Jump to content

Tα γκαπακια μου...


Recommended Posts

Γεια σας ειμαι καινουργια στο forum και θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση....Λοιπον εχω 6 γκαπακια 5 θυληκα και 1 αρσενικο :thumbup: . Όμως τα εχω περιπου ενα μηνα και δεν εχουν ζευγαρωση κανενα θυληκο!!Το εχω λαχταρα να γεννησει καποια αλλα που τετοια τυχη......μηπως να βαλω ακομα κανα 2 αρσενικα>???Και αμα καποια ειναι εγκυος πως θα το καταλαβω??? Εκτος απο την μαυρη γωνια γιατι ολα τα θυληκα την εχουνε σε ολα τα πετ και στο ενυδρειο μου....και καμια πληροφορια απο κανενα σαιτ δεν θα εβλαπτε για το ψαρακι>>>> :( Συγνωμη αν σας ζαλισα με τις ερωτησεις μου :buttrock: αλλα ειναι το αγαπημενο μου ψαρακι :):thumbup: και θα ηθελα πολυ να δω μωρακια γκαπυ φυσικα στο ενυδρειο μου.>>>!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σου Αλεξανδρα και καλως ηρθες! :) Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου,ποσο καιρο τρεχει και τι μετρησεις νερου εχεις?Γενικα πες μας λιγα λογια για το ενυδρειο σου και οι πιο εμπειροι θα σε βοηθησουν σιγουρα!Αυτο ειναι το προφιλ για τα γκαπυ.. καλο διαβασμα και οτι αποριες εχεις ρωτασ :thumbup:http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323428

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω 60 λιτρα ενυδρειο

PH=7.6

GH=23

Θερμοκρασία=24 βαθμους

Αλλα γενικα απο οτι εχω διαβασει λενε οτι ξερω γω βαλε μερικα γκαπυ και απο τα 2 φυλα και σε λιγο θα εχεισ γεννητουρια!!!Αλλα εγω τα εχω ενα μηνα και τιποτα!!!!Θελω να γεννησουν αλλα τι αλλο να κανω?

Έγινε επεξεργασία - alexandra:)<3
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι για τα 60 λιτρα σου τα ψαρια που εχεις ειναι πολλα...κανονικα λεει ενα χαρεμι σε 60 λιτρα...

Επεισης ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου?το φιλτρο σου εχει στρωσει?αλλες μετρησεις εχεις?

Αμμωνιας,no2,no3?

Tωρα γιατι δεν γεννανε δεν ξερω να σου πω,μπορει να μην εχεις καταλληλο νερο,ας περιμενουμε ομως να μας πουν και οι πιο εμπειροι που εχουν ασχοληθει με ζωοτοκα! :)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο τρεχει εναμισυ μηνα...εχει στρωσει και για τις αλλες μετρησεις...δεν ξερω εγω παιρνω λιγο νερο και το παω σε ενα πετ που εμπιστευομαι πολυ και μου εχει πει αυτα τα πραγματα....τις μετρησεις που σου εγγραψα δηλαδη αλλα το προβλημα δεν ξερω.......για αυτο σας ρωτησα!:)

Link to comment
Share on other sites

Μπορει το νερο σου να ειναι ακαταλληλο γιαυτο σε ρωτησα αν εχεις και τις αλλες μετρησεις.καλο θα ηταν να αγορασεις υγρα τεστ για να κανεις τις μετρησεις σου και γενικα να εχεις μια εικονα του ενυδρειου σου και της υγειας του νερου σου.το στρωσημο του φιλτρου σου με ποια μεθοδο το εκανες?μετα απο ποσο καιρο εβαλες ψαρια μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αυριο θα παω στο πετ να παρω αλλο ενα αρσενικο.....και θα ρωτησω για το προβλημα.....αλλα ειμαι σιγουρη τι θα μου πει υπομονη!!!Μπορει καποιο ψαρι ισως να ειναι εγκυος αλλα δεν εχει κανενα θυληκο φουσκωμενη κοιλια!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα επλεινα καλα το χαλικι το εβαλα μεσα εβαλα νερο και τα φαρμακα που χρειαζονται το αφησα 1 βδομαδα και εβαλα ενα πλατυ...μια χαρα ζουσε το πλατυ αλλα επειδη ηθελα αποκλειστηκα γκαπυ το εδωσα και πηρα πρωτα 2 θυληκες και μετα σιγα σιγα πηρα τα ψαρια που εχω!

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα που σε ρωταω ειναι γιατι μυριζομαι οτι το φιλτρο σου ειναι αστρωτο...ειπες οτι τρεχει εναμιση μηνα και αυτο με προβληματιζει λιγο..αν εκανες στρωσιμο με βακτιρια που τα αγοραζεις απο το πετ θελεις περιπου 30-40 μερες μεχρι να στρωσει το φιλτρο σου,μονο με μπολιασμα στρωνει νωρητερα...τωρα στη περιπτωση που δεν εχει στρωσει το φιλτρο σου λογικα θα εχεις και ανεβασμενη αμμωνια που συνεπαγεται με προβληματα για τα ψαρακια σου συν οτι πιστευω πως εχεις περισσοτερα ψαρια αποτι θα επρεπε για τα λιτρα σου..προσοχη στους πετσοπαδες γιατι καποιοι λενε οτι ναναι..

