Jump to content

Μπορουν να ζησουν κιχλιδες με πολλα φυτα σε ενυδρειο??


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...

Η ερωτηση μου ειναι αν μπορω να φτιαξω ενα ενυδρειο φυτεμενο με κιχλιδες?

Και αν γινετε,ποια ειδη ειναι αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ρωταω...τι κιχλιδες μπορω να βαλω?

Και αν βαλω,μπορει να εχω προβλημα στο μελλον??

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελες να γίνεις πιο συγκεκριμένος; :P Πχ και οι δίσκοι κιχλίδες είναι, και υπάρχουν αρκετοί χομπίστες που διατηρούν δίσκους εκτροφής σε φυτεμένο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να πεις τι κιχλίδες θέλεις ή να γινεις πιο συγκεκριμενος στο θέμα από ποιο μέρος (πχ Αφρική) ή ποια λίμνη-ποταμό ενδιαφερεσαι. Υπάρχουν κάποιες κιχλίδες που μπορούν να ζησουν σε πλήρως φυτεμενο ενυδρείο και που δεν πειράζουν τα φυτά και γενικά δεν σκάβουν πολύ. Επίσης θα πρέπει να αναφέρεις και τα λίτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως φίλε που έχω αμερικάνες σε σχετικά πολύ μικρό φυτεμένο ενυδρείο 55lt(πρόκειται να αλλάξει σε λίγες μέρες σε 200 lt :rasp: ) δέν έχω κανένα πρόβλημα! :P

Link to comment
Share on other sites

Αφρικανικες και αμερικης θα ηθελα να βαλω.Το ενυδρειο μου ειναι 400Λ με 2 φιλτρα (ενα εξωτερικο και ενα εσωτερικο) και με αρκετα φυτα!

Link to comment
Share on other sites

Αφρικανικες και αμερικης θα ηθελα να βαλω.Το ενυδρειο μου ειναι 400Λ με 2 φιλτρα (ενα εξωτερικο και ενα εσωτερικο) και με αρκετα φυτα!

Αφρικάνικες και Αμερικάνικες κιχλίδες μαζί δεν είναι καλή ιδέα. Καλό είναι να περιοριστείς σε μία Ήπειρο αφού οι απαιτήσεις τους τουλάχιστον σε παραμέτρους νερού είναι κατά κανόνα διαφορετικές.

Link to comment
Share on other sites

Αφρικανικες και αμερικης θα ηθελα να βαλω.Το ενυδρειο μου ειναι 400Λ με 2 φιλτρα (ενα εξωτερικο και ενα εσωτερικο) και με αρκετα φυτα!

Εγώ μαζί με τις αμερικάνες έχω και μια Pseudotropheus estherae που της αρέσει πολύ να σκάβει για αυτό πάνω από τα φυτά έχω βάλει μικρές πέτρες ενυδρείου,οπότε αυτό την εμποδίζει..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μαζί με τις αμερικάνες έχω και μια Pseudotropheus estherae που της αρέσει πολύ να σκάβει για αυτό πάνω από τα φυτά έχω βάλει μικρές πέτρες ενυδρείου,οπότε αυτό την εμποδίζει..

Άρα εμποδιζεις το ψάρι να ζήσει όπως ξέρει και όπως πρέπει.

Είναι λογικό;

Link to comment
Share on other sites

Άρα εμποδιζεις το ψάρι να ζήσει όπως ξέρει και όπως πρέπει.

Είναι λογικό;

1μιση χρόνο τώρα ζεί και συμβιώνει μια χαρά και είναι υγειέστατο και δραστήριο,επίσης ήτανε δώρο και συνηθίζω τα δώρα να μήν τα γυρίζω πίσω επειδή δεν<<ταιριάζουν>>.Αν είχε πρόβλημα στην διαβίωση του ή εμφάνιζε και το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ πρόβλημα να είσαι σίγουρος ότι θα έκανα τα πάντα για να του βρώ ένα καλύτερο σπίτι.Όμως δεν εμφανίζει κανένα πρόβλημα!.Άπλώς απάντησα στην ερώτηση του φίλου γιατί τυχαίνει να έχω μια υγιέστατη κυχλιδα που της αρέσει να σκάβει :P .Αυτά

Link to comment
Share on other sites

1μιση χρόνο τώρα ζεί και συμβιώνει μια χαρά και είναι υγειέστατο και δραστήριο,επίσης ήτανε δώρο και συνηθίζω τα δώρα να μήν τα γυρίζω πίσω επειδή δεν<<ταιριάζουν>>.Αν είχε πρόβλημα στην διαβίωση του ή εμφάνιζε και το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ πρόβλημα να είσαι σίγουρος ότι θα έκανα τα πάντα για να του βρώ ένα καλύτερο σπίτι.Όμως δεν εμφανίζει κανένα πρόβλημα!.Άπλώς απάντησα στην ερώτηση του φίλου γιατί τυχαίνει να έχω μια υγιέστατη κυχλιδα που της αρέσει να σκάβει :P .Αυτά

Οπως νομιζεις........ :rasp:

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου αρεσει η ιδεα του φυτεμενου με κιχλιδες...μου αρεσει στο ενυδριο να βλεπω φυτα..αλλα μου αρεσουν και οι αφρικανικες κιχλιδες.... τωρα βαση λιμνης κανονικα δεν εχει πολλα φυτα εως καθόλου.... θα ητανε κακο να προσθέσω και γω περισσοτερα φυτα? στο τι θα κανουν κακο στα ψαρια? ειναι καθαρα θεμα εσθητικης... φυσικα θα μπουν σκληρα φυτα οπως ανουμπιες... μπορει να πετυχει?

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου αρεσει η ιδεα του φυτεμενου με κιχλιδες...μου αρεσει στο ενυδριο να βλεπω φυτα..αλλα μου αρεσουν και οι αφρικανικες κιχλιδες.... τωρα βαση λιμνης κανονικα δεν εχει πολλα φυτα εως καθόλου.... θα ητανε κακο να προσθέσω και γω περισσοτερα φυτα? στο τι θα κανουν κακο στα ψαρια? ειναι καθαρα θεμα εσθητικης... φυσικα θα μπουν σκληρα φυτα οπως ανουμπιες... μπορει να πετυχει?

Δεν είπε κανείς ότι είναι κακό να έχεις φυτά με τις αφρικάνες σου. Μπορείς να βάλεις εκτός από βαλισνέριες και φτέρη Ιάβας καθώς και ανούμπιες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...