Jump to content

Τι ειδους ξυλα μπορουμε να βάζουμε στο ενυδρείο;


Recommended Posts

Γεια σας!

Εχω ενα ενυδρείο 250 λίτρων με μια νεροχελώνα με κόκκινα αυτια. Για την ώρα μέσα έχω ψευτικα διακοσμητικά και το σημείο που υπάρχει για να βγαίνει έξω είναι ενα φελιζολένιο "νησάκι"

Θα ήθελα να ρωτήσω τι φυτά και τι ξύλα μπορώ να βάλω στο ενυδρείο.

Εχω κατα νου να βάλω δυο νούφαρα και κάποιο αλλο ευκολο φυτό για τον βυθό. Μπορείτε να μου προτείνεται κάποια;

Επισης θα ήθελα να βάλω καποιο κουτσουρο που να βγαίνει έξω απο το νερό για να αντικατστήσω το νησάκι.

Είδα την παρακάτω φωτογραφία και θα ήθελα να δημιουργησω κάτι παρόμοιο χωρίς να πληρώσω μια περιουσία για να βρώ ενα ξυλο στο σωστό μεγεθος για το ενυδρείο μου. Στα πετ-σοπ εδω περα τα πολυ πιο μικρά ξυλα στοιχιζουν 10-15€ οποτε αναλογικά, αυτό θα πρέπει να πάει τουλαχιστον 100... ;) Σκεφτηκα μήπως πηγαινα για κανενα κορμο πευκου, αλλα σκεφτηκα οτι έχει το ρετσίνι που μπορεί να πειράξει την χελώνα μου. Ξερετε αν κάνουν τα ξύλα που χρησιμοποιούμε για το τζάκι;

Trachemys%20scripta%20Red-eared%20slider.jpg

Αυτά απο εμένα. Να σημειωθεί οτι το ενυδρείο μου έχει διαστάσεις 135 επι 50. Το ύψος του είναι 70 αλλα εχει νερό μόνο 45 εκατοστά περιπου.

Ευχαριστώ

Γιαννης.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα για χελώνες δεν ξέρω, αλλά όταν πρόκειται για ψάρια τα περισσότερα ξύλα που μπορείς να βρεις μέσα σε λίμνες ήδη και δεν έχουν σαπίσει ή να δείχνουν σημάδια αποσύνθεσης είναι κατάλληλα με ένα καλό βράσιμο.

Για χελώνες όμως ας απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις ότι ξύλο σου αρέσει !!! ;)

Φυτά δεν είναι εύκολο να βάλεις γιατί θα τα φάει ή θα τα ξεριζώσει . B)

Link to comment
Share on other sites

κοίτα για χελώνες δεν ξέρω, αλλά όταν πρόκειται για ψάρια τα περισσότερα ξύλα που μπορείς να βρεις μέσα σε λίμνες ήδη και δεν έχουν σαπίσει ή να δείχνουν σημάδια αποσύνθεσης είναι κατάλληλα με ένα καλό βράσιμο.

Για χελώνες όμως ας απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος!

Φιλε, φαντάζομαι πως αυτά θα είναι τα καταλληλότερα καθως θα έχουν ξεπλυθεί απο οτιδήποτε επικύνδυνες ουσίες για το ενυδρείο, αλλα δεν διαθέτω στολή δύτη και υποβρύχιο αλυσοπρίονο! Μαλλον αυτό που λες οφείλεται σε κάποια παρανόηση που προφανώς προκυπτει απο το γεγονός οτι δεν έχω εξηγήσει καλά τι θέλω. Το ξύλο που θέλω είναι περίπου 70 πόντους μακρύ, χωρίς πολλές διακλαδώσεις και χοντρο. Δηλαδή, με διαμετρο γυρω στα 10 εκατοστα.

Ευχαριστώ πολύ πάντως. :thumbup:

Μπορείς να βάλεις ότι ξύλο σου αρέσει !!! ;)

Φυτά δεν είναι εύκολο να βάλεις γιατί θα τα φάει ή θα τα ξεριζώσει . B)

Δηλαδή μπορω να παω σε ενα δάσος και (...τι θα κανω εκεί δεν λέγεται B)....)ολως τυχαίως να βρώ ενα δεντράκι στο σωστό μέγεθος πεσμένο απο τις πρόσφατες καταιγίδες και να το διαμορφώσω κατάλληλα, αφαιρώντας κλαδία κτλπ, και να το βάλω στο ενυδρείο;

Δεν θα σαπίσει κάποια στιγμή; Υπαρχει κίνδυνος να βγάλει τίποτα περίεργα στο νερό;

Οσο αφορά τα φυτα, αμα βάλω κάποι είδος νουφαρου, και περιτριγυρισω την ρίζα με μεγάλες πετρες που δεν μπορεί να πειράξει; Επίσης εχω διαβάσει για τις ανούμπιες οι οποίες υποτιθεται οτι δεν έχουν ωραία γευση. Το οτι μπορεί να τις φάει δεν τιθεται θέμα, αλλα σκέφτομαι μηπως τις αποφύγει λογω της γευσης τους. Εδω μου είχε δαγκώσει το δάχτυλο κ ματωσε... :thumbup:

Καποιο άλλο φυτό επιφανείας; Ενα που είδα σε φωτογραφίες να γίνεται τεράστιο ήταν κάποιο που λεγεται pistia stratiotus αν θυμάμαι καλα. Αυτά τα βρίσκουμε όντως τόσο μεγάλα;

Έγινε επεξεργασία - turtleman
Link to comment
Share on other sites

Για να εισαι σιγουρος αγορασε ριζα απο μαγαζι με ενυδρειακα ειδη.

