Jump to content

Dennerle Nano Marine 30 L


ΜΑΝΤΑΛ

Recommended Posts

Καλώς ήρθα, ίσως, και εγώ? στα αλάτια. Μάλλον είναι κολλητικό....

Περιμένω το εν λόγω ενυδρείο και θα αρχίσω να ρωτάω για τα καλά μόλις το πάρω στα χέρια μου.

Επειδή σκέφτομαι και διαβάζω αρκετές μέρες για το ενγχείρημα θα ήθελα οι θαλασσινοί να με βοηθήσουν στο εξής : για το 30 λ δεν θα πάρω ro αλλά σκέφτομαι να βάλω απιονισμένο νερό. Μπορώ? ή καλύτερα να ξεκινήσω με νερό βρύσης?

Ευχαριστώ,

Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθα, ίσως, και εγώ? στα αλάτια. Μάλλον είναι κολλητικό....

Περιμένω το εν λόγω ενυδρείο και θα αρχίσω να ρωτάω για τα καλά μόλις το πάρω στα χέρια μου.

Επειδή σκέφτομαι και διαβάζω αρκετές μέρες για το ενγχείρημα θα ήθελα οι θαλασσινοί να με βοηθήσουν στο εξής : για το 30 λ δεν θα πάρω ro αλλά σκέφτομαι να βάλω απιονισμένο νερό. Μπορώ? ή καλύτερα να ξεκινήσω με νερό βρύσης?

Ευχαριστώ,

Παναγιώτης

Μπορεις,εγω ετσι ξεκινησα και το δικο μου.Καλο θα ηταν να προσθεσεις (μαζι με το αλατι εννοειται) και ιχνοστοιχεια.

:P

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και χρονια πολλα!καλο ξεκινημα αλλα να ξερεις μελλοντικα θα εχεις ενα θεμα σε λιγα λιτρα μιας και δεν θα μπορεις να πετυχεις σταθερες τιμες,οσον αφορα το απιονισμενο νερο επειδη ετσι καπως ξεκινησα θα πρεπει να ξερεις οτι ο απιονισμος και ο καθαρισμος απιονιστων στα εργοστασια γινετε με οξεα...οποτε ρισκαρεις αρκετα...πιο σιγουρο ειναι το βρυσης και αντιχλωριο αλλα το ΣΩΣΤΟ ειναι συστημα α/ο.καλη χρονια να εχουμε ελπιζω να σε καλυψα :P

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθα, ίσως, και εγώ? στα αλάτια. Μάλλον είναι κολλητικό....

Περιμένω το εν λόγω ενυδρείο και θα αρχίσω να ρωτάω για τα καλά μόλις το πάρω στα χέρια μου.

Επειδή σκέφτομαι και διαβάζω αρκετές μέρες για το ενγχείρημα θα ήθελα οι θαλασσινοί να με βοηθήσουν στο εξής : για το 30 λ δεν θα πάρω ro αλλά σκέφτομαι να βάλω απιονισμένο νερό. Μπορώ? ή καλύτερα να ξεκινήσω με νερό βρύσης?

Ευχαριστώ,

Παναγιώτης

καλησπερα φιλε ΜΑΝΤΑΛ, δεν ειμαι γνωστης του θαλασσινου και εγω πριν απο 3 1/2 μηνες ξεκινησα.

ο λογος που σου γραφω ειναι γιατι και εγω εχω ενα ακριβως ιδιο με το δικο σου ενυδρειο. το πηρα ετοιμο σετ, με ολα μεσα. αν εχεις παρει και εσυ το ιδιο εγω θα σου προτεινα α) μην βιαστεις με τιποτα β) μην ριξεις πολλα μεσα γ) ουτε νερο βρυσης ουτε νερο αποιονισμενο. απο την στιγμη που εχεις τοσα ενυδρεια εχεις και την αναλογη εμπειρια και τεχνολογια, οποτε εχεις και α/ο (πιστευω).

φτιαξε νερο απο α/ο και στην συνεχεια πετα το 3 σε 1 φιλτρο που εχει γιατι δουλεια δεν κανει!

