Jump to content

Οι απορίες μας...


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

μερικές απορίες έχουμε μαζέψει και ελπίζουμε να μας βοήθήσετε...

Παραλάβαμε το ενυδρείο μας (RIO 240 lit) προχτές και ετοιμαζόμαστε να κάνουμε την αρχή μας. Θα μπει υπόστρωμα για τα φυτάκια και μετά μαύρο χαλικάκι. Πόσα φυτά μπορούμε να βάλουμε? Αληθεύει ότι αν μπουν πολλά θα πρέπει να τοποθετηθεί συσκευή παροχής διοξειδίου? Αν ναι, μπορούμε να βάλουμε λιγότερα φυτά για αρχή και αργότερα αν προσθέσουμε και άλλα να βάλουμε τότε τη συσκευή?

Πόσα ψαράκια μπορούμε να βάλουμε μέσα? Η πρόταση του καταστήματος είναι αρχικά να βάλουμε δύο δίσκους, δύο με τρία σκαλάρια, ένα κοπαδάκι με καμια δεκαπενταριά ψαράκια και ένα δύο από αυτά τα ψαράκια που καθαρίζουν τον βυθό. Είναι λίγα? Μπορούμε να βάλουμε και πιο πολλά?

Σχετικά με τις αλλαγές νερού, πόσο συχνά πρέπει να γίνονται με τη χρήση του εσωτερικού φίλτρου? Αν βάλουμε και ένα εξωτερικό φίλτρο οι αλλαγές μπορούν να γίνονται και σε πιο αραιά διαστήματα? Πόση ποσότητα νερού αλλάζουμε? Τα 60 λίτρα είναι καλά?

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων,

Δημήτρης & Βαρβάρα

Link to comment
Share on other sites

Για χαρα.

Αν ειστε αρχαριοι (ετσι φαινεται) το καταστημα κατα την γνωμη μου πρεπει να σας εκανε πλακα η σας περασε για λεφταδες.Διαβαστε στο ΦΟΡΟΥΜ τα διαφορα κεφαλαια και μη βαλετε ψαρια πριν σας πουν οι χομπυστες τα προσεκτικα βηματα που χρειαζονται για να ξεκινησει το ενυδρειο.

Υπομονη και πολυ διαβασμα και ολα θα πανε καλα.

πετρος ;)

Link to comment
Share on other sites

Για χαρα.

Αν ειστε αρχαριοι (ετσι φαινεται) το καταστημα κατα την γνωμη μου πρεπει να σας εκανε πλακα η σας περασε για λεφταδες.Διαβαστε στο ΦΟΡΟΥΜ τα διαφορα κεφαλαια και μη βαλετε ψαρια πριν σας πουν οι χομπυστες τα προσεκτικα βηματα που χρειαζονται για να ξεκινησει το ενυδρειο.

Υπομονη και πολυ διαβασμα και ολα θα πανε καλα.

πετρος ;)

Είμαστε αρχάριοι Πέτρο, αλλά μπορείς να γίνεις λιγάκι πιο σαφής σε τι αναφερεσαι?

Ευχαριστώ,

Βαρβάρα

Έγινε επεξεργασία - Esprita
Link to comment
Share on other sites

Καλητερα να πατε σε πιο ευκολα ψαρια για αρχη..πχ οι δισκοι που σας ειπαν ειναι δυσκολα ψαρια και δεν ειναι για αρχαριους.καλητερα να κοιταξετε τα προφιλ των ψαριων και τις αναγκες τους,να δειτε ποια σας αρεσουν,να κανετε μια λιστα εδω και τα παιδια του forum μπορουν να σας πουν διαφορους συνδιασμους.Απο φυτα υπαρχουν πολλα ευκολα και με λιγες απετησεις που για αρχη ειναι μια χαρα,σιγα σιγα μπορειτε να προσθεσεται και αλλα.οσο για τουσ πετσοπαδες μην τους εχετε και πολυ εμπιστοσυνη γιατι λενε τα παντα μονο και μονο για να πουλησουν..οπληστιτε με υπομονη,διαβαστε στα αρθρα εδω και οτι απορειες εχετε τα παιδια θα σας βοηθησουν σε ολα!εχετε ξεκινησει το στρωσιμο?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Rastafarian, κανένα στρώσιμο δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμα γιατί περιμένω μία ιδιοκατασκευή όπου θα τοποθετηθεί το ενυδρείο και την οποία θα έχω πιθανότατα σε λίγες μέρες.

