Jump to content

Πρόβλημα με άμμο


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Προσπαθώ να φτιάξω ένα ενυδρείο με ζωοτόκα, αλλά αγόρασα μία άμμο που μου είπαν ότι έίναι ενυδρειακή, αλλά μάλλον δεν είναι όντως ενυδρειακή γιατί όταν την έβαλα σχημάτισε στον βυθό γρομπαλάκια τα οποία ανεβαίνουν στην επιφάνεια. Βάζω μερικές φωτογραφίες για να καταλάβετε τι εννοώ.

post-38826-1294351799_thumb.jpgpost-38826-1294351842_thumb.jpg

Τι μπορώ να κάνω τώρα; Να την βγάλω και να βάλω άλλη ή μπορώ να κάνω κάτι ώστε να φτιαχτεί;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

απο πετ σοπ την πηρες αυτη την αμμο? κοιτα μπορει να μην μας φαινεται αλλα η ποιοτητα της αμμου ειναι πολυ σημαντικη για το ενυδρειο μας, οποτε αξιζει να ειναι μια αξιοπρεπης αμμος. αυτη που βλεπω δεν μου αρεσει καθολου ετσι οπως μπορω να διακρινω, αν δεν αναγνωρησει καποιος αλλος τι ειναι αυτο που βλεπουμε εγω θα προτεινα να παρεις αλλη, να την ξεπλυνεις μερικες φορες και να την βαλεις στη θεση αυτης...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Αν έχεις κρατήσει την συσκευασία βάλε μια φωτογραφία για να καταλάβουμε περί τίνος πρόκειται.

:)

Link to comment
Share on other sites

απο πετ σοπ την πηρες αυτη την αμμο? κοιτα μπορει να μην μας φαινεται αλλα η ποιοτητα της αμμου ειναι πολυ σημαντικη για το ενυδρειο μας, οποτε αξιζει να ειναι μια αξιοπρεπης αμμος. αυτη που βλεπω δεν μου αρεσει καθολου ετσι οπως μπορω να διακρινω, αν δεν αναγνωρησει καποιος αλλος τι ειναι αυτο που βλεπουμε εγω θα προτεινα να παρεις αλλη, να την ξεπλυνεις μερικες φορες και να την βαλεις στη θεση αυτης...

Ναι από πετ σοπ την πήρα. Το καταλαβαίνω ότι η ποιότητα είναι σημαντική αλλά αφού μου είπε ότι είναι ενυδρειακή φαντάστηκα ότι θα κάνει την δουλειά της. Δεν έχω ξαναδεί άμμο να πέφτει στο βυθό με αυτό τον τρόπο και να σχηματίζει γρομπαλάκια που ανεβαίνουν στην επιφάνεια και μου κάνει εντύπωση.

Αρχικά καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Αν έχεις κρατήσει την συσκευασία βάλε μια φωτογραφία για να καταλάβουμε περί τίνος πρόκειται.

:)

Καλώς σας βρήκα! :(

Έχω κρατήσει την συσκευασία αλλά δεν γράφει τίποτα απ'έξω. Είναι ένα σκέτο διαφανές σακουλάκι με άσπρη άμμο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας φιλε...

Γνωμη μου

1.ειναι να βαλεις την αμμο(δεν ειναι καλη ποιοτητα)

και να βαλεις ψιλο χαλικι αρεσει πιο πολυ στα ζωοτοκα μιας και ετσι ειναι ο βιοτοπος τους...

2.αλλαξε pet-shop...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον ήθελε ξέπλυμα γιατί όταν την έβγαλα και την ξέπλυνα έκατσε ομοιόμορφα στον βυθό του ενυδρείου.

Δεν ξέρω όμως μήπως δημιουργήσει κανένα πρόβλημα στα ψαράκια μου. Ανεβάζω φωτό για να μου πείτε:

post-38826-1294412136_thumb.jpg

post-38826-1294412154_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - marakiii
Link to comment
Share on other sites

Μαρακι,εμενα και παλι δεν με γεμιζει το ματι...

