Jump to content

SOS


pan

Recommended Posts

Μολις ειδα αυτο το απιστευτο θεαμα να βλεπω στα 600λ ενυδρειο ενα δισκο μου απο τους 8 να γενναει αυγα στο σωληνα εισαγωγης του φιλτρου.Βεβαια απογοητευτικα υπερβολικα οταν ειδα εναν μπλε δισκο που ειναι ο αρχηγος του κοπαδιου να τρωει καθε αυγο πριν προλαβει να το γεννησει η αλλη και δεν αφηνε να πλησιασει κανεναν αλλος δισκος του εριξα φαι στην αλλη πλευρα του ενυδρειου μετα απο 2 μετρα δηλ αλλα αυτος τιποτα δεν ξεγελαστηκε καποια στιγμη για πολυ λιγο που απομακρυνθηκε τα ετρεγε η ιδια η θυληκια που τα γεννησε.Τι πρεπει να κανω να απομονωσω την θυληκια σε αλλο ενυδρειο αλλα ποιος ειναι ο αρσενικος.Γενικα ακουω λυσεις ????Γιατι ειναι πολυ λυπηρο να βλεπω να τρωνε τα αυγα.Αυτο ηταν nidan η αφορμη για να ερθω γερμανια και να μαθω οσα μπορω ;):thumbup::thumbup::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Οι δύο δίσκοι που βρίσκονται κοντά στα αυγά είναι το ζευγάρι, άσχετα με τη συμπεριφορά τους, δηλαδή η θηλικιά, που αναγνώρισες και ο μπλε που είναι ο αρχηγός του κοπαδιού.

Δύο είναι οι λόγοι, που τρώνε τα αυγά τους. Ο πρώτος είναι ότι γνωρίζουν, ότι τα αυγά αυτά δεν θα έχουν μέλλον στο περιβάλλον που βρίσκονται, λόγω συνθηκών νερού, για παράδειγμα, ή λόγω της ύπαρξης των άλλων ψαριών που τα απειλούν.

Ο δεύτερος λόγος είναι ότι ζευγάρι είναι ακόμα άπειρο στις γέννες και θα χρειαστούν μερικές γέννες, πρώτα, για στρώσει και να ασχοληθεί υπεύθυνα με τα αυγά του.

Το καλύτερο όμως είναι να απομονώσεις το ζευγάρι σε ένα ειδικό ενυδρείο με προδιαγραφές γεννήστρας αν θέλεις να αυξήσεις τις πιθανότητες για μία επιτυχή αναπαραγωγή.

Φιλικά

Νόκος

Link to comment
Share on other sites

Νικο εχω το ενυδρειο του carrefour που λεει 120λ βεβαια ειναι 100 καθαρα λιτρα.Αν το γεμισω ολο το ενυδρειο με νερο απο το μεγαλο απο αυτο που ειναι ηδη τα ψαρια θα ηταν σωστο ή θα ειναι υπερβολικα μικρο σαν ενυδρειο??Αν τελικα τα μεταφερω εκει λεω να το αφησω αδειο χωρις αμμο και ξυλα τι λες?Μου εκανε μεγαλη εντυπωση που επαιρνε το σωληνα και τριβοταν και επαιρνε την ανηφορα και αφηνε αυγα στην πορεια του.Αν δεν το εβλεπα δεν θα το πιστευα γιατι σαν μεγεθος οι δισκοι ειναι σχεδον μισο μεγεθος απο αυτο που δινουν οι εκτροφεις για ζευγαρια εκτροφης ή απο αυτα που πουλανε τα μαγαζια σαν ζευγαρια.Οι προταγωνιστες οι οι δυο δεξια δεξια σε παλαιοτερη φωτο ;)

post-632-1158750711_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - pan
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη να ρωτησω κατι,αυτο αριστερα στη φωτο του ενυδρειου σου γκουραμι ειναι?

τι ph εχεις στο ενυδρειο σου?

παντως ειναι ομορφο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γκουραμι ειναι και μαλιστα 2 το ph ειναι 6,6 με 6,8 και δεν εχει κανενας απολυτως προβλημα οσο και αν δεν ειναι το ιδανικο ph για αυτο.Αυτα τα 2 γκουραμι τα εβαλα οταν εστρωνα το ενυδρειο και για 2 μηνες αλλα μετα λυπηθηκα να τα δωσω

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο που αναφέρεις είναι μια καλή λύση για γεννήστρα.

