Jump to content

Ειναι καλες οι βασεις της JUWEL;


Wizart

Recommended Posts

Καλημερα σε ολες/ους τους υδροφιλους! :thumbup: Λοιπον παιδια τελικα το πηρα το Juwel vision 450 με την βαση του κομπλε! Πανεμορφο ειναι! ;) Εχω ομως μια φοβια! :wacko: Η βαση του ειναι απο 16αρι MDF και μου φαινεται λιγη για τοσο μεγαλο βαρος (με το ενυδρειο γεματο νερο και με την διακοσμηση γυρω στα 700κιλα). Ξερει κανεις απο ξηλοκατασκευες γενικα να μου πει αν τελικα το αντεχει αυτο το βαρος μακροπροθεσμα ή ακομα χειροτερα σε εναν σεισμο; Σας στελνω και το link για να την δειτε! Θα βοηθουσε πολυ αν καποιος το εχει ηδη αυτο το ενυδρειο με την βαση του να μου πει αν παρατηρησε καποιο προβλημα! Ενταξει ξερω πως αμα βρεχεται καηκαμε θα αρχισει να ανοιγει μεχρι που θα σπασει!

juwel vision 450

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Από ξυλοκατασκευές δε γνωρίζω φίλε Wizart, μπορώ να σου πω όμως ότι είναι δοκιμασμένες οι βάσεις και αντέχουν πολύ καλά και με το παραπάνω. Οι δυνάμεις που δέχονται τα ξύλα είναι παράλληλες με τα "νεύρα" οπότε δεν κινδυνεύουν από τις δυνάμεις εφελκυσμού. :thumbup: Ελπίζω σύντομα να δούμε μια παρουσίαση του νέου σου ενυδρείου! ;)

EDIT: από ότι θυμάμαι η JUWEL έδινε κάτι "τακουνάκια" για τη βάση του ενυδρείου, το βάρος μοιράζεται σε αυτά και τυχόν μικροπροβλήματα στο δάπεδο τα παίρνουν αυτά. Μη φοβάσαι, προχώρα ελεύθερα!

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο το ενυδρειο σου. :thumbup:

Αν δεν αντεχει η βαση θα το καταλαβεις σιγουρα. ;):thumbup:

Ωραιο ενυδρειο πηρες :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παιδια! ;) Ναι οντως εχει κατι τακουνακια και εχει πατησει καλα το ενυδρειο κατω! Ελπιζω να μην εχω προβλημα στο μελλον γιατι "ειναι πολλα τα λιτρα Αρη" και ετσι και γινει κατι εχετε γεια βρυσουλες! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Wizart
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου όλες οι βάσεις που δίνονται μαζί με τα ενυδρεία αντέχουν το βάρος αυτών.

Από κει και πέρα αυτό που τις κάνει να διαφέρουν μεταξύ τους είναι το design, η λειτουργικότητα (πχ στις βάσεις της eheim υπάρχουν πιαστράκια για τα καλώδια και τους σωλήνες, συρτάρι για να βγαίνει εύκολα το φίλτρο κα) και το υλικό κατασκευής. Κάποιες βάσεις αποτελούν έπιπλα που από μόνα τους μπορούν να διακοσμήσουν το σαλόνι ενώ άλλες έχουν πλαστικά πορτάκια βαμμένα στο χρώμα του ξύλου.

Οπότε η επιλογή είναι θέμα γούστου και λιγότερο αξιοπιστίας. Αρκεί βέβαια η βάση να καλύπτει ολόκληρο το ενυδρείο χωρίς να περισσεύει ούτε ένα χιλιοστό και να προορίζεται για τα λίτρα του.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει ακουστει ποτε προβλημα με βαση ενυδρειου γενικα ανεξαρτητου μαρκας;

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής δεν έχουμε ακούσει κάτι.

Επειδή σε ακουώ ανήσυχο και με το δίκιο σου βέβαια, δε νομίζω μια εταιρία που κάνει αυτη τη δουλειά να κατασκευάζει βάσεις ενυδρείων οι οποίες δεν είναι ικανές να αντέξουν το απαιτούμενο βάρος του ενυδρείου.

Είναι λίγο οξύμωρο, δε νομίζεις ;

Παρόλαυτά κάνε και μια αναζήτηση στο διαδίκτυο σχετικά αν και δεν νομίζω να βρείς κάτι που θα σε ανησυχήσει.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο! Απλα λογo της δουλειας μου, μου εχει γινει βιωμα να ελεγχω καλα της κατασκευες που εχουν να κανουν με ασφαλεια! Παντως σας ευχαριστω ολους για της γνωσεις σας! ;)

Έγινε επεξεργασία - Wizart
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο! Απλα λογo της δουλειας μου, μου εχει γινει βιωμα να ελεγχω καλα της κατασκευες που εχουν να κανουν με ασφαλεια! Παντως σας ευχαριστω ολους για της γνωσεις σας! ;)

Και καλά κάνεις. :thumbup:

Κάλιο γαϊδουρέδενε παρά γαϊδουρογύρευε λέει ο λαός μας.

Link to comment
Share on other sites

Σωστος! ;)

Link to comment
Share on other sites

Σωστος! :wacko:

Φίλε Wizart μια χαρά είναι οι βάσεις της Juwel αλοίμονο αν δεν ήταν, όπως βλέπεις στο προφίλ έχω δύο τέτοια αν και πιο μικρά μοντέλα. Πολύ καλή η επιλογή σου. Απλώς ως έπιπλα δεν είναι και τόσο πολυτελείς αλλά τη δουλειά σου θα την κάνεις μια χαρά.

