Jump to content

Καινουριο Ενυδρειο


malice

Recommended Posts

;) Γεια σας παιδια..

αγορασα ενα ενυδρειακι 240 λιτρακια και δεν ξερω τι ψαρακια να βαλω . και ποσα. περιμενω απαντησεςι

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλωσόρισες στο Aquazone!

Θα σου πρότεινα να προσανατολιστείς σε κάτι πιο φυσικό και πιο βιοτοπικό!

Μπορείς να μελετήσεις λίγο εδώ και να αποφασίσεις τι σου ταιριάζει:

http://www.mongabay.com/

ΒΙΟΤΟΠΙΚΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1549

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

τι χρειαζομαι για να βαλω φυτα?? μ'αρεσουν πολυ που τα βλεπω. και τι ψαρακια ταιριαζουν με φυτα??

Link to comment
Share on other sites

Κατα το στήσιμο θα πρέπει να βάλεις κάποιο λίπασμα στο υπόστρωμα!

Μετά θα πρέπει να παρέχεις και τα αναλογα υγρά λιπασματα κλπ!

http://www.istellas.gr/aquarium/plants_fee..._nutrients.html

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4678

Διαλέγεις περιοχή και μετά συζητάμε για τα ψαρια και τα φυτά που θα βάλεις!

Έγινε επεξεργασία - kouzman
Link to comment
Share on other sites

ειναι ευκολο; ή ειναι καλυτερο να ξεκινησω χωρις φυτα; μην παθουν τιποτα και τα ψαρακια

ευχαριστω παντώς πολύ για τις απαντήσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά μόνο ωφελούν το οικοσύστημα μας και τους κατοίκους του (δηλαδή τα ψαράκια σου)!

κανουν γενικα υδροφιλα φυτα που υπαρχουν ή πρεπει να παρω ειδικα?

Link to comment
Share on other sites

Φυτα μπορεις να βρεις σε ολα τα ενυδρειακα καταστημα και για αρχη θα σου προτεινα να βαλεις καμια ανουμπια , κερατοφυλλο και καποιο ειδος απο κρυπτοκορινα ... Τα ζητας ετσι οπως τα γραφω ...

Ειναι πολυ καλο να βαλεις αληθινα φυτα στο ενυδρειο σου γιατι βοηθανε πολυ στη βιολογια και φυσικα δε κινδυνευουν τα ψαρακια σου καθε αλλο .

Αυτο που μπορεις να κοιταξεις για αρχη ειναι καποια ειδη απο ψαρια που πανε σε κοπαδια οπως νεον , καρδιναλιοι , ροδοστομοι , αρλεκινοι ... ειναι πολυ καλα για ξεκινημα και πολυ ομορφα ...

Καλη αρχη ... ;) και περιμενουμε νεα σου ...

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα! Κ καλή επιτυχια στην σημερινή σας εκδήλωση! Θέλω πολύ να ερθω κ ελπίζω να τα καταφέρω.Σχετικά με τα φυτά τώρα που θέλω να βάλω στο ενυδρείο μου. Σε οποιο μαγαζί κι αν πήγα ήταν όλα σαν ψωριάρικα....Σάπια σχεδόν, κ φοβήθηκα να πάρω έτσι που τα είδα....Ξέρετε κάποιο μαγαζί που να έχει φυτά της προκοπής κ σε ποικιλία;

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα! Κ καλή επιτυχια στην σημερινή σας εκδήλωση! Θέλω πολύ να ερθω κ ελπίζω να τα καταφέρω.Σχετικά με τα φυτά τώρα που θέλω να βάλω στο ενυδρείο μου. Σε οποιο μαγαζί κι αν πήγα ήταν όλα σαν ψωριάρικα....Σάπια σχεδόν, κ φοβήθηκα να πάρω έτσι που τα είδα....Ξέρετε κάποιο μαγαζί που να έχει φυτά της προκοπής κ σε ποικιλία;

Να πας στο Water Inn στην Κηφισια.

Δεν νομιζω οτι θα βρεις καλυτερο καταστημα στην Αττικη.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ που απάντησες Αντρέα. Ετσι σε λένε; Πήγα μωρέ κ εκεί αλλά δεν ήταν κ τόσο καλά κ φοβήθηκα μην ρημάξω το ενυδρείο μου.Τι λες δεν εχει φόβο, έστω κι αν είναι λίγο σάπια; να πάρω;Ξέρεις τα είδα με τα μάτια της γυναίκας,κ σαν να διαλέγω φυτά για γλαστρα.