Νερό θα βάλεις από το μεγάλο καθώς και βιολογικό υλικό. Όπως λες καλύτερα είναι να μην υπάρχουν άμμος, φυτά και διακοσμητικά, παρά μόνο ένας κώνος αναπαραγωγής.

Καλή συνέχεια

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ νικο για τις συμβουλες σου θα το επιχειρισω και αν ειμαι τυχερος θα σας δειξω φωτο.Αλλαγες νερου στο μικρο να κανω 2 φορες την εβδομαδα ή ειναι αρκετη η μια τι λες?Σε πολλα tank αναπαραγωγης βλεπω και αεροαντλια(οξυγονο) να βαλω και εγω ή δεν ειναι απαραιτητη?Βεβαια αν ειμαι τυχερος και τα αυγα γινουν ψαρακια τοτε θα θελω σχεδον καθε μερα αλλαγη νερου ε?

Έγινε επεξεργασία - pan
Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι που εγινε η αρχη .Απο τη στιγμη που ενα ζευγαρι ξεκιναει να γενναει ακολουθουν παρα πολλες γςννες.Τους λογους που στα τρωνε σου τους αναφερε ο Νικος.Απο εκει και περα και μενα θα με βρεις συμφωνο για το αδειο ενυδρειο ετσι ωστε να μπορεσειςς να διατηρησεις το νερο καθαρο!!!Η χρηση της αντλιας αερα ειναι απαραιτητη για καλη οξυγονωση οποτε καλο θα ηταν να τη βαλεις σε λειτουργια.

Βεβαια αν ειμαι τυχερος και τα αυγα γινουν ψαρακια τοτε θα θελω σχεδον καθε μερα αλλαγη νερου ε?

Αμε!!!

Αυτο ηταν nidan η αφορμη για να ερθω γερμανια και να μαθω οσα μπορω

(Χωρις ιχνος ειρωνειας!).Μακαρι να μαθαιναμε τα παντα με δυο διαλεξεις και ενα διαγωνισμο.............

Αναμενουμε νεα απο επομενη γεννα!!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΩΣ,

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΑΙΖΟΥΝ…..

ΠΑΝΩ ΑΠΟ 5ΛΙΤΡΟ ΚΑΔΟ ΜΕ ΝΕΡΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΣΟΥ

ΚΑΙ ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ ΣΕ ΣΥΝΕΧΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΑΝΑΨΕ ΕΝΑΝ

ΑΠΛΟ Κ’ ΔΥΝΑΤΟ ΛΑΜΠΤΗΡΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΕΧΕΙΣ

ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 48-70 ΩΡΕΣ.

ΤΟ ΝΕΡΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΑΠΡΑΣΙΝΟ.

ΑΝ ΤΟ ΡΙΞΕΙΣ ΣΕ ΓΥΜΝΟ

ΕΝΥΔΡΕΙΟ + ΚΩΝΟΥΣ ‘Η ΡΙΖΕΣ ΜΕ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙΣ

ΠΡΑΣΙΝΟ ΝΕΡΟ, ΑΜΜΩΝΙΑ,ΝΙΤΡΙΚΑ ΚΑΙ ΝΙΤΡΩΔΗ

ΣΕ ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΚΡΥΜΕΝΟΥΣ Κ’ ΓΡΗΓΟΡΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΙΣ 4 ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ.

ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΠΛΑ……

ΚΑΛΑ ΜΗΝ ΝΕΥΡΙΑΣΕΤΕ ΑΠΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΝΩ……’Η …..

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΩΣ,

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΑΙΖΟΥΝ…..

ΠΑΝΩ ΑΠΟ 5ΛΙΤΡΟ ΚΑΔΟ ΜΕ ΝΕΡΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΣΟΥ

ΚΑΙ ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ ΣΕ ΣΥΝΕΧΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΑΝΑΨΕ ΕΝΑΝ

ΑΠΛΟ Κ’ ΔΥΝΑΤΟ ΛΑΜΠΤΗΡΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΕΧΕΙΣ

ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 48-70 ΩΡΕΣ.

