Jump to content

Καλώς σας βρήκα!


ggolemis

Recommended Posts

Γειά σε όλους

Διαβάζω καιρό τα post σας και είμαι πολύ ενθουσιασμένος που επιτέλους βρίσκω το χρόνο να γράψω και γω κάτι για τη δική μου ιστορία.

Καταρχήν συγχαρητήρια στους ειθύνοντες νους για την πολύ καλή προσπάθεια...βοηθάει ιδιαίτερα έμας τους τεμπέληδες, και αυτούς που έχουν προσθέσει πολλά για τους έλληνες χομπίστες με τις πληροφορίες τους (πχ Τσάμης).

Ασχολούμε με το χόμπυ εδώ και ένα χρόνο, ακι λέω τόσο γιατι η ενασχόληση μου στο παρελθόν και σε πολυ μικρή ηλικία δυστυχώς παρέπεμπε σε Γαλλική επανάσταση και γκιλοτίνες...

Τον τελευταίο χρόνο λοιπόν που αποφάσισα να ξανασχοληθώ έφτιαξα δύο τανκ τα στοιχεία των οποίων έχω επισυναπτόμενα:

Με βάση τα στοιχεία αυτά λοιπόν θα χαιρόμουν αν μου δίνατε τα φώτα σας για τα παρακάτω:

1. Μεγάλη ιχθυοφόρτωση; Αν ναι ένα 100 λτ θα έλυνε το πρόβλημα; θα μπορούσατε να μου προτείνετε μια εναλλακτική σύνθεση;

2. Τα φυτά του 2ου τανκ δεν φαίνονται ιδιαίτερα διατεθειμένα να αναπτυχθούν (καλά οι anubies αλλα τα άλλα;) και ενίοτε ξεπροβάλουν και κάποια καφέ στίγματα στα φύλλα (ξεραίνονται σε μικρά σημεία). Κάποια πρόταση; Μπορώ να αποφύγω το υπόστρωμα και τον ph controller; Αν υπάρχει κάποια φτηνή και ενδεικτική λύση χωρίς να γίνει μαντάρα το ενυδρείο;

3. Τα ψηλά νιτρικά μπορεί να επηρεάζουν την ανάπτυξη των φυτών.(φαίνεται ότι τα ψάρια δεν επηρεάζονται ιδιαίτερα, το ίδιο setup εδώ και ένα χρόνο χωρίς απώλειες). Αλλαγή νερου κάνω κάθε 15-20 ημέρες 40%.

4. Το φύτεμα του μιρότερου θα βοηθούσε; Υπάρχει κάποια φτηνή λύση για το φύτεμά του.

5. Η αεραντλία στο Τανκ2 μπορεί να επηρεάζει τα φυτά; Αν τη διακόψω δεν θα επιβαρύνω τα ψάρια; Τι λύσεις υπάρχουν για αυτά.

6. ΄Ενα μονομάχο μπορώ να βάλω στο μικρό ή θα μου τον φάνε τα botia;

7. Σκέφτομαι να ξεκινήσω ένα καινούργιο ενυδρείο στο καινούργιο σπίτι ιδιαίτερα μεγάλο (περίπου 900λτ). υπάρχουν φτηνές αυτοματοποιημένες λύσεις για το maintenance του, με υψηλό δείκτη W.A.F (Wifes Acceptance Factor), λόγω καλωδίων κτλ καθώς το συγκεκριμένο θέλω να το βάλω στο σαλόνι... :-)

Σορρυ για το τόσο κουραστικό post, απλά είμαι πολύ ενθουσιασμένος καθώς είναι το πρώτο μου και θέλω πολλά να σας πω και να σας ρωτήσω...

Μπράβο και πάλι στα παιδιά που το στήσατε, αν και θα΄χετε βαρεθεί να το ακούτε! Μακάρι να συνεχιστεί έτσι ζεστά και να ακολουθήσουν και πολλοί άλλοι όπως εγώ...

Respect

Γιώργος

Tanks.doc

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γιώργο!

Δυστυχώς από εδώ που είμαι δέν μπορώ να ανοιξω το attachment σου οπότε δέν μπορώ να κάνω σχόλια για τα ενυδρεία σου.Θα τα δώ από το σπίτι αργότερα.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και φυσικά ένα μεγάλο καλώς ήρθες στο Aquazone!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλωσόρισες στο Aquazone!

Καλό θα ήταν να μας παρέχεις επιπλέον πληροφορίες σχετικά με τα ενυδρεία σου!

