Jump to content

Η εξέλιξη του Nano μου


ΨΑΛΤΗΣ ΝΙΚΟΣ

Recommended Posts

ζηλεύω το κέφι σου για περιπέτεια :thumbup: .. ..

.. κούκλες οι γαρίδες.. περιμένω να μάθω αν τρώνε άλγη..

ξέρω που θα βρω αν χρειαστεί. :D .

Link to comment
Share on other sites

Νίκο μακριά είναι κρίμα να ρισκάρεις μια τόσο όμορφη προσπάθεια με αυτά τα κτήνη που έβαλες μεσα.Αν στα 470+λιτρα κατόρθωσαν να μου κάνουν τόσο μεγάλη ζημιά στο nano σου τι θα κανουν? τρέμω και μόνο στην ιδέα. :thumbup:

Ακρος φιλική συμβουλή βγαλτες άμεσα από μέσα.

Μόνο στεναχώρια θα προξενήσουν. :D

Palaemon elegans= Death shrimp

Link to comment
Share on other sites

Νίκο μακριά είναι κρίμα να ρισκάρεις μια τόσο όμορφη προσπάθεια με αυτά τα κτήνη που έβαλες μεσα.Αν στα 470+λιτρα κατόρθωσαν να μου κάνουν τόσο μεγάλη ζημιά στο nano σου τι θα κανουν? τρέμω και μόνο στην ιδέα. :thumbup:

Ακρος φιλική συμβουλή βγαλτες άμεσα από μέσα.

Μόνο στεναχώρια θα προξενήσουν. :D

Palaemon elegans= Death shrimp

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου αγαπητέ Φίλε Θανάση

Συνέχεια παρακολουθώ την συμπεριφορά των συγκεκριμένων γαρίδων, τόσο κατά την ημέρα, όσο και κατά τη διάρκεια της νύχτας. Είμαι σε ετοιμότητα να τις απομακρύνω μόλις αντιληφθώ κάτι το περίεργο.

Μέχρι στιγμής όμως, η κύρια δραστηριότητά τους είναι να ξεψειρίζουν σαν τρελές την άλγη, που βρίσκεται στα πλαϊνά τζάμια και στον βράχο. Δεν είμαι σίγουρος αν τρώνε την άλγη ή τους μικροοργανισμούς, που συμβιώνουν με αυτήν.

Έχω μάλιστα τραβήξει και video με αυτήν τους τη συνήθεια.

Οι μικρές και εντελώς ανίσχυρες δαγκάνες τους, κατά τη γνώμη μου, δηλώνουν αδυναμία να προξενήσουν βλάβη σε κάποιον μεγάλο οργανισμό, όπως τα δύο μικρά gobiodon, τα οποία μόλις ξεπερνούν το αντίστοιχο μέγεθός τους.

Πιστεύω ότι για να επιτεθούν σε κάποιον μεγάλο οργανισμό, θα πρέπει αυτός να είναι ήδη νεκρός ή να βρίσκεται στα τελευταία του. Μια παρόμοια συμπεριφορά, που έχω παρατηρήσει και στις αντίστοιχες τροπικές γαρίδες cleaner.

Για παράδειγμα, αναφέρω, ένα μικρό λευκόστερνο, που είχα βάλει στο ενυδρείο, ο οποίος δυστυχώς δεν άντεξε στα ανελέητα κυνηγητά των παλιών tangs. Πριν ξεψυχήσει και ενώ παρουσίαζε προβλήματα πλεύσης και ισορροπίας, οι γαρίδες cleaner, έπεσαν επάνω του και άρχισαν, στην κυριολεξία να πελεκάνε το δέρμα του και τα βράγχια του δίνοντάς του την χαριστική βολή. Σε λίγη ώρα, πριν τελικά απομακρύνω το δύστυχο ψαράκι, του είχαν φάει σχεδόν όλο το δέρμα του και συνέχιζαν κατατρώγοντας την σάρκα του. Αν δεν το απομάκρυνα, είμαι σίγουρος, ότι την άλλη μέρα δεν θα υπήρχε τίποτα από το σώμα του, το οποίο θα είχε γίνει βορά, τόσο των γαρίδων όσο και των υπολοίπων οργανισμών, που συμμετέχουν στην τροφική αλυσίδα του συστήματος.