Εγω θα σου προτεινα χαλικι... :wub:

Link to comment
Share on other sites

Aν θες καλη αμμο βαλε carat 6 αν και πανακριβη 16 ευρω τα 5 κιλα (σακουλακι) πραγματικα αξιζει !!! :wub: φοβερη ποιοτητα (ασπρη αμμος καραιβικης).

Link to comment
Share on other sites

Aν θες καλη αμμο βαλε carat 6 αν και πανακριβη 16 ευρω τα 5 κιλα (σακουλακι) πραγματικα αξιζει !!! :wub: φοβερη ποιοτητα (ασπρη αμμος καραιβικης).

Χα,χα αυτή που έχω τωρα την πήρα 13 ευρώ κ είναι χάλια..!!

Είμαι καινούρια κ λίγο (εώς πάρα πόλυ) άσχετη με όλα αυτά..!!

Το προσπαθώ όμως..!!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι καινούρια κ λίγο (εώς πάρα πόλυ) άσχετη με όλα αυτά..!!

Το προσπαθώ όμως..!!

Μην ανησυχείς, θα ανταμειφθείς από το αποτέλεσμα...! :wootwoot:

Μπορεί να βλάψει τα ψαράκια μου δηλαδή??

Επίσης μην ανησυχείς! Αφού την έπλυνες κιόλας... :wub:

Link to comment
Share on other sites

ναι οντως το χαλικακι θα ηταν καλυτερο γιατι η αμμος οπως βλεπεις βρωμιζει στο ματι πιο ευκολα και δεν εχεις ενα ψαρι βυθου να τα αναταραζει, οποτε ενα χαλικακι σε φυσικο χρωμα νομιζω θα ηταν πολυ καλη επιλογη. τωραβεβαια αν σου αρεσει, πρατεις οπως θες.

καλη συνεχεια!!

Link to comment
Share on other sites

ναι οντως το χαλικακι θα ηταν καλυτερο γιατι η αμμος οπως βλεπεις βρωμιζει στο ματι πιο ευκολα και δεν εχεις ενα ψαρι βυθου να τα αναταραζει, οποτε ενα χαλικακι σε φυσικο χρωμα νομιζω θα ηταν πολυ καλη επιλογη. τωραβεβαια αν σου αρεσει, πρατεις οπως θες.

καλη συνεχεια!!

Να σου πω την αλη8εια κι εγω προτιμω χαλικακι...

Μου φαινεται πιο ωραιο..!!

Ειμαι ακομα στο στρωσιμο του ενυδρειου οποτε πιστευω οτι μπορω να κανω μερικες αλλαγες μεχρι να ερθουν τα ψαρακια μου...

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλη8εια κι εγω προτιμω χαλικακι...

Μου φαινεται πιο ωραιο..!!

Ειμαι ακομα στο στρωσιμο του ενυδρειου οποτε πιστευω οτι μπορω να κανω μερικες αλλαγες μεχρι να ερθουν τα ψαρακια μου...

ωραια τοτε, απλα επειδη εκτος του φιλτρου θελουμε και το ενυδρειο ολοκληρο να αρχισει να στρωνεται σιγα σιγα, καλο ειναι να βαλεις το χαλικακι οσο πιο σηντομα γινεται... νομιζω τελικα θα ειναι κουκλα γιατι ασχολησε...

καλη συνεχεια :wub:

Link to comment
Share on other sites

ωραια τοτε, απλα επειδη εκτος του φιλτρου θελουμε και το ενυδρειο ολοκληρο να αρχισει να στρωνεται σιγα σιγα, καλο ειναι να βαλεις το χαλικακι οσο πιο σηντομα γινεται... νομιζω τελικα θα ειναι κουκλα γιατι ασχολησε...

