Jump to content

σαρκόφυτο


salTasos

Recommended Posts

το σαρκόφυτο το έβαλα στην αρχή .. δηλαδή πριν 20 μήνες ..

.. το έβλεπα κατά καιρούς να αλλάζει σχήμα .. να φουσκώνει ..να ξεφουσκώνει.. .. όσοι έχουν πιστεύω καταλαβαίνουν τι εννοώ..

πρόσφατα απέκτησα μετρητή redox ..

.. έβλεπα λοιπόν τις τιμές να ανεβοκατεβαίνουν .. 40-50 μονάδες …χωρίς να ξέρω το γιατί…

προχθές αποφάσισα να βγάλω το σαρκόφυτο από το ενυδρείο …

.. και επειδή δεν βρήκα κάποιον να το θέλει .. το έβαλα σε ένα κουβά με νερό από το ενυδρείο .. δεν είμαι περήφανος για αυτό .. αλλά δεν είχα άλλη επιλογή..

όταν το έβαλα στο κουβά των 5 λίτρων δεν χωρούσε καλά –καλά ..

.. την επόμενη μέρα είχε συρρικνωθεί απίστευτα .. υπολογίζω στο 1/10 του αρχικού όγκου ..

και κάνω την σκέψη ..

τι είχε μέσα το κοράλλι που του έδινε όγκο? μάλλον νερό…

.. και τι συμβαίνει όταν αλλάζει σχήμα? βάζει και βγάζει νερό .. μαζί με τοξικά ???

από τότε που το έβγαλα βλέπω τιμές redox σταθερά ανοδικές ..

αν και δεν έχει της προδιαγραφές αξιόπιστου πειράματος .. ίσος κάτι να έχει να μας πει..

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερουσα η παρατηρηση σου Τασο!

Ειναι γνωστο οτι τα σαρκοφυτα παραγουν πανω απο 50 (!) διαφορετικα χημικα πολλα απο το οποια ειναι αγνωστα. Το πιο επικυνδινο και συχνο ειναι το sarchophytotoxide (Borneman, Aquarium Corals, σελιδα 132).

Απο εκει και περα ομως μου κανει εντυπωση σε ενα ενυδρειο 800 λιτρων να εχει τοσο μεγαλη επιρροη στο redox και περιμενω και αλλες γνωμες !

Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου άποψη είναι ότι είναι απίθανο να επηρεάσει την ισορροπία των 800 λίτρων. Και εγώ έχω σαρκόφυτο και μάλιστα μου έχει δώσει κατά καιρούς πολλούς απογόνους.

Οι τοξίνες που αποβάλει όταν διώχνει το νερό που έχει απορροφήσει, σίγουρα επιδρούν στην σταθερότητα του redox. Αλλά πιστεύω ότι αυτό είναι προσωρινό.

Η αποβολή τοξινών καθώς και οργανικά διαλύματα, ισχύει και για όλα τα κοράλλια, όταν κάθε βράδυ κλείνουν και συρρικνώνουν τους πολύποδές τους. Αυτό όμως δεν επηρεάζει τα υπόλοιπα κοράλλια.

Πιθανά να έχει επιδράσεις σε κάποια ψάρια αφού το σύστημα είναι κλειστό.

Αν υπάρχει επαρκής ποσότητα ενεργού άνθρακα, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Πάντως δεν συμφωνώ που το έβγαλες από το ενυδρείο σου. Άλλα παρόμοια κοράλλια δεν έχεις? Τι θα κάνεις θα τα βγάλεις όλα?

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Τασο το εβγαλες γι αυτο ή για καποιον αλλο λογο ?

Εγω θα το αφηνα μιας και το θεωρω must σε ενα υφαλλο αφου σε ολες μου τις καταδυσεις σε τροπικα κλιματα το συνανταω παντα !!

Δεν πιστευω οτι μπορει να κανει κανενα κακο στο ενυδρειο σου!

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία της συζήτησης αυτής, θα σου αναφέρω μία προσωπική μου εμπειρία σχετικά με το κοράλλι αυτό.

Πριν από αρκετά χρόνια (5+), κάποιος μαγαζάτορας μου χάρισε ένα σαρκόφυτο διαμέτρου 10cm, το οποίο είχε ξεμείνει στο ενυδρείο του, πράσινο από την άλγη και χωρίς να έχει ανοίξει ποτέ από τότε που το έφερε, προκειμένου να μη το πετάξει.

Αφού το ξέπλυνα καλά, ώστε να απομακρυνθεί η άλγη, το τοποθέτησα ψηλά και πίσω στο ενυδρείο μου, ακριβώς κάτω από την τρέσα.

Το κοράλλι σύντομα συνήλθε και άρχισε να μεγαλώνει με γρήγορους ρυθμούς.

Όσο μεγάλωνε, έγερνε λόγω του βάρους του προς τα κάτω με αποτέλεσμα να μεταναστεύει συνεχώς προς τον πυθμένα.

Μετά από χρόνια είχε πλέον το σώμα του ακουμπήσει στην άμμο και ο δίσκος του ξεπερνούσε τα 30cm.

Καθ' όλη τη διαδρομή του άφηνε στα παλαιότερα σημεία πρόσφυσης, πολλούς απογόνους, από τους οποίους άλλοι επέζησαν, μεγάλωσαν και υπάρχουν σήμερα, άλλοι πνίχτηκαν από τα διπλανά κοράλλια και άλλοι υπάρχουν μικρά χωρίς να αναπτύσσονται.

