Jump to content

Diy φωτιστικό για ενυδρείο


BiggBilly

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω τι ηλεκτρικά υλικά χρειάζομαι αν αποφασίσω να φτιάξω δικό μου φωτιστικό στο ενυδρείο.

Μιλάμε πάντα για σύστημα με λάμπες φθορίου.

Δεν γνωρίζω πολλά αλλα δεν μου είναι εμπόδιο αυτό αρκει να ενημερωθώ καλά.

Απο όσα ξέρω χρειάζομαι κάποια ακροφύσια. Αυτά πρέπει να είναι αδιάβροχα? Υπάρχουν διαφορετικά ακροφύσια αναλόγως της λάμπες που θα χρησιμοποιήσω (T5)?

Χρειάζομαι ένα starter. Υπάρχουν διαφορετικά είδη, τι πρέπει να κοιτάξω στην επιλογή μου?

Μετασχηματιστή (ballast) πως επιλέγω? Όταν πχ γράφει ένας μετασχηματιστής 1x100watt σημαίνει ότι μπορώ να έχω 4 λάμπες των >25watt έκαστος?

Εκτός απο καλωδιώσεις χρειάζομαι και αντιστάτη (resistore). Θα βάλω σε κάθε λάμπα ή αρκεί μόνο στο τέλος πριν τον μετασχηματιστή? Πως υπολογίσω τα Ohm που θα χρειαστώ?

Και τέλος θα ήθελα να βάλω και ανεμιστήρα. Μπορώ να το συνδέσω σε όποιο μέρος θέλω?

Υπάρχουν αρκετά θέματα στο forum αλλα δεν με καλύπτουν τεχνικά. Θέλω πριν ξεκινήσω κάτι να είμαι 100% ότι θα μπορέσω να το κάνω, οπότε αν ξέρεται κάποιο link που θα με βοηθήσει ποστάρετε το άφοβα!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=51376&hl= και εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=51712

για να πάρεις μια ιδέα ;)

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι στην θεωρεια εισαι σωστος αλλα η θεωρια απο την πραξει απεχει αρκετα...

τι θελω να πω,δεν γινεται να δουλεψουν ολες αυτες οι λαμπες με ενα μπαλαστ(μετασχηματιστη)...

οτι αποριες εχεις και μπορω να βοηθησω λογο οτι ειμαι ηλεκτρολογος, πες μου

Link to comment
Share on other sites

Σε ενυδρείο 60lt (νερό υπολογίζω ~45lt) είναι αρκετά δύο λάμπες των 24watt?

Sps κοράλια δεν θα μπουν ποτέ αλλα θα ήθελα μερικά lps. Η διαστάσεις του ενυδρείου είναι 60x25x40.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...