εγω πηρα το εξωτερικο φιλτρο της dennerle και βλεπω καποια καλυτερευση απο θεμα φιλτρανσης. σιγουρα δεν εχω σκιμμερ οποτε οι αλλαγες του νερου κρινονται απαραιτητες αλλα οχι και σε ρυθμο τρελλας (μιλαω παντα απο προσωπικη μου αν μπορω να πω εμπειρια).

εχω δει στο ιντερνετ καποια σκιμμερακια που κανουν για τα λιτρα μας αλλα επειδη δεν εχω σαφη αποψη δεν εχω προβει σε αγορα σε καποιο απο αυτα!

επειδη ομως ειναι φανταστικο το θαλασσινο αγορα κι αλλο ενυδρειο 250 λιτ. για να το δω οπως θα ηθελα να ειναι ενα θαλασσινο (δεν ξερω αν θα τα καταφερω)..........

τωρα το ενυδρειο μου τρεχει κανονικα, δεν εχω εξαρσεις απο νιτρικα και αμμωνιες αλλα η παρακολουθηση ειναι καθημερινη και δεν εχει καμια σχεση με του γλυκου νερου!

χιλια συγνωμη αν σε κουρασα, απλα εκρινα απαραιτητο να μπω στην διαδικασια να σου γραψω γιατι και εγω ψαχνομουνα (και ακομα ψαχνομαι).

καλη χρονια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω πάρει ακόμα, το περιμένω όμως....

Έχω ενυδρεία, στήνω ή συντηρώ φίλων, όμως το θέμα της εμπειρίας, όπως μου γράφεις, είναι ένα άλλο πολύ μεγάλο κεφάλαιο. Όμως σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.Έδω στο forum έχω διαβάσει post από ανθρώπους που οι γνώσεις τους είναι τεράστιες μπροστά στις δικές μου.

Επί της ουσίας όμως : αυτό για skimmer της dennerle που έχει έτοιμο δεν το κατάλαβα. Τι προβλήματα είχες? Άνθρακα και αντιφώσφορο χωράει μέσα?

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω πάρει ακόμα, το περιμένω όμως....

Έχω ενυδρεία, στήνω ή συντηρώ φίλων, όμως το θέμα της εμπειρίας, όπως μου γράφεις, είναι ένα άλλο πολύ μεγάλο κεφάλαιο. Όμως σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.Έδω στο forum έχω διαβάσει post από ανθρώπους που οι γνώσεις τους είναι τεράστιες μπροστά στις δικές μου.

Επί της ουσίας όμως : αυτό για skimmer της dennerle που έχει έτοιμο δεν το κατάλαβα. Τι προβλήματα είχες? Άνθρακα και αντιφώσφορο χωράει μέσα?

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Παναγιώτης

εαν εχεις παραγγειλει το σετ θαλασσινου εχει μεσα ενα (φιλτρο-σκιμμερ 3 in 1) ετσι το λενε το οποιο δεν κανει τιποτα αλλο απο το να παιρνει το νερο απο την επιφανεια και απο το βυθο και να το βγαζει εξω απο τον κυκλοφορητη που εχει! το φιλτραρισμα γινεται με σφουγγαρι και τιποτα αλλο!

τωρα αν ενοεις για το αλλο που σου ειπα μπορεις να βαλεις οτι θελεις (φυσικα θα σου προτεινα οπως και ολοι αντιφωσ. και ανθρ.) αλλα σε ποσοτητες μικρες γιατι ειναι μινι και αυτο οπως το ενυδρειο! αυτο τι κανει περνει το νερο απο την επιφανεια οπως το αλλο αλλα το περναει μεσα απο το φιτρο και το επιστρεφει στην δεξαμενουλα και καλα καθαρο! σκιμμινγκ δεν κανει με την εννοια την ολοκληρωτικη αλλα ας πουμε ενα τυπου μηχανικου σκιμμιγκ! (μ@λ@κιες) απλα δεν ειναι τοσο παραμυθι οπως ειναι το 3 σε 1! γιαυτο και χρειαζεται ποιο τακτικα αλλαγη νερου και πολλη παρακολουθηση!

τωρα για την εμπειρια συμφωνω υπαρχουν μεσα στο φορουμ πρυτανιδες γυρω απο την θαλασσα και οχι μονο!

εγω οπως ειπα ειμαι αρχαριος απλα τυχαινει να εχω το ιδιο ενυδρειακι και μιλαω ...... αν μπορω να μιλησω, ας με διορθωσουν οι ειδικοι!

