Jump to content

τα φωτα σας


fotis

Recommended Posts

εχω ενα ενυδρειο με 2 severum

ενω στην αρχη ειχα ξεκινησει πολυ φανατικα καπου στην πορεια το εχασα.. και τωρα 2 μηνες το μονο που κανω ειναι να τα ταιζω... εχουν μεινει μονα τους και συμβιωνουν καλα εκτος μερικους τσακωμους που εχουμε..

το ενυδρειο μου ειναι 100λτ και θελω να τα δωσω και να παρω μικρα ψαρακια πολλα να γεμισει το ενυδρειο μου και παλι ζωη.. φυτα δεν εχω (λογο των severum)

εκτος μια συνθεση ψαριων θα ηθελα να μου προτεινετε και μερικα ειδη φυτων που να μην χριεαζονται co2.. δηλαδη ευκολα φυτα που μπορουν να μεγαλωσουν χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις νερου κτλ

ευχαριστω πολυ,

φωτης ;)

Link to comment
Share on other sites

Ενα ζευγαρι ΓΚΡΙΠΕΝΣΙΣ ΚΑΙ σε 20 ημερες θα εχεις πολλα ψαρακια!!

Δες το αθρο για τα ευκολα φυτα.

πετρος ;)

Link to comment
Share on other sites

επισης μπορεις να βαλεις guppy 3-4 αρσενικους και 6-7 θυληκες και θα γινει μεσα της μουρλης! δεν πειραζουν φυτα. γαριδες σαλιγκαρια και θα γεμισεις ζωη! βαλε μεσα moss και κερατοφυλλο να κρυβονται τα μωρα , microsorum και anubia , και limnofila sessiflora. θα γινει ενας παραδεισος.

μαθαινω πετρο μου ε? χεχε

Link to comment
Share on other sites

Πες μας λίγο τις τιμές του νερού σου, για να κάνουμε κατάλληλες προτάσεις. Κάνεις κάποια επεξεργασία το νερό σου ( Α/Ο ή τύρφη) ή χρησιμοποιείς νερό δικτύου;

Τι φωτισμό έχεις;

Κατά την γνώμη μου, μερικές καλές επιλογές σε εύκολα φυτά είναι οι εξής:

Για φυτά που δένονται πάνω σε ξυλά/πέτρες όλα τα είδη anubias, microsorum pteropus και java moss.

Είναι όλα τους πολύ εύκολα φυτά. Εγώ θα έβαζα κανένα microsorum σε κάποιο ξύλο χαμηλά έτσι τοποθετημένο όμως ώστε να μην φαίνονται οι ριζούλες του (δεν μου πολυαρέσουν αισθητικά). Ίσως και λίγη moss, αν και δεν την συμπαθώ ιδιαίτερα.

Στην πίσω ζώνη θα έβαζα κάποιο είδος aponogeton (crispus ή longiplumulosus). Είναι σχετικά εύκολα και γίνονται αρκετά ψηλά φυτά. Ισως να καλύψουν και μέρος του εξοπλισμού σου (εσωτερικό φίλτρο ή θερμοστάτη). Τα έχω και ποθημένο, γιατί κάποιο καιρό που είχα, δεν λέγανε να μεγαλώσουν με τίποτα, αλλα θα ξαναδοκιμάσω. Το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις και με την Cryptocoryne crispatula var. balansae. Επίσης με κάποιο είδος vallisneria θα μπορούσες να δημιουργήσει ένα διαφορετικό αποτέλεσμα με τα φύλλα τους να "σέρνονται" στην επιφάνεια. Αυτά τα φυτά, επειδή τρέφονται κυρίως από το ριζικό τους σύστημα θα χρειαστούν κάποια ταμπλέτα βυθού για λίπανση.

Μια διαφορετική πινελια με το χρώμα και το σχήμα τους θα μπορούσε να δώσει κάποια Bacopa australis ή Bacopa caroliniana.

Για φυτά με περισσότερο όγκο θα πρότεινα κάποιο από τα Hygrophila polysperma ή corymbosa "Siamensis".

Θα προσθετά επίσης και κανένα Hydrocotyle leucocephala στην επιφάνεια. Δημιουργεί μια παράξενη εικόνα καθώς απλώνεται προς την επιφάνεια και με τις ρίζες του να σχηματίζουν μια "κουρτίνα" στο νερό.

Μπορείς να βάλεις και κανένα φυτό που να επιπλέει, μερικά Limnobium leavigatum το οποίο απλώνει εύκολα και γρήγορα, μειώνοντας όμως παράλληλα και το φως που φτάνει στα φυτά που βρίσκονται από κάτω του.

Τέλος καλές επιλογές είναι όλα τα είδη cryptocoryne και echinodorus. Τα τελευταία γίνονται αρκετά μεγάλα και ογκώδη (με ελάχιστες εξαιρέσεις) και για αυτό πολύ πιθανό να τα απέφευγα. Όσο για τις cryptocoryne είναι τόσο μεγάλη η ποικιλία τους και τα σχήματα τους που θα αφήσω σε εσένα την επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

θενκς παιδια για τις συμβουλες...

και εαν πουμε πως δε θελω να τα δωσω τα sevs επειδη ειμαι δεμενος μαζι τους... τι αλλο μπορω να βαλω μεσα που να μην εχω κανενα προβλημα

ντανκε :P

Link to comment
Share on other sites

Τα severum θέλουν γύρω στα 200 λίτρα για ένα ζευγάρι, αφού γίνονται αρκετά μεγάλα ψάρια.

Αν λοιπόν πραγματικά αγαπάς τοα ψαράκια σου, θα πρέπει αν τα δώσεις σε κάποιο ενυδρείο με καλύτερες συνθήκες :P

Επίσης οι πιθανοί συγκάτικοι τους θα πρέπει να είναι ψάρια ανάλογου μεγέθους, κάτι απαγορευτικό για το ενυδρείο σου...

Link to comment
Share on other sites

Τα severum θέλουν γύρω στα 200 λίτρα για ένα ζευγάρι, αφού γίνονται αρκετά μεγάλα ψάρια.

Αν λοιπόν πραγματικά αγαπάς τοα ψαράκια σου, θα πρέπει αν τα δώσεις σε κάποιο ενυδρείο με καλύτερες συνθήκες :P

Επίσης οι πιθανοί συγκάτικοι τους θα πρέπει να είναι ψάρια ανάλογου μεγέθους, κάτι απαγορευτικό για το ενυδρείο σου...

ωραια και επειδη σκεφτομαι ενα 250λτ

τι αλλο μπορω να βαλω μαζι με αυτα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...