Jump to content

αποτομη πτωση Ph


Recommended Posts

καλησπερα κα παο εμενα λοιπον εδω κ 2 μερες αντιμετωπιζω το εξης προβλημα ενω βρισκομαι σχεδον στο τελος του στρωσιματος του ενυδρειου μου χθες παρατηρισα αποτομη πτωση του PH απο 7,4 σε 6,4 σημερα εκανα αλλαγη νερου περιπου 30 % το νερο της βρυσης εχει PH 7,8 και μετα απο 3 ωρες μετρισα κ το ph ειναι στο 6,8 δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι αυτο που επηρεαζει τοσο πολυ το ph τα test που χρησιμοποιησα ειναι της API !!! ΒΟΗΘΙΣΤΕ ΜΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κάνε μέτρηση ph.Υποψιάζομαι ότι γίνεται ph crash(το kh είναι χαμηλότερο του 4 και έτσι γίνονται μεγάλες μεταβολές του ph. :) (αυτή είναι η δικιά μου γνώμη , ας περιμένουμε απαντήσεις και από τους εμπειρότερους)..

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κάνε μέτρηση *ph.Υποψιάζομαι ότι γίνεται ph crash(το kh είναι χαμηλότερο του 4 και έτσι γίνονται μεγάλες μεταβολές του ph. :) (αυτή είναι η δικιά μου γνώμη , ας περιμένουμε απαντήσεις και από τους εμπειρότερους)..

Μετρηση KH

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κα παο εμενα λοιπον εδω κ 2 μερες αντιμετωπιζω το εξης προβλημα ενω βρισκομαι σχεδον στο τελος του στρωσιματος του ενυδρειου μου χθες παρατηρισα αποτομη πτωση του PH απο 7,4 σε 6,4 σημερα εκανα αλλαγη νερου περιπου 30 % το νερο της βρυσης εχει PH 7,8 και μετα απο 3 ωρες μετρισα κ το ph ειναι στο 6,8 δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι αυτο που επηρεαζει τοσο πολυ το ph τα test που χρησιμοποιησα ειναι της API !!! ΒΟΗΘΙΣΤΕ ΜΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ!!!! :)

Θα βγάλουμε άκρη μην ανησυχείς

Οι σωστή μέτρηση του pH γίνεται πάντα έπειτα απο 3 ωρες μετα την αλλαγή του νερού

Τότε μόνον εχει σταθεροποιηθεί το pH .

Μπορεί, να έχεις πράγματι πτώση αλλά αυτή να είναι μικρότερη

Έχεις πρόσβαση σε κανονικό pHμετρο?

Τώρα......πες μας και το KH

Link to comment
Share on other sites

Θα βγάλουμε άκρη μην ανησυχείς

Οι σωστή μέτρηση του pH γίνεται πάντα έπειτα απο 3 ωρες μετα την αλλαγή του νερού

Τότε μόνον εχει σταθεροποιηθεί το pH .

Μπορεί, να έχεις πράγματι πτώση αλλά αυτή να είναι μικρότερη

Έχεις πρόσβαση σε κανονικό pHμετρο?

Τώρα......πες μας και το KH

ΕΥΧΑΡΙΣΩ πολυ φιλοι μου για το ενδιαφερον αλλα δυστηχως το ΚΗ test δεν το εχω ακομα στα χερια μου θα μου το στειλουν αυριο απο θεσσαλονικη οποτε θα το εχω την τεταρτη αντε το αργοτερο την πεμπτη οποτε θα σαν κανω μια ολοκληρωμενη παρουσιαση ολων των μετρισεων μου !!!!!!!! απο της αλλες μετρισεις ειμαι πολυ καλα !!!!

οι χθεσινες μου μετρισεις ειναι αυτες εδω: NO2:0

AMMONIA:0

NO3:20

εκτος απο το ph ολα τα αλλα πανε καλα !!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι !!!! λοιπον σημερα εκανα ολοκληρωμενες μετρισεις στο νερο του ενυδρειου κ οι μετρισεις μου ηταν οι εξης:

ΝΟ2:0

ΑΜΜΟΝΙΑ:0

ΝΟ3:0

PH:8,4

KH:10(ΣΤΑΓΟΝΕΣ)

GH:14(ΣΤΑΓΟΝΕΣ)

C:26

ολες οι μετρισεις εγιναν με test της ΑPI

οι μετρισεις που εκανα στο νερο της βρυσης ειναι αυτες:

PH:8,2

KH:10

GH:14

C:25

για να σταθεροποιησω το ph κ να το ανεβασω λιγο εριξα μεσα στο νερο του ενυδρειου λιγη μαγειρικη σοδα μιση κουταλια του γλυκου αφου την διελυσα σε ενα ποτηρι. :wub:

ΣΕ ΤΙ ΣΗΜΕΙΟ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ????????? :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

καλαημερα αυτο το καταλαβα!!!!!! τελικα εχω καταληξει οτι θα βαλω guppies 5 αρσενικα μαλλον για να μην εχω κ γενες κ ετσι και αλλιως ειναι ευκολα μιας κ ειμαι αρχαριος . θα μπορουσα να βαλω κ καποιο σαλιγκαρι μεσα ???

Link to comment
Share on other sites

καλαημερα αυτο το καταλαβα!!!!!! τελικα εχω καταληξει οτι θα βαλω guppies 5 αρσενικα μαλλον για να μην εχω κ γενες κ ετσι και αλλιως ειναι ευκολα μιας κ ειμαι αρχαριος . θα μπορουσα να βαλω κ καποιο σαλιγκαρι μεσα ???

ναι φυσικά :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...