Jump to content

Guppi και μονομάχος


dts

Recommended Posts

Καλησπέρα

Εγω εχω ενα ενυδρείο με 1 μονομάχο 3 μονομαχίνες 3 Guppi και 1 κλουν.

Το ενα το Guppi γέννησε και απο μέρα σε μέρα περιμένω να γενήσει και το 2ο.

Το πρόβλημα μου ειναι ότι δεν μπορώ να την βάλω στην γεννήστρα γιατι θα φάει τα μωρά που ειναι μέσα και αν την αφήσω να γεννήσει στο ενυδρείο τα μικρά δεν θα τα φάει ο μονομάχος;

Αν μπορεί κανείς να δώσει λύση θα ημουν υποχρεωμένος ;)B)

Link to comment
Share on other sites

η ποιο σοστη λιση που μπορεις να κανεις....ειναι να δοσεις τα ψαρια σ...και να κρατισησης ενα ιδος απο αυτα....γιατι δεν τεριαζουνε.....

Link to comment
Share on other sites

για σου φιλε ηθελα να σε ρωτησω ποσο καιρο τα εχεισ τοσο καιρο μαζι??

Link to comment
Share on other sites

Λίγο παραπάνω απο ενα μήνα.

Αρχικά ειχα μονο τους μονομάχους, αλλα ενας έξυπνος πετσοπας μου είπε ότι μπορώ να βάλω και Guppi.

Μάλλον κατι τέτοιο δεν ισχύει, και τωρα δεν ξέρω τι να κάνω!!!!

Επίσης εχω και μια αλλη απορία. Ειναι και οι θυληκές μονομαχίνες το ίδιο επιθετικές ή μονο το αρσενικό;

για σου φιλε ηθελα να σε ρωτησω ποσο καιρο τα εχεισ τοσο καιρο μαζι??

Link to comment
Share on other sites

εμενα ηταν πιο επιθετικη η μονομαχινα απο το μονομαχο καποιες φορες. το θεμα ειναι οτι δεν ταιριαζουν αυτα τα ψαρια μαζι λογω και συμβιωσης αλλα και συνθηκων. ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο? καλο θα ειναι να κανεις μια επιλογη για το ποια ψαρια θα κρατησεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλλεις μία αγγελία και να τα χαρίσεις σε κάποιο μέλος που θα τους προσφέρει ένα όμορφο περιβάλλον κι αν δεν υπάρχει κάποιος να τα πάρει, μπορείς να τα δώσεις σε κάποιο pet shop.

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι? ;)

Έχεις παρατηρήσει επιθετικότητα μεταξύ των μονομάχων (θυληκών και αρσενικού)?

Link to comment
Share on other sites

Οχι οχι. Ολα ειναι πολύ ήρεμα. Μονο ο μονομάχος μου δημιούργησε πρόβλημα με κάποια μικρά σε μέγεθος Guppi. Με τα μεγάλα ειναι πολύ ήρεμος.

Link to comment
Share on other sites

Οχι οχι. Ολα ειναι πολύ ήρεμα. Μονο ο μονομάχος μου δημιούργησε πρόβλημα με κάποια μικρά σε μέγεθος Guppi. Με τα μεγάλα ειναι πολύ ήρεμος.

Τα κυνηγάει συνέχεια τα guppies?

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Τα κυνηγάει συνέχεια τα guppies?

ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΤΙ ΘΑΚΡΑΤΗΣΕΙΣ.. Η ΤΑ ΟΜΟΡΦΑ ΣΟΥ GAPPY ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΝΕ Κ ΕΥΚΟΛΑ Η ΤΟΥΣ ΑΚΟΜΑ ΠΟΙΟ ΟΜΟΡΦΟΥΣ ΜΟΝΟΜΑΧΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΙ ΞΕΡΩ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΑ ΕΝΤΥΠΟΣΙΑΚΟ ΖΕΥΓΑΡΟΜΑΙ .. ΠΑΝΤΟΣ ΑΝ ΣΚΕΥΤΕΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΤΑ GAPPY ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΠΕΙΣ ¨)