Αν σε ενδιαφέρει εγώ έχω εφαρμόσει την εξής ιδέα: Αντί να χρησιμοποιήσω τα τακουνάκια που έρχονται με τη συσκευασία, στο RIO125 έχω βιδώσει από κάτω 6 ρόδες (αγορασμένες από Prkatiker με μέγιστο βάρος για κάθε μία 70 κιλά) τέσσερις στα άκρα και δύο στα πλευρά στη μέση. Στο RIO 300 βίδωσα 10 ροδάκια ίδια με τα προηγούμενα κατανενημένα στα άκρα και ενδιάμεσα στα πλευρά .

Με τον τρόπο αυτό μπορώ να κάνω μικρές ή πιο μεγάλες) μετακινήσεις σπρώχνοντας τη βάση όχι το ενυδρείο). Πάντως για πιο μεγάλες μετακινήσεις

εννοείται στο σπίτι όχι στο δρόμο αφού δεν διαθέτω φλας ;) ,

πρώτα αδειάζω ένα μέρος του νερού τουλάχιστον 50-60% για να αποφύγω πιθανές καταπονήσεις.

Δηλαδή το συνδυάζω και με αλλαγή νερού. Μπορεί και να αδειάσει σχεδόν εντελώς το νερό (να μείνει όσο για να μπορούν τα ψάρια να αντέξουν για λίγο) να κρατηθεί σε βοηθητικό τανκ να γίνει η μετακίνηση και μετά να ξαναγεμίσει. Έτσι δεν είναι κανείς αναγκασμένος αν θέλει να πάει κάπου αλλού το ενυδρείο του μέσα στο σπίτι να το αδειάσει εντελώς για να το σηκώσει (χαλίκια πέτρες κλπ).

Δεν είχα ποτέ πρόβλημα αλλά να σημειωθεί ότι διάλεξα με πολλή προσοχή τα ροδάκια (προδιαγραφές, βάρος, κατανομή βάρους σε πολλά ροδάκια κλπ). Είχα διαβάσει σε ένα άλλο post

ενός φίλου πριν λίγο καιρό, ο οποίος είχε πρόβλημα με την ιδέα αυτή, όμως απ' ότι κατάλαβα μάλλον είχε χρησιμοποίησει ένα έπιπλο όχι του κατασκευαστή και πιθανόν δεν άδειασε αρκετά το ενυδρείο όταν χρειαστηκε να το μετακινήσει. Αν δε στην πορεία υπάρχουν και ανωμαλίες του εδάφους τότε :thumbup:

Δεν εφαρμόζεται για μετακινήσεις από όροφο σε όροφο εκτός αν έχεις ασανσέρ :thumbup:

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Τα ροδάκια έχουν στοπ. Δηλαδή φρενάρουν με κάποιο τρόπο ;

Διότι φαντάζομαι σε περίπτωση σεισμού δεν ξέρω που μπορεί να τσουλήσει το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Τα ροδάκια έχουν στοπ. Δηλαδή φρενάρουν με κάποιο τρόπο ;

Διότι φαντάζομαι σε περίπτωση σεισμού δεν ξέρω που μπορεί να τσουλήσει το ενυδρείο.

Δύο γωνιακά έχουν στοπ. Προφανώς δεν χρειάζεται σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή σαν ιδέα φίλε acg301 αλλά είμαι πολύ επιφυλακτικός στο ενυδρείο του Wizart διότι σύμφωνα με τους υπολογισμούς του το ενυδρείο του θα είναι 700+ κιλά και έτσι και κάποιο ροδάκι "κάτσει" την "έκατσε" και ο φίλος μας!!! ;) Σε πιο μικρά/ελαφριά ενυδρεία οκ, σε τέτοιου μεγέθους δεν το συνιστώ. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλή σαν ιδέα φίλε acg301 αλλά είμαι πολύ επιφυλακτικός στο ενυδρείο του Wizart διότι σύμφωνα με τους υπολογισμούς του το ενυδρείο του θα είναι 700+ κιλά και έτσι και κάποιο ροδάκι "κάτσει" την "έκατσε" και ο φίλος μας!!! :thumbup: Σε πιο μικρά/ελαφριά ενυδρεία οκ, σε τέτοιου μεγέθους δεν το συνιστώ. :wacko:

Ακαδημαϊκά μιλώντας, προφανώς στην περίπτωση της βάσης και του βάρους του RIO450 απαιτούνται τουλάχιστον 20 (τουλάχιστον διπλάσια ονομαστικού βάρους 70 κιλών) ώστε να υπάρχει τυτόχρονα και κατάλληλη κατανομή του βάρους για αποφυγή τους "κατσίματος". Αυτό σημαίνει ότι για 150 εκατοστά μήκος που έχει η βάση κάθε δυάδα από ρόδες (δέκα δυάδες) θα πρέπει να απέχει από την επόμενη γύρω στα 15-17 εκατοστά κάτι που για να γίνει έχει φυσικά τη φασαρία του. Επίσης στο RIO300 έχω 14 όχι δέκα, συγνώμη λάθος στο μέτρημα (είναι και χαμηλά εκεί κάτω).

Αποδεκτή η επιφύλαξη σου φίλε george hmmy. ;). Ας μην το δοκιμάσει κάποιος αν δεν είναι σίγουρος πρώτα. Συνεπώς περιμένετε λίγο ακόμη να σας πω πόσο θα αντέξει το RIO300 (που είναι και σχετικά καινούργιο δηλαδή 3-4 μηνών) κι αν ακούσετε άσχημα νέα από μένα ΜΗΝ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ ! :thumbup: . Υπομονή λοιπόν και ας αναμένουμε το "πείραμα".

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...