Μας ενδιαφέρουν τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του εξοπλισμού και της λίπανσης!

1. Μεγάλη ιχθυοφόρτωση; Αν ναι ένα 100 λτ θα έλυνε το πρόβλημα; θα μπορούσατε να μου προτείνετε μια εναλλακτική σύνθεση;

Αν κατάλαβα καλά εννοείς να πάρεις ένα καινούργιο ενυδρείο 100 lt και να μεταφέρεις κάποια ψάρια εκεί!

Τότε θα πρέπει να γίνει έλεγχος συμβατότητας και απαιτήσεων (κάτι για το οποίο δεν είμαι το κατάλληλο άτομο για να σου δώσω τα φώτα μου)!

2. Τα φυτά του 2ου τανκ δεν φαίνονται ιδιαίτερα διατεθειμένα να αναπτυχθούν (καλά οι anubies αλλα τα άλλα και ενίοτε ξεπροβάλουν και κάποια καφέ στίγματα στα φύλλα (ξεραίνονται σε μικρά σημεία). Κάποια πρόταση; Μπορώ να αποφύγω το υπόστρωμα και τον ph controller; Αν υπάρχει κάποια φτηνή και ενδεικτική λύση χωρίς να γίνει μαντάρα το ενυδρείο;

Τι φυτά έχεις;

Η λύση που υπάρχει αν δεν έχεις βάλει υπόστρωμα / λίπασμα είναι οι ταμπλέτες!

Δυστυχώς είναι η πιο δαπανηρή λύση, αλλά στην δική σου περίπτωση νομίζω ότι είναι μονόδρομος (εγώ τουλάχιστον δεν γνωρίζω κάποια άλλη μέθοδο)!

CO2 έχεις; Έστω και DIY!

Φωτισμός;

Δες εδώ:

Διοξείδιο του άνθρακα και απαραίτητος εξοπλισμός

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1315

Μάκρο- & μίκρο- στοιχεία

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4678

http://www.istellas.gr/aquarium/plants_fee..._nutrients.html

3. Τα ψηλά νιτρικά μπορεί να επηρεάζουν την ανάπτυξη των φυτών.(φαίνεται ότι τα ψάρια δεν επηρεάζονται ιδιαίτερα, το ίδιο setup εδώ και ένα χρόνο χωρίς απώλειες). Αλλαγή νερου κάνω κάθε 15-20 ημέρες 40%.

Έχεις αντιμετωπίσεις προβλήματα με άλγη;

Οι αλλαγές σου γίνονται πολύ σπάνια και με τα ψάρια που έχεις νομίζω ότι καλύτερα θα ήταν να αλλάζεις το 40% κάθε εβδομάδα!

Η μακροχρόνια διαβίωση των ψαριών σε υψηλά ΝΟ3 δεν είναι και ότι καλύτερο!

4. Το φύτεμα του μικρότερου θα βοηθούσε; Υπάρχει κάποια φτηνή λύση για το φύτεμά του.

Σίγουρα θα βοηθούσε να βάλεις φυτά αν και η λύση είναι να αποκτήσει το σωστό βιοφορτίο!

Φτηνή λύση είναι τα διάφορα κλαδέματα (και όχι μόνο) που μπορείς να βρεις στις συναντήσεις μας!

Δες εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4833

5. Η αεραντλία στο Τανκ2 μπορεί να επηρεάζει τα φυτά; Αν τη διακόψω δεν θα επιβαρύνω τα ψάρια; Τι λύσεις υπάρχουν για αυτά.

Η αεραντλία μειώνει τα επίπεδα CO2 στο νερό!

Αυτό δεν βοηθάει καθόλου την ανάπτυξη των φυτών!

Νομίζω ότι η πυκνή φύτευση του ενυδρείου μας βοηθάει να λύσουμε αυτό το πρόβλημα!

6. ΄Ενα μονομάχο μπορώ να βάλω στο μικρό ή θα μου τον φάνε τα botia;

Δεν σου προτείνω να προσθέτεις ψάρια, αντίθετα θα σου πρότεινα να βγάλεις μερικά!

Εγώ υπολογίζω πάντα με βάση του τελικό μέγεθος του ψαριού και αφήνω και μερικά λίτρα αέρα (συν τα λίτρα που περισσεύουν αν τα ψάρια δεν έχουν ακόμα το τελικό μέγεθος) οπότε δεν υπάρχουν προβλήματα ιχθυοφόρτωσης!

