Jump to content

Χρυσόψαρα στον πάτο


Recommended Posts

Παιδιά γειά σε όλους. Είμαι καινούργιο μέλος, κυριολεκτικά μόλις έκανα εγγραφή.

Έχω ένα μικρο ενυδρείο με 2 χρυσόψαρα. Νομίζω είναι γύρς στα 40lt Ένα Comet και ένα London Subunkin. Εχτές είδα ότι το ένα ο Comet καθόταν συνέχεια στον πάτω, όταν τα τάισα δεν ανέβηκε καθόλου να φάει και παρατήρησα ότι δεν κουνιώταν σχεδόν καθόλου. Ίσα που σέρνονταν. Σήμερα το πρωί ήτανε κσαπλωμένο στο πλάι στον πάτο, και που και που τινάζονταν. Επίσης και το 2ο έχει αρχίσει να κάθεται περισσότερο κάτω αλλά γενικώς και έφαγε και κολυμπάει.

Μόλις μου είπανε ότι είναι μάλλον δηλητηρίαση από αμμωνία και πρέπει να αλαητεί τουλάχιστον το μισό νερό. Γνωρίζει κάποιος κάτι?

Επίσης να πώ πως τα ψάρια αυτά τα έχω 2 χρόνια, έχουν αεραντλία και φίλτρο με άνθρακα και μέχρι τώρα ήταν μια χαρά.

Παρακαλώ πολύ αν κάποιος έχει κάποια ιδέα.

Ευχαριστώ

Έμιλυ ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο Aquazone Emily.

Μετρήσεις στο νερό έχεις κάνει? Ειδικά μας ενδιαφέρει να δούμε πως είναι το νερό σε ΝΗ3/ΝΗ4(αμμωνία), ΝΟ2(Νιτρώδη), ΝΟ3(Νιτρικά).

Αλλαγές νερού κάθε πότε κάνεις και πόσο νερό αλλάζεις?

Πόσες φορές ταίζεις την ημέρα και πόσό?

Στο φίλτρο εκτός από άνθρακα τι άλλο έχει μέσα?

Ποιό φίλτρο είναι? (Για να δούμε αν είναι αρκετό για το βιολογικό φορτίο του ενυδρείου σου)

Τα 40 Λίτρα για τα 3 χρυσόψαρα είναι πάρα πολύ λίγα. Είναι ψάρια που είναι και αρκετά βρώμικα αλλά και χρειάζονται λίτρα να κολυμπάνε άνετα. Αλλά αυτό δεν μας καίει προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσοψαρα τα ειχες απ την αρχη στο ενυδρειο ή ηταν πρωτα σε γυαλα και τα εχεις βαλει προσφατα σ ενυδρειο;

Τι τροφη τους δινεις και με ποιο τροπο τα ταϊζεις;

Πες μας μετρησεις και οπως ειπε και ο Γιαννης καθε ποτε και ποσο κανεις αλλαγες νερου;

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη γειά σου και σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Τα ψάρια είναι 2 όχι 3.

Η αλήθεια είναι πως όχι, δεν έχω κάνει ποτέ μετρήσεις. Επιδή τα ψάρια μέχρι τώρα φαίνονταν καλά :thumbup:

Ο φίλος μου που μόλις ήρθε στη δουλειά, μου είπε πως άλλαξε το μισό νερό και πως τα βράγχια φαίνονται αρκετά κόκκινα και πως το ένα πίνει νερό κανονικά καταπίνει νερό πολύ συχνότερα από πριν ενώ το άλλο που είναι ξαπλωμένο έχει καμπυλώσει.

Δεν θυμάμαι ποιάς εταιρίας είναι το φίλτρο. Το πείρα από το Pet City και είναι ανταλλακτικό συτήματος που παίρνει και αεραντλία. Έχει άνθρακα και ένα άσπρο υλικό σαν αραιό βαμβάκι.

