Jump to content

Νεα προσπάθεια! αντε για να δούμε!


Recommended Posts

Στο προηγούμενο μου ενυδρείο τα πράγματα δε πήγαν και τόσο καλα, ξεκόλησαν και οι κόντρες, οπότε αγοράστηκε ενα Juwel Rio 180 απο ενα φορουμ χωρις το εσωτερικο φίλτρο, εγινε μεταφορα νερου-φίλτρου απο το παλιο στο νεο, μπηκε αμμος, ξυλο, πετρες και τα εναπομείναντα ψάρια... τωρα ειμαι σε σκεψεις για το μελλον και τη διαμορφωσή του..

Ας δώσω πρώτα μερικές γενικές πληροφορίες:

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Δεν εχω ιδέα

Γενικές Πληροφορίες

101 x 41 x 50 cm

Συνολικά Λίτρα:180

Φυτά:τιποτα

Ψάρια:1χ common pleco, 1x silvertrip tetra, 1x neon tetra

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: διακοσμητικη ταπετσαρια χαρτινη

Πέτρες:2

Ξύλα:1

Άλλα διακοσμητικά : 3

Υπόστρωμα:κανενα

Βυθός:αμμος

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):

Διάρκεια φωτισμού: High-Lite Light Unit 100 cm, 2 x 45 W

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: 1 eheim ecco pro για 200 λιτρα

Θέρμανση/ Ψύξη: 1χ100w+1x50w

Λίπανση: οχι

Παροχή CO2: οχι

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:αεραντλια και πορολιθος για οξυγωνωση του νερου

Διατροφή: καθε μερα τροφη για τετρα και για πλεκοστομους απο πετ σοπ

Παράμετροι

pH:7.9

Γενική σκληρότητα (GH):15

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):5

Φωσφορικά (PΟ4):-

Μέση Θερμοκρασία (°C):27

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: δεν εχω αποφασισει ακομα

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:δεν εχω αποφασισει ακομα

Φωτογραφίες:

post-16966-1294304916_thumb.jpg

post-16966-1294304926_thumb.jpg

Λοιπόν, το ενυδρείο τρέχει 5 μέρες τώρα... και πρέπει να αποφασίσω τα επόμενα βήματα:

καταρχας αποφάσισω να παρατήσω τις αλλαγές νερου με όσμωση γιατι με κούραζαν, αρα νερο βρύσης απο δω και πέρα, αρα η σκληρότητα θα ανέβει και αλλο..

1. τι λέτε για golden snails? ταιριάζουν? θα ρίξουν την σκληρότητα?

2. υπάρχουν φυτά που μπορώ να βάλω χωρίς ιδιαίτερη φροντίδα? κερατόφυλλο? κατι άλλο?

3. πρέπει να πάρω μεγαλύτερο θερμοστάτη? 200watt?

4. για αυτές τις συνθήκες το πιο σωστό είναι να βάλω αφρικάνικα ψάρια?

προσωπικα θα γουσταρα να βάλω ενα κοπάδι απο 30 neon tetra και τίποτα αλλο μαλλον δε κανει το νερο.

5. το background ειναι απο το προηγουμενο ενυδρείο, γι'αυτο δε ταιριάζει στις διαστάσεις, το εχω βάλει μέχρι να δω τι να βάλω, πως σας φαίνετε? ταιριάζει? μονοχρωμο χαρτόνι θα ειναι καλύτερο?

αυτα, οποιαδήποτε γνώμη και παρατηρήσεις δεκτες!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε stred έχεις ένα ενυδρείο με καλές διαστάσεις, άρα και πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις μ'αυτό. Επειδή φαίνεσαι μπερδεμένος, πρέπει να κάνεις την μελέτη σου και να αποφασίσεις τι ψάρια θα ήθελες να φιλοξενήσεις, τι επεξεργασία στο νερό είσαι διατεθειμένος να κάνεις κλπ.

Αν επιλέξεις να φτιάξεις Αφρικάνικο, υπάρχουν αρκετές επιλογές με βάση πάντα τι σου αρέσει εσένα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε stred έχεις ένα ενυδρείο με καλές διαστάσεις, άρα και πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις μ'αυτό. Επειδή φαίνεσαι μπερδεμένος, πρέπει να κάνεις την μελέτη σου και να αποφασίσεις τι ψάρια θα ήθελες να φιλοξενήσεις, τι επεξεργασία στο νερό είσαι διατεθειμένος να κάνεις κλπ.

Αν επιλέξεις να φτιάξεις Αφρικάνικο, υπάρχουν αρκετές επιλογές με βάση πάντα τι σου αρέσει εσένα.

:(

Καταρχάς αρχίζω με το πως τώρα τελευταία πάσχω απο τρομερή έλλειψη χρόνου.. και η κατάσταση θα χειροτερέψει..

Συνεπως: οχι ώσμωση, αλλαγές νερου απο τη βρύση μεσα σε βαρέλι προετοιμασίας με θερμαντήρα(να βάζω απο το θερμοσίφωνο?)

περασα σήμερα αρκετή ώρα στα προφιλ ψαριών βάση συνθηκών(απίστευτη δουλειά, συγχαρητήρια σε όλους :):thumbup: )

κατέληξα σε 2 είδη:

labido

labido_1b.jpg

και

platy

platy_1b.jpg

μπορώ να φιλοξενήσω ενα χαρέμι απο το ενα και ενα απο το άλλο? προσωπικά τα labido μου φαίνονται πιο όμορφα αλλά με τα platy είδα πως μπορώ να βρώ και άλλα χρώματα απο κίτρινα..

αλλιώς λέω να βάλω μόνο labido..

προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι για αναπαραγωγές.. αν τα αφήσω έτσι και δε νοιαστώ καθόλου για την τύχη των νεογνών του χαρεμιού θα κάνω χαζομάρα? :thumbup::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αν αποφασίσεις να βάλεις κιχλίδες από την Αφρική, θα βάλεις μόνο αυτές. Το συγκεκριμένο ψάρι είναι ενδημικό της λίμνης Malawi και λόγο ότι είναι πολυγαμικό είδος, μπαίνει στα ενυδρεία μας σε χαρέμια του ενός αρσενικού με 2 ή 3 θηλυκές. Σε αυτή την περίπτωση θα έχεις σίγουρα γέννες και τα μικρά αν έχεις στήσει σωστά με πολλές πέτρες και κρυψώνες θα επιζήσουν και θα μεγαλώσουν χωρίς να χρειάζεται να κάνεις κάτι. Μόνο μεγαλώνοντας ο πληθυσμός, θα πρέπει να δίνεις κάποια από τα μικρά για να αποφορτίζεις το ενυδρείο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...