Jump to content

Διακοσμηση


michalis

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους!

Λοιπον παιδια νομιζα πως ειχα καταληξει σχετικα με το πως θα εστηνα το ενυδρειο μου:

Καποιους κορμους και ελαχιστες πετρες σκορπιες στο βυθο.

Το πλανο ομως αλλαξε μετα την επισκεψη μου στο ΕΛΚΕΘΕ ;)

Δεν ξερω ποσοι εχετε παει, αλλα νομιζω οτι οσοι ειδατε το ποσο φυσικος μοιαζει ο βυθος , θα παθατε οτι και εγω.... Π Λ Α Κ Α !

Και το ερωτημα ειναι το εξης:

Υπαρχει καποιο υλικο παρομοιο που να μπορει να δωσει περιπου αυτη την εικονα;

Και σιγουρα δεν μιλαω για τις διαφορες τυποποιημενες πλακες ,

ουτε θα ηθελα να κολησω πετρες μιας και το αποτελεσμα δεν θα ειναι το ιδιο και θα εχω προβλημα με το βαρος και το κοστος.

Εχει κανει καποιος κατι τετοιο στο δικο του;

Δηλαδη μεγαλα κομματια βραχων που δημιουργουν σχισμες,τρυπες και περασματα;

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη για τί είδους ενυδρείο ενδιαφέρεσε?

Υπάρχουν διάφορα υλικά στην αγορά αλλά εξαρτάτε απο το τί ψάρια θα βάλεις... ;)

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη για τί είδους ενυδρείο ενδιαφέρεσε?

Υπάρχουν διάφορα υλικά στην αγορά αλλά εξαρτάτε απο το τί ψάρια θα βάλεις... ;)

Για γλυκου νερου.

Οσο για τα ψαρια εχω απο ενα pleco-severum-clown και ενα silver που θα μπουν σιγουρα(ειναι τα πρωτα μου ψαρακια) και αργοτερα αλλον ενα pleco

Απο εκει και περα οτι συμβιωνει μαζι τους αλλα και με την διακοσμηση.

Με λιγια λογια ...θα δειξει...

Υ.Γ. αρχικα ελεγα για αφρικανες αλλα ακυρο.

Link to comment
Share on other sites

Tελικα υπαρχει καποιο συγκεκριμενο υλικο;

Οποιος ξερει κατι......

Θα ηθελα επισης την γνωμη σας για τα ενυδρεια της rena .Eιναι αξιοπιστα;

Βγαινω απο το θεμα αλλα σε αλλη σχετικη συζητηση δεν πηρα καποια απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε michalis, για να είμαι ειλικρινής δεν έχω καταλάβει τι θες να κάνεις γιατί δεν έχω δει το ενυδρείο στο ΕΛΚΕΘΕ! Συνήθως πάντως η κατασκευή του background γίνεται με φελιζόλ και μετέπειτα κόλληση διαφόρων χρωμάτων χαλικιού. Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με κάτι τέτοιο και δεν μπορώ να σου δώσω περισσότερα στοιχεία, λίγη υπομονή και θα σου απαντήσουν οι ειδικοί! ;) Να σου πω μόνο ότι πρέπει να δώσεις μια εικόνα του τι θες να φτιάξεις γιατί κανείς δεν έχει καταλάβει και φυσικά κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να έχει δει το ενυδρείο στο ΕΛΚΕΘΕ! :thumbup: Μια καλή περιγραφή από σένα θα ήταν χρήσιμη....

Φιλικά,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν να σου πώ ότι τα ενυδρεία της Rena θεωρούνται καλά και με καλό design.

Όσον αφορά το ενυδρείο της ΕΛΚΕΘΕ θα έλεγα να ξαναπάς ώστε να βγάλεις μια φωτογραφία για να το δούμε όλοι ή δώσε μας τη διεύθυνση να το επισκευτούμε.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι τα ενυδρεια που ειδε ειναι θαλασσινα :thumbup::wacko:, μαλλον αυτα στον θαλασσοκοσμο της Κρητης και γι αυτο εντυπωσιαστηκε απο το βραχο...αν ειναι πραγματικα ετσι τοτε δεν εχει νοημα να διακοσμηθει ενα ενυδρειο γλυκου νερου με αναλογο τροπο.

Μηπως να κανεις θαλασσινο ? ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην δεν υπαρχει λογος να παρεξηγουμαστε

Δεν υποχρεωσα κανεναν να παει ως την κρητη ;)

Ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες

Ομολογω οτι γενικοτερα μαλλον σας μπερδεψα .θα το πω πιο απλα.

Αυτο που θελω στην ουσια ειναι πολυ μεγαλα κομματια ψευτικων βραχων μεχρι και 60cm υψος.

Οχι για backround (διακοσμητικες πλακες κτλ.)!

Ναι,ολα στον θαλασσοκοσμο ειναι θαλασσινα,το ξερω οτι ειναι λιγο περιεργο θαλασσινη διακοσμηση για ενυδρειο γλυκου νερου αλλα ειναι πολυ νωρις για μενα να ασχοληθω με κατι τετοιο.

Υ.Γ. Εχω καποια videos που δυστιχως δεν ξερω πως και αν μπορω να τα στειλω.

Ο θαλασσοκοσμος ειναι στις γουρνες της Κρητης αρκετα μακρυα για τους περισσοτερους απο μας.

Σας ευχαριστω ολους σας και παλι...Περιμενω νεοτερα

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Μιχαλη σιγουρα κανεις δεν παρεξηγηθηκε...δεν ειναι κατι που το συνηθιζουμε εδω :thumbup::thumbup:

Απο εκει και περα πιστευω οτι το καλυτερο ενυδρειο ειναι το βιοτοπικο ή εστω καποιο αρκετα βιοτοπικο ;) Αυτο σημενει οτι δεν ειναι σωστο να φτιαξεις ενα ενυδρειο με ψαρια γλυκου νερου το οποιο να μοιαζει με θαλασσινο... καλυτερα να καταληξεις στα ψαρια που θελεις να φιλοξενησεις και μετα να διαμορφωσεις το ενυδρειο σου με βαση το βιοτοπο τους στη φυση. Σιγουρα θα βρεις πολλα σχετικα θεματα και φωτογραφιες αλλα μπορεις να ρωτησεις και εσυ οτι θελεις στο αναλογο θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...