Jump to content

ερωτηση


Recommended Posts

μπορει να μου πει καποιοσ σασ παρακαλω καθε ποτε πρεπει να καθαριζω το ενυδρειο μου.οσοι το εχουν δει το παιζουν ειδικοι και αποτελεσμα δε βλεπω.εχω χρυσοψαρα και το ξερω οτι γενικα ειναι ΄βρωμιαρικα΄.το νερο οταν το αλλαζω μενει καθαρο για λιγο και μετα γινεται παλι μπιχλιαρικο. :)

Link to comment
Share on other sites

τι ενοεις οταν λες καθαρισμα ενοεις σκουπα βυθου η το καθαρισμα των φιλτρων;δεν θα ελεγα οτι τα χρυσοψαρα ειναι βρωμιαρικα αμα τα εχεις στα σωστα λιτρα και δεν κανεις υπερβολικο ταισμα δεν νομιζω να εχεις προβλημα μια χαρα ψαρια ειναι.

Link to comment
Share on other sites

α επειδη το ξεχασα γραψε ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο,αριθμο ψαριων,και τι φιλτρο εχεις.

Link to comment
Share on other sites

μωρε μια χαρα ειναι δε λεω.σκουπα δεν εχω,τωρα για το φιλτρο εχει υαλοβαμβακα μεσα λερωνεται και το αλλαζω συχνα,απο τη μια σκεφτομαι οτι ισωσ πρεπει να παρω αλλο φιλτρο γιατι ειναι μεταχειρισμενο αλλα τωρα που μου το ειπεσ μπορει να τα ταιζω και πολυ.πρωι και βραδυ.μηπωσ πρεπει μια φορα την ημερα?

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσε και πες μας για πόσα λίτρα μιλάς, πόσο χρυσόψαρα, τι αλλαγές νερού κάνεις (συχνότητα και ποσοστό νερού που αλλάζεις), αν καθαρίζεις το φίλτρο και πως, τι φίλτρο έχεις και με τι υλικά και το βασικότερο αν είναι στρωμένο το ενυδρείο σου. Έτσι θα μπορέσεις να πάρεις σωστές απαντήσεις από όποιον γνωρίζει. :)

Link to comment
Share on other sites

φιλτρο θα σε γελασω,δε κατεω.γυρω στα 85l 4χρυσοψαρα και οταν το πηρα αυτοσ μου εδωσε και ενα πλακοστομο και καλα σαν δωρο,μεγαλουτσικοσ.

Link to comment
Share on other sites

μωρε μια χαρα ειναι δε λεω.σκουπα δεν εχω,τωρα για το φιλτρο εχει υαλοβαμβακα μεσα λερωνεται και το αλλαζω συχνα,απο τη μια σκεφτομαι οτι ισωσ πρεπει να παρω αλλο φιλτρο γιατι ειναι μεταχειρισμενο αλλα τωρα που μου το ειπεσ μπορει να τα ταιζω και πολυ.πρωι και βραδυ.μηπωσ πρεπει μια φορα την ημερα?

Όσον αφορά το τάισμα, το καλύτερο είναι να ταίζουμε 2-3 φορές την ημέρα από μικρές ποσότητες.

Αν θέλεις, πες μας πόσα λίτρα είναι το ενυδείο σου? Το φίλτρο έχει μόνο υαλοβάμβακα?

Link to comment
Share on other sites

αλλαγη μου ειχαν πει στην αρχη καθε 3 με 5 μηνεσ (μπιχλααα)τωρα εχω αρχισει και αλλαζω μια φορα το μηνα και εχει βελτιωθει μενει καθαρο για λιγο ομωσ.βγαζω και το φιλτρο το καθαριζω καλα,βαζω καινουργειο βαμβακι ασ το πουμε,αντιχλωριο 1,5 καπακι μου ειπε.τι κανω λαθοσ?

Link to comment
Share on other sites

μονο υαλοβαμβακα εχει το φιλτρο σου;δεν εχει αλλα υλικα μεσα;

δεσποινα απαντησε σε αυτα που σου λεει ο θεοδωρος για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε.