Link to comment
Share on other sites

Πολλές απορίες σου θα απαντηθούν εδώ...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50474

Link to comment
Share on other sites

Πολλές απορίες σου θα απαντηθούν εδώ...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50474

πολυ ωραιο το ποστ σου! οντως θα του καλυψει πολλες ερωτησεις!

αλλα το παλικαρι εχει παρει ηδη ετοιμο το ενυδρειο, οι προτασεις ειναι ομως καλες για μελλοντικη χρηση!

εγω θα το κοιταξω παρα πολυ το θεμα σου γιατι με καλυπτει απο την πλευρα που θελω να κανω σαμπακι και ειδα οτι εχει μια τετοια κατηγορια!

ευχαριαστω πολυ και εγω απο την πλευρα μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Aiolos από αυτά τα post που βάζετε έχω ξεσηκωθεί και σκέφτομαι θαλασσινά.

Εσείς είστε η ηθικοί αυτουργοί.......................

Το έχω διαβάσει το ποστ....να μου ξέφυγε για το απιονισμένο?

Θα το ξαναδώ

Ευχαριστώ,

Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Aiolos από αυτά τα post που βάζετε έχω ξεσηκωθεί και σκέφτομαι θαλασσινά.

Εσείς είστε η ηθικοί αυτουργοί.......................

Το έχω διαβάσει το ποστ....να μου ξέφυγε για το απιονισμένο?

Θα το ξαναδώ

Ευχαριστώ,

Παναγιώτης

αν και πιστευω οτι ακομα ειναι νωρις για να μπεις στην διαδικασια σαμπ!

ξεκινα πρωτα με το στησιμο που εχεις απο μαμα που λενε, φτιαξε το νερο και το ενυδρειο και μετα βλεπεις τι θα κανεις για την συνεχεια!

η κριση ειναι δικη σου και εσυ ξερεις καλυτερα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έχεις Α/Ο (και μέχρι να πάρεις) δεν είναι απαραίτητη η χρήση απιονισμένου νερού (αμφιβόλου τρόπου επεξεργασίας).

Μπορείς όμως να βρεις σε σούπερ μάρκετ νερό αλλά να γράφει ότι είναι με τη μέθοδο της αντιστροφής όσμωσης, κάποτε είχε ο Μασούτης.

Η άλλη περίπτωση είναι νερό βρύσης, φυσικά με αντιχλωριο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω σκοπό να βάλω μαλακά κοράλια και μία ή δύο γαρίδες.

Θα έχω πρόβλημα με το νερό βρύσης????

Να σας πω την αλήθεια είμαι τόσο '' φτιαγμένος '' που ακόμα και σκέτο βράχο ζωντανό να έχω μέσα θα κάθομαι και θα καμαρώνω.........

Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

Έχω σκοπό να βάλω μαλακά κοράλια και μία ή δύο γαρίδες.

Θα έχω πρόβλημα με το νερό βρύσης????

Να σας πω την αλήθεια είμαι τόσο '' φτιαγμένος '' που ακόμα και σκέτο βράχο ζωντανό να έχω μέσα θα κάθομαι και θα καμαρώνω.........

Παναγιώτης

οπως εχω πει και εγω αρχαριος ειμαι αλλα απο οτι καταλαβα (ας με διορθωσουν οι οντως εμπειροι), το νερο βρυσης εκτος απο το χλωριο που εχει (μπορουμε να το βγαλουμε με ζουμακι) εχει και καποια αλλα στοιχεια βλαβερα για το θαλασσινο (δεν ειμαι χημικος για να ξερω ποια), τα οποια μπορει να κανουν κακο σε κοραλια και ψαρια. επισης ειναι υπευθυνα για να σου σχηματιστουν στην πορεια αλγες οι οποιες δεν ειναι καλες στο ενυδρειο σου!

τωρα................... παρακατω δεν γνωριζω, παντως εγω ριχνω α/ο και παρολα αυτα εχω αλγες οι οποιες δεν ξερω τι ειναι γιατι οπως ειπα ειμαι και εγω ασχετος!

