Jump to content

Κατασκευη ενυδρειου και επιλογη ψαριων


Recommended Posts

Γεια σας φιλοι μου και καλες γιορτες σε ολους. ανοιγω ενα ποστ για να μαζεψω ολες τις αποψεις εδω.

Ξεκιναω με την κατασκευη ενυδρειου.

Σκοπευω να κανω ενα DIY διαστασεις 100Χ45(πατος)Χ50(υψος) (μολις διαβασει αυτο το ποστ ο καλος φιλος πετρος2 θα ξεραθει στα γελια γιατι μου τα ελεγε πως θα στειλω το 50αρακι μου γρηγορα! γεια σου πετρακο να εισαι καλα) εχω στο μυαλο μου τζαμι 8χιλ ροντε με πατο α)κομμενο εσωτερικο δηλαδη οι 4 πλευρες να μην πατανε στον πατο ή β) εξωτερικο δηλαδη οι 4 πλευρες να πατανε πανω στον πατο?, 4 κοντρες των 6 εκ κατω περιμετρικα στην ενωση και το ιδιο και πανω. πιστευω πως δε θα χρειαστω κοντρα στο κεντρο των δυο μεγαλων πλευρων με αυτον τον τροπο γιατι θα με ενοχλει. το κολλημα θα το κανει τζαμας γιατι αν και ειμαι σιδερας και απο 17 χρονων οικοδομη (33 τωρα) με το τζαμι δε τα εχω καλα. ενα πραγμα που με απασχολει ειναι το καπακι. οπως και να εχει το καπακι θα ειναι ξυλινο . αυτο που δε θελω να γινει ειναι να δακρυζει απο το καπακι εκει που παταει στο τζαμι οπως συμβαινει τωρα με το εργοστασιακο πενηνταρακι μου με το πλαστικο καπακι. στο δικο μου γινεται σε πολυ μικρο ρυθμο της ταξης των 10 σταγονων τη μερα. φοβαμαι το καπακι σε αυτο που θα φτιαξω μηπως σταζει περισσοτερο. αυτο που εχω στο μυαλο μου θα ειναι καπως σαν του σακη http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...8051&st=160. εδω θελω τα φωτα σας για να κανω κατι ομορφο και πρακτικο και ηδη παιρνω και συμβουλες απο το σακη. θα παω σε εξωτερικο φιλτρο οποτε θελω και 2 τρυπες καπου να μπαινουν εισαγωγη- εξαγωγη φιλτρου και θερμοστατης- αεραντλια.αυτες πιθανολογω πως θα γινουν 2 συγκομματα στο καπακι στις 2 γωνιες για να μην κοψω το τζαμι και αντιστοιχα κοψιματα στις πανω κοντρες στις 2 γωνιες. βαση σιδερενια και ντυσιμο με ξυλο /πορτακια κτλ τα καταφερνω αρκετα καλα.

τωρα στο β σκελος τα ψαρια. κατηγορια κοινωνικο. μου αρεσουν πολυ τα σκαλαρια οποτε 2 η 4 απο αυτα θα ειναι στανταρ μεσα.

ο (ancistrus triradiatus πιθανοτατα) θα αποκτησει ταιρι και θα μεταφερθει καθως και οι γαριδες μου και τα 2 kuhli. τα σαλιγκαρια οχι γιατι ηδη ψιλομασουλανε την limnofila . θελω λοιπον βοηθεια για τους υπολοιπους κατοικους που θα μπουν μεσα. σκεφτομουν 2-4 gourami (κανονικα οχι νανους), 2 krib, 5-6 cory . αλλο ψαρι που ταιριαζει με αυτα δε μπορω να σκεφτω και θελω τη συνδρομη σας καθως και αν αυτα που σκεφτομαι ειναι συμβατα μεταξυ τους. το τοπιο θα ειναι καμποσο φυτεμενο κυριως στην πλατη και λιγοτερο στο κεντρο με υποστρωμα για φυτα και 2-3 ριζες μεσα. πετρες λεω να μη βαλω αλλα ειναι υπο σκεψη. για co2 επισης υπο σκεψη αναλογα τα φυτα. αν βαλω θα παω σε diy.

αυτα τα λιγα μπορω να σκεφτω προς το παρον και θελω τη συνδρομη οσων μπορουν να βοηθησουν.

Έγινε επεξεργασία - irongud
Link to comment
Share on other sites

καλη συνεχεια λοιπον και περιμενουμε την εξεληξη!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε

Αν και μπορείς να βάλεις 8άρι τζάμι θα σου πρότεινα το 10άρι εφόσον αποφασίσεις να κάνεις ροντέ.

