Jump to content

αναπαραγωγη γκαπυ


JAXRI

Recommended Posts

θα ηθελα να με βοηθεισεται να καταφερω να δω και εγω γοννουσ των δικων μου γκαπυ

μπορειται να αρχισεται να με ρωταται πληροφοριες του ενυδρειου μου και να μου δινεται αμα θελεται δικες σας συμβουλες για να επιτυχω τον στοχο μου[αν επιθυμιτε] :wootwoot::wub:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις παρουσίαση στα ενυδρεία μελών χρησιμοποιώντας τη φόρμα που θα βρεις.

Η αναπαραγωγή των ζωοτόκων είναι πολύ εύκολη.Αρκεί να υπάρχουν θηλυκά και αρσενικά.

Η προτεινόμενη αναλογία είναι 1m προς 3f ώστε να μην στρεσάρονται τα θηλυκά.

Το ενυδρείο σου φρόντισε να είναι εντάξει σε συνθήκες,να έχει αρκετά φυτά,κυρίως ψηλά και επιφανείας και απλά περιμένεις. :wub:

Link to comment
Share on other sites

[το ενυδρείο σου φρόντισε να είναι εντάξει σε συνθήκες,να έχει αρκετά φυτά,κυρίως ψηλά και επιφανείας και απλά περιμένεις]επιφανιας φυτα δεν μπορω να βρω

Link to comment
Share on other sites

Λίγο κερατόφυλλο για αρχή θα κάνει δουλειά

Εύκολα μπορείς να βρεις και από συμφορουμίτες :wub:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

παιδια εγω που εχω στο ενυδρειο ενα αρσενικο και 1 θηκλυκο ειναι σιγουρο οτι θα υοαρξει γεννα ή μπορει να ειναι τετοιες συνθηκες του ενυδρειου ωστε να μην ζευγαρωσουν ποτε.

το ενυδρειο μ ειναι 20λιτρα και εχω ενα φυτο αληθινο και 1 αμφορεα.

Link to comment
Share on other sites

Αν το νερό είναι εντάξει, τα guppy είναι από τα πιο παθιάρικα ψαράκια.

Τα βλέπεις καθημερινά να ερωτοτροπούν.

Τώρα για το αν θα επιβιώσουν τα μωρά είναι ένα άλλο θέμα, μιας και πολλές φορές τα τρώνε οι γονείς, γι αυτό χρειάζονται και τα φυτά επιφανείας για να μπορούν να κρυφτούν όσο είναι πολύ μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Καλά δωσ τους λίγο χρόνο να ηρεμήσουν. Μπορεί να στρεσαρίστηκαν και στο μαγαζί, και στη μεταφορά, και στο νέο τους σπίτι.

Οι μετρήσεις είναι οκ? Το φίλτρο στρωμένο κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω τα test επομενως δεν ξερω. τα εχω παραγγειλει και θα μου ερθουν σε καμια 10αρια μερες της api. μεχρι τοτε δεν ξερω τι θα γινει. βαζω καποια βακτηρια μεσα τωρα θα δειξει. απλως σκεφτομαι την θυληκια την πηρα απο ενα ενυδρειο που ηταν γεματο αρσενικα αρα σπερμα θα εχει φυλαξει δεν μπορει..εδω το κρατανε για 5-6 μηνες.

αλλα η κοιλια ειναι πλακα ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να τα μεταφέρεις σε μεγαλύτερο ενυδρείο.Τα Guppy είναι κινητικά ψάρια και λόγω του οτι πολλαπλασιάζονται με απίστευτους ρυθμούς,χρειάζονται και τον ανάλογο χώρο. :)

Link to comment
Share on other sites

τα ποιο ευκολα ψαρια διαλεξες για αναπαραγογη......δεν ειναι τιποτα μιν ανχονεσε...θα ξυπνησης ενα προη και θα δεις γεματο μικρα ψαρακια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τα ποιο ευκολα ψαρια διαλεξες για αναπαραγογη......δεν ειναι τιποτα μιν ανχονεσε...θα ξυπνησης ενα προη και θα δεις γεματο μικρα ψαρακια!!!

εχώ και εγώ γκαπυ και όντως γενανε συνέχεια, η δικιά μου γέννησε στις 10 Ιανουαρίου 11 μωρά (τη βάζω σε γενίστρα) και τώρα είναι φούσκα πάλι! διανίουμε την 6 εβδομάδα απο΄την προϋγούμενη γέννα και ακόμη, έχει μαυρίσει πίσω, είναι ετοιμη να σκάσει, αλλά δεν βλέπω τα μωρά .....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...