Jump to content

ΘΟΛΩΜΕΝΑ ΝΕΡΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω ένα μικρό ενυδρείο 60 lt για κανα χρόνο περίπου. Πρόσφατα έβαλα 4-5 παραπάνω μακαρόνια ώστε να μην πέφτει ο άνθρακας και φράζει τη δίοδο νερού για το χώρο του κυκλοφορητή.

Αποτέλεσμα να «ασπρίσει» το νερό.

Γνωρίζει κανείς πως αντιμετωπίζεται το πρόβλημα; Έβγαλα το 1/3 περίπου του νερού αλλά παρ’ όλα αυτά παραμένει αρκετά θολό το νερό.

Επίσης ξέρει κανείς πως καθαρίζει το νερό από τα διάφορα «απορρίμματα» των ψαριών; Γιατί μάλλον οι γλείφτες είναι λίγο τεμπέληδες!!

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε μου. ο "γλυφτης" ειτε ειναι πλακοστομος ειτε corydoras η καποιο αλλο γατοψαρο δεν τρωει κακα :P το μονο πλασμα που τρωει κακα ειναι καποιο σκαθαρι που τα κανει μπαλακια κιολας :rasp: τα ψαρια αυτα καθαριζουν απο υπολυματα φαγητου και αλγη . ουτε οι γαριδες ουτε τα σαλιγκαρια τα οποια εχω τρωνε κακα. καθαριζε συχνα το ενυδρειο σου με σκουπα βυθου η με το σωληνα χαμηλα αν εχεις αμμο προσεχοντας να μη τη σηκωνειςκαι θα εισαι μια χαρα. για το φιλτρο δεν ξερω αλλα μου μυριζεται αστρωτο ενυδρειο. πες μας τιμες (ph , no2 , no3) χρονο λειτουργιας και οι πιο εμπειροι θα σε βοηθησουν.

Υγ μολις τωρα ειδα τη λεξη ανθρακας και 1 χρονο. ο ανθρακας δεν κανει να μενει πανω απο 2 μηνες γιατι οτι μαζευει τα ξερναει πισω στο ενυδρειο μετα απο αυτο τον καιρο. δε χρειαζεται ανθρακας σε ενυδρειο γλυκου νερου παρα μονο να τραβηξει υπολειματα απο φαρμακο μετα απο θεραπεια και αυτο για καμια εβδομαδα. κανε κανονικη παρουσιαση του ενυδρειου σου και βλεπουμε

Έγινε επεξεργασία - irongud
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Παντελή!

Το ενυδρείο το έχω κανά χρόνο περίπου και ήταν μια χαρά. Μέχρι να ρίξω 4-5 μακαρόνια περίπου οπότε άσπρισε αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις πες λίγα λόγια παραπάνω για το ενυδρείο σου, για να βγάλουμε πιο ασφαλή συμπεράσματα. :P

Link to comment
Share on other sites

Basika mi nomizeis oti kserw kai perissotera!!

einai 60 litrwn, to xw kana xrono, exei kikloforiti k mixanima gia aera. eixa balei makaronia xima otan to eixa ftiaskei, anthraka se dixti kai apo panw to sfougari.

exw kati liga xamila fita k 7 mikra psarakia.

otan eriksa kapia parapanw makaronia asprise olo to nero.

Link to comment
Share on other sites

γραφε με ελληνικα για να μην μας βγαινουν τα ματια να το διαβασουμε.τα μακαρονια που λες ειανι για να κανουν αποικιες τα βακτηριδια και τα βαζουμε μεσα σε δυχτι και παντα μεσα στο φιλτρο μας εσωτερικο η εξωτερικο.και τι ενοεις οταν λες οτι εριξες 5-6 μακαρονια που τα εριξες;εχεις εσωτερικο η εξωτερικο φιλτρο;και κανε μια περιγραφη του φιλτρου σου και του ενυδρειου σου.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα τυπικό ενυδρείο γλυκού νερού 60 λίτρων . Το φίλτρο είναι εσωτερικό και έχει 3 χωρίσματα. Ένα όπου είναι ο κυκλοφορητής, ένα μεσαίο όπου είναι τα μακαρόνια κάτω χύμα, ο άνθρακας σε δίχτυ, και τον υαλοβάμβακα από πάνω και ένα πολύ μικρό δεξιά.

