Jump to content

Η εξέλιξη του Nano μου


ΨΑΛΤΗΣ ΝΙΚΟΣ

Recommended Posts

Πέρασε αρκετός καιρός από τότε που μου μπήκε αυτή η ιδέα, μέχρι να αρχίσει να υλοποιείται.

Σήμερα λοιπόν το nano μου είναι σε λειτουργία.

Πρόκειται για ένα μικρό προκάτ ενυδρειάκι M&S, στο καπάκι του οποίου έγιναν κάποιες αφαιρετικές επεμβάσεις, ώστε να δεχθεί τέσσερις λάμπες Τ8 των 45cm, αντί της μιας που προβλεπόταν αρχικά από την εταιρεία κατασκευής και να δημιουργηθεί χώρος για την τοποθέτηση του μικρού skimmer.

Έτσι λοιπόν το καπάκι σήμερα διαθέτει τρεις λάμπες marine white και μία actinic bleu, αν και όχι ο ιδανικός φωτισμός, αλλά πιστεύω ότι είναι επαρκής για αυτό που θέλω να φτιάξω τελικά, σύμφωνα με τις δυνατότητες που μου παρέχονται.

Στο μικρό αυτό σύστημα προστέθηκε ο απαραίτητος, βασικός εξοπλισμός, ο οποίος περιγράφεται πιο κάτω.

-skimmer της Red Sea, ιδανικό για αυτές τις περιπτώσεις

-κυκλοφορητής mini jet 350 λίτρων ανά ώρα

-εξωτερικό φίλτρο Eheim ecco δύο θέσεων, για χημική επεξεργασία

-λάμπα UV της Tetra 5W, η οποία συνδέθηκε by pass με το φίλτρο με χρήση "Τ" και ρυθμιστή ροής

-και τέλος ένα μικρό ψυκτικό της TECO, ταυτόχρονα για ψύξη και θέρμανση, με ψηφιακό ελεγκτή θερμοκρασίας.

Ακολουθούν μερικές φωτογραφίες, που δείχνουν τις μετατροπές του καπακιού και το αρχικό στήσιμο.

post-358-1158725163_thumb.jpg

Το καπάκι αρχικά

post-358-1158725235_thumb.jpg

Αφαιρέθηκαν μερικά "περιττά" κομμάτια

post-358-1158725321_thumb.jpg

Ακόμα περισσότερα, με τη βοήθεια μιας φαλτσέτας και μόνο

post-358-1158725393_thumb.jpg

Δημιουργήθηκε ο απαραίτητος χώρος, για να τοποθετηθούν τέσσερις λάμπες και το skimmer

post-358-1158725489_thumb.jpg

Η εμφάνιση τώρα του nano χωρίς νερό

Συνεχίζεται.......

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, πόσο nano είναι το nano? (διαστάσεις και λίτρα)

Link to comment
Share on other sites

Αγωνία να δούμε την πορεία του nano σου Νικο. Είμαι σίγουρος ότι θα είναι τέλειο το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και επισημα ;)

Περιμενουμε φωτογραφιες και ενημερωση βημα-βημα !!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον το nano σου Νικο!!

Ποσο κοστισε περιπου η ολη υποθεση?

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο να μπει το νερο στο αυλακι Νικολα.

Περιμενουμε την συνεχεια. ;)

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, πόσο nano είναι το nano? (διαστάσεις και λίτρα)

45 λίτρα και 45cm μήκος

Ποσο κοστισε περιπου η ολη υποθεση?

Δεν μπορώ να υπολογίσω γιατί όλα τα υλικά τα είχα από παλιά.

Link to comment
Share on other sites

πολύ ενδιαφέρον …

.. πιστεύω ότι θα είναι και διδακτικό…

εύχομαι τα καλυτέρα..

.. να μας κρατάς ενήμερους..

καλή συνέχεια ;):thumbup: ..

Link to comment
Share on other sites

Κατασκευάστηκε βάση για την τοποθέτηση του βράχου.

Τα υλικά, που χρησιμοποιήθηκαν είναι πλέγμα από τυποποιημένα φωτιστικά οροφής για λάμπες φθορισμού, κομμένο σύμφωνα με τις ανάγκες της παρούσας περίπτωσης. Το υλικό αυτό έχει άνοιγμα ματιού 1cm και είναι βυθιζόμενο.

Στην κάτω επιφάνεια τοποθετήκε συλικονούχος σωλήνας 16mm, ο οποίος πρώτα κόπηκε στη μέση κατά μήκος και συγκρατήθηκε πάνω στο πλέγμα με ται-ραπ. Έτσι το πάχος της βάσης αυτής έφτασε τα 2,5+cm, το οποίο πρόκειται να καλυφθεί με άμμο.

Το αποτέλεσμα φαίνεται στις φωτογραφίες, που ακολουθούν.

post-358-1158809838_thumb.jpg

Η πάνω πλευρά της κατασκευής.

post-358-1158809888_thumb.jpg

Η κάτω πλευρά.