Αν όμως δεν είχα αντιληφθεί το περιστατικό και κατά τη διάρκεια της νύχτας, κάνοντας έλεγχο στο ενυδρείο μου με το φακό, διαπίστωνα ότι οι γαρίδες τρώνε το μισοπεθαμένο λευκόστερνο, τότε πολύ πιθανά να είχα παρεξηγήσει την συμπεριφορά τους.

Έτσι λοιπόν οδηγήθηκα στο παραπάνω συμπέρασμά μου.

Με την ευκαιρία να σας αναφέρω και μία παρατήρηση, που έκανα μόλις χτες το βράδυ.

Παρατήρησα τις δύο γαρίδες Lysmata ampoinensis και peppermint να τσιμπολογούν επίμονα σε ένα σημείο του βράχου, προσπαθώντας να αποσπάσουν κάτι.

Μετά από λίγη ώρα και οι δύο απομακρύνθηκαν, κρατώντας ανάμεσα στα πόδια τους από ένα κομμάτι, μήκους περίπου 2mm, από σκουλήκι bristle worm.

Το γεγονός αυτό με έκανε ιδιαίτερα χαρούμενο, για το ρόλο που διαδραματίζουν οι οργανισμοί αυτοί, στη ισορροπία του συστήματος και ταυτόχρονα μπόρεσα να δικαιολογήσω την αναιτιολόγητα σύντομη αύξηση του μεγέθους τους, μέσα σε αυτό το μικρό σύστημα, όπου η εξωτερική τροφή πέφτει με πολύ φειδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κύριε Νίκο νομίζω ότι πρέπει να κάνετε ένα update!

Εγώ να ρωτήσω αυτό το πλέγμα απο τυπ. φωτιστικά οροφής

το βρίσκετε εύκολα? εγώ εδω που έκανα στα πεταχτά

μια έρευνα αγοράς δεν βρήκα κατι αντίστοιχο!

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Νίκο νομίζω ότι πρέπει να κάνετε ένα update!

Εγώ να ρωτήσω αυτό το πλέγμα απο τυπ. φωτιστικά οροφής

το βρίσκετε εύκολα? εγώ εδω που έκανα στα πεταχτά

μια έρευνα αγοράς δεν βρήκα κατι αντίστοιχο!

Πιθανά να το βρείς στις ηλεκτρολογικές αποθήκες. Αν δεν έχουν, μπορείς να ρωτήσεις, ποιοι είναι οι προμηθευτές.

Η αλήθεια είναι ότι σήμερα, αυτού του είδους τα φωτιστικά έχουν καταργηθεί.

Αντί για αυτό μπορείς να βάλεις και σχάρα, που χρησιμοποιείται για το στράγγισμα ποτηριών, πιάτων κλπ, όπως και αυτές που χρησιμεύουν για το σκούπισμα των παπουτσιών όταν έχουν λάσπες.

Με την πρώτη ευκαιρία θα ρωτήσω και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Το μικρό συστηματάκι, έφτασε αισίως, στον ενάμισι, περίπου μήνα λειτουργίας του.

Μπήκε επιτέλους, εδώ και μια βδομάδα, το πρώτο αλγοβόρο ψαράκι. Πρόκειται για ένα blue tang, μόλις 3cm.

Προτιμήθηκε αυτό το είδος, το οποίο δεν φημίζεται για τις υψηλές επιδόσεις του στον έλεγχο της άλγης, σε σχέση με τα υπόλοιπα ξαδέρφια του, μόνο και μόνο επειδή αυτό υπήρχε στην αγορά και σε αυτό το ιδανικό μέγεθος.