ισως να φταιει οτι εχω μεγαλη φωτοπεριοδο γυρω στις 12 ωρες και το ενυδρειο βιαστηκα να το γεμισω με ψαρια και κοραλια! τωρα εχω μονο κοραλια μια ανεμωνη ενα μανιταρι ενα σφουγγαρι και δυο κλοουν, δυο σαλιγκαρια και δυο κατι σαν καβουρια με κελυφος!

αααα! και δυο καβουρακια ενα μικρο και ενα μεγαλο που ειναι γενιμα θρεμα του ενυδρειου

Έγινε επεξεργασία - ΑΤΛΑΝΤΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επανέρχομαι λίγο στο θέμα μιάς έχω την εξής απορία :

Αν κρατήσω το 4-1 εσωτερικό φίλτρο-skimmer? της dennerle θα με καλύπτει? που θα βάλω άνθρακα και αντιφώσφορο?

Στο εγχειρίδιο της dennerle δεν διάβασα κάτι για αυτό το θέμα ή μάλλον κάτι μου ξέφυγε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

θα κρατούσα το 4-1 χωρίς σφουγγάρι μόνο για κίνηση νερού και καθαρισμό επιφάνειας νερού surface extractor

άνθρακα και αντιφως θα έβαζα σε μικρο εσωτερικό η εξωτερικό φίλτρο στην αρχή , μετά θα προσπαθούσα να τα καταργήσω

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες να τα καταργήσεις ? Τι εννοείς για δωσε μου λίγο τα φώτα σου.

Δηλαδή να υποθέσω ότι η dennerle δεν έχει προνοήσει για ανθρακα και αντιφώσφορο? δεν τα αποδέχεται? ή θεωρεί δεδομένο ότι θα τα προσθέσει κάποιος μόνος του?

Πόσο άνθρακα και αντιφώσφορο χρειάζομαι για να καταλάβω και το μέγεθος το εσωτερικού φίλτρου επειδή έχω διάφορα εσωτερικά σε αδράνεια.

Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

στη φιλοσοφία της εταιρίας για αυτό το ενυδρείο είναι η παρουσία ζωντανού βράχου για τη βιολογία

η τοποθέτηση η όχι των υλικών που λες είναι επιλογή του χρήστη , υπάρχουν και άλλα προϊόντα που υπόσχονται παρόμοια αποτελέσματα

υπάρχει και η καλύτερη επιλογή που είναι οι συχνές αλλαγές νερού , αν είναι και από καθαρή γνήσια θάλασσα , ακομα καλύτερα , τι είναι 10 φρέσκα λίτρα την εβδομάδα ? παιχνιδάκι !

για την ποσότητα των υλικών που θέλεις να χρησιμοποιήσεις θα ακολουθήσεις τις οδηγίες χρήσης

με ροή νερού 5-6 φορές τα λίτρα του ενυδρείου ανά ώρα , πιστεύω ότι θα είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν προχωρήσω με νερό βρύσης αποχλωριομένο και χωρίς άνθρακα και αντιφώσφωρο πιστεύεις δεν θα έχω πρόβλημα με μία γαρίδα που θέλω να έχω, σαν λίγα λίτρα , και με μερικά μαλακά κοράλια?

Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

To φιλτράκι 4 σε 1 της dennerle είναι τρελλή μουφίτσα. ούτε καν χώρο για υλικά έχει. Μόνο σφουγγάρια μπορείς να έχεις στις εισόδους, ούτε καν βαμβάκι. Και γω το χω πλέον μόνο σαν κυκλοφορητή.

Για το νερό βρύσης παίζουν πολλοί παράγοντεσ ρόλο. Από την ίδια την εγκατάσταση του σπιτιού, μέχρι και την κατάσταση του δικτύου στην περιοχή σου. Στο παλιό μου σπίτι πχ υπήρχε κάτι στο νερό που αντιδρούσε με το αλάτι της Κεντ και θόλωνε το νερό.

Στο καινούριο μου σπίτι, ενώ το νερό της κουζίνας φαίνεται να είναι μια χαρά, ττο νερό στο μπάνιο βγαίνει κίτρινο, προφανώς λόγω παλιών σωλήνων κλπ.

Γενικά το νερό βρύσης είναι μια φτηνή προσωρινή λύση με μη προβλέψιμα αποτελέσματα.

