Jump to content

Πεφτει το Ph με υγρο Co2?


Recommended Posts

Να ξερεις οτι το στασιμο νερο μεσα σε μερικα λεπτα μπορει να αλλαξει το ph οπως και η θερμοκρασια.

Πες μου τωρα πόσα ml ειναι το ποτηρι και πόσα ml έριξες. :P

δε θα μπω στο τρυπάκι να το αναλύσω άλλο ή εάν έριξα μια ή δύο σταγόνες ή εάν μέσα στο νερό ζουν 6 ή 7 δίσκοι καθώς δεν έχει μεγάλη σημασία ούτε υπάρχει λόγος πέρα από το να δούμε ότι το νερό (με μηδενικές σκληρότητες και ίσως υψηλά ΝΟ3, υψηλά PO4, δεν ξέρω δεν είμαι χημικός) μπορεί να επηρεαστεί!

οπότε ας μείνουμε σε αυτό που είπα στο πρώτο μου ποστ...

το excel μπορεί να ρίξει το ph υπό κάποιες συνθήκες

η περίπτωση του φίλου μας βέβαια δεν έχει καμία σχέση προφανώς με την προκειμένη περίπτωση καθώς υπήρχε πρόβλημα με τα τεστ του και σε καμία περίπτωση δε θα μπορούσε να έχει ρίξει το PH τόσο πολύ το excel. Επίσης με υγρό τεστ δε θα μπορούσε να δει διαφορά της τάξεως του 0.1-0.2-0.3 :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Απο περιεργεια και μονο ρε συ..... Πες μου τωρα πόσα ml ειναι το ποτηρι και πόσα ml excel έριξες. :P

Link to comment
Share on other sites

ποιο ποτηρι?

το ενυδρειο ειναι 48 λτ περιπου και εριξα 2 ml τη συνιστωμενη ημερησια δοση αλλα τη ριχνω ανα 2 μερες. ολα αυτα τα γραφει το κουτι πανω

Link to comment
Share on other sites

ποιο ποτηρι?

το ενυδρειο ειναι 48 λτ περιπου και εριξα 2 ml τη συνιστωμενη ημερησια δοση αλλα τη ριχνω ανα 2 μερες. ολα αυτα τα γραφει το κουτι πανω

τον πειραματιστή ρωταω ρε συ.... οχι εσενα. :P

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ,θεωρησα οτι δεν πρεπει να ανοιξω αλλο θεμα ,γιατι θα ηταν το ιδιο .θελω να σασ πω μια παρατηρηση που εκανα σχετικα.Πριν απο 2,5 μηνεσ αρχισα και εγω να ασχολουμαι εχω ενα ενυδρειο 60χ30 40λιτρα καθαρα το φυτεψα με ντοματιεσ και πτεροπουσ 5 ριζεσ και 4 αντιστοιχα, εκανα μετρησεισ και διαπιστωσα οτι το νερο του δικτυου ειχε 7,4ph~kh 10~gh 14 μετα απο 2 μερεσ που ειχε τοποθετηθει στο ενυδρειο οι τιμεσ ειχαν αλλαξει ph 8~ kh 10 gh 14 γιατι αραγε ?να οφειλεται στην διαφορα θερμοκρασιασ ?μπορει σκεφτηκα, απο 10Κ δικτυου σε 25,5Κ ειναι μεγαλη η διαφορα βαθμων.?? μηπωσ κατι δεν ειναι ουδετερο στο ενυδρειο αμμο /πετρεσ?? αλλα ηταν ουδετερα ολα, δεν αλλαξε καμια αλλη παραμετροσ μονο το ph ετσι απλα !!,Αποφασισα να παρω Α/Ο για να αλλαξω αυτεσ τισ τιμεσ και με μισο μισο νερο καταφερα να εχω αυτο που ηθελα ph7.1 kh 5 gh 7 αρχισα να στρωνω το ενυδρειο μετα απο 35 μερεσ ηταν ετοιμο η μετρησεισ OK.(Ολο το διαστημα του στρωσιματοσ δεν εριξα λιπασματα ουτε excel.)Εκανα αλλαγη νερου και ετοιμοσ ph 7,1~kh 5 gh 7 ειπαμε μισο μισο με Α/Ο .Αρχισα και την λιπανση με flurish ,potasioum ,nitrogen ,την συνιστωμενη δοση στο μισο και την διαιρεσα δια το 6 ημερησιο προγραμμα και excel σε καθημερινη βαση οσο αντιστοιχει στο μισο!Μετρηση για μια εβδομαδα δεν εκανα, μονο τα ΝΟ3 για να βρω πωσ θα ριχνω nitrogen να τα κρατω κοντα στο 10 ~ ,εβαλα και 4 clithon corona να φανε κατι αλγεσ .Oλα καλα εκανα μετρησεισ παλι μετα απο μια εβδομαδα και ειδα ph 7 kh 4 gh 7 δεν το εδωσα πολυ σημασια φυσικο να συμβαινει ειπα εξαλλου το ph μπορει να κυμανθει στο διαστημα αναβουν -σβηνουν τα φωτα και 0.5 σταδιακα (ετσι δεν ειναι??)Και εχθεσ που μετρησα , :) ph 6.6 kh 2 gh 7 τρεισ ωρεσ μετα το σβησιμο και σημερα τρεισ ωρεσ μετα το αναμα ph 6.9 kh 1.5προσ 2 gh 7 βοηθεια παιδια τι γινεται αλλα ν¨¨ταλον τα εκανα και ο NIKOLUTSO ειπε οτι η εμπειροσ μπορει και το κανει αυτο και το κραταει εκει , η ειναι ασχετοσ και εγω ειμαι πολυ ασχετοσ και η μερα φευγει και το ph crash ερχεται τι ερχεται που ηρθε !τι κανω παλι λαθοσ????????να βαλω σοδα να ανεβει και πωσ θα το υπολογισω για να κρατησω το ph 7.1?(τα τεστ ειναι api και το phαμετρο ιδιο με το γερακι του πολεμου) Η seachem λεει καθαρα οτι δεν επηρεαζει το ph to excel ,μηπωσ ρωταω εγω επηρεαζει την kh και αν οχι τι να φταιει ?Τι κανω λαθοσ παλι ? καλα λεω εγω σε ολα τα ποστ που εχω ανοιξει αλλο στην θεωρια αλλο στην πραξη.Σορρι ρε παιδεσ αλλα βγαζετε καμια ακρη ????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...