Ταυτόχρονα προστέθηκαν και δύο μικροσκοπικά gobbies, το όνομα των οποίων μου διαφεύγει.

Οι προϋπάρχουσες γαρίδες, διπλασίασαν σχεδόν το μέγεθός τους και η τριχοειδής άλγη έχει περιοριστεί κατά 50%, ενώ τα κυανοβακτήρια, έχουν εξαφανιστεί.

Καθημερινά ταΐζω με κατεψυγμένη τροφή αρτέμια κάποιες μέρες με επιπλέον κατεψυγμένο πλανκτόν και άλλες με flakes.

Οι παράμετροι του νερού παραμένουν σταθερές, ειδικά των προϊόντων του αζώτου, οι τιμές των οποίων είναι πάντα μηδενικές.

Συμπληρώνω 500cc νερό, κάθε τρίτη περίπου ημέρα, με νερό από αντίστροφη όσμωση, το οποίο φροντίζω, κάθε φορά να το εμπλουτίζω με κάτι. Όπως buffer ή araga milk.

Επίσης προσθέτω 0,5cc χημικού άλατος στρονδίου, αρκετές φορές, χωρίς πρόγραμμα, για να αυξήσω τις τιμές του εν λόγω στοιχείου.

Ήδη διέκρινα τον πρώτο σχηματισμό κοραλλίνας στο δεξί τζάμι του μικρού ενυδρείου, ενώ αυτή που προϋπήρχε στο βράχο, διατηρείται χωρίς καμία ένδειξη υποστροφής.

Το δυσάρεστο της ιστορίας μας, είναι ότι η μικρή Catallaphylia δεν προσαρμόστηκε, στο σύστημα, με αποτέλεσμα να υποστραφεί σιγά σιγά και να μας εγκαταλείψει.

Τη θέση της πήρε μια μικρή Tridacna Derasa μήκους 3,5cm, που αποτελεί το πιο εύκολο και λιγότερο απαιτητικό clam και η οποία μέχρι στιγμής δείχνει ευτυχισμένη.

Φωτογραφίες θα ακολουθήσουν το συντομότερο δυνατό.

Συνεχίζεται….

Link to comment
Share on other sites

stefanos

Εγώ να ρωτήσω αυτό το πλέγμα απο τυπ. φωτιστικά οροφής

το βρίσκετε εύκολα? εγώ εδω που έκανα στα πεταχτά

μια έρευνα αγοράς δεν βρήκα κατι αντίστοιχο!

Πιθανά να το βρείς στις ηλεκτρολογικές αποθήκες. Αν δεν έχουν, μπορείς να ρωτήσεις, ποιοι είναι οι προμηθευτές.

Η αλήθεια είναι ότι σήμερα, αυτού του είδους τα φωτιστικά έχουν καταργηθεί.

Αντί για αυτό μπορείς να βάλεις και σχάρα, που χρησιμοποιείται για το στράγγισμα ποτηριών, πιάτων κλπ, όπως και αυτές που χρησιμεύουν για το σκούπισμα των παπουτσιών όταν έχουν λάσπες.

Με την πρώτη ευκαιρία θα ρωτήσω και θα σου πω.

Να συμπληρώσω ότι ένας άλλος τρόπος κατασκευής πλέγματος είναι με σωλήνες pvc μικρού διαμετρήματος.

Ιδανικοί είναι αυτοί που χρησιμοποιούν οι ηλεκτρολόγοι για να περνούν καλώδια. Το χρώμα τους είναι λευκό και υπάρχουν σε διάφορες διαμέτρους.

Στην περίπτωσή μας διατομή περίπου 1cm είναι ότι πρέπει. Αφού κόψουμε το σωλήνα στα μήκη που θέλουμε, τα ενώνουμε μεταξύ τους με ται-ραπ κατασκευάζοντας ένα τέλειο για τις ανάγκες μας πλέγμα βάσης.

