Jump to content

προβλήματα άλγης φυτών


μαρινα

Recommended Posts

καλημέρα σε όλους

έχω καιρό να επικοινωνήσω και έχω μαζεμένες απορίες

η πρώτη και καλύτερη όμως είναι γιατί έχω μαύρη άλγη φυτών;

έβαλα δύο γλύφτες για φυτά όμως τίποτα.

μπορείτε να μου πείτε τις αιτίες για να προσδιορίσω τι κάνω λάθος;

φταίει ο φωτισμός;

έχω μόνο μία λάμπα μάλλον 15watt είναι αυτή η αιτία;

το ενυδρείο μου είναι 60άρι jewel με εσωτερικό φίλτρο και ο πληθυσμός των ψαριών μου μέχρι πρόσφατα ήταν μικρός πρόσφατα όμως έβαλα ένα κοπάδι guppies.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ

πήρα πολλές πληροφορίες για τις μετρήσεις που πρέπει να γίνονται σε ένα ενυδρείο.

καταρχάς να δώσω συγχαρητήρια στην συντονιστική ομάδα του site. Είχα να μπω 2-3 μήνες και βρήκα πολλές αλλαγές προς το καλύτερο συγχαρητήρια ;)

Υπάρχουν μέσα πολλές κατοτοπιστικές πληροφορίες για όλους εμάς που βρίσκομαστε ακόμα στο στάδιο της ενημέρωσης για το πώς να κρατήσουμε ένα υγιές ενυδρείο.

το ενυδρείο μου είναι 60άρι jewel με ενσωματωμένο φίλτρο. Έχω αντικαταστήσει τα σφουγγάρια με siporax και υαλοβάμβακα.

οι μετρήσεις μου είναι:

NO3: 0

NO2: 0

NH3/NH4:0,5MG/1

PH: 7,2

CH:14

KH: 3-6

ΔΕΝ έχω μπουκάλα co2, τα φυτά μου είναι όλα κι όλα τρία δύο annubias και το τρίτο δεν ξέρω πως το λένε

έχω λάμπα arcadia 15 watt την οποία ανάβω περίπου 10-12 ώρες.

Το χαλίκι μου είναι ψιλό αλλά δεν έχω υπόστρωμα.

για λίπασμα των φυτών χρησιμοποιώ άλλοτε ταμπλέτα άλλοτε ένα υγρό της tetra

Η άλγη μου είναι δύο ειδών πράσινη απαίσια σαν γλίτσα πάνω στα φυτά και στάζει καί κάτω στα χαλίκια και μαύρη με κρόσσια έχω και των δύο ειδών :thumbup:

μετρήσεις σε φωσφορικά και σίδερο δεν έχω κάνει δεν έχω test

με αυτά τα δεδομένα μπορείς να με βοηθήσεις τι κάνω λάθος και τι μπορώ να διορθώσω στα πλαίσια του λογικού δεδομένου ότι όλα κοστίζουν πολλά λεφτά και προσπαθώ λίγα λίγα να ταπροσθέτω.

ξέχασα να αναφέρω ότι έχω ένακοπάδι guppies 15, corydoras aeneus 2, κλόουν 1, πλακόστομους 2 και 5 Platies.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ

πήρα πολλές πληροφορίες για τις μετρήσεις που πρέπει να γίνονται σε ένα ενυδρείο.

καταρχάς να δώσω συγχαρητήρια στην συντονιστική ομάδα του site. Είχα να μπω 2-3 μήνες και βρήκα πολλές αλλαγές προς το καλύτερο συγχαρητήρια ;)

Υπάρχουν μέσα πολλές κατοτοπιστικές πληροφορίες για όλους εμάς που βρίσκομαστε ακόμα στο στάδιο της ενημέρωσης για το πώς να κρατήσουμε ένα υγιές ενυδρείο.

το ενυδρείο μου είναι 60άρι jewel με ενσωματωμένο φίλτρο. Έχω αντικαταστήσει τα σφουγγάρια με siporax και υαλοβάμβακα.

οι μετρήσεις μου είναι:

NO3: 0

NO2: 0

NH3/NH4:0,5MG/1

PH: 7,2

CH:14

KH: 3-6

ΔΕΝ έχω μπουκάλα co2, τα φυτά μου είναι όλα κι όλα τρία δύο annubias και το τρίτο δεν ξέρω πως το λένε

έχω λάμπα arcadia 15 watt την οποία ανάβω περίπου 10-12 ώρες.

Το χαλίκι μου είναι ψιλό αλλά δεν έχω υπόστρωμα.