Θεωρούσα βέβαιο, ότι εύκολα θα αποσπούσα 4,5 κιλά βράχο από τα 150+ κιλά του μεγάλου μου reef, για να τα τοποθετήσω στο nano μου. Αλλα δυστυχώς τα πράγματα δεν ήταν τόσο απλά.

Ένα ολόκληρο Σαββατοκύριακο αναζητούσα μικρά τμήματα βράχου για να τα αφαιρέσω από το παλιό μου ενυδρείο. Διαπίστωσα, όμως, ότι όλα τα τμήματα του βράχου χρησίμευαν σε κάτι, για παράδειγμα στήριζαν κάποια άλλα κομμάτια, έκριβαν κάτι ή είχαν πάνω τους κοράλλια.

Έτσι μετά από πολύ κόπο κατόρθωσα να αποσπάσω μόλις τρία "άχρηστα" κομμάτια βάρους 1,5 κιλών.

Σαν πρώτη φάση τοποθέτησα τα βραχάκια αυτά στο nano, πάνω στο πλέγμα και πρόσθεσα την άμμο. Η άμμος που επέλεξα, είναι λεπτόκοκκος νεκρός αραγωνίτης με μέγεθος κόκκου <0,5mm. Το πάχος της άμμου, που προέκυψε, ώστε να σκεπάσει το πλέγμα, είναι περίπου 3cm.

Κατόπιν έβαλα σε λειτουργία το skimmer και τον κυκλοφορητή.

Το αποτέλεσμα της φάσης αυτής φαίνεται στην επόμενη φωτογραφία.

post-358-1158810797_thumb.jpg

Αρχίζω να διακρίνω κάποια πρόοδο.

Συνεχίζεται.....

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθούμε με προσοχή το μάθημα ;):thumbup::thumbup:

Περιμενουμε την συνεχεια. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που δεν κατάλαβα ;):thumbup::thumbup:

αλλά τι πλέγμα είναι αυτό που έβαλες??

Πρόκειται για μία πλαστική σχάρα.

Η συγκεκριμένη είναι από φωτιστικό ψευδοροφής, αλλά θα μπορούσε να είναι από οποιαδήποτε άλλη προέλευση, πχ σχάρα που σκουπίζουμε τα παπούτσια ή που στραγγίζουν τα πιάτα. Αρκεί βέβαια να μην αλλοιώνεται από το θαλασσινό νερό.

Link to comment
Share on other sites

Αφού, τελικά δεν κατάφερα να βρω τον επιπλέον βράχο, που αναζητούσα, κατέφυγα στο κοντινότερο ενυδρειακό κατάστημα και αγόρασα άλλα δύο κιλά, καλά κουραρισμένο ζωντανό βράχο.

Τώρα το συνολικό βάρος του βράχου ανέρχεται στα 3,5 κιλά. Καλή ποσότητα για αρχή, αργότερα βλέπουμε.

Το ενυδρειάκι γέμισε με τη μισή ποσότητα νερού, από το μεγάλο ενυδρείο και το άλλο μισό με φρέσκο και αλατότητα 1025.

Ο κυκλοφορητής και το skimmer, είναι ήδη σε λειτουργία.

Πάνω στον αραγωνίτη του βυθού προστέθηκε μια λεπτή στρώση ζωντανής άμμου από το πολυκαιρισμένο DSB της μαμάς.

Κατόπιν μπήκε σε λειτουργία το εξωτερικό χημικό φίλτρο, το οποίο περιέχει τα παρακάτω υλικά, από κάτω προς τα πάνω:

-Μπλε σφουγγάρι

-Δεσμευτικό υλικό νιτρικών αλάτων, ειδικό για θαλασσινό νερό

-Δεσμευτικό φωσφορικών και πυριτικών αλάτων

-Ενεργός άνθρακας

-Και τέλος μπαμπάκι

Ταυτόχρονα μπήκε σε λειτουργία η λάμπα UV και το ψυκτικό με τον ηλεκτρονικό θερμοστάτη, ρυθμισμένο στους 26 βαθμούς και θερμοκρασιακή απόκλιση στον 1 βαθμό.

Τοποθετήθηκε το καπάκι με τις λάμπες στη θέση του.

Οι ρευματολήπτες των δύο διπλών μετασχηματιστών της GLO, συνδέθηκαν με τον ηλεκτρονικά προγραμματιζόμενο χρονοδιακόπτη, ο οποίος είχε ρύθμιση φωτοπεριόδου 12 ωρών.

Η εικόνα που έχει τώρα ο νάνος φαίνεται στην πιο κάτω φωτογραφία.

post-358-1158897501_thumb.jpg

Χμμ… αρχίζει να μ’αρέσει!!

Συνεχίζεται.......

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δείς που τελικά θα καταφέρει και ο Νίκος να φτιάξει reef

;)

Link to comment
Share on other sites

Χμμ… αρχίζει να μ’αρέσει!!