Για μεγάλα ενυδρεία με πολλά κιλά βράχου και αρκετό ύψος άμμου, μπορούμε να χρησιμποιήσουμε τους κλασικούς γκρίζους υδραυλικούς σωλήνες, σε ότι μέγεθος μας εξυπηρετεί, κατασκευάζοντας ακόμα και διαφορετικά επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές πρόσφατες φωτογραφίες

post-358-1162072683_thumb.jpg Το nano σήμερα

post-358-1162072720_thumb.jpg post-358-1162072744_thumb.jpg Λεπτομέρειες

post-358-1162072787_thumb.jpg Derasa

post-358-1162072866_thumb.jpg post-358-1162072884_thumb.jpg post-358-1162072902_thumb.jpg Gobies

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφα τα ψαράκια και τα υπόλοιπα ζωντανά. ;) .

.. υπάρχει πρόβλημα με κυανοβακτηρίδιο .. τι σκοπεύεις να κάνεις ?

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφα τα ψαράκια και τα υπόλοιπα ζωντανά. ;) .

.. υπάρχει πρόβλημα με κυανοβακτηρίδιο .. τι σκοπεύεις να κάνεις ?

Το παρακολουθώ και αφήνω τη φύση να κάνει το καθήκον της.

Ίσως θα έπρεπε να αυξήσω την οξυγόνωση. Επιχείρησα να προκαλέσω μεγαλύτερη ανατάραξη της επιφάνειας, αλλά είχα πρόβλημα με πιτσιλίσματα και σταξίματα από το καπάκι.

Προς το παρόν, όπως προανέφερα, μειώνεται με γοργούς ρυθμούς η τριχοειδής άλγη. Σε αυτό βοήθησαν οι αλγοβόροι οργανισμοί και η προσθήκη του δεύτερου κυκλοφορητή.

Πιστεύω ότι μία καλύτερη διάταξη της κυκλοφορίας θα μειώση και το πρόβλημα του κυανο.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την όλη προσπάθεια. Παρακολουθώ το θεμα με ιδιαίτερο ενδιαφέρον

(όπως βέβαια και τις άλλες σας δημοσιεύσεις) γιατί πέρα από τα 350lt reef να τολμήσω

να πω ότι διαθέτω έχω και ένα 65lt που ακολουθεί παράλληλη πορεία με το δικό σας.

Παρακινήθηκα να γράψω γιατί ψάχνω εδώ και μερικούς μήνες τα gobies που είδα

αλλά δεν τα βρήκα....

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την όλη προσπάθεια. Παρακολουθώ το θεμα με ιδιαίτερο ενδιαφέρον

(όπως βέβαια και τις άλλες σας δημοσιεύσεις) γιατί πέρα από τα 350lt reef να τολμήσω

να πω ότι διαθέτω έχω και ένα 65lt που ακολουθεί παράλληλη πορεία με το δικό σας.

Παρακινήθηκα να γράψω γιατί ψάχνω εδώ και μερικούς μήνες τα gobies που είδα

αλλά δεν τα βρήκα....

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αγαπητέ Φίλε

Τα μικρά αυτά ψαράκια, έρχονται σε μικρούς αριθμούς, στις περισσότερες εισαγωγές. Αν παρακουλουθείς συστηματικά τις εισαγωγές, σίγουρα, κάποια στιγμή, θα βρείς αυτό που θέλεις.

Εύχομαι καλή επιτυχία στην εξέλιξη του nano σου και περιμένουμε, με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την παρουσίαση της προσπάθειάς σου.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

ο φίλος μας ο Γιώργος κάνει πράγματα αθόρυβα .. και τα φτιάχνει αθόρυβα :blush::) ..

.. τι έφτιαξες ? θα δούμε καμιά φωτογραφία η πρέπει να έρθουμε εκεί για να το δούμε ;) ?

