Jump to content

ριζική αλλαγή.....


Recommended Posts

καλησπέρα....

λοιπόν το "ενυνδρειο" μου είχε πιάσει πράσινη άλγη σε βαθμό που δεν βλεπότανε, έτσι αναγκαστικά άδειασα όλο το νερό και τα υπάρχοντα, καθάρισα τα τζαμια με (άζαξ) ξέρω μεγάλο λάθος αλλα δεν καθάριζε με tpt. καθάρισα και το φίλτρο (μακαρόνι σφουγγάρι κτλ) αυτά με σκέτο νερό..... και φυσικά το ξαναγέμισα έβαλα 110l νερό και για την αντίστοιχη ποσότητα το "αντιχλοριο"!

1 τι άλλο πρέπει να κάνω για να δεχτεί ξανά τα ψαρια?

2 πως να καθαρίσω από την άλγη τα αξεσουάρ που είχα?

3 με το άζαξ που καθάρισα θα έχω πρόβλημα πλέον?

4 χρειάζομαι να βάλω και βακτήρια πάλη?

τώρα είναι δεύτερη μέρα που το άλλαξα. το φίλτρο voulevei κανονικά και έχει μονο το νερό μέσα!

παρακαλώ βοηθήστε με......

a! η μετρήσεις του νερού είναι καλές 0 νιτρικά 7,2 ph 22 βαθμούς θερμοκρασία...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα....

λοιπόν το "ενυνδρειο" μου είχε πιάσει πράσινη άλγη σε βαθμό που δεν βλεπότανε, έτσι αναγκαστικά άδειασα όλο το νερό και τα υπάρχοντα, καθάρισα τα τζαμια με (άζαξ) ξέρω μεγάλο λάθος αλλα δεν καθάριζε με tpt. καθάρισα και το φίλτρο (μακαρόνι σφουγγάρι κτλ) αυτά με σκέτο νερό..... και φυσικά το ξαναγέμισα έβαλα 110l νερό και για την αντίστοιχη ποσότητα το "αντιχλοριο"!

1 τι άλλο πρέπει να κάνω για να δεχτεί ξανά τα ψαρια?

2 πως να καθαρίσω από την άλγη τα αξεσουάρ που είχα?

3 με το άζαξ που καθάρισα θα έχω πρόβλημα πλέον?

4 χρειάζομαι να βάλω και βακτήρια πάλη?

τώρα είναι δεύτερη μέρα που το άλλαξα. το φίλτρο voulevei κανονικά και έχει μονο το νερό μέσα!

παρακαλώ βοηθήστε με......

a! η μετρήσεις του νερού είναι καλές 0 νιτρικά 7,2 ph 22 βαθμούς θερμοκρασία...

Καλησπερα φιλε μου. λοιπον το azax ειναι οτι χειροτερο. χημικα μεσα στο ενυδρειο δεν επιτρεπονται αλλα ουτε και εξω. ελπιζω μετα το azax που εριξες και τα εκανε αορατα πιστευω να το ξεπλυνες με αφθονο νερο. το φιλτρο που καθαρισες και τα υπαρχοντα του αν τα καθαρισες σε σκετο νερο βρυσης. καταστρεψες ολη την βιολογια. αν το καθαρισες με νερο του ενυδρειου κατι σωζεις...εκτος απο το αντιχλοριο που εριξες θελει και βακτιριδια και οχι μια φορα μονο.!! το ενυδρειο ειναι αστρωτο και ας σου δειχνει ετσι. πιστευω πως πρεπει να κανει ξανα τον κυκλο του. οσο για την θερμοκρασια παιζει το τι ψαρια θα βαλεις μεσα.

υ.γ. βαλε και κανενα φυτο μεσα γρηγορης αναπτυξης και οχι πολλες απιτησεις..

και για εμενα στρωσε το ενυδρειο απο την αρχη. φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες με σκέτο νερό, εννοείς με νερό βρύσης ή νερο απο το ενυδρείο?

Δεν το διευκρινίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο πλέον θα χρειαστεί στρώσιμο από την αρχή, αλλά μην σε ανησυχεί αυτό. Το θέμα είναι να καταλάβεις σε γενικές γραμμές τι είναι οι άλγες που εμφανίζονται μέσα στο ενυδρείο μας και πως αντιμετωπίζονται.

Θα πρότεινα να διαβάσεις το παρακάτω θέμα το οποίο είναι πολύ κατατοπιστικό και ότι απορία έχεις την συζητάμε

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=48746

:)

Link to comment
Share on other sites

η πρασινη αλγη αντιμετοπιζωτανε φιλε μου.τελοσπαντον τωρα αφου τα εβγαλες τωρα εξω ξεκινα απο την αρχη.τα υλικα οπως σου ειπε ο χρηστος τα πλενουμε παντα στο νερο ενυδρειου που αλαζουμε και οχι σε νερο βρυσης γιατι καταστρεφεται ολη η βιολογια.καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

α και κατι αλλο.τι ενοεις οταν λες οτι το φιλτρο εχει μονο το νερο μεσα;

δεν εχει υλικα;

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες με σκέτο νερό, εννοείς με νερό βρύσης ή νερο απο το ενυδρείο?

Δεν το διευκρινίζεις.

το διευκρινιζω φιλε μου η με το ''νερο της βρυσης αν τα εχει καθαρισει τα υλικα, χαλαει ολη η βιολογια. με το νερο του ενυδρειου κατι θα ειχε σωθει.''

Link to comment
Share on other sites

α και κατι αλλο.τι ενοεις οταν λες οτι το φιλτρο εχει μονο το νερο μεσα;

δεν εχει υλικα;

όχι δεν κατάλαβες! μέσα στο "ενυνδρειο" έχω το φίλτρο και νερό μονο δηλαδή δεν έχω ψαρια κτλ.

και ναι δυστυχώς το φίλτρο το έπλυνα με νερό βρύσης.

αυτό που με καίει περισσότερο είναι αν θα έχω πρόβλημα το ότι το καθάρισα με άζαξ, τώρα το "ενυνδρειο" το "ξαναστρονο" από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που με καίει περισσότερο είναι αν θα έχω πρόβλημα το ότι το καθάρισα με άζαξ, τώρα το "ενυνδρειο" το "ξαναστρονο" από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...