Jump to content

ΕΦΤΑΣΕ!!!!


Malawi

Recommended Posts

Αν καταλαβα καλα το ενυδρειο σου ειναι 2 χ0,7 χ 0,7 τοτε το ενυδρειο δεν παταει σε 2 τετραγωνικα μετρα αλλα σε 1,4.Και εγω αυτο εμαθα οτι η αντοχη της πλακας ειναι 500 κιλα ανα τετραγωνικο μετρο και μαλιστα αναμεσα σε κολωνες.Τωρα απο εκει και περα πιστευω οτι ειναι υπερβολες των αρχιτεκτονων ξερω αρκετο κοσμο που ειχε τετοια ενυδρεια και δεν ειχε κανενα προβλημα.Τωρα τι να σου πω και εμενα πανω απο 500 κιλα το τεραγωνικο επιβαρυνει την πλακα το δικο μου ενυδρειο και ειναι και αυτο μαζι μου στο 2 οροφο εδω και 5 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι για να έχει η πλάκα αντοχή 500 κιλών, που αναφέρατε, ανάμεσα στις κολώνες, τότε θα έχει πολύ πρισσότερη αντοχή, πάνω σε δοκάρι ή δίπλα σε αυτό ή σε κάποια κολώνα.

Πιστεύω ότο κανείς δεν στήνει το ενυδρείο του μες τη μέση της πλάκας.

Πάντως μέχρι σήμερα δεν έχει ακουστεί κάποιο ατύχημα, που να οφείλεται στον παρα πάνω λόγο και γνωρίζω αρκετούς χομπίστες που έχουν πολύ μεγάλα ενυδρεία.

Μην ξεχνάμε και τα ενυδρειακά μαγαζιά, που έχουν τόνους νερού και μάλιστα ορισμένοι από αυτούς σε όροφο.

Link to comment
Share on other sites

εχω ρωτησει γενικα για τις πλακες. θεωρητικα η πλακα αντεχει 500 κιλα ανα τετραγωνικο μετρο.

Xωρίς να είμαι σε θέση προσωπικά να το αποδείξω μαθηματικά, ρώτησα φίλο πολιτικό μηχανικό - κατασκευαστή και μου είπε ότι στη χειρότερη περίπτωση η αντοχή της πλάκας είναι 2tonne/m², αν είμαστε κοντά σε δοκάρια ή κολόνα ανεβαίνει ακόμα περισσότερο και ότι ο νέος ΓΟΚ προβλέπει πολύ μεγαλύτερες αντοχές, αντισεισμικά μέτρα προφανώς. ;)

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι εννοεις 2 τονους αν τεραγωνικο μετρο και οχι ανα τεραγωνικο χιλιοστο σωστα?Θα ηταν ενδιαφερον να μας ελεγε κανενας που ξερει περι της αντοχης γενικα μιας πλακας ενος σπτιου.Αν ειναι ανοιψτε και ενα αλλο θεμα σχετικα με αυτο και οποοις ξερει το οτιδηποτε θα μου ηταν και εμενα και σε πολυ κοσμο ποιστευω ακρως ενδιαφεροντα.

Έγινε επεξεργασία - pan
Link to comment
Share on other sites

500 κιλά ανα τετραγωνικό ;;;;

Δηλαδή άμα κάνεις πάρτυ και μαζευτούν 10 άτομα των 70 κιλών σε ενα τετραγωνικό θα φύγει η πλάκα κάτω ;;;

Όχι ρε παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι εννοεις 2 τονους αν τεραγωνικο μετρο και οχι ανα τεραγωνικο χιλιοστο σωστα?Θα ηταν ενδιαφερον να μας ελεγε κανενας που ξερει περι της αντοχης γενικα μιας πλακας ενος σπτιου.Αν ειναι ανοιψτε και ενα αλλο θεμα σχετικα με αυτο και οποοις ξερει το οτιδηποτε θα μου ηταν και εμενα και σε πολυ κοσμο ποιστευω ακρως ενδιαφεροντα.

Σωστά, το διόρθωσα αμέσως. Για να μην κανιβαλίσουμε κι άλλο το topic πάμε να το συζητήσουμε στον εξοπλισμό. ;)

Link to comment
Share on other sites

αγαπητοι συναδελφοι...

ευχαριστω πολυ!!!! ;)

και δεν το εχω χαρει ακομα!!! μολις το ολοκληρωσα εφυγα εκτος για δουλεια και περιμενω να γυρισω αποψε να το περιεργαστω με την ησυχια μου!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα λογια για το ενυδρειο σου περιτευουν.Ελπιζω να μην μενεις απο πανω μου :thumbup: Αληθεια το καλοκαιρκι αν δεν μπορουμε να παμε για μπανιο να ερθω να κανω μπανιο στην <<πισινα>>σου?Πλακα κανω :thumbup::wacko:;)

Link to comment
Share on other sites

Τα λογια για το ενυδρειο σου περιτευουν.Ελπιζω να μην μενεις απο πανω μου :thumbup: Αληθεια το καλοκαιρκι αν δεν μπορουμε να παμε για μπανιο να ερθω να κανω μπανιο στην <<πισινα>>σου?Πλακα κανω :hysterical::hysterical:;)

αληθεια , το σπιτι απο κατω μου ξενοικιαζεται!!!!!! :wacko:

μηπως ενδιαφερεται κανεις?

οσο για το μπανακι θα παω να ρωτησω για την προσαρμογη βατηρα στο καπακι!!(σωστος???????) :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

;) Μπράβο, δείχνει πολύ ωραίο!!!
Link to comment
Share on other sites

αληθεια , το σπιτι απο κατω μου ξενοικιαζεται!!!!!! :wacko:

μηπως ενδιαφερεται κανεις?

οσο για το μπανακι θα παω να ρωτησω για την προσαρμογη βατηρα στο καπακι!!(σωστος???????) ;)

Θα μαθανε για την πισινα φαινεται :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εκπληκτικό!!!!!

Απλά συγχαρητήρια!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εκπληκτικό!!!!!

Απλά συγχαρητήρια!!!!!!!

γεια σου μαρκο!!!! :thumbup::thumbup::angry2::angry2:

σ'ευχαριστω πολυ!!!

και στα δικα σου!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο - Μ Π Ρ Α Β Ο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το γελιο ειναι που σε λιγο δε θα του φτανει και θα παει στο 2τονο ..... :D:thumbup::thumbup::angry2::angry2::angry2:

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό το ενυδρείο σου! Μπράβο! :D

'Ομως δεν βλέπω να έχει γωνίες.....απο κρύσταλο δεν είναι η οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό το ενυδρείο σου! Μπράβο! :D

'Ομως δεν βλέπω να έχει γωνίες.....απο κρύσταλο δεν είναι η οθόνη;

ειναι απο γυαλι οπως τα περισσοτερα απλα οι προσοψη εχει κουρμπαρισμενες ακρες... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχη δουλειά μας.

Μας βάζεις στην πρίζα για μεγαλύτερο.

Αντε να το δούμε κι απο κοντά.

:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...