Link to comment
Share on other sites

ειναι στρωμενο,85l,4χρυσοψαρα και ενα πλακοστομο μεγαλουτσικοσ,φιλτρο με υαλοβαμβακα και ανθρακα νομιζω το λενε,ταισμα πρωι βραδυ τοσο οσο να το εξαφανιζουν αμεσωσ,τωρα αλλαγη νερου μια φορα το μηνα και αφηνω μεσα νερο γυρω στουσ 20ποντουσ.βγαζω και το φιλτρο και το τριβω λιγο με σφουγγαρι και ζεστο νερο ανοιγοντασ και τα κομματια δηλαδη.αυτα.τι αλλο πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

ειναι στρωμενο,85l,4χρυσοψαρα και ενα πλακοστομο μεγαλουτσικοσ,φιλτρο με υαλοβαμβακα και ανθρακα νομιζω το λενε,ταισμα πρωι βραδυ τοσο οσο να το εξαφανιζουν αμεσωσ,τωρα αλλαγη νερου μια φορα το μηνα και αφηνω μεσα νερο γυρω στουσ 20ποντουσ.βγαζω και το φιλτρο και το τριβω λιγο με σφουγγαρι και ζεστο νερο ανοιγοντασ και τα κομματια δηλαδη.αυτα.τι αλλο πρεπει να κανω?

Το ότι είναι στρωμένο πως το κατάλαβες?

Μην ξαναπλύνεις το σφουγγάρι με νερό βρύσης, γιατί χάνεται όλη η βιολογία του. Μόνο με νερό από το ενυδρείο, και αυτό κάθε 6 μήνες.

Βγάλε τον άνθρακα από το φίλτρο σου και αντικατέστησέ τον με κάποιο βιολογικό υλικό, όπως αυτό ή αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ο pleco είναι καλύτερα να φύγει. Θα μεγαλώσει αρκετά και καλό είναι να μην ανακατεύουμαι ψάρια κρύου νερου με τροπικά ψάρια. Επίσης μπορεί να ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό για το βρώμισμα του ενυδρείου σου. Όπως και να έχει και τα τέσσερα χρυσόψαρα είναι πολλά για τα λίτρα που έχει και οπωσδήποτε θα χρειάζεσε καλή φίλτρανση γαι να ανταπεξέλθεις.

Το φίλτρο σου, αφού το καθαρίζεις με νερό βρύσης, είναι άστρωτο και δε βοηθάει σημαντικά στην καθαριότητα του ενυδρείου σου. Το φίλτρο το καθαρίζουμε μόνο όταν παρατηρήσουμε να έχει μειωμένη ροή - απόδοση και πάντα μόνο με νερό του ενυδρείου σου για να μη μειώσουμε σημαντικά την βιολογία που αναπτύσεται στα υλικά φίλτρανσης και στην ουσιά φιλτράρει το νερό. Και όταν λέμε καθαρίζουμε, απλά το βουτάμε σε ένα κουβα με νερό από το ενυδρείο και το ξεπρλένουμε ελαφρά. Δε πετάμε το βιολογικό υλικό ούτο και το κάνουμε πεντακάθαρο :)

Τάισμα πάντα με μέτρω. Τα χρυσόψαρα ποτέ δε χορταίνουν. :thumbup:

Αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα τουλάχιστον 30% γιατί το ενυδρείο σου είναι αρκετά ζορισμένο.

Θα χρειαστεί να αφαιρέσεις τον άνθρακα και μέρος από τον "υαλοβάμβακα" και να προσθέσει κάποιο αποδοτικότερο βιολογικό υλικό.

Link to comment
Share on other sites

σασ ευχαριστω πολυ για τα φωτα σασ αλλα και γω εκανα οτι μου ελεγαν απο pet shop ηξερα οτι κατι δεν πηγαινε καλα αλλα που να ξερω?οσο για τον πλακοστομο να παρω πιο μικρο?μου ειπαν οτι δεν εχεουν προβλημα τα 2ειδη μαζι ισα ισα θα καθαριζει και το ενυδρειο καλα που ειναι μεγαλοσ.τι να πω? :)

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε μη στεναχωριέσαι :) Οι περισσότεροι δυστυχώς ξεκινούν με τις συμβουλές των pet shop. Ότι θέλεις να ρωτήσεις μην διστάσεις. Θα έχεις όση βοήθεια χρειαστείς από τα forum.

Όσον αφορά τον pleco επέστρεψε τον και μη πάρεις κάποιον άλλο. Το είδος που έχεις είναι αυτό που συνήθως δίνουν αφειδώς στα pet shop χωρίς δεύτερη σκέψη! Όπως σου είπα δεν είναι καλό να ανακατεύουμε τροπικά ψάρια με χρυσόψαρα. Και βρωμίζει το νερό αρκετά. Το καθάρισμα του ενυδρείου, μάλλον θα πρέπει να το αναλάβεις αποκλειστικά εσύ :thumbup: Χεράκι, σφουγγαράκι, μαγνητάκι κλπ :)

Εγώ θα φρόντιζα να μειώσω και τα χρυσόψαρα τουλάχιστον κατά ένα. Όσο περισσότερα ψάρια έχεις, τόσο καλύτερη φίλτρανση θέλεις, και τόσο πιο εύκολα μπορούν να ανατραπούν όλες οι ισορροπίες στο ενυδρείο σου με το παραμικρό λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...