Jump to content

Recommended Posts

Γεια σας,

Είναι το πρώτο μου post στο forum. Δεν έχω συστηθεί αλλά οι περιστάσεις με κάνουν να γράψω πρώτα αυτό το "σήμα για βοήθεια"

Έχω ένα ενυδρείο 80λτ με ψεύτικα φυτά, 2 angelfish 1 clown,1 red tail, 4 neon. Η περιοχή έχει πολύ υψηλό PH και προσπαθώ συνέχεια να το κατεβάζω με υλικό (μετά από κάθε αλλαγή νερού). Έχω ένα απλό εσωτερικό φίλτρο χωρίς κάτι ιδιαίτερο (κάποιο αφρώδες υλικό έχει μέσα το οποίο πλένω και το τοποθετώ εκ νέου) και φίλτρο βυθού.

Πριν από μερικές μέρες εντόπισα ένα από τα angelfish να μην μπορει να ισορροπήσει να στριφογυρνά να ανεβαίνει στην επιφάνια γερμένο στο πλάι. Το ψαράκι τρώει κανονικά ;) (μην με ρωτήσετε πως το κάνει.. εγώ το θαυμάζω). Δεν έχει κάτι εμφανές πάνω του που να με βοηθάει εκτός από το ότι δείχνει το πάνω πτερύγιο να είναι "φαγωμένο" Δεν ξέρω αν είναι δάγκωμα, χτύπημα (με τι... με τρένο; ) ή βακτήρια.

Λόγω του πτερυγίου έβαλα Τετρα general tonic και σκέφτομαι να αντικαταστήσω λίγο νερό με απιονισμένο. Any ideas?

Έγινε επεξεργασία - neokles
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Νεοκλή και καλώς ήρθες στο Aquazone... ;)

Το ψαράκι σου φαίνεται να έχει πρόβλημα στην νικτική του κύστη.

Έχεις κάνει μετρήσεις στο νερό σου άν ναί ποιές είναι?

Επίσης περιέγραψε λίγο καλύτερα τον εξοπλισμό σου (φίλτρα) για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε άμεσα.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις στο νερό έχεις κάνει?

Χρειαζόμαστε επειγόντως τιμές σε pH, NH3/NH4(αμμωνία), NO2(νιτρώδη), NO3(νιτρικά).

Το πιο πιθανό είναι να μην έχεις επαρκή φίλτρανση και να έχουν αναίβει οι τιμές σε υπερβολικά επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς test δεν έχω διαθέσιμα (τελείωσαν τα άτιμα την πιο ακατάλληλη ώρα). Η τελευταία μέτρηση ΚΗ/GH που είναι 7 και >10 αντίστοιχα. Το κακό (ή μήπως περίεργο) είναι ότι αυτές οι τιμές υπάρχουν και στο δίκτυο.

Το φίλτρο είναι για 100lt ενυδρείο, βέβαια το υλικό του είναι αρκετά φτωχό (τουλάχιστον με αυτό που είχα σε άλλο ενυδρείο). Λογικά όμως δεν έπρεπε να προβληματιστεί σε 80λτ νερό με 8 ψαράκια (εκ των οποίων 4 neon).

Ευχαριστώ για το άμεσο ενδιαφέρον.

Υ.Γ. Αν είναι η κύστη τι κάνουμε; του ρίχνουμε Voltaren? ;)

Έγινε επεξεργασία - neokles
Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Αν μπορείς ανέβασε μια φωτογραφία!

Απο πότε έχεις ττο ενυδρείο σου;

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

To ψαράκι είναι στα τελευταία του ;)

Ξάπλα στην επιφάνια και ίσα που κουνιέται.

Το ενυδρείο το έχω 4 χρόνια.

Δεν ξέρω τι να του κάνω πια και τέτοια ώρα που γύρισα από την δουλειά δεν προλαβαίνω να αγοράσω κάτι. Πρόσεξα ότι το μάτι του είναι λίγο θολό.

Κρίμα :thumbup::thumbup::wacko:

Έγινε επεξεργασία - neokles
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού τώρα .

Εάν η επιδείνωση είναι τόσο γρήγορη ίσως μια αλλαγή νερού γενναία να το σώσει .

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα νεράκι (1/3) του έβαλα και το μισό από αυτό το 1/3 απιονισμένο νερό (χωρίς τεστ πάω στα τυφλά με βάση αυτά που γνωρίζω). Βέβαια η αλλαγή PH έτσι βίαια δεν είναι και ότι καλλίτερο.

Πιστεύω ότι οφείλεται σε κάποιον μύκητα. Δεν πιστεύω πάντως ότι μπορεί να αναστραφεί η κατάσταση του. Το καημένο είναι στην επιφάνια ίσα που κουνιέται και έχει κυρτώσει από την μία μεριά. Μου την δίνει που δεν ξέρω τι να κάνω

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Καποιο εξωτερικο συμπτωμα/σημαδι εχει ??

Με την ευκαιρια...καλως ηρθες ;)

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Καποιο εξωτερικο συμπτωμα/σημαδι εχει ??

Με την ευκαιρια...καλως ηρθες :thumbup:

Γειά σου Μάνο ;)

Βλέπω τα μάτια του να έχουν θολώσει λίγο. Αυτό παρουσιάστηκε εχτές. Όπως είπα και χτες έχει κυρτώσει. Το πρωί το πέρασα για πεθαμένο και κόντεψα να το βγάλω (όταν άνοιξα το καπάκι τρόμαξε)

Link to comment
Share on other sites

ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΙΣΩΣ ΒΕΛΤΙΩΝΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ Ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΕΝΝΟΟΥΣΕ ΤΟ 1/3 Η ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΓΩ ΣΕ ΕΠΕΙΓΟΥΣΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑΖΩ ΣΧΕΔΟΝ ΤΟ 50%

ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ POST

ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΣΘΕΝΗΣ?

Link to comment
Share on other sites

Νεοκλη κανενα νεο ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...