Εμενα να δεις :thumbup: Εξαιρετικο ημερολογιο και τρομερα υποσχομενο νανακι !! ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πολύ ωραίο ;)

Με βλέπω να αναθεωρώ και να πέφτω σε λίτρα :thumbup:

Τελίκα στα πόσα λίτρα βράχου θα φτάσει αυτός ο νάνος?

Link to comment
Share on other sites

Με βλέπω να αναθεωρώ και να πέφτω σε λίτρα ;)

Από το τίποτα, είναι μια πολύ καλή λύση

Τελίκα στα πόσα λίτρα βράχου θα φτάσει αυτός ο νάνος?

Περίπου 4,5 κιλά.

Link to comment
Share on other sites

Σαν Natural System, όπου ο βράχος και μέρος από το υπόστρωμα άμμου βρίσκονται σε πλήρη βιολογική ανάπτυξη, λόγω παλαιότητας, η αναμονή της ολοκλήρωσης του κύκλου της βιολογικής διάσπασης των προϊόντων του αζώτου δεν έχει κανένα νόημα.

Το σύστημα έχει τη δυνατότητα να διατηρήσει τη βιολογική του ισορροπία, μόλις φορτιστεί με αμμωνιακά παράγωγα, από την πρώτη κιόλας στιγμή της λειτουργίας του.

Η τμηματική βιοφόρτιση, μάλιστα, επιβάλλεται να γίνει το συντομότερο, ώστε να διατηρηθεί η μέγιστη απόδοση της βιολογικής ικανότητας του βράχου και να μην υποστραφεί, λόγω μείωσης των βακτηρηδιακών αποικιών, από έλλειψη τροφής.

Έτσι αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά δεν ανιχνεύθηκαν καθόλου και το σύστημα είναι έτοιμο να δεχθεί τους πρώτους φιλοξενούμενους οργανισμούς και ταυτόχρονα τροφοδότες του.

Σαν αρχή, μπήκαν τρία σαλιγκάρια astrea, τα πιο μικρά που διέθετε το live stock μου, δύο κόκκινοι ερημίτες (Red Hermit Crabs) και μία μικρή γαρίδα Peppermint

( http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=966 )

post-358-1158981373_thumb.jpg

Red Hermit Crab

Κατόπι, ήρθε η ώρα για τα πρώτα κοράλλια. Επιλέχθηκε μια μικρή πετρούλα με τέσσερα mushrooms

( http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=493 )

και μία επιφάνεια 5 τετραγωνικών εκατοστών, περίπου, με star polyps

( http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=495 )

όλα από το live stock και πάλι της "μαμάς reef".

Αγοράστηκαν και δύο tube worms της άμμου – σπειροβρανχίδες ( να ξοδέψουμε και τίποτα, όχι όλο τσαμπατζήδες)

post-358-1158981499_thumb.jpg

Tube Worms

Η νέα μορφή που πήρε ο εμπλουτισμένος νάνος φαίνεται καλά στην φωτογραφία που ακολουθεί.

post-358-1158981628_thumb.jpg

(!!!!)

Και μερικές που απεικονίζουν κάποιες λεπτομέρειες.

post-358-1158981696_thumb.jpgΦωτο1 post-358-1158981725_thumb.jpg Φωτο2 post-358-1158981754_thumb.jpgΦωτο3

Εδώ θα ήθελα λίγο την βοήθειά σας.

Θα σας παρακαλούσα, αφού παρατηρήσετε προσεκτικά την τελευταία φωτογραφία (Φωτο3), να μου απαριθμήσετε του ζωντανούς οργανισμούς που διακρίνετε, γιατί αδυνατώ να βρω κάποιους.

Θα σας ήμουν ευγνώμων και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνεχίζεται.....

Link to comment
Share on other sites

μ΄αρέσουν αυτά που γράφεις γιατί ταιριάζουν με αυτά που βλέπω και διαβάζω παντού..

θα προσπαθήσω να σου στείλω μερικά σαλιγκάρια δικής μου παραγωγής ..

… έτσι για να πω ότι συμμετέχω και εγώ λίγο. ;) .

… καλή συνέχεια. :thumbup: .

Link to comment
Share on other sites

στη φωτογραφία .. όσο με βοηθάνε τα μάτια μου βλέπω έναν ερημίτη δυο tube worms και λίγο star polyp ..

στο υπόστρωμα διακρίνω κυάνο η διάτομα… της πρώτης νιότης …

Link to comment
Share on other sites

Νικο μια διευκρίνηση ακόμη,

ο σωλήνας eheim δεξιά είναι συνδεδεμένος με κάποια αντλία της οποίας η

έξοδο είναι πίσω από το block βράχου?

Γενικα στο DSB του μεγάλου έχεις σκάρα κάτω από την άμμο και κάποια

αντλία να τραβάει ή απλά κάποιες αντίστοιχες σκάρες για να κάθετε ο βράχος

επάνω?

Σόρι για το οφ τόπικ ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...