Τα μακαρόνια τα έριξα χύμα στο μεσαίο χώρισμα εκεί που ήταν και τα άλλα.

Μέσα από ψάρια έχει πλακόστομο, γλείφτη, γκαπι και νέον

Link to comment
Share on other sites

μετρησεις εχεις κανει;τα μακαρονια βαλτα σε ενυδρειακο δυχτακι τον ανθρακα τον βγαζουμε και στην θεση του ναλε μακαρονια για βιολογια.τα νεον ειναι κοπαδοψαρα οδυσσεα και πρεπει να εχεις τουλαχιστον 8-10 στο ενυδρειο.τον υαλοβαμβακα τον εχεις αλλαξει;το θολωμα του νερου μπορει να ωφειλεται και σε εξαρση αμωνιας.και σε ανακατεμα του βυθου.αλλα πρεπει να γραψεις τις μετρησεις σου.διαβασε στο φορουμ για τις απαιτησεις των ψαριων σου.γιατι ειναι ασυνδετα μεταξυ τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει μετρήσεις βασικά δεν ξέρω και πως γίνονται.

Το άσπρισμα έγινε αμέσως μόλις έριξα τα παραπάνω μακαρόνια. Οπότε υποθέτω ότι οφείλεται μάλλον σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να παρεις υγρα τεστ για nh3/nh4,ph,no2,no3.το πως γινονται γραφουν στις οδηγιες.

χωρις να εχεις κανει μετρησεις ποτέ πως ξερεις οτι το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο;δυστυχως πας στα τυφλα.διαβασε για τον κυκλο του αζωτου στο φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να παρεις υγρα τεστ για nh3/nh4,ph,no2,no3.το πως γινονται γραφουν στις οδηγιες.

χωρις να εχεις κανει μετρησεις ποτέ πως ξερεις οτι το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο;δυστυχως πας στα τυφλα.διαβασε για τον κυκλο του αζωτου στο φορουμ.

Καλησπέρα φίλε μου αυτή η ασπρίλα η το θόλωμα μπορει να εξαφανιστεί σε Κανά 2 μέρες, μήπως το μπούκωσες καλά το φίλτρο και βγάζει απότομα φυσαλίδες ι τίποτα άλλες ουσίες που έχουν μαζευτεί πάνω στα μακαρόνια ι στον άνθρακα ?

Έγινε επεξεργασία - alex-g
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Ευχαριστώ καταρχήν για την ενημέρωση, το άσπρισμα του νερού έχει φύγει ελάχιστα και είναι η 3ή μέρα.

Το φίλτρο ναι παίζει μήπως πρέπει να βγάλω μερικά μακαρόνια;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Ευχαριστώ καταρχήν για την ενημέρωση, το άσπρισμα του νερού έχει φύγει ελάχιστα και είναι η 3ή μέρα.

Το φίλτρο ναι παίζει μήπως πρέπει να βγάλω μερικά μακαρόνια;

Αν υπάρχει καλή κυκλοφορία όχι αλλά στην επόμενη αλλαγή νερού ξέπλυνε καλά τα υλικά σου με το νερό που θα αδειάσεις και τοποθέτησετα σε δυχτακι αν δεν τα έχεις ήδη :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Ευχαριστώ καταρχήν για την ενημέρωση, το άσπρισμα του νερού έχει φύγει ελάχιστα και είναι η 3ή μέρα.

Το φίλτρο ναι παίζει μήπως πρέπει να βγάλω μερικά μακαρόνια;

Βιολογικό υλικό μην βγάλεις. Βγάλε τελείως τον άνθρακα! :rasp:

Αν υπάρχει καλή κυκλοφορία όχι αλλά στην επόμενη αλλαγή νερού ξέπλυνε καλά τα υλικά σου με το νερό που θα αδειάσεις και τοποθέτησετα σε δυχτακι αν δεν τα έχεις ήδη :P

Γιατί να ξεπλύνει τα βιολογικά υλικά???

Link to comment
Share on other sites

Βιολογικό υλικό μην βγάλεις. Βγάλε τελείως τον άνθρακα! :P

Γιατί να ξεπλύνει τα βιολογικά υλικά???

Αν χρησιμοποιεί εσωτερικό φίλτρο μαζεύει όλες τις ακαθαρσίες εμένα λασπώνουν με αποτέλεσμα να μπουκώνει και να βρομίζει αρκετά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...