ΤΟ ΝΕΡΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΑΠΡΑΣΙΝΟ.

ΑΝ ΤΟ ΡΙΞΕΙΣ ΣΕ ΓΥΜΝΟ

ΕΝΥΔΡΕΙΟ + ΚΩΝΟΥΣ ‘Η ΡΙΖΕΣ ΜΕ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙΣ

ΠΡΑΣΙΝΟ ΝΕΡΟ, ΑΜΜΩΝΙΑ,ΝΙΤΡΙΚΑ ΚΑΙ ΝΙΤΡΩΔΗ

ΣΕ ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΚΡΥΜΕΝΟΥΣ Κ’ ΓΡΗΓΟΡΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΙΣ 4 ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ.

ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΠΛΑ……

ΚΑΛΑ ΜΗΝ ΝΕΥΡΙΑΣΕΤΕ ΑΠΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΝΩ……’Η …..

Θα μπορουσες να τα κανεις ολο αυτο πιο λιανα???

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ calvus είσαι χείμμαρος!

pan κάθε αρχή και δύσκολη...

Μην απογοητευθείς αν δεν σου μείνει κανένα αυγό.

Θα πάρει κάποιο χρόνο ώσπου το "ζευγάρι" να ωριμάσει στον συγκεκριμένο τομέα.

Βασικά τώρα που τα βλέπεις να ζευγαρώνουν,καλό θα είναι να φροντίσεις να βάλεις το ζευγάρι σε ένα ενυδρείο,με τον κώνο που λατρεύουν,και να το αφήσεις εκεί για κάποιο διάστημα.(όπως έχει ειπωθεί)

Συνήθως το αρσενικό τρώει πρώτο τα μικρά αν δεν κάνω λάθος...

Όπως και να'χει,τώρα που έμπλεξες με δίσκους... καλά ξεμπερδέματα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να'χει,τώρα που έμπλεξες με δίσκους... καλά ξεμπερδέματα! ;)

Θα ερθει και σενα η σειρα σου φιλε Νικο.Που θα παει!! :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος calvus πρεπει να λεει κατι σχετικο με αυτο που λεει σε ενα αρθρο που διαβασα στο περιδικο του σεμπτεμβριο της FAMA μπορει και να λαθος βεβαια ας μας πει αναλυτικα τι λεει. Οντως παιδια ο αρσενικος τα τρωει κατα κορον δεν αφηνει τιποτα πρεπει να γενησε πανω απο 100 αυγα και τα εφαγε σχεδον ολα παρα 3 με 4 που εφαγε η θυληκια ειχε φουσκωσει το στομαχι του δεν μπορειτε να καταλαβετε τι σας λεω ηταν ετοιμος να εκραγει :thumbup: ηταν και θρεπτικα θρεπτικα οπως καταλαβαινεται μετα ηταν ο αρχοντας.Εν τω μεταξυ δεν αφηνει κανενα ψαρι να πλησιασει την θυληκια παρα μονο ενα δισκο που τον βλεπω και αυτον φουσκωμενο δεν ξερω αλλα και αυτος θυληκος πρεπει να ειναι γιατι δεν τον διωχνει καθολου ο αρσενικος παρα μονο η θυληκια μερικες φορες.Μετα απο το ζευγαρωμα που ειχα την τυχη να δω και την ατυχια να δω να ντερλικωνει ;) τα αυγα ο αρσενικος η θυληκια ολο του τριβεται δεν τον αφηνει στιγμη.Οσο για το μεγεθος που ειναι σχετικα πολυ μικρη μου ειπαν και διαβασα οτι σε δισκους εκτροφης εχει παρατηρηθει να ζευγαρωνουν προωρα.Δεν ξερω αν εχετε ακουσει κατι παρομοιο