καλη συνεχεια :wub:

Ασχολουμαι οσο μπορω αν κ δε σου κρυβω οτι εχω αρχισει να απογοητευομαι..

Νομιζω οτι δεν προκειται ποτε να μπορεσω να μαθω τα παντα για να ψαρακια μου..

Ειναι τοσα πολλα αυτα που πρεπει να ξερουμε για να μπορουμε να καταλαβαινουμε τι εχουν κ εγω ειμαι τελειως ασχετη...!!!!!

Ευχαριστω πολυ παντως..!!

Link to comment
Share on other sites

Ασχολουμαι οσο μπορω αν κ δε σου κρυβω οτι εχω αρχισει να απογοητευομαι..

Μην απογοητεύεσαι!

Διάβασε λίγο και όλα θα πάνε καλά! :wub:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=23714

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=118

Link to comment
Share on other sites

μαρακι υπομονη χρειαζεται και διαβασμα. και λαθη θα κανεις αλλα αξιζει τον κοπο το ενυδρειο θα σε ανταμηψει με ατελιωτες ωρες χαλαρωσης.και το κυριοτερο μην απαγοητευτεις.σιγα-σιγα ολα θα γινουν.τωρα για το θεμα σου πρωσοπικα θα εβαζα χαλικακι.κανενας μας δεν ξεκινησε ξερωντας το τι πρεπει να κανει.ρωτοντας πας στην πολη.ξεκινα βημα-βημα και εδω ειμαστε για να βοηθαει ο ενας τον αλλο.

καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

μαρακι υπομονη χρειαζεται και διαβασμα. και λαθη θα κανεις αλλα αξιζει τον κοπο το ενυδρειο θα σε ανταμηψει με ατελιωτες ωρες χαλαρωσης.και το κυριοτερο μην απαγοητευτεις.σιγα-σιγα ολα θα γινουν.τωρα για το θεμα σου πρωσοπικα θα εβαζα χαλικακι.κανενας μας δεν ξεκινησε ξερωντας το τι πρεπει να κανει.ρωτοντας πας στην πολη.ξεκινα βημα-βημα και εδω ειμαστε για να βοηθαει ο ενας τον αλλο.

καλη επιτυχια.

Ναι,θα βαλω χαλικι..

Ευχαριστω παρα πολυ για ολα..

Ανηπομονω να βαλω τα ψαρακια μου μεσα κ να καθομαι να τα βλεπω....

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να απογοητεύεσαι για ένα τόσο απλό θέμα!Εδώ είμαστε για να σε βοηθήσουμε.

τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με το ενυδρείο;Θα βάλεις φυτά;Σκέφτεσαι για βυθόψαρα;Πόσα λίτρα είναι;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,ειμαι πολυ χαρουμενη..!!!

Πριν λιγο εβαλα 3 γκαπυ μεσα στο ενυδρειο μ...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ειναι τελεια...!!!

Περιμενω κ τ'αλλα...!!!!!! :wub::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δέχτηκες

Αντε και με πολλά μωρά τώρα (20-25 μωρα στην γέννα) τστσ

:wub::wootwoot::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δέχτηκες

Αντε και με πολλά μωρά τώρα (20-25 μωρα στην γέννα) τστσ

:wub::wootwoot::rolleyes:

Αχ,ευχαριστω παρα πολυ..!!!

Πο,πο δε θα χωρανε μεσα στο ενυδρειο..

Ειναι μικρο..

Αν κ σημερα ειδα ενα τελειο ενυδρειο 180 λ....

Για πειτε τιμη στο περιπου να δω ποιος θα το βρει..!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι,θα βαλω χαλικι..

Ευχαριστω παρα πολυ για ολα..

Ανηπομονω να βαλω τα ψαρακια μου μεσα κ να καθομαι να τα βλεπω....

γι αυτό να εισαι σίγουρη... πολλές μα πολλές ώρες ηρεμίας !!!!

:wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...