Jump to content

ροδομπορντωκοκκινα φυλλα σε βραχο!


ΑΤΛΑΝΤΙΟΣ

Recommended Posts

εχω βγαλει στους βραχους που εχω (συνολο 6κιλα, τρια κομματια) στο 30λιτ ενυδρειο κατι ροδομπορντωκοκκινα φυλαρακια σαν αλγη αλλα με την μορφη φυτου!

τι ειναι αυτο?

πρεπει να ανησυχω?

πρεπει να κανω κατι για να τα βγαλω?

ή να τα αφησω να κατακλυσουν το ενυδρειο και μετα να τα κουρεψω?

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτό θα βοηθούσε αρκετά!! :)

Οπως επίσης και τελευταιες μετρήσεις σου.

τελευταια μετρηση 30/12/2010

ph tropic marine 8,2

nh3-nh4 tropic marine <0,01

no2 tropic marine 0

no3 tropic marine 2

sg ρεκφατρομετρο 1027

kh coral shop 10,6

po4 tropic marine <0,1

ca coral shop 425

mg coral shop 1485

temp ηλετρονοκη μετρηση 27

για τις φοτο δεν ξερω πως ανεβαζω?

Link to comment
Share on other sites

τελευταια μετρηση 30/12/2010

ph tropic marine 8,2

nh3-nh4 tropic marine <0,01

no2 tropic marine 0

no3 tropic marine 2

sg ρεκφατρομετρο 1027

kh coral shop 10,6

po4 tropic marine <0,1

ca coral shop 425

mg coral shop 1485

temp ηλετρονοκη μετρηση 27

για τις φοτο δεν ξερω πως ανεβαζω?

Tην φωτο που θελεις την προσθετεις στα συννημενα. :)

Link to comment
Share on other sites

Tην φωτο που θελεις την προσθετεις στα συννημενα. :)

οκ! θα προσπαθησω αυριο να ριξω!

Link to comment
Share on other sites

οκ! θα προσπαθησω αυριο να ριξω!

Αναλυση περιπου στα 800Χ600. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σου φιλε μου...Θα ηθελα αν μπορεις να μας αναφερεις κ τον εξοπλισμο σου(φωτα,σκιμμερ,φιλτρο)κ αν θα μπορουσες μια φωτογραφια απο την φατσα του ενυδρειου.Τα κοκκινα φυλαρακια που λες πρεπει να ειναι καποιο ειδος ΜΑΚΡΟαλγης που δεν βλαπτει καθολου το συστημα σου.Η γονιοπορα που εχεις να ξερεις πως ειναι απο τα δυσκολα/απαιτητηκα κοραλια.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου...Θα ηθελα αν μπορεις να μας αναφερεις κ τον εξοπλισμο σου(φωτα,σκιμμερ,φιλτρο)κ αν θα μπορουσες μια φωτογραφια απο την φατσα του ενυδρειου.Τα κοκκινα φυλαρακια που λες πρεπει να ειναι καποιο ειδος ΜΑΚΡΟαλγης που δεν βλαπτει καθολου το συστημα σου.Η γονιοπορα που εχεις να ξερεις πως ειναι απο τα δυσκολα/απαιτητηκα κοραλια.

το φιλτρο που εχω ειναι της denerlle ενα εξωτερικο με τυπου σκιμμερ πανω, και γενικοτερα ολο το συστημα ειναι το κομπλε που δινει η ιδια εταιρια στα 30λιτρα.

τωρα ολα αυτα τα εχω μεταφερει σε αλλο ενυδρειο. οι φωτο που εβαλα ηταν γιατι το χρωστουσα λογω καποιων δυνατων προβληματων δεν μπορεσα να μπω ποιο πριν!

στο καινουργιο συστημα που εβαλα τον βραχο τα φυλλαρακια αυτα εξαφανιστηκαν γιατι τα εφαγαν τα ψαρια που ειχα μεσα!

σε ευχαριστω παντως για την αμμεση ανταποκριση της απαντησης που ειχα!

αναμενω !!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου...Θα ηθελα αν μπορεις να μας αναφερεις κ τον εξοπλισμο σου(φωτα,σκιμμερ,φιλτρο)κ αν θα μπορουσες μια φωτογραφια απο την φατσα του ενυδρειου.Τα κοκκινα φυλαρακια που λες πρεπει να ειναι καποιο ειδος ΜΑΚΡΟαλγης που δεν βλαπτει καθολου το συστημα σου.Η γονιοπορα που εχεις να ξερεις πως ειναι απο τα δυσκολα/απαιτητηκα κοραλια.

Νομιζω πως ειναι alveopora και οχι goniopora :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως ειναι alveopora και οχι goniopora :thumbup:

Πολυ σωστα.Oπως κ να χει ειναι δυσκολο κοραλι...

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο θα το χαρακτηριζα Αντρεα,καθως σε καποιους καθεται,και σε καποιους οχι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου...Θα ηθελα αν μπορεις να μας αναφερεις κ τον εξοπλισμο σου(φωτα,σκιμμερ,φιλτρο)κ αν θα μπορουσες μια φωτογραφια απο την φατσα του ενυδρειου.Τα κοκκινα φυλαρακια που λες πρεπει να ειναι καποιο ειδος ΜΑΚΡΟαλγης που δεν βλαπτει καθολου το συστημα σου.Η γονιοπορα που εχεις να ξερεις πως ειναι απο τα δυσκολα/απαιτητηκα κοραλια.

Η μακροάλγη έχει της ίδιες ιδιαιτερότητες ανάπτυξεις με την μικροάλγη?

Δηλαδή με τον ίδιο τρόπο που θα ελέγχαμε άλγη στο ενυδρείο, θα ίδιο θα κάνουμε και με την μακροάλγη?

Link to comment
Share on other sites

Το θετικο με την μακροαλγη ειναι οτι ειναι μεγαλη.Μεγαλωνοντας απορροφα νιτρικα και οργανικα καθαριζοντας το νερο και αφαιρειται πολυ ευκολα με το χερι οποτε θελουμε.

Η συγκεκριμενη βεβαια ειναι πολυ καλος μεζες για οτιδηποτε ειναι αλγοφαγο (ψαρι ή ασπονδυλο) και συνηθως αν και πολυ ομορφη,δεν ζει για πολυ στα ενυδρεια μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...