Jump to content

Μονομάχος Σε Γυάλα


whashnez

Recommended Posts

Καλησπέρα!Χθες αποφάσισα να αποκτήσω ένα ψαράκι,και ο υπάλληλος του PET SHOP μου πρότεινε μονομάχο
γιατί λέει τα άλλα ψάρια θέλουν μεγάλο ενυδρείο.Δεν έχω πολλά λεφτά όντας φοιτητής και πήρα το μονομάχο μαζί με μια γυάλα 2 λίτρων.Ο υπάλληλος μου είπε να αλλάζω το νερό κάθε μέρα με νερό της βρύσης που έχω αφήσει σε ένα μπουκάλι για μια μέρα,ώστε να φύγει το χλώριο κτλ.Και για το τάισμα μου είπε μια φορά τη μέρα λίγη τροφή(daphnia zlota rozwielitka) με την άκρη του δαχτύλου.Μπορείτε να μου προτείνετε φθηνές όσο γίνεται και αποτελεσματικές λύσεις ώστε το ψαράκι να είναι υγειές?Επίσης θα ήθελα να ξέρω πως θα καταλάβαίνω οτι το ψάρι δεν είναι καλά και θέλει κάτι και πώς ακριβώς να αλλάζω το νερό με ασφάλεια.Και ό,τι άλλο χρειάζεται να ξέρω.Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλωσόρισες στο Aquazone!

Ο μονομάχος είναι ψάρι τροπικό και χρειάζεται θερμοκρασίες 24-26 βαθμούς!

Τον χειμώνα θα σου πρότεινα να πάρεις ένα μικρό ενυδρείο (10 – 20 λίτρα) και να τον έχεις εκεί με θερμοστάτη και φίλτρο!

Στις αλλαγές σου δεν σου είπαν να βάζεις αντιχλώριο;

Πέρα από το χλώριο έχει και βιταμίνες!

Δες εδώ αναλυτικά για τους μονομάχους:

BETTA SPLENDENS (REGAN 1909)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=914

Αναπαραγωγή Μονομάχων - A' Μέρος

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4646

Αναπαραγωγή Μονομάχων - Β' Μέρος

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4647

Αν το ψάρι σου δεν είναι καλά θα το καταλάβεις από την καθημερινή παρατήρηση!

Μετά από λίγο καιρό θα ξέρεις τις συνήθειες αυτού του είδους!

Ασθένειες ψαριών

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2601

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=12

Γενικότερα διάβασε και αυτό:

ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4546

Περιμένουμε φώτο και μια μικρή παρουσίαση!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες κι απο μενα στο φορουμ

Η γυαλα ειναι πολυ μικρη για το ψαρακι σου. Θα μπορουσες να του παρεις καποιο ενυδρειο ή γυαλα ποιο μεγαλη;

Το χειμωνα θα πρεπει να εχει θερμοστατη για να ειναι καλα ο ψαρης στους 25ο.

Το νερο θα το αλλαζεις καθε 3-4 μερες αν τον ταϊζεις καθε μερα με νερο που θα εχει πρωτα βαλει αντιχλωριο ποτε ετσι το νερο κατευθειαν απ την βρυση.

Εγω θα σου λεγα να τον ταϊζεις καθε 2-3 μερες και να κανεις αλλαγες καθε βδομαδα ειναι καλυτερα για το ψαρι σου.

Τροφη παρτου αποξηραμενο σκουληκι της ΣΕΡΑ που τρελενονται και τους αρεσει πολυ και θα τους ριχνεις λιγα τοσα ωστε να τα φαει το πολυ σε 1 λεπτο οτι δεν θα τρωει θα το βγαζεις.