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που ειναι τωρα μέσα δεν τα πειράζει καθόλου. Αλλα ειναι λίγο μεγάλα. Οταν δοκίμασα να βάλω μικρότερα σε μέγεθος δεν άντεξαν πάνω απο 3 μέρες και τα βρήκα με φαγωμένη την ουρά! ;)

Πάντως με αυτα τα 3 που εχω τωρα συμβιώνει αρμονικά εδω και 1 μήνα περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που ειναι τωρα μέσα δεν τα πειράζει καθόλου. Αλλα ειναι λίγο μεγάλα. Οταν δοκίμασα να βάλω μικρότερα σε μέγεθος δεν άντεξαν πάνω απο 3 μέρες και τα βρήκα με φαγωμένη την ουρά! ;)

Πάντως με αυτα τα 3 που εχω τωρα συμβιώνει αρμονικά εδω και 1 μήνα περίπου.

Το μόνο που ξέρω είναι ότι (σύμφωνα και με το προφίλ του ΑΖ) ο μονομάχος στρεσσάρεται από την παρουσία των guppies και γίνεται επιθετικός, λόγω της μακριάς τους ούρας που μοιάζει με το είδος του.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρατήρησα ότι υπάρχει μια γενική επιθετικότητα στο ενυδρείο!

Ο μονομάχος και οι μονομαχίνες κυνηγιόντουσαν ολη την ώρα. Τα Guppi δεν τα πείραξαν.

Τα τάισα για να ξεχαστούν και τωρα κάπως ηρέμησαν!

Πρέπει να τα χωρίσω το συντομότερο μαλλον!

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνας τον κλοουν δεν κανει για το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΤΙ ΘΑΚΡΑΤΗΣΕΙΣ.. Η ΤΑ ΟΜΟΡΦΑ ΣΟΥ GAPPY ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΝΕ Κ ΕΥΚΟΛΑ Η ΤΟΥΣ ΑΚΟΜΑ ΠΟΙΟ ΟΜΟΡΦΟΥΣ ΜΟΝΟΜΑΧΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΙ ΞΕΡΩ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΑ ΕΝΤΥΠΟΣΙΑΚΟ ΖΕΥΓΑΡΟΜΑΙ .. ΠΑΝΤΟΣ ΑΝ ΣΚΕΥΤΕΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΤΑ GAPPY ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΠΕΙΣ ¨)

Θα σε παρακαλέσω να γράφεις με πεζούς ελληνικούς χαρακτήρες, καθώς είναι κανονισμός του Forum.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

τελικά τα χώρισα και κράτησα μονο τα γκάπυ. Εβαλα τα υπόλοιπα σε ενα μικρό ενυδρειάκι που ειχα και περιμένω τωρα να βρεθεί κάποιος που ενδιαφέρεται να του τα χαρίσω ;)

Εχω βάλει και την αγγελιά οποτε αν ενδιαφέρεται κανεις ας ρίξει καμία ματιά

Link to comment
Share on other sites

τελικά τα χώρισα και κράτησα μονο τα γκάπυ. Εβαλα τα υπόλοιπα σε ενα μικρό ενυδρειάκι που ειχα και περιμένω τωρα να βρεθεί κάποιος που ενδιαφέρεται να του τα χαρίσω ;)

Εχω βάλει και την αγγελιά οποτε αν ενδιαφέρεται κανεις ας ρίξει καμία ματιά

Τα guppies είναι αρσενικά-θυληκά?

Σε τι αναλογία?

Link to comment
Share on other sites

τελικά τα χώρισα και κράτησα μονο τα γκάπυ. Εβαλα τα υπόλοιπα σε ενα μικρό ενυδρειάκι που ειχα και περιμένω τωρα να βρεθεί κάποιος που ενδιαφέρεται να του τα χαρίσω ;)

Εχω βάλει και την αγγελιά οποτε αν ενδιαφέρεται κανεις ας ρίξει καμία ματιά

B) καλα εκανες! ανεβασε μας και καμια φωτο να δουμε το ενυδριο σου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...