για λίπασμα των φυτών χρησιμοποιώ άλλοτε ταμπλέτα άλλοτε ένα υγρό της tetra

Η άλγη μου είναι δύο ειδών πράσινη απαίσια σαν γλίτσα πάνω στα φυτά και στάζει καί κάτω στα χαλίκια και μαύρη με κρόσσια έχω και των δύο ειδών :thumbup:

μετρήσεις σε φωσφορικά και σίδερο δεν έχω κάνει δεν έχω test

με αυτά τα δεδομένα μπορείς να με βοηθήσεις τι κάνω λάθος και τι μπορώ να διορθώσω στα πλαίσια του λογικού δεδομένου ότι όλα κοστίζουν πολλά λεφτά και προσπαθώ λίγα λίγα να ταπροσθέτω.

ξέχασα να αναφέρω ότι έχω ένακοπάδι guppies 15, corydoras aeneus 2, κλόουν 1, πλακόστομους 2 και 5 Platies.

Κσταρχήν κάτι δεν πάει καλά με τις μετρήσεις σου.

Έχεις ΝΟ3=0 και ΝΗ3=0,5???

και ΚΗ έχεις 3 ή 6 ??? είναι πολύ μεγάλη διαφορά

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ

πήρα πολλές πληροφορίες για τις μετρήσεις που πρέπει να γίνονται σε ένα ενυδρείο.

καταρχάς να δώσω συγχαρητήρια στην συντονιστική ομάδα του site. Είχα να μπω 2-3 μήνες και βρήκα πολλές αλλαγές προς το καλύτερο συγχαρητήρια ;)

Υπάρχουν μέσα πολλές κατοτοπιστικές πληροφορίες για όλους εμάς που βρίσκομαστε ακόμα στο στάδιο της ενημέρωσης για το πώς να κρατήσουμε ένα υγιές ενυδρείο.

το ενυδρείο μου είναι 60άρι jewel με ενσωματωμένο φίλτρο. Έχω αντικαταστήσει τα σφουγγάρια με siporax και υαλοβάμβακα.

οι μετρήσεις μου είναι:

NO3: 0

NO2: 0

NH3/NH4:0,5MG/1

PH: 7,2

CH:14

KH: 3-6

ΔΕΝ έχω μπουκάλα co2, τα φυτά μου είναι όλα κι όλα τρία δύο annubias και το τρίτο δεν ξέρω πως το λένε

έχω λάμπα arcadia 15 watt την οποία ανάβω περίπου 10-12 ώρες.

Το χαλίκι μου είναι ψιλό αλλά δεν έχω υπόστρωμα.

για λίπασμα των φυτών χρησιμοποιώ άλλοτε ταμπλέτα άλλοτε ένα υγρό της tetra

Η άλγη μου είναι δύο ειδών πράσινη απαίσια σαν γλίτσα πάνω στα φυτά και στάζει καί κάτω στα χαλίκια και μαύρη με κρόσσια έχω και των δύο ειδών :thumbup:

μετρήσεις σε φωσφορικά και σίδερο δεν έχω κάνει δεν έχω test

με αυτά τα δεδομένα μπορείς να με βοηθήσεις τι κάνω λάθος και τι μπορώ να διορθώσω στα πλαίσια του λογικού δεδομένου ότι όλα κοστίζουν πολλά λεφτά και προσπαθώ λίγα λίγα να ταπροσθέτω.

ξέχασα να αναφέρω ότι έχω ένακοπάδι guppies 15, corydoras aeneus 2, κλόουν 1, πλακόστομους 2 και 5 Platies.

Κσταρχήν κάτι δεν πάει καλά με τις μετρήσεις σου.

Έχεις ΝΟ3=0 και ΝΗ3=0,5???

και ΚΗ έχεις 3 ή 6 ??? είναι πολύ μεγάλη διαφορά

Link to comment
Share on other sites

οι μετρήσεις μου έγιναν της μεν αμμωνίας με τεστ της sera

τα υπόλοιπα με ένα test strip eSHa

η μέτρηση του KH έχει διαφορά γιατί τοχρώμα ήταν ανάμεσα στο 3 και στο 6

πιο λεπτομερή βοήθεια παρακαλώ για τι έχετε να κάνετε με αρχάριο και στα test. ;)

Link to comment
Share on other sites

η άλγη συνεχίζεται :thumbup:

υπάρχει κανείς να πει μιαγνώμη

οι σημερινές μετρήσεις είναι

ΝΗ4/NH3 0

NO2 0

NO3 10MG/1

PH 7,2

KH 3dh

GH μεγαλύτερη του14

αλλαγή νερού έκανα 20 του μηνός τι άλλο να κάνω; ;)