Ελπιζω να βοηθησα οτι αλλο θες ρωτα

Καλη αρχη με το ψαρακι σου και να το προσεχεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.Σύντομα θ έχω και φωτογραφία...Κάθομαι τώρα και πίνω ρετσινούλα

με το ψάρι μου διπλα...Είναι πολύ όμορφη συντροφιά...Απλά σκέφτομαι διάφορα...Είναι κλεισμένο σε 4 τοιχώματα απο τα οποία ποτέ δεν προκειται να φύγει...Το λυπάμαι λίγο...Αλλά θα μου πεις εδώ με τον τρόπο που του φέρονται οι PET SHOPPERS στη γυάλα που το έχω πρέπει να του φαίνεται σαν θάλασσα...Θα τα κάνω αυτά που μου είπατε.Γενικά όμως το ψάρι αυτό αντέχει?Άκουσα πως αν κάνει φυσαλίδες στο νερό είναι καλό σημάδι.Ένα ενυδρείο των 10 λίτρων πόσο κοστίζει περίπου?τι μπορώ να του βάλω μέσα από φυτά και άλλα τέτοια?Πώς θα καταλάβω πόσων χρονών είναι?Υπάρχει περίπτωση να παραφάει και να ψοφήσει?(χτύπα ξύλο...)Τον

λένε Μάρκο...(Από τον Βαμβακάρη...;)..)Άκουσα πως είναι καλό να κοιτάζει τον εαυτό του σε καθρέφτη που και

που...ισχύει?

Α!Και για όσο έχω μικρή γυάλα(Μέχρι να πάρω μεγαλύτερη με φίλτρο...),κάθε πότε να του άλλαζω νερό στη μικρή(περίπου 2 λίτρα),και πώς????

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό ενυδρείο με τον εξοπλισμό του θα σου κοστίσει περίπου 50 ευρώ (τιμές Σύρου)!

Φυτά μπορείς να βάλεις εύκολα, όπως ανούμπιες κ.α.!

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...view&idev=2

Για την ηλικία δεν μπορώ να σου πω (αυτό ίσως να φαίνεται από το μήκος του)!

Αν παχύνει παραπάνω από το κανονικό μικραίνει η ζωή του!

(ακριβώς όπως και στους ανθρώπους)

Θα βγάζεις το μισό νερό τις γυάλας σε μια λεκάνη που θα την έχεις μόνο για αυτή την δουλειά (δεν θα έχει χρησιμοποιηθεί για καθαρισμό ποτέ)!

Θα μεταφέρεις εκεί το παιδί με μια απόχη!

Θα καθαρίζεις με νερό τη γυάλα!

Θα βάζεις φρέσκο νερό και αντιχλώριο!

Τη γυάλα τι γεμίζεις μέχρι τα 2/3 με καινούργιο νερό και μετά θα συμπληρώνεις από το παλιό και θα βάζεις το ψάρι μέσα!

Link to comment
Share on other sites

Σου ειπα και ποιο πανω πως καλυτερα να τον ταϊζεις καθε 2-3 μερες κι οχι καθε μερα γιατι δεν υπαρχει φιλτρο. Ειχα μονομαχους σε γυαλα και μου ειχαν ζησει 3,5 χρονια μ αυτον τον τροπο που σου λεω. Για τις αλλαγες ή θα κανεις καθε 3-4 μερες μερικη αλλαγη νερου δλδ 70% ή καθες βδομαδα ολικη.

Τα ψαρακια αυτα ειναι ανθεκτικα αν τα προσεχεις οπως εξαλλου και ολα τα ζωντανα. Οι φυσσαλιδες που κανει ειναι καλο σημαδι γιατι σημαινει πως ειναι οκ ο Μαρκος και πως θελει να ζευγαρωσει. Ολοι οι αρσενικοι κανουν φυσσαλιδες. Το ποσο χρονων ειναι δεν μπορω να στο πω. Το χρωμα του ειναι εντονο ειναι μεγαλος;

Θα μπορουσες να βαλεις μια φωτο να τον δουμε;

