Jump to content

Neolamprologus brichardi


Netspy

Recommended Posts

Καταρχήν γεια σε όλους.

Έχω 1 ζευγάρι Neolamprologus brichardi επί 1 χρόνο περίπου. Τα είδα πάνω από 10 φορές με αβγά, όπου τα πρόσεχαν με μανία κιόλας ;)

Αποτέλεσμα 0 όμως :thumbup: μέσα σε 3 μέρες τα αβγά εξαφανίζονταν όλα και φτου κι απ'την αρχή! Τώρα πλέον δεν βλέπω ούτε καν αβγά...

Καμμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

- Είσαι σίγουρος ότι έχεις ζευγάρι και όχι δύο θηλυκές ?

- Εάν πράγματι είναι ζευγάρι μπορεί η απειρία των νέων ψαριών να οδηγήσει στο φάγωμα των αβγών (αλλά 10 φορές είναι πολλές, θα τα είχαν καταφέρει)

- Ο αρσενικός σου μπορεί να μην είναι γόνιμος

- Έχουν συγκεκριμένο χώρο που αφήνουν τα αβγά ? Καλό είναι να υπάρχουν στο ενυδρείο σου κάποιες σπηλιές όπου εκεί συνήθως η θηλυκιά αισθάνεται σιγουριά και αφήνει τα αβγά

- Υπάρχει περίπτωση κάποια άλλα ψάρια να τρώνε τα αβγά ? (μέρα ή νύχτα). Τι άλλα ψάρια υπάρχουν στο ενυδρείο σου ?

Έγινε επεξεργασία - iliovas
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι ζευγάρι, αφού έχουν διαφορές στα πτερύγια και αυτο φαίνεται κυρίως στις ουρές τους.

Λογικά ή τα αβγά μένουν κλούβια και σαπίζουν, ή τα τρώνε άλλα ψαρια.

Το ενυδρείο ειναι 330lt με μήκος 1,70.

Υπάρχουν αρκετά σημεία κρυψώνες για να γίνει φωλιά και τα brichardi γενούσαν πάντα στην ίδια φωλιά.

Υπάρχουν 18 άλλα ψάρια: 1chinese algae eater, 1flying fox, 2cherry barb, 4botia, 10kribensis. Οι 2γλύφτες και 1botia έχουν μέγεθος μεγαλύτερο απ'τα brichardi.

Την ημέρα έβλεπα συνεχώς τα brichardi να προσέχουν τα αβγά, ενώ δεν άφηναν κανέναν να πλησιάσει στο 1/3 του ενυδρείου. Τη νύχτα όμως δε ξέρω τι γινόταν...

Το ενυδρείο έχει φυτεμένες Anubia κατά μηκος του πυθμένα, πέτρες και κεραμικά, όλα πάνω σε χαλίκι.

Ανεβάζω δύο φώτο.

post-1961-1158592425_thumb.jpg

post-1961-1158592652_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου netspy. ;)

Πιστεύω ότι τα προβλήματα θα ξεκινήσουν από την στιγμή που τα neo.brichardi ολοκληρώσουν την γέννα τους.

Θα καταλάβουν σιγά σιγά όλο το ενυδρείο σου σκοτώνοντας όλους τους άλλους.

Αν θέλεις να έχεις ένα λειτουργικό ενυδρείο(γέννες,συμπεριφορές κτλ) με neo.brichardi στα λίτρα σου θα πρέπει να τον ταιριάξεις με ένα ακόμα ζευγάρι(πχ julidochromis marlieri) και να χωρίσεις το ενυδρείο σου με δύο βράχια(δεξιά αριστερά και στο κέντρο φυτά)γιά να χωριστούν οι περιοχές τους.

Δύσκολο να έχεις 4 ψάρια στα 330 λίτρα!!!!

Πάντως προσωπικά θεωρρώ τον neo.brichardi τόπ στην tanganyika.

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι μήπως τελικά βολεύει να μεταφέρω τα brichardi στο 60άρι μου, το οποίο τώρα τυχαίνει να είναι πρακτικά άδειο (μόνο με 1fox+1κινέζο για λόγους αλγοσκουπίσματος ;) ).

Ανησυχώ όμως μήπως δε μου προσαρμοστούν στο νέο σπίτι δεδομένου ότι έχει κλείσει χρόνος που τα έχω στο 330άρι...

Αξίζει τον κόπο να το ρισκάρω;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Κανονικά τα 200 λίτρα είναι το μικρότερο μέγεθος που μπορείς να διατηρήσεις ένα ζευγάρι.

Ενα ωραίο site http://www.destin-tanganyika.com/Articles/...o_brichardi.htm

untitled.bmp

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Κανονικά τα 200 λίτρα είναι το μικρότερο μέγεθος που μπορείς να διατηρήσεις ένα ζευγάρι.

Ενα ωραίο site http://www.destin-tanganyika.com/Articles/...o_brichardi.htm

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Εσύ τι είδος έχεις στο 60άρι σου; Βλέπεις να υπάρχει πρόβλημα χώρου;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Χτες ανακάλυψα 83 αυγά σε μέρος εντελώς εκτεθημένο! Έχω από καιρό φτιάξει 3 φωλιές αλλά τα τρελόψαρα δεν ενδιαφέρονται να μπουν κάπου :bowdown:

Αυτά τα ψάρια γεννούν συχνά αλλά τίποτα δε βγαίνει από τ' αυγά :lol: Για ρίχτε μια ματιά...

Μπορώ από το χρώμα των αυγών να καταλάβω αν είναι κλούβια ή όχι;

Τι γνώμη έχουν οι σχετικοί/ες στο είδος; Είναι κανείς που είχε το ίδιο πρόβλημα και το έλυσε;

post-1961-1169590865_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...