Όταν έφτασε στον πυθμένα, σταμάτησε σταδιακά να ανοίγει. Πιθανά λόγω κακών, για αυτό, συνθηκών της περιοχής αυτής. Με αποτέλεσμα να μου δημιουργεί αισθητικό πρόβλημα και ταυτόχρονα λειτουργικό, λόγω παρεμπόδισης της ελεύθερης κυκλοφορίας του νερού, στο ενυδρείο μου.

Επίσης λόγω του ότι δεν άνοιγε ποτέ, εμφανίστηκαν στην επιφάνειά του, κίτρινες κηλίδες, πιθανά από βακτηριακές αποικίες.

Αφού δεν υπήρχε ελεύθερος χώρος αλλού για να το τοποθετήσω, αναγκάστηκα να το τεμαχίσω. Σύμφωνα με τον τρόπο τεμαχισμού, που είχα διαβάσει, το έκοψα σε διάφορα κομμάτια από τα οποία το μεγαλύτερο το τοποθέτησα στο refugium, ένα το επανατοποθέτησα στην αρχική του θέση, και τα υπόλοιπα, τα οποία δεν ήταν καλά τα απέρριψα.

Τα κομμένα τμήματα, γέμισαν το ενυδρείο μου με γαλακτώδες υγρό και ένα άσπρο αιώρημα, για πολλές ώρες, χωρίς να παρατηρήσω κάποιες αρνητικές επιπτώσεις στους υπόλοιπους οργανισμούς και στην ισορροπία του συστήματος, παρά μόνο στην κάθετη πτώση του redox, το οποίο κατόπιν καθημερινά ανέβαινε με αργούς ρυθμούς, μέχρι που επανήλθε στα φυσιολογικά επίπεδα.

Σύμφωνα με τα παραπάνω, μπορώ να βγάλω το συμπέρασμα, ότι σε ένα μεγάλο και ισορροπημένο σύστημα οι διάφορες τοξίνες, που μπορεί να αποβληθούν από ένα τέτοιο κοράλλι, δεν μπορούν να το διαταράξουν.

Τέλος για να κλείσω την ιστορία μου, αναφέρω ότι το κομμάτι του σαρκόφυτου, που τοποθετήθηκε στο refugium, μετά από μερικές μέρες συχωρέθηκε, ενώ το άλλο που παρέμεινε στο κυρίως ενυδρείο, διατηρήθηκε για αρκετό καιρό, προσπαθώντας να επιβιώσει, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε και αυτό.

Τι να πω τα βακτήρια? ή πέσαμε σε αλμπάνη χειρούργο?

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

να σας πω τι με έκανε να το βγάλω αν και συμφωνώ με τον Μάνο για την <<προσωπικότητα >> του κοραλλιού

έχω διαβάσει και εγώ για τα τοξικά τους

το θεώρησα ύποπτο για την xenia που έχω βάλει δυο φορές και ενώ στην αρχή πάει καλά και αρχίζει να εξαπλώνεται …ξαφνικά <<καθίζει>>….

το θεώρησα ύποπτο για την κακή κατάσταση στη hystrix και τέλος για την αστάθεια στο redox….

Νίκο δεν έχω άλλο κοράλλι με τέτοια συμπεριφορά ..μέγεθος … και ,, φήμη,, ..

όλα τα παραπάνω με επηρέασαν .. σε συνδυασμό με το ελλιπές –κατά τα φαινόμενα – skimmάρισμα που έχω στο ενυδρείο μου..

λυπήθηκα που το αποχωρίστηκα γιατί ήταν από τα πρώτα μου κοράλλια …

Link to comment
Share on other sites

Τάσο είναι πολλά τα λίτρα για να υπάρξουν αυξομειώσεις από ένα σαρκοφυτο. Σέβομαι το ότι αφού σου μπέικε η σκέψη ότι είναι ύποπτο για ζημίες σε άλλα κοράλλια το απομάκρυνες. Προσωπικά το Redox μου είναι καρφωμένο στα 350.Μετα από τάισμα κάνει βουτιά στους 320-330.Αργα το βράδυ επανέρχεται και φτάνει και τους 360+ το πρωί πάλει στους 350.Θελω να πω ότι μικρές αυξομειώσεις είναι άκρος λογικές σε ένα reef ενυδρείο με αρκετούς οργανισμούς. ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν το βγάλω έβλεπα τιμές 210-250 να εναλλάσσονται <<αδικαιολόγητα>> …

.. από τότε βλέπω σταθερή άνοδο.. σήμερα είμαι 270 .. +-2

.. με τέτοιες τιμές …. όπως καταλαβαίνεις .. πρέπει να βρω τι φταίει..

.. ο καιρός θα δείξει..

..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

για να μην δημιουργώ λανθασμένες αντιλήψεις και για να εξιλεωθώ εν μέρη ;)

..

πρέπει να πω ότι διαβάζω τον Sprung που μας λέει ότι τα μαλακά κοράλλια – τα σκληρά λιγότερο- ανταγωνίζονται την άλγη σε τροφή και βοηθάνε στη καθαριότητα του ενυδρείου ..

στη δική μου περίπτωση κάτι έγινε και το κοράλλι αντέδρασε έτσι ..

..

σήμερα το redox έφτασε 320 ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...