Υπάρχει περίπτωση να είναι swimbladder disease? Υπάρχει περίπτωση να καταφέρουμε να σώσουμε κανένα? :thumbup:;)

Ευχαριστώ πολύ και πάλι

Ναι είναι στο ίδιο ενυδρείο από την αρχή.

Τα ταίζω μια φορά την ημέρα το βραδάκι μια μικρή πρέσα flakes Tetra και καμιά φορα dafnia.

Αλλαγές στο νερό κάνω περίπου κάθε 3 εβδομάδες, όπου αλλάζω και το φίλτρο, γύρο στο 1/3 του ενυδρείου.

Μόλις μου είπανε ότι είναι καλύτερα τώρα να αλλάξουμε το νερό εντελώς. Ισχύει?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Όπως σου είπανε και τα παιδιά πιο πάνω θα πρέπει να πάρεις τεστ ΝΟ2, ΝΟ3, ΝΗ3-4 και να μετρήσεις να δεις που βρίσκεσαι!

Στο φίλτρο σου θα πρέπει να βγάλεις τον άνθρακα και να προσθέσεις στη θέση του βιολογικό υλικό (π.χ. μακαρόνι κ.α.)!

Το άσπρο είναι υαλοβάμβακας και θα πρέπει να τον βάζεις πριν από το μακαρόνι και να τον αλλάζεις τουλάχιστον κάθε εβδομάδα!

Αλλαγές νερού θα πρέπει να κάνεις κάθε εβδομάδα το 40% και πάλι θα είσαι οριακά με τα ψάρια αυτά!

Όλο το νερό δεν κάνει να το αλλάξεις μια και αυτό θα έχει πιθανές αρνητικές συνέπειες για τα ψαράκια σου (απότομη μεταβολή pH)!

Στο μέλλον θα πρέπει να μετράς και pH, kH, gH!

Καλή συνέχεια!

ΥΓ Δες και εδώ:

Το «στρώσιμο» του νέου ενυδρείου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4546

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια αυτά δεν είναι τα πρώτα μου. Είχα και στο παρελθόν, στην Αγγλία ένα παρόμοιο ενυδρείο με 2 τέτεια ψαράκια. Εκεί χρησημοποιούσα το ίδιο φίτρο και ήτανε μια χαρά. Είχα εκείνα τα ψάρια 1,5 χρόνια και δεν είχανε πάθει τίποτα με την ίδια μεταχείρηση. Για αυτό και προτίμησα αυτό το φίλτρο, επιδή το γνώριζα.

Επίσης μου είχανε πει τότε στην Αγγλία πως άν υπάρχει αέρας και φίλτρο δεν είναι ανάγκη να γίνονται τόσο συχνές αλλαγές νερού. Αν δεν υπάρχουν αυτά τότε όντως μου είπαν να αλλάζω το νερό μια φορά την εβδομάδα.

Δεν σας αμφισβητώ απλώς εξηγώ για ποιό λόγο χειρίζομαι το ενυδρείο με τον τρόπο αυτό.

Σίγουρα θα πάρουμε τα σχετικά test kits καθώς και φάρμακο για την περίπτωση που είναι swim bladder disease.

Σας ευχαριστώ ξανά όλους

Έμιλυ

Link to comment
Share on other sites

Εμιλυ το νερο θα πρεπει να το αλλαζεις καθε βδομαδα το 80% για να ειναι οκ τα ψαρακια σου κι εγω ετσι κανω και τα εχω τωρα πανω απο 2,5 χρονια. Τα υλικα απ το φιλτρο δεν θα τα αλλαζεις και κυριως οχι ολα μαζι.

Επισης θα πρεπει να κανεις και μετρησεις για να δουμε τις τιμες σου αν και οπως μας λες τα βαγχια τους ειναι κοκκινα μαλλον εχεις αμμωνια.

