Jump to content

Η εξέλιξη του Nano μου


ΨΑΛΤΗΣ ΝΙΚΟΣ

Recommended Posts

Νίκο μεγάλη διαφορά στο ενυδρείο σου, όσον αφορά την άλγη σε σχέση με τις τελευταίες φωτογραφίες.

Είναι σημαντικό το ότι πάει μόνο του σχεδόν στον αυτόματο πιλότο, χωρίς να σε κουράζει παρά να σου δίνει μόνο ευχαρίστηση. Επιβεβαιώνεται άλλη μία φορά το πόσο σημαντικό είναι να βρει το σύστημα την ισορροπία του.

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλύτερα . :) .

πολύ ωραία και ζωντανά χρώματα . :thumbdown: .

.. θα μπορούσες να κάνεις πιο αναλυτική παρουσίαση στα κοράλλια και στην εξέλιξη τους στο ενυδρείο σου ?

καλή συνέχεια .

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή εξέλιξη Νίκο. :thumbdown:

Και χωρίς μεγάλο κόπο.

Απ'οτι κατάλαβα ταίζεις κάθε μέρα καταψυγμένο (artemia) ??

Δεν επιβαρύνεται πολύ έτσι, έστω κ'αν η ποσότητα είναι μικρή ??

Το ρωτάω γιατί αν δεν έχεις πρόβλημα , να το τολμήσω κ΄εγώ.

Επίσης κράτησα και την απότομη αύξηση του ΚΗ (που είναι τόσο εύκολο στα λίγα αυτά λίτρα), με τα ανάλογα αποτελέσματα.

Άλλη μια απόδειξη για το πόσο σημαντική είναι η σταθερότητα του ΚΗ..

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου αρχιζει και παιρνει τα πανω του σγα σιγα. Μολις βαλεις το φιλτρο chaeto που λεγαμε, ολα θα πανε μελι....

Τα brains ηταν δικα μου, που ενω δεν ηταν στην κατασταση που υπερβαλει λιγο ο Νικος.. :) .. Ειχαν οντως στρεασαριστει και μαζεψει, διοτι δεν ειχαν ποια να φανε στο ενυδρειο μου αφου το εχω συνειδητα στεγνωση απο οργανικα προς χαρη αλλων οργανισμων, οπως τα sps που πραγματικα χαιρονται το περιβαλον τους καλυτερα απο οτι πριν. Εχει γινει καιρο αυτη η μεταφορα και το εχω αναφερει στην κατηγορια του ενυδρειου μου.

Οποτε επρεπε να δοθουν. Και δωθηκαν σε ενα καλο σπιτικο με στοργη, προδερμ και μπολικο φαγητο!! Χαιρομαι που πανε καλα!! :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Νίκο άψογο το νανακι!!!

Πολύ πιο καλά απο την φορά που το είχα δει απο κοντά... πάνε μήνες απο τότε.

Η μόνη μου παρέμβαση... δεν μου αρέσει η sinularia εκει μέσα...

Θα προτημούσα να έλειπε

Link to comment
Share on other sites

όλα άψογα!

και εγω είμαι στην φάση που έχω πρόβλημα με το κυανό

έκανα και μία βαρβάτη αλλαγή νερού αλλά βελτίωση δεν είδα!

πάντα απροβλημάτιστο ελπίζω!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει είπαμε να υπερβάλετε λίγο, για να με ενθαρρύνετε, αλλά εσείς το παρακάνατε.

Με τόσα νανοδιαμάντια, που υπάρχουν στο forum, το δικό μου είναι άνθρακας.

Απαντάω με τη σειρά στα θέματα που θέσατε.

Πραγματικά είναι ένα συστηματάκι με πολύ χαμηλές απαιτήσεις που δουλεύει σχεδόν μόνο του. Έχω σταματήσει να κάνω συστηματικές μετρήσεις, αλλά όσες φορές μέτρησα, παρατήρησα, ότι δεν υπήρχαν αποκλίσεις. Έτσι το μόνο που παρατηρώ, για να βγάλω συμπεράσματα, είναι η συμπεριφορά των ψαριών, η έκταση των κοραλλιών, η ανάπτυξη της κοραλλίνης και φυσικά η έξαρση της derbesia.

Όπως ανέφερα, έχω αρκετά σχέδια στο μυαλό μου για αναβάθμιση, αλλά που χρόνος, τώρα που καλοκαίριασε.

Αρκεί να σας πω, ότι μου κάηκε μια Τ8 στο μεγάλο ενυδρείο και δεν ευκαιρώ να την αλλάξω, ενώ έχω έτοιμα τα σετ των Τ5 με τα dimmer. Έχω και κάτι Φίλους.....όλο λόγια.

