Jump to content

Aναγνώριση ψαριού - τροφή


Recommended Posts

Γειά και χαρά και πάλι στην παρέα του φορουμ. To ενυδρείο μου είναι 30λιτρο και θα ήθελα να με βοηθήσετε να βρούμε τί είδους ψάρια είναι αυτα που έχω (εκτός από τον μονομάχο). Εψαξα στην "αναγνώριση ψαριών" του site αλλα δήχως αποτέλεσμα. Οι 4 φίλοι μου είναι στην φωτο. Το κιτρινομαυρο και τα 2 πορτοκαλι δεν έχω ιδέα τι ψάρια είναι.

63548101501308911525066.th.jpg

http://img137.imageshack.us/img137/1253/63...08911525066.jpg

Και κάτι ακομα. Η τροφή που μου έδωσαν από το μαγαζί είναι η "ASTACOLOR". Μου είπαν να τους δίνω 2 τριμένα φιλαράκια τη μέρα ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ 4. Μοίπως όμως είναι πολυ λιγο ρε παιδια? :) Μονο 2 τριμένα φίλα για 4 ψαρακια?

Έγινε επεξεργασία - akiz90
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. το κιτρινόμαυρο είναι πλατυ και το πορτοκαλί ξιφοφόρος κοριτσάκι.

οσο για την τροφή μην το παρακάνεις ,όσο τα ταιζεις τρώνε και θα έχεις αμμωνία αν παραταισεις.

Link to comment
Share on other sites

βάλε και μια ακόμη φωτο το πλατυ και αυτο που κοιτάει προς εμας. (αν η ουρα του κάτω ειναι πιο μακρυα είναι αρσενικό.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. το κιτρινόμαυρο είναι πλατυ και το πορτοκαλί ξιφοφόρος κοριτσάκι.

οσο για την τροφή μην το παρακάνεις ,όσο τα ταιζεις τρώνε και θα έχεις αμμωνία αν παραταισεις.

Δεν τα παραταίζω...Όσο μου είπαν απο το μαγαζί βαζω...απλα μου φενετε πολύ λιγο και θα σου πω το γιατι. Στο μαγαζί μου είπαν 2 φιλα και για τα 4 μια φορα τη μερα...αλλα στο κουτί του φαγητου λεει 2 φορεσ τη μερα....και σαν ΜΗ ειδηκος στα ψαρια δεν ξερω τι να κανω...απλα μου φενετε πολυ λιγο 2 φιλα για ολα...δηλαδη τοσο λιγο τρωνε τα ψαρια? Δεδομενου οτι ο μονομαχος δεν τρωει σχεδον τιποτα...η θυλικια ξιφοφορος το ιδιο...και το πιο πολυ το μασαμπουκωνουν ο αρσενικος ξιφοφορος με το πλατυ....είναι σωστό αυτό? εννοω έτσι πρεπει να γινετε?

edit: το πλατυ και ο ενας ξιφοφορος είναι αρσενικα φιλε μου.το θυμαμαι που το ειπαν στο μαγαζι

Έγινε επεξεργασία - akiz90
Link to comment
Share on other sites

η τροφή που θα ρίχνεις 2 φορες την ημέρα να καταναλώνεται σε 2-3 λεπτά και να μην μένει στον βυθό.

πόσο καιρό τα έχεις ? αν τα έβαλες πρόσφατα θα προσαρμοστούν και θα τρώνε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθια είναι πως η τροφη καταναλώνετε γρηγορα...φροντισαν ο ξιφοφορος και το πλατυ για αυτο...η θυλικια και ο μονομαχος εφαγαν απο μια μπουκια ο καθενας... πάντος αυτο με την προσαρμογη που ειπες το ειδα κυριως στον μονομαχο...αρχικα ηταν ολο μονος του πανω πανω στο ενυδρειο και τελευταια κανει πολυ παρεα με τα αλλα :thumbup: δεν παει πια μονος του... τα εχω 3 μερες τα ψαρια...να σε ρωτισω και κατι αλλο που μου ηρθε τωρα...στον πατω εχω λευκη αμμο....πως θα καθαριζω τα απεκριματα τους γιατι οσο παει και σιγα σιγα γεμιζει :)

και τι ειναι αυτο με το ph? στο μαγαζι μονο για τρωφη και θερμοκρασια μου ειπαν....οχι PH

Έγινε επεξεργασία - akiz90
Link to comment
Share on other sites

Η αληθια είναι πως η τροφη καταναλώνετε γρηγορα...φροντισαν ο ξιφοφορος και το πλατυ για αυτο...η θυλικια και ο μονομαχος εφαγαν απο μια μπουκια ο καθενας... πάντος αυτο με την προσαρμογη που ειπες το ειδα κυριως στον μονομαχο...αρχικα ηταν ολο μονος του πανω πανω στο ενυδρειο και τελευταια κανει πολυ παρεα με τα αλλα :) δεν παει πια μονος του... τα εχω 3 μερες τα ψαρια...να σε ρωτισω και κατι αλλο που μου ηρθε τωρα...στον πατω εχω λευκη αμμο....πως θα καθαριζω τα απεκριματα τους γιατι οσο παει και σιγα σιγα γεμιζει :)

και τι ειναι αυτο με το ph? στο μαγαζι μονο για τρωφη και θερμοκρασια μου ειπαν....οχι PH

φίλε άν θέλεις να βλέπεις τα ψαράκια σου ευτυχισμένα και εσυ να τα απολαμβάνεις ξεκίνησε :

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

και ο μονομάχος θέλει άλλη τροφή διάβασε το προφίλ του:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323429

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

φίλε άν θέλεις να βλέπεις τα ψαράκια σου ευτυχισμένα και εσυ να τα απολαμβάνεις ξεκίνησε :

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...