καλή συνέχεια !

Link to comment
Share on other sites

ο φίλος μας ο Γιώργος κάνει πράγματα αθόρυβα .. και τα φτιάχνει αθόρυβα ;):lmao: ..

.. τι έφτιαξες ? θα δούμε καμιά φωτογραφία η πρέπει να έρθουμε εκεί για να το δούμε ;) ?

καλή συνέχεια !

ΩΧ...αν πρεπει να πανε στη χωρα που αναφερει στο Profile του για να δουμε τα ενυδρεια του καηκαμε (Χώρα:Afghanistan New) :blush::)

Komis περιμενουμε Photos και πληροφοριες !! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κάποιο update?? Μας καίει για ιδέες και πληροφορίες <_<:angry2:

Αυτή τη στιγμή το nano βρίσκεται σε κατάσταση ελέγχου της άλγης, η οποία υποχωρεί σταδιακά, αλλά με πολύ βραδείς ρυθμούς. Παρόλο, που τα νιτρικά, φωσφορικά και πυρίτιο είναι όλα μηδενικά.

Έχει προστεθεί στο σύστημα μια tridachia, ο γνωστός αλγοβόρος γυμνοσάλιαγκας, αλλά δεν βλέπω κάποιο θεαματικό αποτέλεσμα, από μέρους του, τουλάχιστον στην τριχοειδή άλγη, που έχει αναπτυχθεί μερικά εκατοστά.

Από ψάρια προστέθηκε ένα πολύ μικρό dwarf angel, το argi, μόλις 2,5cm, το οποίο κάνει πολύ καλή δουλειά στην μείωση της επιχρησματικής άλγης και της τριχοειδούς, όταν είναι σε αρχικό στάδιο. Την ίδια προσφορά έχει και το παλαιότερο blue tang.

Έγινε και μια προσπάθεια προσαρμογής ενός πολύ καλού και πολύ μικρού tang ( μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή το είδος), αλλά δυστυχώς την επόμενη μέρα δεν μπόρεσα να το βρω στο μικρό ενυδρείο.

Παρόλο , που το μέγεθός του, αναλογικά με το nano, ήταν καλές, το σύστημα κατόρθωσε και αφομοίωσε το ψαράκι, χωρίς καμία διαταραχή στην ισορροπία του.

Τέλος από κοράλλια, προστέθηκε μια πολύ ωραία Cynarina, που τοποθετήθηκε στην άμμο. Μέχρι στιγμής πάει πολύ καλά και δείχνει τέλεια προσαρμοσμένη.

Επίσης ένα ρεταλάκι bubble, που είχε ξεμείνει σε κάποιο κατάστημα, φιλοξενείται στο μικρό ενυδρείο, με άριστα αποτελέσματα.

Καθημερινά ταΐζω το σύστημα με ψιλοκομμένη κατεψυγμένη αρτέμια και γόνο της. Τα ψάρια και τα υπόλοιπα ασπόνδυλα τρελαίνονται από τη χαρά τους την ώρα του ταΐσματος.

Οι τιμές, των βασικών παραμέτρων, κυμαίνονται συνεχώς και καταβάλω προσπάθεια να τις κρατήσω στα επίπεδα, που επιθυμώ.

Έτσι οι χθεσινές μετρήσεις έδειξαν Ca: 370, Alk: 6,5, PH: 8,0

Μετά από τις μετρήσεις, έριξα λίγο buffer και χλωριούχο ασβέστιο.

Το επόμενο Σαββατοκύριακο, έχω προγραμματίσει την δεύτερη αλλαγή νερού.

Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημερινή φωτό του νάνου.

post-358-1165773139_thumb.jpg

Η τριχοειδής άλγη, αυτή τη στιγμή είναι αρκετή, αλλά βρίσκεται σε ύφεση.