Ταΐζω σχεδόν κάθε μέρα κατεψυγμένη αρτέμια και κάποιες φορές επί πλέον flakes. Η ποσότητα της τροφής είναι, αυστηρά, όση χρειάζεται για να φάνε τα πέντε ψαράκια και οι γαρίδες. Τα νιτρικά είναι κολλημένα στο 0! Το ίδιο και τα φωσφορικά τα οποία δεν είναι ανιχνεύσιμα με το απλό τεστ.

Βέβαια δεν θα έλεγα πως η περίπτωσή μου είναι κανόνας προς μίμηση. Το κάθε σύστημα, αντιδρά διαφορετικά.

Όσον αφορά την απότομη αύξηση του ΚΗ, είναι ένα σοβαρό πρόβλημα στα 45 λίτρα. Το ίδιο ισχύει και με τις άλλες παραμέτρους. Πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί στις μεταβολές.

Ο discos προσεβλήθη, γιατί του μείωσα τα brain του και τις τεχνικές αποξήρανσης, που εφάρμοζε, με άριστα αποτελέσματα. Η πραγματικότητα, όμως είναι αυτή. Έκαναν ένα μήνα ακριβώς για να δείξουν σημεία ζωής. Σώθηκαν τελευταία στιγμή από του χάρου τα δόντια (όπου χάρος, δεν συνεπάγεται discos).

H sinularia, όπως έχω πει και κατά το παρελθόν, είναι το κοράλλι του φτωχού. Ο λόγος που την έβαλα, ήταν γιατί ήμουν σίγουρος ότι θα προσαρμοστεί, χωρίς καμία ιδιαίτερη φροντίδα. Μου γεμίζει ωραία το ενυδρειάκι και δεν νομίζω να την βγάλω, αφού δεν μπορώ να ρισκάρω βάζοντας κάποιο πιο απαιτητικό κοράλλι.

Να είστε καλά όλοι σας!!! Με κάνατε και γέλασα πάλι.

Σε καλό να μας βγει.....

Link to comment
Share on other sites

και εγω είμαι στην φάση που έχω πρόβλημα με το κυανό

έκανα και μία βαρβάτη αλλαγή νερού αλλά βελτίωση δεν είδα!

Το κύανο θα εξαφανιστεί μόνο του εφόσον όλα λειτουργούν σωστά. Αυτό όμως θα πάρει χρόνο. Μην περιμένεις να δεις αποτελέσματα μετά από μερικές μέρες, αλλά μετά από ένα δύο μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Νικολα απο το καλο στο καλυτερο παει το nano σου. :thumbdown::)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Για να μη ξεχνιόμαστε, με την εξέλιξη του nano μου, επανέρχομαι με νεότερα.

Το μικρό φυσικό σύστημα, έχει πλέον σταθεροποιηθεί. Έκλεισε 14 μήνες ζωής! Η άλγη έχει εξαφανιστεί εντελώς εκτός από λίγη bubble-Valonia, η οποία αναπτύχθηκε σε μια συγκεκριμένη περιοχή. Η εμφάνισή της, δεν με ανησυχεί καθόλου, αφού από την εμπειρία μου στο μεγάλο reef, δεν παρουσιάζει ποτέ τάση εξάπλωσης. Παρ’ όλα αυτά την απομάκρυνα εύκολα με το χέρι.

Η συστηματική φροντίδα, η οποία ομολογώ πως είναι αρκετά άτονη και χωρίς άγχος, περιορίζεται στις συστηματικές μηνιαίες (στο περίπου) αλλαγές νερού, με φρέσκο νερό που φτιάχνω επί τόπου σε ένα κουβά και το οποίο χρησιμοποιώ άμεσα, για λόγους ευκολίας.

Το skimmerάκι, καθαρίζεται όποτε κρίνεται απαραίτητο και η αερόπετρα αντικαθίσταται σχετικά σύντομα, όποτε η φυσαλίδα μεγαλώνει.

Από πρόσθετα, το μόνο που χρησιμοποιώ, είναι διάλυμα araga milk, το οποίο διαλύω στο νερό που αντικαθιστά το νερό της εξάτμισης, αλλά όχι συστηματικά.

Οι τιμές των παραμέτρων του νερού, παραμένουν σταθερές και στα κατώτατα αποδεκτά όρια, ενώ όπως πάντα τα νιτρικά και φωσφορικά, παραμένουν μη ανιχνεύσιμα, πράγμα που αποδεικνύει την άριστη λειτουργία του μικρού φυσικού συστήματος.