Link to comment
Share on other sites

για λίπασμα των φυτών χρησιμοποιώ άλλοτε ταμπλέτα άλλοτε ένα υγρό της tetra

Μπορείς να μας παρέχεις ένα αναλυτικό πρόγραμμα λίπανσης (σκεύασμα, ποσότητα & συχνότητα);

Η άλγη μου είναι δύο ειδών πράσινη απαίσια σαν γλίτσα πάνω στα φυτά και στάζει καί κάτω στα χαλίκια και μαύρη με κρόσσια έχω και των δύο ειδών :thumbup:

Η πρώτη μάλλον είναι BGA (κυανοβακτήρια), μοιάζει με την φώτο που παραθέτω;

Η δεύτερη τη χρώμα έχει;

Μπορείς να μας παρέχεις κάποιες φωτογραφίες;

με αυτά τα δεδομένα μπορείς να με βοηθήσεις τι κάνω λάθος και τι μπορώ να διορθώσω στα πλαίσια του λογικού δεδομένου ότι όλα κοστίζουν πολλά λεφτά και προσπαθώ λίγα λίγα να ταπροσθέτω.

Σιγά σιγά θα σου πρότεινα να πάρεις αυτά τα τεστ μια και είναι καλό να ελέγχεις τις περιεκτικότητες αυτών των συστατικών στο νερό!

;)

post-1048-1159128548_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - kouzman
Link to comment
Share on other sites

η άλγη συνεχίζεται :thumbup:

υπάρχει κανείς να πει μιαγνώμη

οι σημερινές μετρήσεις είναι

ΝΗ4/NH3 0

NO2 0

NO3 10MG/1

PH 7,2

KH 3dh

GH μεγαλύτερη του14

αλλαγή νερού έκανα 20 του μηνός τι άλλο να κάνω; ;)

Μπορείς να μας παρέχεις ένα αναλυτικό πρόγραμμα λίπανσης (σκεύασμα, ποσότητα & συχνότητα);

Η πρώτη μάλλον είναι BGA (κυανοβακτήρια), μοιάζει με την φώτο που παραθέτω;

Η δεύτερη τη χρώμα έχει;

Μπορείς να μας παρέχεις κάποιες φωτογραφίες;

Σιγά σιγά θα σου πρότεινα να πάρεις αυτά τα τεστ μια και είναι καλό να ελέγχεις τις περιεκτικότητες αυτών των συστατικών στο νερό!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: ευχαριστώ τον kouzman για τις απαντήσεις ;)

ναι η άλγη μου μοιάζει με την πράσινη της φωτογραφίας είναι σαν γλίτσα.

η άλληείναι σκούρα με κρόσια πάνω στα φυτά.

foto θα βάλω μόλις μπορέσω.

Μετρήσεις έχω κάνει και με μεμονωμένα τεστ της sera τις έχω γράψει την κυριακή 24/9

πες μου μια γνώμη για τις μετρήσεις

τα φυτά που έχω είναι 3 δυο anubies και αυτό που υποτίθεται ότι κατεβάζει τα νιτρικά και μεγαλώνει γρήγορα δεν θυμάμαι το όνομα.

το λίπασμα που χρησιμοποιώ είναι το florena της sera και βάζω 5ml ανα 20 λίτρα σε κάθε αλλαγή νερού που κάνω κάθε εβδομάδα.

Ειχα κανένα μήνα να το χρησιμοποιήσω φταίει άραγε αυτό;

περιμένω νέα σας

Link to comment
Share on other sites

Από τα λίγα που ξέρω για την άλγη μπορώ να σου πω τα εξής:

Αν κατάλαβα καλά έχεις αμελήσει αρκετά την λίπανση των φυτών σου!

Σε συνδυασμό με την μικρή ιχθυοφόρτωση έχεις πολύ μικρές τιμές ΝΟ3 (βασικό συστατικό για την ανάπτυξη των φυτών)!

Πρέπει να κάνεις μετρήσεις σε PO4 & Fe για να δεις και εκεί που βρίσκεσαι!

Τα κυανοβακτήρια (μπλε-πράσινη άλγη) μπορείς να τα καθαρίσεις πολύ προσεκτικά με το χέρι!

Φρόντισε να κάνεις μια ικανοποιητική αλλαγή νερού (40%) για να ανανεωθούν τα στοιχεία του νερού και να μειώσεις πιθανά PO4!

Ξανάρχισε την λίπανση σταδιακά (την πρώτη εβδομάδα ανά δύο μέρες) και φρόντισε να ανεβάσεις τα ΝΟ3 (με την προσθήκη κάποιου σκευάσματος ή προσθέτοντας σταδιακά και άλλα ψάρια)!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...