7. Σκέφτομαι να ξεκινήσω ένα καινούργιο ενυδρείο στο καινούργιο σπίτι ιδιαίτερα μεγάλο (περίπου 900λτ). υπάρχουν φτηνές αυτοματοποιημένες λύσεις για το maintenance του, με υψηλό δείκτη W.A.F (Wifes Acceptance Factor), λόγω καλωδίων κτλ καθώς το συγκεκριμένο θέλω να το βάλω στο σαλόνι... :-)

Αν και δεν ξέρω πολλά από αυτά θα σου πρότεινα να απευθυνθείς στον τομέα των καταστημάτων και να ζητήσεις περισσότερες πληροφορίες!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα και την ευγενική σας διάθεση, είναι ένα έντονο χαρακτηριστικό του forum γιαυτό και αποφάσισα να συμμετέχω...

Όσο για τις πολλές μου ερωτήσεις ίσως θα έπρεπε να γίνουν σιγάσιγά για να αποφύγω τα τεράστια post.

To tank1 έχει ένα εσωτερικό φίλτρο της bluewave στανταρ εξοπλισμός του cayman 75lt με προσθήκη τύρφης στον κενό χώρο του καθώς δεν υπάρχουν ούτε φυτά, ουτε αντιστροφη όσμωση, ουτε CO2...(13 neon tetra, 2 pakistan loach, 1 red tail botia, 2 ancistrus sp, 1 Panaque sp. L204, 2 Caridina japonica)

To tank2 έχει ένα εσωτερικό φίλτρο στο στάνταρ εξοπλισμό του με κυκλοφορητή 500lt και άπειρο εσωτερικό χώρο όπου έχω προσθέσει τύρφη (σε μπαλάκια), μπλε & γαλάζιο σφουγγάρι, μακαρόνι και υαλοβάμβακα, ενώ έχω αφαιρέσει (χάρις στα post σας) τον άνθρακα.(2 platydoras costatus, 3 scalaries, 2 synodontis, 1 red tail botia, 1 bolivian ram, 2 red parrots, 2 Hypostomous, 2 geophagus surinamensis).

Δυστυχως το μεγάλο φόρτο οφείλεται σε ένα βαθμό στα φιλαράκια μου οι οποίοι γνωρίζωντας τη τρέλα μου κατά καιρούς μου έχουν φέρει πολλά απο αυτά τα ψαράκια δώρο...

Όσο για την εναλλακτική σύνθεση αυτό έχει τη λογική του ποιά θα ήταν η κατάλληλη αναλογία με την προσθήκη 1 100λτ ακόμα...έχω την αίσθηση (διορθώστε με αν κάνω λάθος) ότι με εξαίρεση τα νεον όλα τα άλλα μπορούν να συνυπάρξουν (νερα, συμπεριφορες κτλ) με εξαίρεση τα δύο labeo που δεν τη παλεύουν μεταξύ τους...

Στο τανκ 2 έχω 2 Anubia nana, 3 Anubia Barteri, 1 Hygrophila corymbosa "Siamensis", 1 Cryptocoryne balansae, 1Microsorium pteropus. (τα έχω γράψει και στο συννημενο αρχείο του προηγουμενου post)

μια φιάλη με αέριο της ΤERRA, και προσθήκη flourish excel μια φορά την εβδομάδα. Να προσθέσω και άλλα φυτά ή να περιμένω πρώτα να μετακομίσουν κάποια από τα ψάρια μου; Οι Hypostomous τρώνε φυτά; Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια ταχείας ανάπτυξης, εύκολα, δυσκολοχώνευτα, και ιδανικά για μαλακό νερο;

Αλλαγές ξεκίνησα να κάνω κάθε βδομαδα 40%, άλλα δυσκολεύομαι να κρατήσω χαμηλα το ph...Τα παραπάνω φυτά θα βοηθήσουν;

Η χαμηλού κόστους λογική δεν έχει να κάνει με το φυτό ως φυτό αλλά με τα συμπαραμαρτούντα όπως ph controller, CO2, λιπάσματα, ταμπλέτες, υπόστρωμα, φυτά που μετά από δυό μέρες είναι τρύπια, σάπια και άλλα όμορφα...Το κακό είναι ότι όπως όλοι έτσι και γω την πάτησα στο set up ακούγωντας τους πετ-σοπάδες...

υπόστρωμα μπορώ να βάλω και αν ναι τι μου προτείνετε να βάλω και πώς;

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, κακή αρχή με τα μεγάλα post νομίζω ότι τα επόμενα θα είναι αρκετά μικρότερα... επιφυλασσομαι για φωτογραφίες σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...