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια θελω να κανω μια ερωτηση μπορει να ειναι και χαζη.Στο tank που θας τους βαλω πρεπει να εχω αεροαντλια ανοικτη (πραγμα που ελαχιστες φορες την εχω χρησιμοποιησει) με την αεροαντλια ομως θα ανεβει το ph(σωστα??) πως θα εχω ph κατω του 6,6 με αεροαντλια ανοικτη και χωρις χημικα buffer κ.τ.λ γιατι με νερο ωστο και σχετο νερο αντιστροφης οσμωσης(που δεν ειναι σωστο) να βαλω θα ειναι 6,8 με 7.Πως θα καταφερω κατι τετοιο.Στο μεγαλο δεν χρησιμοποιω αεροαντλια και εχω μπουκαλα co2 και ετσι καταφερνω να εχω ph 6,6.Οσο το οτι εμπλεξα τωρα ειναι ενα ψαρι πραγματικα πανεμορφο με απιστευτα σε αριθμο strains πραγμα που δεν εχουμε δει ουτε τα μισα στην ελλαδα και δεν διατειθεμαι να το αφησω μεχρι στιγμης για κανενα αλλο ψαρι.

Συγμωνη αν σας κουρασα

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια θελω να κανω μια ερωτηση μπορει να ειναι και χαζη.Στο tank που θας τους βαλω πρεπει να εχω αεροαντλια ανοικτη (πραγμα που ελαχιστες φορες την εχω χρησιμοποιησει) με την αεροαντλια ομως θα ανεβει το ph(σωστα??) πως θα εχω ph κατω του 6,6 με αεροαντλια ανοικτη και χωρις χημικα buffer κ.τ.λ γιατι με νερο ωστο και σχετο νερο αντιστροφης οσμωσης(που δεν ειναι σωστο) να βαλω θα ειναι 6,8 με 7.Πως θα καταφερω κατι τετοιο.Στο μεγαλο δεν χρησιμοποιω αεροαντλια και εχω μπουκαλα co2 και ετσι καταφερνω να εχω ph 6,6.Οσο το οτι εμπλεξα τωρα ειναι ενα ψαρι πραγματικα πανεμορφο με απιστευτα σε αριθμο strains πραγμα που δεν εχουμε δει ουτε τα μισα στην ελλαδα και δεν διατειθεμαι να το αφησω μεχρι στιγμης για κανενα αλλο ψαρι.

Συγμωνη αν σας κουρασα

Στην αρχή είναι απαραίτητο να κάνεις κάθε δύο μέρες, μικρές αλλαγές νερού με καθαρό νερό όσμωσης, για να παροτρύνεις το ζευγάρωμα, αφού έχουν ξεψαρώσει τα ψάρια στο καινούριο τους περιβάλλον.

Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα, με την προυπόθεση ότι το ενυδρείο σου είναι γυάλα και ίσως με την χρήση μικρής ποσότητα τύρφης στο φίλτρο, την πτώση των σκληροτήτων και την έλλειψη buffer.

To ΡΗ θα πέφτει συνέχεια και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με την λειτουργία της αεραντλίας, η οποία είναι απαραίτητη.

ΚΑΛΩΣ,

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΑΙΖΟΥΝ…..

ΠΑΝΩ ΑΠΟ 5ΛΙΤΡΟ ΚΑΔΟ ΜΕ ΝΕΡΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΣΟΥ

ΚΑΙ ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ ΣΕ ΣΥΝΕΧΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΑΝΑΨΕ ΕΝΑΝ

ΑΠΛΟ Κ’ ΔΥΝΑΤΟ ΛΑΜΠΤΗΡΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΕΧΕΙΣ

ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 48-70 ΩΡΕΣ.

ΤΟ ΝΕΡΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΑΠΡΑΣΙΝΟ.

ΑΝ ΤΟ ΡΙΞΕΙΣ ΣΕ ΓΥΜΝΟ

ΕΝΥΔΡΕΙΟ + ΚΩΝΟΥΣ ‘Η ΡΙΖΕΣ ΜΕ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ

ΣΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙΣ

ΠΡΑΣΙΝΟ ΝΕΡΟ, ΑΜΜΩΝΙΑ,ΝΙΤΡΙΚΑ ΚΑΙ ΝΙΤΡΩΔΗ

ΣΕ ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΚΡΥΜΕΝΟΥΣ Κ’ ΓΡΗΓΟΡΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΙΣ 4 ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ.

ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΠΛΑ……

ΚΑΛΑ ΜΗΝ ΝΕΥΡΙΑΣΕΤΕ ΑΠΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΝΩ……’Η …..

Αν κατάλαβα καλά, προσπαθείς να πεις ένα τρόπο για να μαλακώσει το νερό και να γίνει πιο κατάλληλο για αναπαραγωγή, σωστά?.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το ΔΙΣΚΟΥΣ ΚΡΥΜΕΝΟΥΣ .

