Jump to content

Ακατάλληλες πέτρες;;;


Dimitra88

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά...Μετά από μια εξόρμηση στο βουνό γύρισα με μπόλικες πέτρες...Θέλω να ρωτήσω ποιες είναι ακατάλληλες για ενυδρείο..Πως θα τις ξεχωρίσω χωρίς πολλές διαδικασίες;!!Από το χρώμα; :P

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά. Μάζεψα και εγώ από την εξοχή, γρανίτες είναι σχεδόν μαυρογκρίζο χρώμα, είχα κάνει το λάθος να πάρω χαλικόπετρες αλλά μου είπαν ότι δεν κάνουν γιατί ανεβάζουν το ρη.

Link to comment
Share on other sites

Για ψάρια που ζουν σε αλκαλικό νερό και χρειαζόμαστε ένα υψηλό ph στο ενυδρείο μας, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ασβεστολιθικές πέτρες. Σε ενυδρεία που θέλουμε χαμηλό ph, καλό είναι να τις αποφεύγουμε.

Γενικά όταν παίρνουμε υλικά από την φύση, θα πρέπει να προσέχουμε το μέρος από το οποίο τα συλλέγουμε, ώστε να είναι όσο το δυνατόν πιο καθαρά. Αν θες να τις απολυμάνεις βάλτες για μια μέρα σε έναν κουβά με καθαρή χλωρίνη με δοσολογία 1/19 (χλωρίνη/νερό) μετά πολύ καλό ξέβγαλμα και μετά για μια μέρα σε νερό με αντιχλώριο.

Συνήθως πάντως ένα πολύ καλό ξέβγαλμα αρκεί.

:P

Link to comment
Share on other sites

Τις καθάρισα σε χλωρίνη και μετά με βραστό νερό,απλά έχω διαβάσει για κάποιες ουσίες που απελευθερώνουν στο νερό!!Έχω κιχλίδες οπότε το ph δεν είναι το πρόβλημα..Έσκαψαν σε κάποια πλαγιά προφανώς και τις είχαν αραδιάσει σε βουναλάκια!!Γούρλωσε το μάτι μου όταν τα είδα!!!Σε διάφορα χρώματα και μεγέθη για ενυδρεία!!Η απορία μου είναι αν κάποιο συγκεκριμένο χρώμα πέτρας είναι ακατάλληλο λόγο των ουσιών που απελευθερώνει!!

Link to comment
Share on other sites

Τις καθάρισα σε χλωρίνη και μετά με βραστό νερό,απλά έχω διαβάσει για κάποιες ουσίες που απελευθερώνουν στο νερό!!Έχω κιχλίδες οπότε το ph δεν είναι το πρόβλημα..Έσκαψαν σε κάποια πλαγιά προφανώς και τις είχαν αραδιάσει σε βουναλάκια!!Γούρλωσε το μάτι μου όταν τα είδα!!!Σε διάφορα χρώματα και μεγέθη για ενυδρεία!!Η απορία μου είναι αν κάποιο συγκεκριμένο χρώμα πέτρας είναι ακατάλληλο λόγο των ουσιών που απελευθερώνει!!

Αν γίνεται φωτογραφίες ; :P

Link to comment
Share on other sites

:) τα πιτσιρίκια τις καταχάρηκαν!!!

Οι πετρες πολυ ωραιες. Βεβαια, απορω πως γουρλωσαν τα ματια σου!! :thumbup:

Αυτα τα 2 πρασινα κλωναρια τι ακριβως ειναι? Τα εχεις για να απορροφουν καποια βλαβερα στοιχεια απο το νερο σου??

Φιλικα ρωταω!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...