Από το κατάστημα μας είπαν ότι μετά από 2-3 μέρες μπορούμε να βάλουμε τα ψάρια μέσα και αφού βάλουμε αντιχλώριο και βακτήρια. Από αυτά που έχουμε διαβάσει εδώ πέρα εμείς είχαμε την εντύπωση ότι το στρώσιμο πέρνει κανένα μήνα...

Τελικά τι ισχύει? Θέλουμε να τα κάνουμε σωστά και μπορούμε να περιμένουμε αν αυτό είναι το σωστό βήμα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Για να μπορεις να βαλεις ψαρια πρεπει να στρωθει το φιλτρο κανε μια αναζητηση στο φορουμ κυκλος αζωτου.Φυτα μπορεις να βαλεις υπαρχουν πολλα και ευκολα φυτα και χωρις co2.Μετα δες ποια ψαρια σου αρεσουν ετσι ωστε να φτιαξεις το νερο σου αναλογα με το ειδος ψαριων που θα βαλεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το σωστο στρωσιμο ειναι αυτο που λεει εδω μεσα και οχι αυτο που σας ειπε ο πετσοπ.διαρκει κανα μηνα περιπου,βεβαια υπαρχουν διαφοροι τροποι.εγω το εκανα μονο με βακτιρια και περιμενα περιπου τοσο χωρις να βαλω ψαρια,μονο με φυτα.κανεις μετρησεις καθε μερα και οι τιμες που μετρας σου δειχνουν ποτε εισαι ετοιμος για ψαρια.το καλο ειναι οτι μπορειτε να περιμενετε γιατι μερικοι βαζουν ψαρια πριν στρωσει το ενυδρειο και μετα εχουν απολειες..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Rastafarian, κανένα στρώσιμο δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμα γιατί περιμένω μία ιδιοκατασκευή όπου θα τοποθετηθεί το ενυδρείο και την οποία θα έχω πιθανότατα σε λίγες μέρες.

Από το κατάστημα μας είπαν ότι μετά από 2-3 μέρες μπορούμε να βάλουμε τα ψάρια μέσα και αφού βάλουμε αντιχλώριο και βακτήρια. Από αυτά που έχουμε διαβάσει εδώ πέρα εμείς είχαμε την εντύπωση ότι το στρώσιμο πέρνει κανένα μήνα...

Τελικά τι ισχύει? Θέλουμε να τα κάνουμε σωστά και μπορούμε να περιμένουμε αν αυτό είναι το σωστό βήμα...

Μην ακους τι σου λενε στα πετ οι περισοτεροι σε παραμυθιαζουν για να πουλησουν.Αν ημουν στη θεση σου θα εβαζα μια αγγελια για μπολι ολο και καποιος θα ειναι κοντα σου.Το μπολι βοηθαει να στρωθει το φιλτρο σου γρηγοροτερα.Αντιχλωριο και βακτηρια χρειαζεσαι αλλα ψαρια οχι σε 2-3 μερες.χρειαζεσαι και υγρα τεστ για να κανεις μετρησεις και οταν μηδενισουν nh3nh4 και no2 τοτε βαζεις ψαρια μεσα σιγα σιγα και οχι πολλα μαζι.

Ελπιζω να βοηθησα ;)

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπαν αρχικά θα πρέπει να στρώσεις το φίλτρο σου. Για το τι ψάρια θα βάλεις θα πρέπει να διαβάσεις το προφίλ από κάθε ψάρι με τι μπορεί να συμβιώσει και τι παραμέτρους νερού θέλει. Ο αριθμός των ψαριών που μπορείς να βάλεις μέσα (μέγιστος) πέρα από τον όγκο (καθαρά λίτρα) του ενυδρείου εξαρτάται και από το φίλτρο σου (όγκος κάδου, υλικά που περιέχει και τι κυκλοφορία νερού παρέχει (lt/h). Ξεκίνα διαβάζοντας τα άρθρα από την βιβλιοθήκη των άρθρων. Θα βρεις πληροφορίες περί στρωσίματος και στησίματος. Ότι άλλο έχεις αποροία μπορείς να κάνεις αναζήτηση ή να ρωτήσεις εδώ στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστούμε για τη βοήθεια! Διαβάζουμε όλα τα άρθρα από την αρχή, κρατάμε σημειώσεις!

Δε βιαζόμαστε και θέλουμε να τα κάνουμε σωστά...

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ.

Ολα πρεπει να γινουν στη ωρα τους για να χαρειτε και σεις τον ΘΑΥΜΑΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ!!

ΠΕΤΡΟΣ ;)

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθατε στους ενυδρειοπληκτους.δυστυχως ειναι δυσκολο να βρεις πετσοπα σωστο επαγγελματια.ξεκινα το στρωσιμο διαβαζωντας τον κυκλο του αζωτου.και μετα συζηταμε και για το φιλτρο που θα βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Δε βιαζόμαστε και θέλουμε να τα κάνουμε σωστά...