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα και απο αυτα που διαβασα στο αρθρο οπως ξαναειπα λεει οτι θα ριξεις το νερο αυτο στο ενυδρειο που θα ειναι πρασινο και θα γινει το ενυδρειο του νερου πρασινο θολο και ετσι δεν θα φαινονται οι δισκοι ευκολα για να μην στρεσαρονται δηλ να μην τους βλεπεις και να μην σε βλεπουν

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα απο αυτα που που ειπε ο ψαλτης νικος να βαζω σχετο νερο αντιστροφης οσμωσης στο ενυδρειο γενηστρα??κανει αυτο καλο στους δισκους δηλ θα εχω νερο με kh=0 ??

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα απο αυτα που που ειπε ο ψαλτης νικος να βαζω σχετο νερο αντιστροφης οσμωσης στο ενυδρειο γενηστρα??κανει αυτο καλο στους δισκους δηλ θα εχω νερο με kh=0 ??

Δεν ανέφερα να αντικαταστήσεις το νερό, αλλά να κάνεις κάθε μέρα ή την δεύτερη έστω ημέρα, τμηματικές αλλαγές με νερό α/ο, για να παροτρύνεις τους δίσκους σου να γεννήσουν.

Υπάρχουν και άλλα τρικ, όπως νερό χαμηλότερης θερμοκρασίας κατά 1 βαθμό.

Όλα αυτά, όμως, αφού τα ψάρια έχουν ηρεμήσει στο νέο τους περιβάλλον, της γεννήστρας εννοώ.

Όπως και να έχει όμως η κατάσταση, οι δίσκοι δεν ενοχλούνται και με μηδενικές τιμές του ΚΗ.

Link to comment
Share on other sites

Μολις ειδα αυτο το απιστευτο θεαμα να βλεπω στα 600λ ενυδρειο ενα δισκο μου απο τους 8 να γενναει αυγα στο σωληνα εισαγωγης του φιλτρου.Βεβαια απογοητευτικα υπερβολικα οταν ειδα εναν μπλε δισκο που ειναι ο αρχηγος του κοπαδιου να τρωει καθε αυγο πριν προλαβει να το γεννησει η αλλη

Φίλε μου αυτός ο μπλε δίσκος είναι σίγουρα αρσενικός;;

Τα αυγά προσπάθησε να τα γονιμοποιήσει ή μόνο τα έτρωγε;;

Link to comment
Share on other sites

Τα ετρωγε σε χρονο dt πριν προλαβει να τα γεννησει που λεει ο λογος.Την ακολουθουσε και οσο ανεβαινε αυτη το σωληνα του φιλτρου και αφηνε αυγα στο περασμα της αυτος ηταν ακριβως απο πισω και καθαριζε το σωληνα ;) .Απο τοτε δεν εχει ξαναγενησει ή δεν την εχω ξαναδει.Μετα απο ποσο καιρο κανει αλλη γεννα??

Link to comment
Share on other sites

Τα ετρωγε σε χρονο dt πριν προλαβει να τα γεννησει που λεει ο λογος.Την ακολουθουσε και οσο ανεβαινε αυτη το σωληνα του φιλτρου και αφηνε αυγα στο περασμα της αυτος ηταν ακριβως απο πισω και καθαριζε το σωληνα :hysterical: .Απο τοτε δεν εχει ξαναγενησει ή δεν την εχω ξαναδει.Μετα απο ποσο καιρο κανει αλλη γεννα??

οι δισκοι οταν γεννανε,γεννανε για αρκετους μηνες πολλες φορες,οταν το περιβαλλον τους αρεσει...(οπως βεβαια και τα περισσοτερα ψαρια...)οταν ομως σταματησουν να γεννανε,τοτε για ενα διαστημα σχεδον απροσδιοριστο περνουν αδεια απο τη γεννες,και δεν ασχολουνται καθολου.....