Το ροντέ ειναι καλό να το κάνεις χωρίς φιλέτο για να μην σου μειώσει την επιφάνεια επαφής.

Ένα από τα κυριότερα σημεία που παραβλέπουν οι νέοι χομπίστες είναι να τα σωστά γωνιασμένα τα τζάμια.

Αν δεν ειναι σωστά γωνιασμένα τότε το τζάμι δεν εφάπτεται σωστά στις πλευρές

90 μοίρες λοιπόν και οχι 89.

Ειναι καλό να υπάρχουν κόντρες και επάνω για αρκετούς λόγους και θα σου πω μερικούς.

1. Η κατασκευή γίνεται πιο στιβαρή και χωρίς τον κίνδυνο ελάχιστης οπτικής παραμόρφωσης (λόγω ελάχιστης κοιλιάς)

2. Τα νερά δεν θα έρχονται σε επαφή με το ξύλο με συνέπεια να φουσκώσει.

3. Δημιουργείται σκαλοπατάκι για να μπει χώρισμα απο Plexiglass ή πολυκαρβουνικό με αποτέλεσμα 0 υγρασία στο καπάκι και τις λάμπες.

Σε περίπτωση που τοποθετήσεις κόντρες επάνω φρόντισε η πίσω κόντρα να ειναι μικρότερη

ώστε να μπορούν να περάσουν μπαστουνάκια, σωλήνες, καλώδια κλπ.

Το καπάκι ναι μεν μπορείς να το κάνεις με γωνίες όμως με καβίλιες γίνεται πιο στιβαρό.

Αντί να πατάει το καπάκι σε μεταλλικές γωνιες μπορείς να βάλεις πηχάκι.

Το φαντάζεσαι με μια κίνηση να μπορείς να αφαιρείς ολόκληρο το καπάκι?

Πρέπει να προβλέψεις ανοίγματα για μπουν ανεμιστήρες για την ψύξη το καλοκαίρι την εξάτμιση του νερού και την αποβολή της θερμοκρασίας απο τις λάμπες.

Φυσικά υπάρχουν αρκετοί τρόποι για να κάνεις την κατασκευή σου

Οι δικές μου προτάσεις είναι αυτές

Αυτά τα λίγα για την ώρα.

ΥΓ.

Στα ανοίγματα όπου υπάρχουν μεντεσέδες περνάει το φως οπότε φρόντισε και για αυτά

Οταν ανοίγεις το καπάκι θα πρέπει να υπάρχει έστω και μια λάμπα στο καπάκι που να σου προσφέρει φωτισμό στο ενυδρείο.

Δηλαδή μην τοποθετήσεις όλες τις λάμπες στο μισό καπάκι.

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε

1)Αν και μπορείς να βάλεις 8άρι τζάμι θα σου πρότεινα το 10άρι εφόσον αποφασίσεις να κάνεις ροντέ.

Το ροντέ ειναι καλό να το κάνεις χωρίς φιλέτο για να μην σου μειώσει την επιφάνεια επαφής.

Ένα από τα κυριότερα σημεία που παραβλέπουν οι νέοι χομπίστες είναι να τα σωστά γωνιασμένα τα τζάμια.

Οταν ανοίγεις το καπάκι θα πρέπει να υπάρχει έστω και μια λάμπα στο καπάκι που να σου προσφέρει φωτισμό στο ενυδρείο.

Δηλαδή μην τοποθετήσεις όλες τις λάμπες στο μισό καπάκι.

στο 1 σε εχασα, τι εννοεις φιλετο? θα προτιμουσα το 8αρι λογω βαρους ισως βαλω 10αρι μονο πατο.

στο 2 ακριβως το ιδιο σκεφτομαι οι λαμπες θα ειναι σταθερες στο μισο καπακι το αλλο μισο θα ανοιγει.

οταν καθαριζω ομως πιστευω πως πρεπει να βγαινει απο πανω το καπακι καθως θα πρεπει να ξεβρωμιζω και τα τζαμια που θα κρατανε την υγρασια

με μια κρεμαστη αλλη λαμπα απλα να βλεπω τι κανω

Έγινε επεξεργασία - irongud
Link to comment
Share on other sites

βοηθατε παλικαρια πιο πολυ για τα ψαρια τι και πως συμβουλες προτασεις ψαριων κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...