sites

Το εχω υποψιν αυτο απλα θα ξεκινησω με φυτα πρωτα και πολυ αργοτερα τα ψαρακια αν και εχω βρει τι θελω...(καρχαριακια και red tail black shark αν το λεω σωστα)!!!θα κοιταξω τωρα και αυτα που μου προτεινες..!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρωτησα σε ενα πετ μονο για το 2215 ΕΗΕΙΜ και μου ειπε,αν θυμαμαι καλα, οτι το δεινει με πληρες σετ!!

:)

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε το fluval το 305 για τα λυτρα σου.κομπλε και ευκολο πολυ στην συντηρηση του.καπακι θα χρειαστεις σιγουρα και προσοχη με το ενυδρειο γιατι τα γατακια τα βλεπω να ριχνουν σαλτους απανω στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε το fluval το 305 για τα λυτρα σου.κομπλε και ευκολο πολυ στην συντηρηση του.καπακι θα χρειαστεις σιγουρα και προσοχη με το ενυδρειο γιατι τα γατακια τα βλεπω να ριχνουν σαλτους απανω στο ενυδρειο.

Τα εχω δει αυτα τα φιλτρα και μου φαινονται πολυ συμπαθητικα και σε σχεση με τις διαστασεις τους αλλα και με την τιμη τους!!Λειτουργικα και ευκολα στην συντηρηση τους...μαλλον κατι τετοιο θα επιλεξω...τωρα τα γατακια τα βλεπω να παιρνουν ψαροτουφεκα και να περιμενουν...κατι θα κανω και για αυτα...ελπιζω...!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...