στο φιναλε γινεται οτι πει η μαμα φυση.... ;):thumbup::thumbup::wacko:

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι φιλοι απο την παρασκευη το βραδυ μετεφερα το ζευγος στο 120λιτρο ενυδρειο εντελως γυμνο μονο τον κωνο θερμοστατη και μια αεροαντλια και φυσικα και ενα εξωτερικο φιλτρο fluval 204 με βιολογικο υλικο , τυρφη και υαλοβαμβακα.Βιολογικο υλικο απο το παλιο ενυδρειο καθως και 90% νερο απο το παλιο ενυδρειο και το υπολοιπο καθαρο νερο ro.Τα ψαρια φαινεται ειχαν συνηθισει στο τεραστιο χωρο στις κρυψωνες τους κορμους και στα φυτα τους και τους ηρθε καπως αποτομη η αλλαγη.Τρωνε ελαχιστα και μετα απο ωρα και ειναι απο την παρασκευη πολυ φοβισμενα οταν με βλεπουν κρυβονται στον θερμοστατη οσο μπορουν βεβαια.Λετε το στρες να ειναι τοσο μεγαλο που να βγαλουν καμια αρρωστια :D ή τσαμπα ανησυχω.Σημερα εκανα αλλαγη νερου 15 λιτρα και εβαλα μονο ro.Το νερο με την αεροαντλια συνεχεια ανοικτη (σημερινη μετρηση) ειναι στο 7,1 ph απο 6,7 που ηταν το νερο του μεγαλου ενυδρειου που ειχα ριξει .Κανω κατι λαθος ή ειναι ακομα νωρις θα προσαρμοστουν και με τις αλλαγες νερου θα πεσει το ph και θα ειναι καλα.Τυρφη εχω βαλει 3/4 απο μια συσκευασια την κλασικη λετε να βαλω και αλλη?

Ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι φιλοι απο την παρασκευη το βραδυ μετεφερα το ζευγος στο 120λιτρο ενυδρειο εντελως γυμνο μονο τον κωνο θερμοστατη και μια αεροαντλια και φυσικα και ενα εξωτερικο φιλτρο fluval 204 με βιολογικο υλικο , τυρφη και υαλοβαμβακα.Βιολογικο υλικο απο το παλιο ενυδρειο καθως και 90% νερο απο το παλιο ενυδρειο και το υπολοιπο καθαρο νερο ro.Τα ψαρια φαινεται ειχαν συνηθισει στο τεραστιο χωρο στις κρυψωνες τους κορμους και στα φυτα τους και τους ηρθε καπως αποτομη η αλλαγη.Τρωνε ελαχιστα και μετα απο ωρα και ειναι απο την παρασκευη πολυ φοβισμενα οταν με βλεπουν κρυβονται στον θερμοστατη οσο μπορουν βεβαια.Λετε το στρες να ειναι τοσο μεγαλο που να βγαλουν καμια αρρωστια :thumbup: ή τσαμπα ανησυχω.Σημερα εκανα αλλαγη νερου 15 λιτρα και εβαλα μονο ro.Το νερο με την αεροαντλια συνεχεια ανοικτη (σημερινη μετρηση) ειναι στο 7,1 ph απο 6,7 που ηταν το νερο του μεγαλου ενυδρειου που ειχα ριξει .Κανω κατι λαθος ή ειναι ακομα νωρις θα προσαρμοστουν και με τις αλλαγες νερου θα πεσει το ph και θα ειναι καλα.Τυρφη εχω βαλει 3/4 απο μια συσκευασια την κλασικη λετε να βαλω και αλλη?

Ευχαριστω προκαταβολικα

Eμένα η σκαλαρίνα είχε γεννήσει αρκετές φορές αυγά, και ο αρσενικός αλλά και αυτή τα έτρωγε! Είχα ρωτήσει παντού, σε πολλά pet-shop και η απάντηση ήταν σχεδόν η ίδια πάντα.....

Το αρσενικό αλλά και θυληκό δεν έχουν ιδέα τι ακριβώς κάνουν. Πιστεύουν πως είναι απλά μια νόστιμη τροφή τα αυγά. Μετά απο αρκετές γέννες θα καταλάβουν τι είναι αυτά τα στρογγυλά πραγματάκια κολλημένα στο σωλήνα ή κάπου αλλού....Μη βιάζεσαι, η φύση ξέρει τον δρόμο της. 'Αλλωστε στην φύση που ζούνε λες να τα μετακομίζουν λόγω γέννας; :D

Έγινε επεξεργασία - Aqua-man
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...