Δεν ανιχνεύω καθόλου φωσφορικά, πυριτικά και νιτρικά, όπως συνέβαινε από την πρώτη μέρα στησίματος.

Παρ' όλα αυτά, όμως, έκανα μια μετατροπή στο χημικό. Έβγαλα το αντι-φως και τον άνθρακα, από τις κάλτσες και τα έβαλα χύμα, για καλύτερη απόδοση.

Πιθανά να υπάρχει χαμηλή οξυγόνωση και υψηλό CΟ2, αλλά δεν έχω τεστ να μετρήσω.

Οι παράμετροι παραμείνουν σταθερές: ΡΗ-8,2 , ΚΗ-8,0 , Sal-1025 , Ca-380 , Mg-1500+ (από λάθος της μαμάς)

Ι- σε σωστά επίπεδα.

Ίσως αν προστεθεί ένα Sinularia frag να ανταγωνιστεί την άλγη.

Προς το παρόν παρατηρώ και ταΐζω τα ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά τα βλέπω τα ζωντανά.. βοηθάει το tangάκι στην άλγη? ..

.. πιο συχνές αλλαγές νερού θα βοηθούσαν?

.. το κυανο φαίνεται να έχει φύγει.. υπομονή..

.. μα γιατί μόνο μια sinularia… βάλε κάτι ακόμα. :welcome: .

καλή συνέχεια. :thumbup: .

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο είδος tang, όπως ξέρεις, αν και αλγοβόρο, δεν θεωρείται και ο τέλειος εξολοθρευτής της άλγης. Παρ' όλα αυτά όμως κάνει αρκετή δουλειά. Δυστυχώς, μέχρι στιγμής, δεν μπόρεσα να βρω κάποιο καλύτερο tang σε ιδανικό, για το νάνο, μέγεθος.

Οι τακτικές εβδομαδιαίες αλλαγές νερού, θα ήταν το ιδανικό. Δυστυχώς, όμως, το αφεντικό... τεμπελιάζει.

Μέχρι στιγμής, έχω κάνει τον πρώτο μήνα λειτουργίας, μια αλλαγή 40% με φρέσκο νερό και τον επόμενο, άλλη μία ίδιας ποσότητας με νερό της "μαμάς".

Το κύανο, όντως έχει φύγει.

Πιστεύω ότι η sinularia, θα βοηθήσει, αλλά ίσως επιφορτίσει το σύστημα με οργανικά, που ίσως το επιβαρύνει, λόγω του ανεπαρκούς skimming και φυσικά των πλημμελών αλλαγών. Κάποια στιγμή, όμως θα μπει σίγουρα ένα μικρό κλάδεμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η πορεία του nano μου συνεχίζεται ομαλά.

Η άλγη παραμένει σταθερή με πολύ μικρές τάσεις μείωσης, ενώ η μικρή Tridachia, δεν δείχνει καθόλου ενδιαφέρον για αυτή. Μπορεί να έτυχα σε ανορεξικό άτομο.

Οι παράμετροι του νερού παραμένουν σταθερές με κορύφωση τα μηδενικά νιτρικά, που δείχνουν, ότι το μικρό σύστημα κάνει καλή απονιτροποίηση.

Έγινε άλλη μια αλλαγή (τρίτη κατά σειρά) με νερό της Reefομαμάς της τάξεως του 40%.

Η σημερινή εικόνα του nano:

post-358-1167121447_thumb.jpg

Προστέθηκαν, ένα καλό κλάδεμα Sinularia

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=496

post-358-1167121533_thumb.jpg

και ένα baby frag, σαρκόφυτου, πάλι από το μεγάλο ενυδρείο

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=498

post-358-1167121579_thumb.jpg

Ο μικρός blue δεν χάνει την ευκαιρία να ποζάρει στο φακό.

