Jump to content

Τρύπημα τζαμιού


albabis

Recommended Posts

Δεν σπαει οσο ευκολα φανταζεστε. Εγω εχω κανει δυο τρυπες στο ενυδρειο μου και αν και η πρωτη μου πηρε 3 ωρες, η δευτερη εγινε σε μολις 1 ωρα! (θελει υπομονη).

Λοιπον, βαζεις ενα ποτηρακι πλαστικο με κομενο τον πατο πανω στο γυαλι που θελεις να κοψεις και γυρω γυρω βαζεις πλαστελινη για να κραταει νερο για ψυξη. Κατοπιν, με ενα ποτηροτρυπανο για γυαλι (Γεραλιδης,Σπυρου Πατση)(υπαρχουν 2 ποιοτητες, μια που κανει 90 ευρω και μια αλλη που εινα περιπου στα 20κατι,εγω αυτη χρησιμοποιησα) αρχιζεις προσεχοντας στην αρχη να μην φευγει απο την θεση του.

Εγω δεν χρησιμοποιησα οδηγο αλλα σκετο ποτηροτρυπανο. Βοηθησε πολυ στην αρχη να μην το εχεις καθετο στην επιφανεια αλλα ελαφρως κεκλιμενο για να γινει η αρχη. Μετα, σιγα σιγα επαναφερεις σε καθετη θεση.

Μην πιεζεις για να τελειωσεις γρηγοροτερα. Μονο το βαρος του δραπανου ειναι αρκετο.

Μου αναπτερώνεις το ηθικό εχθές γύριζα όλη μέρα για να βρω. Αν και ξεκίνησα να πάω πρώτα στη Σπύρου Πάτση, εγκατέλειψα λόγω κίνησης. Τελικά βρήκα με 110 ευρώ και δεν το πήρα, σκέφτηκα ότι δεν αξίζει να τα δώσω για μία χρήση. Θα πάω σήμερα να δω. Δεν βρήκα όμως αυτό που θεωρούσα εύκολο, ένα πλαστικό ρακόρ να μπεί στην τρύπα, εσύ που βρήκες;

μακαρι να πανε ολα καλα γιατι ειναι κριμα να σπασει...

Κατερίνα σε ευχαριστώ για τις ευχές σου.

Link to comment
Share on other sites

και αμα σπασει?....

άμα σπάσει θα μου στείλει πμ να του πω πως άλλαξα τον δικό μου πάτο με έτοιμη τρύπα!

Το διάβασα το άρθρο σου για αλλαγή πάτου, πολύ καλή δουλειά.

Ας ελπίσουμε ότι δεν θα σπάσει, αν όμως συμβεί δεν θα το επισκευάσω. Το ενυδρείο είναι δεύτερο χέρι και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του έχει γεμίσει τα τζάμια χαρακιές στο καθάρισμα. Σκέφτομαι λοιπόν να φτιάξω ένα καινούργιο, αλλά θα προτιμούσα να το κάνω αργότερα χωρίς πίεση.

Link to comment
Share on other sites

Με τρυπάνι που αγόρασα από εδώ-δεν ξέρω όμως αν στέλνουν πλέον Ελλάδα-άνοιξα τρύπες στο τσάκα-τσάκα,5 λεπτά περίπου για την κάθε τρύπα.

Ειδικά το ενυδρείο δεν το άδειασα τελείως αλλά άνοιξα τις τρύπες επιτόπου ρίχνοντας πολύ λίγο νεράκι με ένα σφουγγάρι στο σημείο που τρύπαγα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η τρύπα έγινε. ;)

Δεν βρήκα ποτηροτρύπανο στην Σπύρου Πάτση αλλά βρήκα τρυπάνι και ρούτερ για τζάμι. Ξεκίνησα με μια τρύπα 10mm με το τρυπάνι και την μεγάλωσα στα 32mm με το ρούτερ. Τελικά το τζάμι δουλεύτηκε πολύ πιο εύκολα από ότι νόμιζα.

post-26702-1292956089_thumb.jpg

Τα εργαλεία.

post-26702-1292956346_thumb.jpg

Δεν πήρα φώτο την αρχική τρύπα. Εδώ είναι μεγαλωμένη στα 20mm περίπου.

post-26702-1292956106_thumb.jpg

Η τελειωμένη τρύπα, δεν είναι τόσο όμορφη όσο θα ήταν με το ποτηροτρύπανο...

post-26702-1292956263_thumb.jpg

αλλά η σωλήνα ταιριάζει αρκετά καλά. B)

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και την συμπαράσταση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αλήθεια δεν ήταν καθόλου ριψοκίνδυνο.

Το τζάμι δουλευόταν πολύ εύκολα, η μόνη στιγμή που ανησύχησα ήταν όταν το τρυπάνι ξεπέρναγε το τζάμι. Εκεί πήγα πολύ αργά και απαλά και το πέρασμα έγινε γλύκα και ωραία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...