Link to comment
Share on other sites

Για μενα καλητερα να πας να αγορασεις υγρα τεστ για αμμωνια,no2,no3.αυτα ειναι τα πρωτα και βασικα τεστ που χρειαζεσαι.μετρας το νερο σου και θα δεις αν εισαι σε κανονικα επιπεδα.τα γραφεις εδω και σου λεμε σε πιο σταδιο εισαι.αν εχεις προβλημα θα σου πουμε τι να κανεις,αν οχι θα βρουμε την λυση για το προβλημα σου.γνωμη μου εινα να παρεις τα τεστ και αναλογα πρατεις.μη βαλεις αλλα ψαρια γιατι μετα μπορει να εχεις χειροτερα προβληματα...διαβασε επεισης και τα παραπανω ποστς που ειναι για τους αρχαριους να δεις πως γινεται το στρωσιμο για να καταλαβεις.μην αγχονεσαι,διαβασε,μη κανεις βιαστικες κινησεις και εχε υπομονη! :)

Link to comment
Share on other sites

κανεις αλλαγες νερου??

αν ειναι ποσο τησ % και καθε ποτε??

Έγινε επεξεργασία - mimikos15
Link to comment
Share on other sites

καλυτερα κανε αλλαγη 2 φορες το μηνα το 25% και οχι το 50% που ειναι μεγαλη αλλαγη και επηρεαζει παρα πολυ το νερο του ενυδρειου, αλλαζουν αποτομα οι συνθηκες. μπορεις να βαλεις και κερατοφυλλο στην επιφανεια γιατι μπορει να γεννανε και να τα τρωνε τα μεγαλα. παντως και μενα πηρε 2 μηνες να γεννησουν αλλα μετα εγινε πανηγυρι.... :)

Link to comment
Share on other sites

2 μηνες για να γεννησουν??? Ε ενταξει αλλα πιο συντομη λυση???????Τελος παντων αρκει να γεννησουν εστω ενα να βγαλει καποια και τιποτα στο κοσμο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

μιν ανισιχεις....εχω ειχα απο τον μαίο 5 μικρα......και γενισαν τα προτα τους μωρακια τον δεκεβριο!!!

λιγο υπομονη θελει τιποτα αλλο!!!

Link to comment
Share on other sites

οχι ετσι μπορει να σκοτοσεις τα θυλικα......εμενα 1 αρσενικο παει με 4 θυλικα.....(αυτη ειναι ζωη :))

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ψάρι δεν πρέπει να βάλεις σε καμία περίπτωση.Ένας φίλος είχε ενυδρείο φυτεμένο με παρόμοια λίτρα και σωστές συνθήκες και τα ψάρια του γέννησαν μετά από περίπου 2 μήνες... :)

Το ενυδρείο σου είναι φυτεμένο;;;

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω 2 αληθηνα φυτα μεσα αλλα δεν θυμαμε ονομασια!! Πως μπορω να βαλω φοτο στο φορουμ>??

Κάνε ένα λογαριασμό στο photobucket και ανέβασε εκεί τις φωτογραφίες από τον υπολογιστή σου (upload now).

Στη συνέχεια, ή μας δίνεις το link της φωτογραφίας ή του album σου κατευθείαν, ή αν θες να τις ανεβάσεις στο forum, τότε αντιγράφεις το IMG CODE, και το κάνεις επικόλληση στην απάντησή σου.

Κατάλαβες τίποτα? :)

Link to comment
Share on other sites

A καταλαβα!!!!!!!!!! Ελπιζω να ανεβασω συντομα μια γωτογραφια! Ακουστε λοιπον τι εγινε.......Εχουμε εξελιξεις!!!!!!!!!!!

Πηγα σημερα στο πετ και ειδα μια γκαπινα σε γεννηστρα....Τον ρωταω αν ειναι εγκυος και ποτε θα γεννησει και μου ειπε οτι σε λιγες μερες περιμενει να γεννησει!!!!!!!Και φυσικα την αγορασα γεννηστρα ειχα παρει απο παλια οποτε ειμαι κομπλε.Αλλα θα ηθελα να σας δωσω μια φοτο για να μου πειτε αν ειναι στα αληθεια εγκυος!

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία δεν σου συνιστώ τη γεννήστρα επειδή τα μωρα που επιβιωνουν σε αυτη δεν είναι τόσο <<σκληραγωγημένα>>.Βέβαια όμως αν θέλεις να σου ζήσουν πιο πολλα μωρά η γεννήστρα ειναι καλητερη λύση απλά πρέπει να τα κρατήσεις περισσότερο στην επίβλεψη σου(να μην μπουν άμεσα με τα μεγαλα γκαπι.Αυτή ειναι η δικια μου γνώμη :):thumbup::(:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...