Καθρεφτακι μπορεις να χρησιμοποιησεις οχι ομως ολη την ωρα αλλα μερικες φορες μην του το κανεις συνεχεια θα τον στρεσαρεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!Αυτά για την αλλαγή του νερού και την τροφή ισχύουν και για τη μικρή τη γυάλα που έχω προς το παρόν,έτσι?Γενικά δεν είναι καλό να του αλλάζω νερό όσο πιο συχνά μπορώ?Όταν του αλλάζω το νερό του ρίχνω κατευθείαν τροφή?Έχω επισυνάψει δυο φωτογραφίες με το Μάρκο να μου πείτε πως τον βλέπετε.Κάνει αρκετές φυσαλίδες στην γωνία της γυάλας.Χαλικάκια και φυτά να του βάλω σ'αυτήν τη γυάλα?

post-1954-1158503665_thumb.jpg

post-1954-1158504069_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εΐναι πολυ μικρο το ενυδρειο για φυτα θα του κοψεις χωρο. Οταν με το καλο μπει σε μεγαλυτερο του βαζεις . Η αλλαγη του νερου ισχυει και για το μικρο ενυδρειο απλως οσο ποιο πολυ επεμβαινεις τοσο τον στρεσαρεις και δεν του κανεις καλο. Ταϊζε οπως ειπαμε

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή και οικονομική λύση είναι να φτιάξεις ένα μόνος σου τα γυαλιά σε μικρές διαστάσεις είναι φτηνά (άσε που μπορεί να στα χαρίσουν κιόλας) το ίδιο και η σιλικόνη.

Μαζί με τον θερμοστάτη δεν θα περάσουν τα 20 €

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά.Την τροφή που δεν τρώει σε 1 λεπτό πώς να την βγάζω όμως?

Link to comment
Share on other sites

Του πήρα Aqua safe αντιχλώριο και τροφή ειδικά για μονομάχους Sanyu Betta Gold.Το αντιχλώριο λέει για 10 λίτρα 5ml αντιχλώριο.Πώς να υπολογίσω το ανάλογο για 2 λίτρα.Του έβαλα καινούριο νερό με αντιχλώριο.Αν έπεσε παραπάνω απο όσο πρέπει υπάρχει περίπτωση να πάθει τίποτα?Έχει αλλάξει η συμπεριφορά του από την αλλαγή του νερού.Δεν κάνει φωλιά με φυσαλίδες κ νομίζω πως αυτά που τρώει τα βγάζει μασημένα...Παίζει να τρέχει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Δες τις οδηγιες και βαλε την σωστη αναλογια. Οπως ειπε και ο Γιωργος παρε και μια συριγγα που θα εχεις μονο γι αυτη τη δουλεια.

Ποτε εκανες αλλαγη νερου;

Τι τον ταϊζες τοσο καιρο;

Ποσες μερες εχει που εχει αλλαξη η συμπεριφορα του;

Link to comment
Share on other sites

Του άλλαξα νερό χθές βράδυ.Έβαλα λιγάκι αντιχλώριο.Του ταιζα dried daphnia όπως λέει στη συσκευασία.Δεν ξέρω ακριβώς τι σημαίνει.Δεν το βρίσκω ούτε στο λεξικό.Η καινούρια τροφή είναι ειδική για betta απ'ότι λέει και λέγεται Sanyu Betta Gold.Είναι σε μπιλίτσες και στις οδηγίες λέει 3-5 μπιλίτσες 2-3 φορές τη μέρα.Σήμερα πρέπει να είναι λίγο καλύτερα,έφαγε 3 μπιλίτσες.Δεν κάνει πολλές φυσαλίδες κ μου φαίνεται λίγο επιθετικός όταν τον πλησιάζω.Φουντώνει.Η συμπεριφορά του άλλαξε από τότε που άλλαξα νερό,χθες δηλαδή.Μπορεί η μόνη αλλαγή να είναι το ότι δεν κάνει φυσαλίδες,δεν είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Κάθεται και αρκετή ώρα στο βάθος της γυάλας.Είναι φυσιολογικό?