Link to comment
Share on other sites

Επεσες στη περιπτωση τωρα που το φυτο το θελω να το βλεπω τελειο οταν το αγοραζω ... Θα σου ελεγα να κανεις καμια βολτα .... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Επειδή όταν θα πάω στα μαγαζιά κάποια στιγμή για φυτά μήπως μπορείτε να μου πείτε απ την αρχή τι ακριβώς να ζητήσω για να ξεκινήσω;Δεν θέλω πολλά πράγματα για αρχή... ίσως 3 είδη φυτών ευκολα στην ανάπτυξη, κ σκευασματα απαραίτητα....103επι60επι40 το συγκεκριμενο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα μια βαλισνέρια που είναι το αγαπημένο μου φυτό, καμιά ανούμπια δεμένη πάνω σε ξύλο και καμια κρυπτοκορύνα.

;):thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φυτα μπορεις να βρεις σε ολα τα ενυδρειακα καταστημα και για αρχη θα σου προτεινα να βαλεις καμια ανουμπια , κερατοφυλλο και καποιο ειδος απο κρυπτοκορινα ... Τα ζητας ετσι οπως τα γραφω ...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έπαθε το εξωτερικο μου φίλτρο. κάνει θόρυβο κ δεν βγάζει νερό. χάλασε; τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έπαθε το εξωτερικο μου φίλτρο. κάνει θόρυβο κ δεν βγάζει νερό. χάλασε; τι λέτε;

Πιθανά να έχει εγκλωβιστεί αέρας. Βγάλτο από την μπρίζα, άστο λίγο και μετά ξαναβάλτο.

Αν δεν λειτουργήσει και πάλι πρέπει να το ανοίξεις και να δεις μήπως τα υλικά σου είναι πολύ σμπιεσμένα.

Επίσης, το έχεις τοποθετήσει κάτω από το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάτω σχεδόν στο έδαφος το έχω βάλει.Αλλωστε που να β.αλω ολοκληρο κουβά; είναι κ βαρύς....

Δείτε το ενυδρείο που θέλω να βάλω αληθινα φυτά.

post-550-1158816603_thumb.jpgpost-550-1158816420_thumb.jpgΔείτε το ενυδρείο που θέλω να βάλω αληθινα φυτά.

post-550-1158816395.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάτω σχεδόν στο έδαφος το έχω βάλει.Αλλωστε που να β.αλω ολοκληρο κουβά; είναι κ βαρύς....

Δείτε το ενυδρείο που θέλω να βάλω αληθινα φυτά.

post-550-1158816603_thumb.jpgpost-550-1158816420_thumb.jpgΔείτε το ενυδρείο που θέλω να βάλω αληθινα φυτά.

τι φιλτρο εχεις βαλει? μηπως σου εχει βουλωσει καποια απο τις σωληνες?

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα eheim 2213. δεν ειναι καλο;

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα eheim 2213. δεν ειναι καλο;

καλο ειναι... αν θελεις τη γνωμη μου αν ανοιξες το φιλτρο και ολα ειναι καλα, καθαρισε και τις σωληνες της εισαγωγης και της εξαγωγης

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι... αν θελεις τη γνωμη μου αν ανοιξες το φιλτρο και ολα ειναι καλα, καθαρισε και τις σωληνες της εισαγωγης και της εξαγωγης

Το ανοιξα.Ολα ήταν οκ.Δεν ξερω μονο αν υπαρχει περιπτωση να εχει παθει κατι η φτερωτη.Αλλαζεται αυτη;

Δεν μου ειπατε εντυπωσεις απ το ενυδρειο μου κ τυχον λαθη..... Σας ειπα οτι θα βαλω φρεσκα φυτα συντομα.....

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που έχεις τώρα είναι ψεύτικα;

Ναι ψευτικα ειναι.Αυριο θα παω για αληθινα. εχω την προταση σου για το τι να παρω.Πες μου μονο ποια να βαλω πισω κ ποια μπροστα;

Ναι ψευτικα ειναι.Αυριο θα παω για αληθινα. εχω την προταση σου για το τι να παρω.Πες μου μονο ποια να βαλω πισω κ ποια μπροστα;

ανουμπια κ κερατοφυλλο; οπως κ seachem floutish exsel, κ ταμπλετες ap με σιδηρο για αρχη. Καλα τα λεω συμφωνεις;

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=37841

Δες εδώ για φυτά!

Αυτά που ψηλώνουν πολύ θα τα βάλεις πίσω!

Τα κοντά μπροστά!

Απο λιπάσματα νομίζω οτι θα είσαι μια χαρά για αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...