Link to comment
Share on other sites

Το ξύλο που θέλω είναι περίπου 70 πόντους μακρύ, χωρίς πολλές διακλαδώσεις και χοντρο. Δηλαδή, με διαμετρο γυρω στα 10 εκατοστα.

Για να εισαι σιγουρος αγορασε ριζα απο μαγαζι με ενυδρειακα ειδη.

Ξέρεις κάποιο μαγαζί που να πουλάει κορμούς ξύλων; Εδώ στα Γιαννενα σίγουρα όχι, και στην Θεσσαλονίκη δεν έχω δεί κάτι. Εκτός αυτού, αλλα ξύλα που έχω δεί στο 1/4 του μεγέθους κοστίζουν 10-15€. Αυτό θα βγαίνει στο κατοστάρικο.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις κάποιο μαγαζί που να πουλάει κορμούς ξύλων; Εδώ στα Γιαννενα σίγουρα όχι, και στην Θεσσαλονίκη δεν έχω δεί κάτι. Εκτός αυτού, αλλα ξύλα που έχω δεί στο 1/4 του μεγέθους κοστίζουν 10-15€. Αυτό θα βγαίνει στο κατοστάρικο.

Όσον αφορά το κόστος που λες, οι τιμές είναι θα έλεγα αρκετά τσιμπημένες.

1 ρίζα πήρα, η οποία ζύγιζε 1 κιλό και πλήρωσα 20 ευρώ.

Στη Θεσσαλονίκη δεν νομίζω ότι δεν υπάρχει μαγαζί που να πουλάει ρίζες. Αλλά ας σου πει καλύτερα κάποιος φίλος που είναι από εκεί. ;)

Link to comment
Share on other sites

;)

Γιατί τι είναι η Θεσσαλονίκη, χωρίο; Φυσικά και υπάρχουν και ξύλα και ρίζες κτλπ.

Εγώ θέλω όμως ενα ΜΕΓΑΛΟ κουτσουρο. Δεν λέω κάτι τόσο δύσκολο....

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις ότι ξύλο σου αρέσει !!! B)

Φυτά δεν είναι εύκολο να βάλεις γιατί θα τα φάει ή θα τα ξεριζώσει . :thumbup:

Φιλε, φαντάζομαι πως αυτά θα είναι τα καταλληλότερα καθως θα έχουν ξεπλυθεί απο οτιδήποτε επικύνδυνες ουσίες για το ενυδρείο, αλλα δεν διαθέτω στολή δύτη και υποβρύχιο αλυσοπρίονο! Μαλλον αυτό που λες οφείλεται σε κάποια παρανόηση που προφανώς προκυπτει απο το γεγονός οτι δεν έχω εξηγήσει καλά τι θέλω. Το ξύλο που θέλω είναι περίπου 70 πόντους μακρύ, χωρίς πολλές διακλαδώσεις και χοντρο. Δηλαδή, με διαμετρο γυρω στα 10 εκατοστα.

Ευχαριστώ πολύ πάντως. :rasp:

Δηλαδή μπορω να παω σε ενα δάσος και (...τι θα κανω εκεί δεν λέγεται :thumbup:....)ολως τυχαίως να βρώ ενα δεντράκι στο σωστό μέγεθος πεσμένο απο τις πρόσφατες καταιγίδες και να το διαμορφώσω κατάλληλα, αφαιρώντας κλαδία κτλπ, και να το βάλω στο ενυδρείο;

Δεν θα σαπίσει κάποια στιγμή; Υπαρχει κίνδυνος να βγάλει τίποτα περίεργα στο νερό;

Οσο αφορά τα φυτα, αμα βάλω κάποι είδος νουφαρου, και περιτριγυρισω την ρίζα με μεγάλες πετρες που δεν μπορεί να πειράξει; Επίσης εχω διαβάσει για τις ανούμπιες οι οποίες υποτιθεται οτι δεν έχουν ωραία γευση. Το οτι μπορεί να τις φάει δεν τιθεται θέμα, αλλα σκέφτομαι μηπως τις αποφύγει λογω της γευσης τους. Εδω μου είχε δαγκώσει το δάχτυλο κ ματωσε... :thumbup:

Καποιο άλλο φυτό επιφανείας; Ενα που είδα σε φωτογραφίες να γίνεται τεράστιο ήταν κάποιο που λεγεται pistia stratiotus αν θυμάμαι καλα. Αυτά τα βρίσκουμε όντως τόσο μεγάλα;

Δεν κατάλαβα από την απάντηση του Σταμάτη αν πρέπει ήδη το ξύλο να είναι μουσκεμένο, δηλαδή να το βγάλεις από μέρος που ήδη ήταν. Και προφανώς ρε φιλαράκο δεν εννοώ από τον πάτο της θάλασσας! :D Από τις όχθες καμιάς λίμνης, ή ρυάκι εκεί στη φύση. Βόρειο Ελλάδα είναι εύκολο να βρεις στην εξοχή B)

Εγώ έχω μαζέψει πολλά τέτοια από πεύκο κυρίως από το δάσος της Στροφιλιάς δίπλα στην Καλόγρια. Ήταν ήδη μουσκεμένα μέχρι μέσα βαθιά χωρίς σημάδια αποδόμησης, έτσι είμαι σίγουρος ότι θα αντέξουν και δεν θα αρχίσουν να σαπίζουν ξαφνικά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Pistia stratiotes μπορείς να βρεις σχετικά εύκολα.Η χελώνα σου όμως θα τα εξολοθρεύσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...