Jump to content

Μετά το στρώσιμο τι;


Recommended Posts

Επιτέλους το ενυδρείο μου τελειώνει το στρώσιμο. Η αμμωνία μηδένισε πριν από μια εβδομάδα και το ΝΟ2 είναι μηδέν για τρεις μέρες.

Σημερινές μετρήσεις :

Ph 8.0

Kh 5

Gh 8

NH3/NH4 0

NO2 0

NO3 0-5

Το ενυδρείο είναι ~200L και φιλοξενεί τρία ενήλικα guppies και περίπου 15 μωρά μερικών εβδομάδων.

Έχω διαβάσει πολλά για τις αλλαγές νερού και έχω μπερδευτεί τελείως.

Κάθε πότε πρέπει να γίνονται και τι ποσοστό νερού;

Είναι καλύτερα μικρές και συχνές αλλαγές ή μεγάλες και αραιές;

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους το ενυδρείο μου τελειώνει το στρώσιμο. Η αμμωνία μηδένισε πριν από μια εβδομάδα και το ΝΟ2 είναι μηδέν για τρεις μέρες.

Σημερινές μετρήσεις :

Ph 8.0

Kh 5

Gh 8

NH3/NH4 0

NO2 0

NO3 0-5

Το ενυδρείο είναι ~200L και φιλοξενεί τρία ενήλικα guppies και περίπου 15 μωρά μερικών εβδομάδων.

Έχω διαβάσει πολλά για τις αλλαγές νερού και έχω μπερδευτεί τελείως.

Κάθε πότε πρέπει να γίνονται και τι ποσοστό νερού;

Είναι καλύτερα μικρές και συχνές αλλαγές ή μεγάλες και αραιές;

Καθε εβδομαδα η δεκα μερες αλλαζεις το 30% νερου και εισαι ωραιος ;)

Link to comment
Share on other sites

Οι συχνές αλλαγές σίγουρα είναι καλύτερες αλλά σε 200 λίτρα ενυδρείο με τόσα guppy δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος να κάνεις περισσότερο από την εβδομαδιαία αλλαγή νερού του 30%. Αυτό που μπορώ να σε συμβουλέψω είναι ότι αν αποφασίσεις να προσθέσεις και άλλα ψάρια βαλτα σταδιακά μέσα λίγα λίγα για να δίνεις τον χρόνο στην βιολογία να αναπτυχτεί ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Κάποια στιγμή θέλω να βάλω και ξιφοφόρους άλλα αργότερα, να σταθεροποιηθεί πρώτα το ενυδρείο μερικές μέρες.

Το φίλτρο κάθε πότε πρέπει να το καθαρίζω;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Κάποια στιγμή θέλω να βάλω και ξιφοφόρους άλλα αργότερα, να σταθεροποιηθεί πρώτα το ενυδρείο μερικές μέρες.

Το φίλτρο κάθε πότε πρέπει να το καθαρίζω;

Το φίλτρο καθαρίζετε ανάλογα με την ιχθυφωρτωση και την βρωμιά που μαζεύει.

Όταν δεις την ροη της αντλίας να μειώνετε τότε καταλαβαίνεις πως έχει φτάσει η ώρα ποια. Βεβαία καλό είναι μια φορά τον μήνα να ρίχνουμε ένα καθάρισμα και την αντλία για να μην ζορίζετε και μειώνετε η διάρκεια ζωής της. Από την στιγμή που το ενυδρείο σου είναι φρεσκοστρωμενο δεν θα πείραζα τα φίλτρα τουλάχιστον για δυο μήνες μια που οι βιολογία σου ακόμα δεν έχει ωριμάσει και δεν έχεις κάποια ιδιαίτερη ιχθυοφωρτωση.

;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...