Εγώ θα σού λεγα να το βάλεις στο πρόγραμμα για ΑΟ (όπως το χω και γω)

Link to comment
Share on other sites

To φιλτράκι 4 σε 1 της dennerle είναι τρελλή μουφίτσα. ούτε καν χώρο για υλικά έχει. Μόνο σφουγγάρια μπορείς να έχεις στις εισόδους, ούτε καν βαμβάκι. Και γω το χω πλέον μόνο σαν κυκλοφορητή.

Για το νερό βρύσης παίζουν πολλοί παράγοντεσ ρόλο. Από την ίδια την εγκατάσταση του σπιτιού, μέχρι και την κατάσταση του δικτύου στην περιοχή σου. Στο παλιό μου σπίτι πχ υπήρχε κάτι στο νερό που αντιδρούσε με το αλάτι της Κεντ και θόλωνε το νερό.

Στο καινούριο μου σπίτι, ενώ το νερό της κουζίνας φαίνεται να είναι μια χαρά, ττο νερό στο μπάνιο βγαίνει κίτρινο, προφανώς λόγω παλιών σωλήνων κλπ.

Γενικά το νερό βρύσης είναι μια φτηνή προσωρινή λύση με μη προβλέψιμα αποτελέσματα.

Εγώ θα σού λεγα να το βάλεις στο πρόγραμμα για ΑΟ (όπως το χω και γω)

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά

επειδή ειδα το τόπικ, και εχω κι εγώ ένα ακριβώς το ίδιο

η λύση υπ'αρχει ακριβώς σε αυτο εδω το site ειναι στα γερμανικά μεν αλλα ειναι πολύ κατατοπιστικό,

χρησιμοποιώ με επιτυχία ακριβως τα ίδια

το βιοφιλτρο dennerle ( εχω και το external αλλα το χρησιμοποιώ σε ενα γλυκού νερού και ειναι πολύ καλό φίλτρο, ισως μελλοντικά να το πάω στο reef)

για το nano cube έχω ένα εξωτερικό νανο κανιστερ (EDEN 501)) με τήν ακριβή ποσότητα ζεολίτη και ενεργού ανθρακα ) ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ειναι η ΚΑΛΗ ΡΟΗ για όλα τα μέρη του νανο cube

Καλή επυτιχία

http://www.nano-meerwasser.de/2010/10/die-einfahrphase/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είμαι στην καλύτερη φάση....για μένα.

Ξέστησα ένα dennerle 30lt που είχα στην κουζίνα με αρκετές δεκάδες red cherry ( δεν ξέρω πόσες - έχασα το μέτρημα μετά τις 200, μικρές και μεγάλες ) και πάρα πολύ moss, τα οποία μετέφερα σε άλλο ενυδρείο, τα έπλυνα όλα για να το στήσω πλέον στο γραφείο μου με άλλη σύνθεση ( moss και red cherry χεχεχεχεχε ), ετοίμασα τον χώρο και μετά από πιέσεις της γυναίκας μου, θα αναγκαστώ ( χεχεχεχεχε ) να στήσω το dennerle 30lt με θάλασσα. Θα βάλω νερό βρύσης για αρχή αποχλωριωμένο, ύστερα από 5-6 μέρες θα βάλω 3-4 κιλά βράχο,φώτα σβηστά κανά μήνα και θεού θέλοντως και μπέμπας επιτρέποντως θα βάλω χρωματιστούς ζωοανθούς, γαρίδες ( μία - δύο - τρεις δεν ξέρω ) και σαλιγκάρια ή ερημίτες.

Παρεπιπτόντως, τις γαρίδες και την moss είχα σκοπό να τα χαρίσω όλα όπως είναι ( πάνω από 200 γαρίδες και μισή σακκούλα moss ) γιατί έχω και άλλες πάαααααααααρα πολλές και σε άλλα ενυδρεία, σε συνχομπίστα μέσα από τις αγγελίες του forum, αλλά είχα την μπέμπα με 39 πυρετό και βαρέθηκα την διαδικασία pm-τηλέφωνο-στείλε- έλα σπίτι πάρε- έλα εκεί στο τάδε σημείο να μου τις φέρεις κλπ .

Θα κάνω, σίγουρα, παρουσιάση μόλις είμαι έτοιμος .

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον,

Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...