Αυτό είναι το σημαντικότερο! ;)

Βιαστικές κινήσεις μπορούν να αποβούν μοιραίες!

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθατε στους ενυδρειοπληκτους.δυστυχως ειναι δυσκολο να βρεις πετσοπα σωστο επαγγελματια.ξεκινα το στρωσιμο διαβαζωντας τον κυκλο του αζωτου.και μετα συζηταμε και για το φιλτρο που θα βαλεις.

Ίσως θα πρέπει να κοιτάξει από τώρα το θέμα φίλτρανση (και να πάρει γνώμες), ώστε να μην μπλέκει μετά με στρώσιμο - αλλαγή υλικών του καινούργιου. Καλύτερα να στρώσει το καινούριο κατευθείαν

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε αυτο το σημειο θα ηθελα εδω να θιξω το θεμα σχετικα με τα petshop,ισως να ειναι ασχετο με το post των παιδιων,αλλα εχει αμεση σχεση...

Νομιζω λοιπον οτι δεν ειναι απαραιτητο να πρατουν εκ του πονηρου ολοι οι πετσοπαδες και να εχουν στο νου τους μονο τα φραγκα,και δεν το λεω αυτο για να υποστηριξω κανενα μαγαζι, και στο κατω κατω κι εγω απο πετσοπ ψωνιζω οπως ολοι μας.Εχει σκεφτει κανεις μας ποτε αν ο πετσποπας γνωριζει;;;εγω λεω μαλλον πως οχι!!!Νομιζω οτι το 90% των πετσοπαδων δεν εχουν γνωση επανω στο αντικειμενο και απλα δινουν λαθος συμβουλες στους πελατες που ασχολουνται για πρωτη φορα με τα ενυδρεια κι εκεινοι με την σειρα τους κανουν λαθη και τρεχουν ...

Θεωρω οτι κανενα μαγαζι θα ηθελε να κανει δυσφημηση του μαγαζιου του πουλωντας ενα αντιχλωριο παραπανω ή ενα μπουκαλακι βακτηριδια...και μετα να ερχονται εδω ή σε καποιο αλλο φορουμ οι ψαροκαμενοι και να κανουν παραπονα οτι το ταδε μαγαζι μας ειπε ετσι κι ετσι και τωρα παθαμε αυτο κι αυτο...

Υπαρχουν βεβαια και εξαιρεσεις το οποιο οι μαγαζατορες ειναι πραγματικοι γνωστες του χομπι με ατελειωτες γνωσεις και ορεξη να βοηθησουν τους πελατες τους να μην χανουν και να σπαταλανε αδικα χρηματα.

Οποτε θα ελεγα οτι οι καλυτερες συμβουλες ειναι αυτες που εδωσαν σχεδον ολοι οι προλαλησαντες για πολυ διαβασμα πριν οποιαδηποτε αγορα!!!χωρις βιασυνες με πολυ υπομονη και ολα θα πανε καλα.

Σας ευχομαι καλη συνεχεια και καλο ξεκινημα στον θαυμασιο αυτο κοσμο του ενυδρειου που επιλεξατε να μπειτε.

Φιλικα Κωστας

Link to comment
Share on other sites

πολλυ βασικο για εμενα ο πετσοπας να ειναι και χομπιστας με τα ενυδρεια.μεχρι τωρα εναν εχω συναντησει.ηταν ο μονος που μου ειχε πει οταν αρχισα να μην βαλω ψαρια μεχρι να στρωσει το ενυδρειο.αλλους που ειχα ρωτησει μου λεγανε βαλε αμεσως δεν υπαρχρει κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

πολλυ βασικο για εμενα ο πετσοπας να ειναι και χομπιστας με τα ενυδρεια.μεχρι τωρα εναν εχω συναντησει.ηταν ο μονος που μου ειχε πει οταν αρχισα να μην βαλω ψαρια μεχρι να στρωσει το ενυδρειο.αλλους που ειχα ρωτησει μου λεγανε βαλε αμεσως δεν υπαρχρει κανενα προβλημα.

Δε θέλουμε να πειραματιστούμε σε ψαράκια μέχρι να στρώσει το ενυδρείο, έχουμε υπομονή και θα περιμένουμε...

Αλλωστε και η διαδικασία όλη αυτή που κρατάει ένα μήνα και, έχει τη χάρη της! Ότι κατακτάς με κόπο έχει μεγαλύτερη αξία! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...