Jump to content

Υπερχείληση και Sump σε Trigon 350


Crazy_Beaver

Recommended Posts

Καλησπέρα!Επειδή κάθε εμπόδιο σε καλό λένε είπα και εγώ να εκμεταλευτώ την απεριόριστη γκαντεμιά μου και να βγεί και κα΄τι καλό από αυτή την ιστορία.Αφού λοιπόν θα αλαχτεί ο πάτος στο ενυδρείο μου σκέφτηκα να κάνω και μία τρύπα στο πίσω μέρος ώστε στο μέλον να μπορώ να βάλω sump η μήπως μου την βιδώσει και το κάνω από τώρα!Το θέμα μου είναι οι διστάσεις!Ο τρόπος που σκέφτηκα είναι να ανοιχτή μια τρύπα στην πίσω γωνία και όταν θέλω να την αξιοποιήσω να κολήσω ένα τζαμια που θα ακουμπά στις 2 πλευρές και να δημιουργηθεί πυργος υπερχείλησης!

Την τρύπα πόσο να την κανω!Τι σωλήνα πρέπει να βάλω;Το έχει κάνει κανείς!

Στο μέλλον αν μάζί με την Ελλάδα δεν πτωχεύσω και εγώ θα ήθελα να το κάνω reef το συγκεκριμένο!Τα έχω δει σ εφωτο και βιντεο και έχει πολύ ωραίο αποτέλεσμα!Πως θα υπολογίσω τα λίτρα που θα κατεβάζει η καθε διάμετρος για να βγάλω διαστάσεις;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξεχύθηκα στην αναζήτηση στο νετ να δώ πως έχουν υλοποιήσει άλλοι παρόμοια project και βρήκα αυτό

Στην σελίδα 3

δείχνει σχέδια για το setup του και στο ποστ 28 βάζει το σύστημα υπερχείλισής του το οποί ο απ ότι καταλαβαίνω αποτελείται από ενα durso + μία σωλήνα η οποία έχει διάφορους ρόλους.Λίγο back up σε περίπτωση που βουλώση η πρώτη και επίσεις λέει ό τι έτσι οριοθετεί και το ύψος του νερού.

Όπως λέι επακριβώς

- 99% of the water goes down the left hand pipe (speed controlled by ball valve).

- The design ensures water is drawn from lower in the sump to ensure no dead spots.

- 1% trickles down the right hand side pipe & controls the level of water in the weir.

αλλα΄στην επόμενη σελίδα

εδώ

βλέπω ότι την χρησιμοποιεί και για να περάσει την επιστροφη που είναι αρκετά καλό μιας και δεν βγαίνει τίποτα εκτός του ενυδρείου.

Και υπάρχει και ένα σθγκεντροτικό που το είδα αφού είχα γράψει όλο το ποστ οπότε πάρτε το κι αυτό

πως σας φαίνεται σαν ιδέα; Οι 2 τρύπες χρειάζονται ή είναι οκ με μία.Αρχίκά σκεφτόμουν να έκανα μια τρύπα Φ40 και όταν μπέί το sump να το κάνω με durso. Βλέποντας αυτό μπαίνω σε σκέψεις να κάνω 2 Φ33 ή μία Φ33 και να βρώ και μία Φ16;

Γενικά καμια άλλη ιδέα!Η γνώμη σας πάντα μετράει!

Έγινε επεξεργασία - Crazy_Beaver
Link to comment
Share on other sites

Φ40 ε; ;)

Πόσο νερό θέλεις να κατεβάζεις;

Τα πλαστικά απο ποιον τα αγόρασες;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τώρα δεν θα κατεβάζω καθόλου!Αν στο μέλλον την χρησιμοποιήσω θα δείξει.Αν ξέρει κάποιος να μας πεί πόσα λίτρα υπολογίζει να κατεβάζει μια Φ40 να ξέρω και εγώ!Το μέγεθος επιλέχθηκε γιατί αν είναι μεγάλο το κλείνεις με μία βάνα, αν είναι μικρό τι κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...