Jump to content

Αλλαγες νερου


Recommended Posts

Παιδια καλησπερα. Με αφορμη αυτο το τοπικ του Χρηστος αποφασισα να κανω κ γω το ιδιο πειραμα μιας κ παρατηρουσα καποια πραματα στα δικα μου ενυδρεια. Να υπογραμισω οτι το πειραμα ειναι εφικτο να γινει γιατι εχω τετοιο ογκο πληροφοριων απο το Aquazone Forum που μου ειναι πια ερκετα ευκολο να αντιμετοπισω τυχον ανωμαλιες.Τον τελευταιο χρονο εκανα αρκετες αλλαγες στα ενυδρεια μου κ μια απο αυτες ηταν η ιχθυοφορτιση που ποτε δεν ηταν μεγαλη εκτος απο το 1 6μηνο ζωης του 1ου ενυδρειου. Το 1ο ενυδρειο ηταν ενα cayman 80 120lt με χαλικακι ψιλο δλδ 1-3χλ. Εκει φιλοξενηθηκαν διαφορα ψαρια απο αρχαριου(ψαροσουπα) εως το τελικο στησιμο βιοτοπικο για σκαλαρια. Αφου ομως το εκανα αποφασισα οτι τελικα ηταν μικρο κ για τον χωρο που το ειχα αλλα κ για τα σκαλαρια οποτε εψαξα για μεγαλυτερο. Απο τις 5 Οκτωβριου ειμαι κατοχος ενος cayman 110 230lt. Αφου λοιπον ειχα διαβασει αρκετα το τοπικ του Χρηστου κ αντιστοιχα τοπικ του κυκλου του αζωτου κατεληξα οτι τις αλλαγες του νερου της κανουμε κυριως για 2 λογους. Απομακρυνση νιτρικων κ εμπλουτισμος του νερου με ιχνοστοιχεια. Λεω εγω τωρα με το φτωχο μου το μυαλο. Αν η ιχθυοφωρτηση ειναι τετοια οπου τα νιτρικα δεν ειναι πολλα αλλα παραλληλα τα φυτα που θα εχω μεσα ειναι τοσα οσα χρειαζονται ωστε να αποροφουν ενα ικανοποιητικο αριθμο για πιο λογο να κανω αλλαγη? Μονο για τον εμπλουτισμο? Κ παω ενα βημα παρακατω. Με την εξατμιση του νερου υποχρεωτικα θα συμπληρωνω. Αυτη η συπληρωση δεν ειναι αρκετη απο ιχνοστοιχεια?Αν οχι τοτε θα παρω συμπληρωμα ιχνοστοιχειων καποιας εταιριας. Παμε παρακατω. Μιας κ το ενυδρειο ειναι στρωμενο με μαυρη αμμο 05-1χλ με εξυπηρετει στο πειραμα γιατι δεν ειναι πολυ ψιλη αλλα οχι κ χοντρη ωστε να εισχωρει πολυ βρωμια απο κατω. Τοσο οσο χρειαζεται για την βιολογια.Απο ιχθυοφωρτηση εχω τωρα μεσα 8 cory κ 1 pleco. Τα σκαλαρια ειναι στην γενηστρα κ μεγαλωνουν τα εγγονακια μου εδω κ 3 βδομαδες. Οποτε να πω τι εχω παρατηρησει μεχρι τωρα. Απο τις 10/10 που εστησα το ενυδρειο δεν εχω κανει καμια αλλαγη νερου. Το στησιμο του νερου εγινε με πολλα προβληματα στο ph αλλα τελικα το ελυσα το προβλημα με συνδιασμο co2 κ τυρφης. Απο μετρησεις μετραω με υγρα τεστ κ δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα μεχρι στιγμης. Ισως επειδη τα σκαλαρια δεν ειναι τωρα μεσα στο ενυδρειο να εδωσα ανασα στο μεγαλο αλλα ακομα κ ετσι ομως παλι εχω προσομειωσει την ιχθυοφωρτηση με τον εξης απλο τροπο. Αλλαγες νερου στην γενηστρα κανω με το νερο απο το μεγαλο ενυδρειο κ το νερο της γενηστρας το βαζω στο μεγαλο ενυδρειο. Δλδ κανω ανταλαγη νερου μεταξυ των 2 ενυδρειων.Τα νιτρικα στην γενηστρα χτυπανε 50αρια σχεδον καθε μερα λογο συχνοτητας ταισματος αλλα στο μεγαλο ποτε δεν ξεπερνανε τα 20mg/lt.Οτι νερο χρειαζεται το συμπληρωνω μονο στο μεγαλο.Το νερο που βαζω δεν ειναι Α/Ο αλλα 50-50 νερο δυκτιου με απιονισμενο. Επισης να συμπληρωσω οτι ουτε σκουπα βυθου εχω βαλει κ ας εχω μια της eheim.Τονιζω οτι το κανω μονο κ μονο για να ικανοποιησω την δικια μου περιεργεια κ δεν το προτεινω σε κανεναν να το κανει. Μεχρι στιγμης λοιπον δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα εδω κ 2 μηνες κ κανω μετρησεις καθε 3-4 μερες. Τυχαιο? Δεν προλαβε ακομα να δειξει κατι? Πετυχα κατα λαθος ισοροπια μεταξυ ιχθυοφωρτησης κ φυτων? Τι πιστευετε? Κανω κατι λαθος η σωστο? Για παμε να τα πουμε λιγο μιας ειμαι σιγουρος οτι ολους μας ενδιαφερει λιγο πολυ το θεμα των αλλαγων ειδικα σε τετοιους καιρους οπου κ λεφτα δεν ειπαρχουν για πεταμα αλλα κ το νερο δεν ειναι πια για πεταμα... Εμενα πρωσοπικα με χαλαει πολυ η Α/Ο γιατι παιρνεις 1 κ πετας 3 κ γιαυτο δεν εχω παρει αλλα ουτε κ προκειτε να παρω συντομα. Βαζω κ μια φωτο για να δειτε το ενδρειο κ πως ειναι στημενο ωστε να εχετε μια πληρη εικονα στησηματος. Απο φιλτρανση εχω ενα eheim ecco pro 3 με 3λτ βιολογια substrut pro κ 1 λτ βιομπαλες τις eheim επισης. Το σφουγγαρι της eheim μεσα στο φιλτρο εχει αλλαχθει με ενα δικο μου πιο μεγαλης πυκνοτητας για να μειωθει λιγο η κυκλοφορια του νερου....

post-11501-1292140933_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...