Εγω εχω και φιλτρο και αεραντλια στο ενυδρειο γιατι τα χρυσοψαρα θελουν νερο πλουσιο σε οξυγονο και ομως κανω πολυ μεγαλες αλλαγες.

Αν μπορεις βαλε μια φωτο για να δουμε

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας.

Δυστυχώς γυρνώντας σπίτι το απόγευμα της Παρασκευής ο φίλος μου βρήκε το ψαράκι πεθαμένο ;):thumbup:

Το άλλο, φαινόταν ΟΚ. 'Εκανε και τις μετρήσεις για σκληρότητα, pH, NH2, NH3 κλπ και ήταν όλα σε φυσιολογικά όρια εκτός από την σκληρότητα που ήταν στο ανώτερο. Αυτά αφού είχε αλλάξει το νερό όμως.

Τι μπορεί να γίνει για την σκληρότητα? Είναι επικύνδυνη?

Επίσης παρατηρήσαμε αλλαγή στην σμπεριφορά του ζωντανού ψαριού. Άρχισε να κολυμπάει πιο νευρικά από ότι μέχρι τώρα και να κινήται συνέχεια και επίσης να "κολλάει" πάνω-κάτω σε μια γωνία του ενυδρείου. Είναι κάτι φυσιολογικό? Ή μήπως απλώς ιδέα μας? Μέχρι σήμερα το πρωί πάντως φαινόταν ΟΚ.

Θέλουμε να πάρουμε και άλλο ψαράκι τώρα, όμως θέλω να παρακολουθήσω αυτό που μας έμεινε, να συγουρευτούμε ότι είναι ΟΚ πριν βάλουμε καινούργιο. Πόσο θα ήταν ένα καλό χρονικό διάστημα? Και πως μπορώ να ξέρω ότι το καινούργιο θα είναι υγειής και δεν θα φέρει καμιά μόλυνση?

Τέλος, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και τη βοήθεια. Ελπίζω να μην μου ξανασημβεί κάτι παρόμοιο.

Εμιλυ

Link to comment
Share on other sites

Σημερα η συμπεριφορα του πως ειναι; Συνεχιζει να χτυπιεται ή κολυμπαει κανονικα;

Αν χτυπιεται δεν ειναι καλο κανε τεστ στο νερο να δεις τις τιμες και καλο θα ειναι να του κανεις και μια αλλαγη νερου

Αλλο ψαρακι δεν θα παρεις για τουλαχιστον 2 μηνες

Για να καταλαβεις πως το ψαρι ειναι οκ θα πρεπει να μην εχει κανενα χτυπημε ή πληγη στο σωμα του τα πτερυγια του να ειναι ανοιχτα οπως και η ουρα του, μην παρεις ψαρι με μαζεμενη ουρα ή πτερυγια. Να κολυμπαει σωστα και να μην ταλαντευεται να μην καθεται στον βυθο να ειναι κινητικο και να μην υπαρχουν πτωματα μεσα στο ενυδρειο που ζει το ψαρι. Οταν θα παρεις το νεο ψαρακι θα πρεπει να μπει για 1 μηνα σε ενυδρειο καραντινα και οχι κατευθειαν με τον αλλο

Αυτα ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου GIN.

Νομίζω πως σιγά σιγά έχει ηρεμήσει λίγο. Γενικώς καλυμπάει κανονικά μόνο μετά το φαγητό εχτές ήτανε πιο κινητικό. Έκανα μετρήσεις στο νερό σήμερα το πρωί και ήταν όπως ανάφερα πιο πριν, φυσιολογικές όλεσ εκτός από την σκληρότητα που είναι υψηλή. Πόσο συχά πρέπει να γίνονται οι μετρήσεις?

Δεύτεο ενυδρείο δεν έχουμε και δεν είναι πολύ εύκολο να πάρουμε για χρήση καραντίνας. Υπάρχει κάοια εναλλακτική ή θα πρέπει να μείνουμε με το 1 ψάρι μέχρι να μπορέσουμε να πάρουμε άλλο ενυδρείο?