Τα νέα κοραλλάκια που προστέθηκαν, είναι ένα μικρό κλαδί φωτοσυνθετικής γοργόνιας και ένα κλαράκι euphylia, που αποσπάστηκαν από το μεγάλο ενυδρείο, όπως και μερικά κλαδέματα Xeniaμ προσφορά του μεγάλου καλλιεργητή Στάθη.

Τα καλά όμως συνοδεύονται και από κάποια κακά. Μόλις πριν μερικές μέρες, διαπίστωσα την απουσία από την παρέα, του μικρού argi. Η απώλεια ήταν ανεξήγητη, ενώ δεν μπόρεσα να το βρω όσο και αν έψαξα καλά τα κρυφά σημεία του ενυδρείου.

Μια λογική εξήγηση που μπορώ να αποδώσω, αφού δεν υπήρχαν σημάδια ασθένειας ή κακουχίας, είναι η υπερβολική δόση araga milk, που έριξα κατά λάθος, μια μέρα πριν την εξαφάνισή του. Το μικρό ενυδρείο θόλωσε αρκετά, όπως συμβαίνει πάντα, άλλωστε, μετά την προσθήκη του υλικού, αλλά παρέμεινε αρκετές ώρες θολό, λόγω της υπερβολής.

Το εντυπωσιακό είναι ότι, παρόλο που αυτή η απώλεια θεωρείται αρκετά μεγάλη, σχετικά με τον όγκο του ενυδρείου, για να δημιουργήσει ανισορροπία, το μικρό φυσικό σύστημα κατάφερε να την αφομοιώσει χωρίς καμία απολύτως ένδειξη δυσλειτουργίας.

Αξίζει, τέλος, να σημειωθεί, ότι ο μικρός ρυθμιστής θερμοκρασίας TECO, αποδείχθηκε «παλικάρι» , αφού τα κατάφερε τέλεια τις δύσκολες καλοκαιρινές ημέρες, όπου η θερμοκρασία δεν ξεπέρασε ποτέ τους 28 βαθμούς.

Παραθέτω μερικές φωτογραφίες του προηγούμενου μήνα, ενώ επιφυλάσσομαι για νεότερες.

post-358-1195716913_thumb.jpg

post-358-1195716939_thumb.jpg

post-358-1195716963_thumb.jpg

post-358-1195716982_thumb.jpg

post-358-1195717006_thumb.jpg

post-358-1195717109_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, το nano έχει μεγάλη μεγάλη διαφορά από την τελευταία φορά που το είδα.

Η άλγη έχει φύγει και αρχίζει πλέον να μοιάζει ώριμο!

Πολύ ωραία Νίκο, μπράβο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Που να είχα και τον Ζ.Χ. να το φωτογραφίσει.....

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είναι το μικρό !

μπορείς να προσδιορίσεις με τι ρυθμούς καταναλώνει alkalinity , ασβέστιο?

κάνεις τα ταχτικές μετρήσεις ?

το φλας δυστυχώς δεν επιτρέπει να φανεί η πραγματική εικόνα του ενυδρείου .. τα κάνει όλα επίπεδα

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είναι το μικρό !

μπορείς να προσδιορίσεις με τι ρυθμούς καταναλώνει alkalinity , ασβέστιο?

κάνεις τα ταχτικές μετρήσεις ?

το φλας δυστυχώς δεν επιτρέπει να φανεί η πραγματική εικόνα του ενυδρείου .. τα κάνει όλα επίπεδα

Η αλήθεια είναι πως δεν κάνω τακτικές μετρήσεις. Οι περισσότερες μετρήσεις γίνονται με το ...μάτι και αν διαπιστώσω κάτι περίεργο στη συμπεριφορά των κοραλλιών, τότε κάνω αλλαγή νερού.

Έχω κάνει προσπάθειες χωρίς φλας, αλλά μου βγαίνουν σκοτεινές και κουνημένες. Θα προσπαθήσω ξανά, αυξάνοντας κατόπιν τη φωτεινότητα με επεξεργασία. Αλλά για το κούνημα δεν μπορώ να εγγυηθώ, φταίνε και οι….. καφέδες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το "πειραμα" εξελιχθηκε σε ενα πανεμορφο Νανακι !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το νανάκι έκλεισε τον πρώτο κύκλο της ζωής του. Μετά από τρισήμισι χρόνια ζωής, μεταφέρθηκε στο καινούργιο του σπίτι.

Καλή συνέχεια.

post-358-1239626589_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...