Jump to content

άρρωστο σκαλάρι


Recommended Posts

Γειά σας,

Γράφω για πρώτη φορά στο Forum επειδή αντιμετωπίζω πρόβλημα με ένα σκαλάρι περίπου 7 εκ. μέγεθος.

Έχω ένα ενυδρείο 180 λ. με 4 clown loach, 3 ramirezi, 1 σκαλάρι, 1 plecostomus. και λίγα φυτά.

Tests: No2.(sera) <0,3 και ΝΗ3 / ΝΗ4 (tetra)<0,25.

Αλλαγή νερού 20% κάθε εβδομάδα και συμπλήρωση με Αqua Safe. Φίλτρο Εheim 2213.

To σκαλάρι εδώ και 15 μέρες άρχισε να γίνεται πολύ ήσυχο, και μια βδομάδα πριν σταμάτησε να τρώει, εξωτερικά φαίνεται υγιέστατο μόνο που αδυνατίζει συνεχώς. Εκάνα θεραπεία με “eSHea 2000” για 3 ημέρες σύμφωνα με τις οδηγίες αλλά δεν είδα καμία βελτίωση, πριν μερικές μέρες έριξα βιταμίνες TetraVital, και νομίζω ότι είναι πιο κινητικό από πριν.

Επιπλέον ένα clown έχει κοκκινισμένα βράγχια εδώ και 1 μήνα και δεν ξέρω αν αυτό έχει κάποια σχέση.

Θα το εκτιμούσα πολύ αν κάποιος θα μπορούσε να μου πει πως να το βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Πόσο καιρό έχεις το ενυδρείο;

Πώς το έστρωσες;

Δες εδώ για το στρώσιμο:

Το «στρώσιμο» του νέου ενυδρείου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

To ενυδρείο λειτουργεί από το Μάιο, αρχικά δούλευε μόνο με το φίλτρο για δύο εβδομάδες και μετά έβαλα δύο γκουράμι και 10 ζεβράκια για ένα μήνα. Και μετά μπήκαν αυτά που έχω τώρα

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση που ενώ το ενυδρείο τρέχει τόσο καιρό παρουσιάζει αμμωνία και ΝΟ2!

Αν μπορείς δώσε μας μια ανάλυση της πορείας των ψαριών σου και του ενυδρείου σου!

Επίσης, να μας περιγράψεις την διάταξη του φίλτρου σου (υλικά και σειρά) και αν έχει κάποια κάλτσα για το μακαρόνι!

Μήπως έχεις εφαρμόσει κάποια θεραπεία εκτός από αυτή που ανέφερες;

Η θεραπεία που εφάρμοσες ενδεχόμενος να έκανε κάποια ζημιά στο βιολογικό σου φίλτρο!

Μήπως έχει συμβεί κάτι άλλο που πρέπει να μας το αναφέρεις;

Οι μετρήσεις σου είχαν πάντα αμμωνία και ΝΟ2 ή το παρατήρησες μετά από κάποια αλλαγή;

Μήπως ταίζεις αρκετά; Πόσο ταίζες και κάθε πότε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...