Link to comment
Share on other sites

Kαθετε στον πατο;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είναι καλύτερα,έκανε και φυσσαλίδες.Πόση από την τροφή που του πήρα να τον ταίζω τελικα?Όσο λέει η συσκευασία?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια

Θα του δινεις τοση οση μπορει να φαει το πολυ σε ενα λεπτο οχι παραπανω και οτι μενει θα το μαζευεις

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

παιδια γεια σας και απο μενα! πριν πω οτιδηποτε να διευκρινισω οτι ειμαι αρχαριος. πριν 3 μερες μια φιλη μου εφερε εναν μονομαχο!μεγαλος ενθουσιασμος. εν πασει περιπτωσει, συνοδευοταν απο ενα biofiltr(20ml/40lt) απο chlor stop (5ml/25l) και τροφη tropica basic. οι οδηγιες ηταν: ταισμα καθε μερα , αλλαγη νερου (το 1/3) μια φορα τη βδομαδα και 10 σταγονες απο το καθε υγρο. Ειδα οτι εσεις προτεινετε κατι αλλο. Μπορειτε να με βοηθησετε? Επισης οσες φορες του εβαλά να φαει δε κανει τιποτα, και το φαγητο πεφτει στον πατο. Δε ξερω αν το τρωει μετα. Τι να κανω; λιγοτερη τροφη;παιζει ρολο ποια στιγμη της μερας του το δινω; επισης τα φωτα το ενοχλουν;ή ο θορυβος; ευχαριστω και συγχαρητηρια για το ομορφο site

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας και απο μενα! πριν πω οτιδηποτε να διευκρινισω οτι ειμαι αρχαριος. πριν 3 μερες μια φιλη μου εφερε εναν μονομαχο!μεγαλος ενθουσιασμος. εν πασει περιπτωσει, συνοδευοταν απο ενα biofiltr(20ml/40lt) απο chlor stop (5ml/25l) και τροφη tropica basic. οι οδηγιες ηταν: ταισμα καθε μερα , αλλαγη νερου (το 1/3) μια φορα τη βδομαδα και 10 σταγονες απο το καθε υγρο. Ειδα οτι εσεις προτεινετε κατι αλλο. Μπορειτε να με βοηθησετε? Επισης οσες φορες του εβαλά να φαει δε κανει τιποτα, και το φαγητο πεφτει στον πατο. Δε ξερω αν το τρωει μετα. Τι να κανω; λιγοτερη τροφη;παιζει ρολο ποια στιγμη της μερας του το δινω; επισης τα φωτα το ενοχλουν;ή ο θορυβος; ευχαριστω και συγχαρητηρια για το ομορφο site

Άνοιξε θέμα στην κατάλληλη κατηγορία (αρχάριοι γλυκού), ο μονομάχος χρειάζεται πάνω από 15 λίτρα και φίλτρο.

Καλώς ήρθες!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΤΡΟΦΗ ΜΕ ΤΑ ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΣΕΡΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙ-ΧΛΩΡΙΚΟ ΠΑΛΙ ΕΝΑ ΤΗΣ ΣΕΡΑ.ΝΑ ΚΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ Ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ ΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΓΥΑΛΑ ΒΕΒΑΙΑ.ΤΟΝ ΛΕΝΕ MICHAEL(RIP MICHAEL JACKSON!!! :( )

post-14271-1248524829_thumb.jpgpost-14271-1248524853_thumb.jpgpost-14271-1248524885_thumb.jpgpost-14271-1248524907_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - george_larisa
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ που θα στο πω χυμα αλλα σε μια γυαλα οποιοδηποτε ψαρι και αν μπει θα εχει την ιδια καταληξη σαν τον Michael Jackson...

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ που θα στο πω χυμα αλλα σε μια γυαλα οποιοδηποτε ψαρι και αν μπει θα εχει την ιδια καταληξη σαν τον Michael Jackson...

+1

Link to comment
Share on other sites

σωστες οι παρατηρησεις.

:(

το θεμα που απαντησες φιλε george larisa ειναι πολυ παλιο.καλυτερα ανοιξε ενα δικο σου

για σχολια και βοηθεια απτα παιδια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...