Και μια λεπτομέρεια:

post-358-1167121656_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πω πω αυτή η άλγη με αγχώνει :)

Αντε με το καλό να φύγει να δείξει το ενυδρειό τα κάλη του

Link to comment
Share on other sites

Νικο, ωραιο αρχιζει και γινεται. Αρχιζει και γεμιζει ομορφα :) . Η αλγη ειναι αποκαρδιωτικη αλλα στο χερι της ειναι? Θα φυγει που θα παει. :D

Ωραια τα κοραλακια σου. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εδώ είμαστε και πάλι.

Η σημερινή εικόνα του 45λιτρου νάνου μου, είναι αυτή:

post-358-1181244891_thumb.jpg post-358-1181244945_thumb.jpg

Και κάποιες λεπτομέρειες:

post-358-1181244981_thumb.jpg post-358-1181245008_thumb.jpg post-358-1181245048_thumb.jpg post-358-1181245089_thumb.jpg

Η άλγη έχει περιοριστεί αρκετά, αλλά παραμένει, όσο οι αλλαγές νερού γίνονται αραιά και πολλές φορές χρησιμοποιείται παλιό νερό από το μεγάλο ενυδρείο, το skimmer έχει μικρή απόδοση, ο φωτισμός είναι Τ8 και απουσιάζει κάποιο sump με refugium.

Η αναβάθμισή του έχει ολοκληρωθεί ήδη....στο μυαλό μου και είναι θέμα κάποιων "τέρμινων" να εφαρμοστεί και στην πράξη.

Οι παράμετροι του νερού παραμένουν σταθερές, χωρίς καμία δική μου επέμβαση, και είναι:

KH 7, PH 7,9-8,1 , Ca παίζει γύρω στο 300ppm και τέλος NO3 και φωσφορικά, μηδενικά ή μη ανιχνεύσιμα.

Μετά από μια επιπόλαιη αλλαγή νερού, βάζοντας νερό από το μεγάλο ενυδρείο, πράγμα που συνηθίζω, το ΚΗ ανέβηκε απότομα από το <7 στο 11+ και ίσως και άλλοι παράγοντες τροποποιήθηκαν απότομα.

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, να υποστεί έντονο σοκ, το μοναδικό clam derasa, το οποίο αξίζει να σημειωθεί, ότι στο διάστημα της παραμονής του στο nano, είχε διπλασιάσει το όστρακό του.

Η εξέλιξη ήταν ραγδαία. Συχωρέθηκε σε λιγότερο από 48 ώρες, χωρίς να μπορέσω να προσφέρω καμία βοήθεια.

Σήμερα, φιλοξενούνται δύο brain coral, τα οποία παρέλαβα από Φίλο συνχομπίστα, στο παρά 1', πριν καταλήξουν. Η σάρκα τους ήταν μια ελάχιστη πέτσα, σε ορισμένα σημεία του σκελετού τους.

Μετά από ένα περίπου μήνα, ανέκαμψαν και σήμερα δείχνουν πολύ καλά. Μπορείτε να τα διακρίνεται στις πιο πάνω φωτογραφίες.

Τα ψάρια παραμένουν υγιή και ζωηρά, παρόλο δεν μου φαίνεται ότι έχουν μεγαλώσει καθόλου. Το καθημερινό τους διαιτολόγιο, περιλαμβάνει δύο φορές τάισμα, μία με flakes και μία με κατεψυγμένη artemia. Σπανίως και άλλες κατεψυγμένες λιχουδιές, εμπλουτισμένες με βιταμίνες και σκόρδο.

Σε επόμενο update, θα προσπαθήσω να τα αποθανατίσω ένα ένα.

Χωρίς να έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις από το μικρό μου σύστημα και σε σχέση με την φροντίδα, που του προσφέρω, μπορώ να πω ότι προχωράει πολύ καλά.

Προσωπικά, πολύ το χαίρομαι. Πως θα γινόταν άλλωστε, αφού αποτελεί.... "κουκουβαγάκι" μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...