Επίσης κάτι και για όσους άλλους μπορεί να δαβάζουν. Βρήκα απαράδεκτο το ότι το ******** έχοντας μεγάλο τμήμα ενυδρείων, δεν είχε κανένα εργαζόμενο να γνωρίζει κάτι για προβλήματα ψαριών. Η αλήθεια είναι ότι ρωτήσαμε εκεί για ήταν πιο κοντά στο σπίτι μας (Βουλιαγμενης στη Γλυφάδα) και πιο γρήγορο για παρουμε τα τεστς. Προσωπικά δεν τους εμπηστέυομαι και δεν θα αγόραζα ψάρι από εκεί. Υπάρχει ένα κατάστημα μονο για ενυδρεία σε ένα στενό κάθετο στη Βουλιαγμένης πριν την Δάφνη-νομίζω λέγεται *********??? Εκεί φένεται να ξέρουν πολύ περισότερο τι τους γίνεται. Αυτά ως πληροφορία.

Έγινε επεξεργασία - GIN
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω πολυ να μην γραφονται ονοματα καταστηματων κυριως οταν δεν μπορουν να απαντησουν. Ευχαριστω πολυ

αλλαγες νερου θα κανεις τουλαχιστον μια φορα τη βδομαδα 60-70%.

Αλλο ψαρακι θα παρεις μετα απο 2 μηνες να δεις πρωτα πως τα παει ο μαγκας και μετα και θα το διαλεξεις με τον τροπο που σου ειπα.

Το ξερω πως σε καποια μαγαζια υπαρχει προβλημα αλλα τι να κανουμε

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, συγνώμη για πριν, αλλά ως καινούργιο μέλος και μέσα στη φούρια και απογοήτευση από την άσχημη εμπειρία, κάποια λάθη γίνονται. Δεν θα ξανασυμβεί.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές

Φιλικά

Έμιλυ

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει προβλημα μην αγχωνεσε ολα καλα

Περιμενουμε νεα απ τον ψαρη σου;

Θα μπορουσες να τον βγαλεις φωτο και να τον στειλεις για τον διαγωνισμο του ΑΖ

Link to comment
Share on other sites

Ο ψάρρης είναι καλά. Οπότε so far so good. Ελπίζω ν α συνεχίσει έτσι. Δυστυχώς δεν έχουμε ψηφιακή για φωτό ;)

Link to comment
Share on other sites

Αντε ολα καλα με τον μικρο σου

Κριμα που δεν θα τον βαλεις να τον δουμε

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Γεια σας είναι νέος στο χόμπι έχω ένα ενυδρείο 100 λίτρα με 5 χρυσόψαρα.

Καποια από τα ψαράκια μ έχουν ικ αλλά έχω αρχίσει φάρμακο και υποχωρούν 2 από αυτά όμως κάθονται στον πάτο και μόνο σπάνια κουνιούνται τρώνε κανονικά όμως τι λέτε να έχουν; Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - Γι@ννης
Link to comment
Share on other sites

Κάνε δικό σου θέμα γιατί αυτο ειναι πολυ παλιό !

Link to comment
Share on other sites

 

Γεια σας είναι νέος στο χόμπι έχω ένα ενυδρείο 100 λίτρα με 5 χρυσόψαρα.

Καποια από τα ψαράκια μ έχουν ικ αλλά έχω αρχίσει φάρμακο και υποχωρούν 2 από αυτά όμως κάθονται στον πάτο και μόνο σπάνια κουνιούνται τρώνε κανονικά όμως τι λέτε να έχουν; Ευχαριστώ

 

 

Εγινε διαχωρισμός του θέματος και το νέο θέμα είναι εδώ. http://www.aquazone.gr/forums/topic/103304-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%87%CF%81%CF%85%CF%83%CF%8C%CF%88%CE%B1%CF%81%CE%B1/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...