Jump to content

προτασεις για chiller σε θαλασσινο


athletico

Recommended Posts

καλημερα παιδια. οπως θα διαβασατε και στον τιτλο ,θα ηθελα να μου πειτε

προτασεις για αγορα ψυκτικου για το 500 θαλασσινο ενυδρειο μου.

ειτε απο εδω ειτε απο εξωτερικο μεσω internet.

μοντελο που να κανει για τα λιτρα μου και να ειναι εννοειτε και σε καλη τιμη.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε athletico δεν αρκεί το ότι θες ένα ψυκτικό σύστημα για ενυδρείο 500 λίτρων, χρειάζεται να ξέρουμε και τη διαφορά θερμοκρασίας ανάμεσα σε περιβάλλον και ενυδρείο. ;)

Από κει και πέρα, εφόσον πρόκειται για θαλασσινό ενυδρείο θεωρώ ότι είναι μονόδρομος το υλικό κατασκευής να είναι το τιτάνιο. Θα το πληρώσεις σημαντικά παραπάνω, αλλά πίστεψε με σε βάθος χρόνου θα σε αποζημιώσει!

Το κόστος υπολόγιζε το 1000€ ίσως και (αρκετά) περισσότερα αν πας σε κάτι καλό. Έχεις εξαντλήσει τα περιθώρια με κάποιον ανεμιστήρα ίσως και χρειάζεσαι το ψυκτικό?

EDIT:Χωρίς να αποτελεί προτροπή, κάτι τέτοιο είναι ιδανικό για τα λίτρα σου και επίσης θα σε καλύψει άνετα σε μια μελλοντική αναβάθμιση του ενυδρείου σου. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

καταρχην ειναι λαθος μου πο δεν ανεφερα αυτες τις λεπτομερειες.

το ενυδρειο ειναι σχετικα νεο 8 μηνων.εχω μεσα 40 κ ζωντανο αραγωνιτη και 10 νεκρο. 50κ. ζωντανο βραχο και 10 νεκρο.

σκιμερ deltec 600.εξωτερικο φιλτρο eheim 2217.κυκλοφορητες 2 μαρεα 6000 και 2 μαξι 1200.

απο ζωντανα 1 nazo,1 sohal,1 xanthurus.5 chromis viridis.1 sexline,1 goby.

η θερμοκρασια το καλοκαιρι με τις λαμπες χτυπησε και 33β.

ενω τωρα φτανει τους 29.οταν ειναι σβηστα τα φωτα 26.

εχω 2 ανεμηστηρακια οπου μειωνουνε την θερμοκρασια αλλα επειδη προκειτε να αρχισω να βαζω κοραλια δεν θελω να εχω αφενος μεν τοσες αυξομοιωσεις στην θερμοκρασια αφετερου και εξατμιση νερου, τουλαχιστον στο βαθμο που εχω τωρα.

και το ενυδρειο θα ειναι reef με sps.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Athletico τα πραγματα εχουν βελτιωθει αρκετα στην Ελληνικη αγορα και απο πλευρας διαθεσιμοτητας chillers αλλα και απο πλευρας τιμων... θα σου προτεινα καποιο ψυκτικο της TECO, τα οποια μπορεις να δεις ΕΔΩ.... υπολογιζω ενα κοστος για το ενυδρειο σου κοντα στα € 500 για αγορα απο Ελλαδα (σημαντικο για το service, βλαβες κτλ)... Απο μοντελο μαλλον το TR 10 κανει για τα λιτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Στις ενυδρειακές αγγελίες υπάρχει chiller TECO προς πώληση, το οποίο είναι σχεδόν αμεταχείριστο.

Αν σε ενδιαφέρει ρίξε μια ματιά.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5410

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να δεις τα PRIME Chillers της εταιρείας Current USA. Για τα λίτρα από το tank σου θα έλεγα να δεις κάτι που να μην είναι κάτω από 1/4hp για να μην το ζορίζεις. Βέβαια δεν ξέρω αν μπορείς να το βρες στην Ελλάδα αλλά αν ψάξεις στο ιντερνετ θα το βρεις σίγουρα σε κάποιο edhop.

Για εμενά είναι αξιόπιστα και με πολύ καλή απόδοση σε σχέση με την τιμή τους.

moderator note: σε παρακαλώ φίλε PANIKOS αν μπορείς να γράφεις με ελληνικά να μην κάνω edit στα post σου. ;)

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

Στις ενυδρειακές αγγελίες υπάρχει chiller TECO προς πώληση, το οποίο είναι σχεδόν αμεταχείριστο.

Αν σε ενδιαφέρει ρίξε μια ματιά.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5410

παιδια ξανα σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.εισαστε πολυ κατατοπιστικοι.

νικο ειδα την αγγελια αλλα το θεμα ειναι πως εγω θα κανω την αγορα μετα τα χριστουγεννα.

ευχομαι να μην υπαρχει ως τοτε αλλα αν δεν το εχει παρει κανεις θα το συζητουσαμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...